Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ministranci u Pani Krasnobrodzkiej

Nowi ceremoniarze z bp. Mariuszem Leszczyńskim

Archiwum autora

Nowi ceremoniarze z bp. Mariuszem Leszczyńskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego” – czytamy w Konstytucji duszpasterskiej Soboru Watykańskiego II. To prawda, którą każdy z nas w pewnym momencie odnajduje w swoim życiu. 12 września wielu młodych mężczyzn, którzy na co dzień ofiarowują siebie samego, swój czas i talenty Panu Bogu, przeżywało coroczną pielgrzymkę ministrantów do Krasnobrodu. Był to czas nie tylko na spotkanie z przyjaciółmi, ale także na napełnienie akumulatorów swojej wiary. Niezastąpioną rolę podczas tego wydarzenia odgrywali alumni z naszego zamojsko-lubaczowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, którzy służyli nie tylko przy ołtarzu, ale również oprawą muzyczną czy świadectwem swojego powołania.

W tym roku na pielgrzymkę przyjechało około 900 ministrantów z prawie 100 parafii. Niesamowitym obrazem był widok takiej liczby młodych mężczyzn ubranych w białe szaty liturgiczne podczas Łamania Chleba. Wszyscy mieli okazję spotkać się z żywym Jezusem, Sługą obecnym w Najświętszym Sakramencie i w osobie kapłana posługującego w konfesjonale. Nie zabrakło również radości wypływającej z serca! Całe sanktuarium rozbrzmiewało śpiewem i tańcem, żywo prowadzonym przez wyżej już wymienionych alumnów oraz diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza – ks. Mateusza Januszewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centrum pielgrzymki stanowiło źródło i szczyt życia ministranta, czyli Eucharystia, którą sprawował biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, jak wielką rolę w życiu młodego człowieka powinna zajmować Msza św. Hierarcha podczas uroczystej celebracji ustanowił również 20 nowych ceremoniarzy, którzy od tej chwili będą czuwać nad pięknym i godnym sprawowaniem Liturgii w naszej diecezji. W tym miejscu nie sposób nie zatrzymać się i zastanowić, kim tak naprawdę jest ceremoniarz i co ta posługa daje. O to zapytaliśmy Artura Łakomego, jednego z nowo ustanowionych mistrzów ceremonii: – Ceremoniarz to dla mnie osoba, która poznała liturgię trochę bardziej niż pozostali ministranci. Sam w sobie nie jestem oczytany i dużo rzeczy jeszcze nie wiem, ale to, co wiem, chciałbym przekazać młodszym ministrantom. Będąc ceremoniarzem, na pewno w większy sposób pomagam w uświetnieniu misterium Liturgii, daje mi to wielką satysfakcję, ponieważ koordynowanie uroczystej Liturgii pod przewodnictwem biskupa to niesamowite przeżycie! Mam świadomość, że tytuł „ceremoniarza” sam w sobie nic nie daje, ani nie zwiększa wiedzy, ale noszony od teraz krzyż ciągle uświadamia mi, jaka jest moja misja w parafii.

Reklama

Takich ludzi jak Artur jest naprawdę wielu i chwała Panu, bo w świecie, w którym zanika wzorzec prawdziwego mężczyzny, potrzeba osób, które swoją postawą i pragnieniem służby, nie tylko przy ołtarzu, będą żywymi świadkami obecności Boga wśród ludzi. Podsumowując, nie wolno zapominać, że pielgrzymka nie mogłaby się również odbyć bez kapłanów, którzy przywieźli swoich podopiecznych do Krasnobrodu, posługiwali w konfesjonałach oraz celebrowali misterium Liturgii.

W imieniu Diecezjalnego Duszpasterza LSO gorąco zachęcamy do słuchania audycji radiowych dla ministrantów w Katolickim Radiu Zamość, w każdy piątek o godz. 17 oraz do czytania gazetki LSO naszej diecezji, w której znajdują się najnowsze informacje i relacje z minionych wydarzeń, a starszych ministrantów zapraszamy do wzięcia udziału w rozpoczynającym się wkrótce Kursie dla Lektorów.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-01 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Służba liturgiczna aktywna przez cały rok

Niedziela kielecka 16/2013, str. 1, 6

Archiwum LSO

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59
Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....