Reklama

Niedziela Świdnicka

Wspominali Bohatera wiary

2015-10-01 11:50

Niedziela świdnicka 40/2015, str. 8

Marek Zygmunt

Grób pierwszego męczennika pochodzącego z diecezji świdnickiej znajduje się w Kudowie Czermnej

Kapłani i wierni z Polski, Niemiec i Czech wzięli udział w obchodach piątej rocznicy beatyfikacji pochodzącego z Kłodzka ks. Gerharda Hirschfeldera

Grób z urną ks. Hirschfeldera znajduje się przy kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Czermnej, w którym przez siedem lat pełnił on posługę wikariusza. Rocznicowej Eucharystii sprawowanej właśnie w tej świątyni m.in. przez emerytowanego duszpasterza Niemców urodzonych na ziemi kłodzkiej, a mieszkających obecnie w Niemczech ks. infułata Franza Junga, przewodniczył bp Ignacy Dec. Oprócz licznie przybyłych mieszkańców Kudowy uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Parlamentu z posłem Michałem Dworczykiem, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z radnym Czesławem Kręcichwostem oraz obecnym burmistrzem Piotrem Maziarzem.

Witając wszystkich uczestników rocznicowej Eucharystii, proboszcz ks. prał. Romuald Brudnowski przypomniał: – To już pięć lat mija jak Kościół poświadcza swoim autorytetem przez posługę papieża Benedykta XVI heroiczność cnót prostego kapłana rodem z Kłodzka, a przez pierwszych siedem lat krótkiego kapłaństwa wikariusza w Czermnej – zaznaczył ks. prał. R. Brudnowski.

Przypominając w homilii życie i posługę kapłańską bł. ks. Gerharda Hirschfeldera Pasterz diecezji świdnickiej podkreślił, że był on przede wszystkim bardzo odważny. Miał odwagę nie bać się wrogów, prześladowców, którzy na niego czyhali. Stał się wielki przez oddanie życia Chrystusowi, służbę dla drugiego człowieka, szczególnie młodzieży.

Reklama

Po 7 latach posługi w Kudowie Czermnej został przeniesiony do Bystrzycy Kłodzkiej. Tutaj od początku był śledzony, podsłuchiwany i przesłuchiwany. W Bystrzycy naziści przystąpili wobec niego do bardziej dotkliwych działań. Na polecenie władz bojówkarze z Hitlerjugend dokonali aktów profanacji krzyża i figur świętych na drodze do wsi Wyszki, co mocno poruszyło katolicką społeczność. W kazaniu wygłoszonym po tych gorszących wydarzeniach w niedzielę 27 lipca 1941r. bł. ks. G. Hirschfelder powiedział „Kto młodzieży wyrywa z serc wiarę w Chrystusa – jest zbrodniarzem”. Przypuszczalnie te właśnie słowa stały się przyczyną aresztowania ks. Gerharda 1 sierpnia 1941 roku. Najpierw przebywał w więzieniu w Kłodzku, a potem w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł z wyczerpania i niedożywienia w obozowym lazarecie 1 sierpnia 1942 r. Jego prochy zostały pochowane na cmentarzu w Kudowie Czermnej. Proces beatyfikacyjny trwał w latach 1998 – 2010. Aktu beatyfikacji dokonał w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI 19 września 2010 r. w katedrze w Münster kard. Joachim Meisner.

– Módlmy się o rychłą kanonizację ks. Gerharda Hirschfeldera, pierwszego błogosławionego pochodzącego z diecezji świdnickiej – apelował kończąc homilię bp Ignacy Dec.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli procesjonalnie przed grób śp. bł. ks. G. Hirschfeldera, gdzie bp Ignacy Dec oraz ks. inf. Franz Jung poprowadzili okolicznościową modlitwę, a wierni złożyli kwiaty, zapalili znicze.

Staraniem kudowskiej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej właśnie podczas rocznicowych uroczystości ukazała się publikacja opisująca „Szlak Duchowo-Turystyczny bł. ks. Gerharda Hirschfeldera”. W tym pięknie opracowanym merytorycznie przez Teresę Bazałę, Cezarego Twardowskiego i opatrzonym zdjęciami: Anny Kokot vel Kokocińskiej, Anny Kopeć-Twardowskiej, Mirosława Jarosza i Viery Kopeckiej. W przewodniku znalazły się opisy miejsc na ziemi kłodzkiej związanych z tym bohaterskim kapłanem: Kłodzka, Długopola Zdrój, Kudowy Zdrój – Czermnej, Bystrzycy Kłodzkiej, Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, Kątów Bystrzyckich. Jest też Droga Krzyżowa napisana przez ks. G. Hirschfeldera w kłodzkim więzieniu. Jego życie i posługę kapłańską pięknie opisuje również w publikacji pt „List Boga” ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Fitych. Na razie ukazała się wersja elektroniczna, a niebawem będzie drukowana tej cennej pozycji.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Kot wspomina śp. ks. Wojciecha Wójtowicza

2020-01-17 13:39

YouTube

Gdybym chciał posłużyć się językiem papieża Franciszka, to powiedziałbym, że był przykładnym ordynatorem tego «szpitala polowego», jakim był świat wokół niego i Kościół, w który wrósł tak mocno - pisze o tragicznie zmarłym ks. Wojciechu Wójtowiczu ks. dr Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy i sekretarz Konferencji Rektorów w Polsce.

Więcej ...

Katowice: wsparcie dla prof. Budzyńskiej oskarżonej o homofobię

2020-01-17 10:50

CŻiR

Rada społeczna przy Arcybiskupie katowickim solidaryzuje się z prof. Ewą Budzyńską, wobec której prowadzone jest postepowanie dyscyplinarne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w związku z oskarżeniami o nietolerancję i homofobię. Apel do rekotora UŚ za pośrednictwem specjalnej strony internetowej skierował już abp. Wiktor Skworc.

Więcej ...

Oświęcim: 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (zapowiedź)

2020-01-17 20:17

Wikipedia/Bibi595

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Modlitwy międzyreligijne i ekumeniczne na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będą jednym z kulminacyjnych momentów obchodów 75. rocznicy jego wyzwolenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Koszalin: Msza żałobna w intencji zmarłego ks. Wojciecha...

Kościół

Koszalin: Msza żałobna w intencji zmarłego ks. Wojciecha...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...