Reklama

Życie jest dobre

Odpowiedzialność za życie i troska o nie, walka o cywilizację chrześcijańską w Europie, rodzina i rodzicielstwo – to zagadnienia podejmowane w ramach bioetycznej konferencji „Życie jest dobre”, która 26 września br. odbyła się w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu w redakcji „Niedzieli” wzięli udział: Marek Jurek – poseł do Parlamentu Europejskiego, Anna Rachwalska – wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz Jakub Bałtroszewicz – sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas”. – Konferencja odbywa się w symbolicznym czasie i miejscu, podkreśliła redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz, gdy idzie nowe w Polsce i w mieście, które jako pierwsze podjęło, niestety, inicjatywę dofinansowywania in vitro. Potrzeba więc ponownego ustawienia na pierwszym miejscu najważniejszych wartości, a jednocześnie budzenia świadomości poprzez mówienie całej prawdy o in vitro.

O walce o wartości, o cywilizację miłości w Europie mówił Marek Jurek: – Jesteśmy jedynym krajem, pomijając te najmniejsze, który w Parlamencie Europejskim w większości głosuje w obronie społecznych zasad cywilizacji chrześcijańskiej. (...) Pół wieku temu nie było w Europie państwa demokratycznego, które akceptowałoby dzieciobójstwo prenatalne – poza Związkiem Sowieckim; 30 lat temu nie było ani jednego państwa w Europie, w którym małżeństwo homoseksualne miałoby jakikolwiek status prawny. I przekonywał: – Jeżeli nie będziemy potrafili mówić otwarcie na forum europejskim, że chcemy zachować cywilizację chrześcijańską, (...) to ona będzie się cofać. Musimy odbudować cywilizację chrześcijańską. Musimy dać z siebie wszystko i nie czekać, aż inni zrobią to za nas!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– O tym, że życie jest dobre, nie trzeba przekonywać małżeństw starających się o dziecko – mówiła z kolei Anna Rachwalska. Przywołała opinię specjalistów, którzy niepłodność uważają za chorobę cywilizacyjną XXI wieku i prognozują, że będzie ona obejmowała swoim zasięgiem coraz większą liczbę osób. Dziś w Polsce z powodu niepłodności cierpi 15 proc. par. Metodzie in vitro, która nie leczy, a jest jedynie zapobieganiem bezdzietności, przeciwstawiła naprotechnologię jako skuteczną metodę leczenia niepłodności.

Reklama

Podczas konferencji w redakcji „Niedzieli” przemawiał też Jakub Bałtroszewicz. Przypomniał o zbieraniu w całej Europie podpisów pod inicjatywą mającą zablokować finansowanie przez UE aborcji i eksperymentów na komórkach macierzystych. Mówił: – „To jest moje ciało” – te słowa Chrystusa mają nam dać życie wieczne, a w Parlamencie Europejskim znaczą zupełnie coś innego. Są używane jako argument, żeby zabijać. To jest moje ciało i mam do niego prawo. Te same słowa dają życie i śmierć. Prelegent przedstawił także „Przewodnik. Bioetyka dla młodych” – kompendium wiedzy na temat bioetyki (pisaliśmy o nim w „Niedzieli” nr 37/2015).

Na konferencję obok częstochowian dotarli obrońcy i miłośnicy życia z Przemyśla – 50-osobowa grupa zdążająca na pielgrzymkę rodzin z ks. Markiem Machałą, wicedyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin – a także z Białegostoku, Bielska-Białej i Wielunia. Jeden z uczestników dzielił się później: – Dla mnie życie to dobro najwyższe. Muszę tu być, żeby w swoim środowisku powiedzieć, jaki ludzie mają stosunek do życia. Tę ideę chcemy przekazywać w swoich środowiskach.

Uczestnicy konferencji udali się na Jasną Górę, gdzie w auli o. Kordeckiego została otwarta wystawa zatytułowana „Krótka historia o tym, dlaczego życie jest dobre”. Autorka fotografii – Marta Dzbeńska-Karpińska przekonuje, że życie jest dobre i piękne i warto to pokazywać ludziom. Tłumaczy, że za każdym zdjęciem opatrzonym poetyckim tekstem Katarzyny Urban kryje się konkretna ludzka historia.

W marcu br. ekspozycja ta została wystawiona w europarlamencie. – Był to znak, że Polska jest wierna zasadom, które są we współczesnej Europie porzucane – mówił Marek Jurek, mecenas wystawy. – Dzisiaj jest w najważniejszym miejscu, na Jasnej Górze, pod płaszczem Opiekunki Życia, która wspiera każde życie i każdą matkę.

Reklama

Ekspozycja odwiedza różne miasta Europy. Częstochowa jest pierwszą stacją w Polsce, na której się zatrzymała do 8 października. Stąd, spod Serca Matki – jak wyraziła się Redaktor Naczelna „Niedzieli”, wystawa zostanie przewieziona do krakowskich Łagiewnik.

Honorowy patronat nad konferencją i wystawą objęli abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-09-30 08:47

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...