Reklama

Aspekty

Słubickie duszpasterstwo

Ks. dr Rafał Mocny

Paweł Mochnacz

Ks. dr Rafał Mocny

Z ks. dr. Rafałem Mocnym, dyrektorem Katolickiego Centrum Studenckiego i Duszpasterstwa Akademickiego „Parakletos” w Słubicach, rozmawia ks. Adrian Put

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADRIAN PUT: – Od niedawna pełni Ksiądz funkcję duszpasterza akademickiego w Słubiach. Proszę nam przybliżyć funkcjonowanie środowiska akademickiego w tym mieście?

Reklama

KS. DR RAFAŁ MOCNY: – W Słubicach mamy Collegium Polonicum, na którym studiuje młodzież na kilku kierunkach. Z nich najbardziej popularny jest Wydział Prawa Polsko-Niemieckiego. Mamy tu też studentów z Viadriny. Wielu studiuje na jednym i drugim uniwersytecie. Dla nich założono Duszpasterstwo Akademickie „Parakletos”. Już od wielu lat jest to miejsce duchowej formacji studentów. Studenci przyjeżdżają z wielu różnych stron Polski i świata. Mają różne doświadczenie wspólnot i ruchów kościelnych. Dopiero zaczynam moją posługę, dlatego na początku zasięgnąłem wielu rad u mojego poprzednika ks. dr. Tadeusza Kuźmickiego. W tym roku chciałbym kontynuować rozpoczęte przez niego zagadnienia, które nazywały się „Laboratorium miłości”. Ale dodamy do tego następne zagadnienia, które przybliżą nam treść naszej wiary. Chcemy pogłębić zagadnienia związane z Matką Bożą. Dlatego zaprosiłem znawców z dziedziny Biblii: ks. dr. Łukasza Łaszkiewicza, ks. dr. Andrzeja Oczachowskiego i ks. dr. Andrzeja Maciejewskiego. Tematy te zostaną również poruszone przez pastora ewangelickiego dr. Tobiasa Kirchhofa i prawosławnego ojca Georga Langoscha. Nasze duszpasterstwo ma charakter ekumeniczny. Wśród zaproszonych gości będą również siostry zakonne i świeccy małżonkowie. Nie tylko wykłady i modlitwy są przewidziane w naszym programie, ale również będzie czas na miłe spędzenie wspólnego czasu. Jednym z największych wyzwań, jakie przed nami będzie stało, to włączenie się w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

– Duszpasterz akademicki na granicy, blisko Uniwersytetu Viadrina, spotyka się na pewno ze studentami narodowości niemieckiej, w tym ewangelikami. Jak wyglądają te relacje? Czy jest jakaś współpraca z podobnym duszpasterstwem po stronie niemieckiej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Po niemieckiej stronie funkcjonują duszpasterstwo akademickie Ökumenische Studierenden Arbeit Frankfurt (Oder) oraz Dom św. Jadwigi, w którym studenci mieszkają i spotykają się. Wspólnie planujemy program pracy, który ukaże się na dwujęzycznym informatorze dla studentów. Spotkania będą odbywać się w różnych dniach, aby każdy student mógł mieć wybór. Współpraca z niemieckimi duszpasterzami jest już w Słubicach tradycją.

– Wspólne działania polsko-niemieckie są już dziś czymś oczywistym na granicy. Jakie konkretnie duże i te mniejsze inicjatywy robicie wspólnie?

Reklama

– Posługa duszpasterska w Słubicach jest ściśle związana ze współpracą z duszpasterstwami i różnymi organizacjami we Frankfurcie. Po przeprowadzeniu się do Słubic nawiązałem kontakty z duszpasterzami we Frankfurcie. Są to duchowni ewangeliccy, prawosławny i katolik. Obecnie przygotowujemy się do wspólnego przeżycia Adwentu. Każdego dnia będzie można wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, które będzie przybliżało do Bożego Narodzenia. Będą to wystawy, prelekcje czy wspólny udział Polaków i Niemców w Roratach. Kulminacyjnym momentem kalendarza adwentowego będzie udział w Pasterce. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie Droga Krzyżowa, która rozpocznie się w Słubicach, a zakończy we Frankfurcie. W naszych miastach będzie to pierwsza Droga Krzyżowa. Mam nadzieję, że będzie to kolejny krok we wspólnym poznaniu się i współpracy mieszkańców obydwu miast. Szczególnie to nabożeństwo jest ważne, gdyż uczestników dzieli nie tylko zamieszkanie w 2 miastach, państwach, ale również wyznanie. Wspólne działania będą odbywały się również w Collegium Polonicum. W bieżącym roku przypada 50. rocznica memorandum wschodniego oraz napisania listu przez biskupów polskich do niemieckich, znanego ze słów: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Obydwa wydarzenia zostaną upamiętnione w Słubicach sympozjami i spotkaniem, które tu nazywamy „rozmowami na granicy”.

– Duszpasterstwo akademickie w Słubicach to także konkretne miejsce. Jako chyba jedyne duszpasterstwo tego typu w diecezji ma do swej dyspozycji obszerny budynek. Co się tam dzieje na co dzień?

– To rzeczywiście piękny, obszerny dom. Są tu bardzo dobrze dostosowane do spotkań studentów sala, kaplica i biblioteka. Studenci mogą tu przyjść zawsze, kiedy mają chęć spędzić czas na modlitwie, kiedy będą chcieli pouczyć się, spotkać się z przyjaciółmi czy porozmawiać ze mną. Dom znajduje się bardzo blisko akademików, dlatego w każdej chwili mogą tu przyjść. Zaplanowaliśmy spotkania tematyczne w czwartki wieczorem. Rozpoczynają się one adoracją Najświętszego Sakramentu, Mszą św. i spotkaniem po Eucharystii. W tym roku zaplanowaliśmy dodatkowo słubickie wieczory uwielbienia, które będą odbywały się w kilka sobót w trakcie semestru. We wtorki będą odbywały się spotkania scholi studenckiej.

– Czy ma Ksiądz chwilę czasu dla siebie? Studenci i duszpasterstwo akademickie przecież bardzo absorbują…

– Tego dotąd nie doświadczyłem, ponieważ nie zaczął się jeszcze rok akademicki, dlatego w tym czasie zajmuję się przede wszystkim zorganizowaniem programu pracy. Plany mamy bardzo ambitne i rzeczywiście w czasie roku akademickiego wolnego czasu nie będzie zbyt wiele. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych studentów do udziału w pracach naszego duszpasterstwa i osobistej formacji. Każdy dowie się o szczegółach spotkań z informatora, a także ze strony internetowej www.parakletos24.com. Zapraszam.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-01 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak Bóg da...

Pielgrzymka dzieci do Berdyczowa

Archiwum ks. Jarosława Olszewskiego SAC

Pielgrzymka dzieci do Berdyczowa

O pracy duszpasterskiej z ukraińskiej perspektywy z ks. Jarosławem Olszewskim, pallotynem pochodzącym z Bociek, rozmawia ks. Krzysztof Żero.

Więcej ...

Rewolucyjne zmiany w Lednicy. Dominikanie nie będą już organizatorami?

2026-06-09 07:05

Piotr Drzewiecki

Dominikanie chcą, by za dalsze funkcjonowanie Lednicy w niedalekiej przyszłości odpowiadał nowy podmiot związany z Kościołem. W minioną sobotę na Polach Lednickich w Wielkopolsce odbyło się 30. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000.

Więcej ...

Tomaszów Maz.: 200 lat wiary, modlitwy i wspólnoty

2026-06-14 14:00
W sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się obchody jubileuszu 200-lecia miejscowej parafii

Joanna Popławska

W sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się obchody jubileuszu 200-lecia miejscowej parafii

– Każdy jubileusz jest otwartymi drzwiami łaski – podkreślił bp Krzysztof Nykiel podczas inauguracji roku jubileuszowego 200-lecia parafii św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Uroczystości rozpoczęły się 13 czerwca, we wspomnienie patrona sanktuarium, a wierni otrzymali wyjątkowy dar duchowy – możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez cały rok jubileuszowy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tajna akcja wydobycia z Wisły zwłok ks. Popiełuszki

Historia

Tajna akcja wydobycia z Wisły zwłok ks. Popiełuszki

Rozpalił Chorzów. Następne spotkanie z o. Padre...

Kościół

Rozpalił Chorzów. Następne spotkanie z o. Padre...

Rozważania na niedzielę: Czy i jak psychologia wyleczy...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czy i jak psychologia wyleczy...

Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało

Wiara

Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Rewolucyjne zmiany w Lednicy. Dominikanie nie będą już...

Kościół

Rewolucyjne zmiany w Lednicy. Dominikanie nie będą już...

Parafia w kujawsko-pomorskiem musi zapłacić 30 tysięcy...

Wiadomości

Parafia w kujawsko-pomorskiem musi zapłacić 30 tysięcy...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Leśkiewicz: Zakończyły się obrady kapituły Orderu...

Polityka

Leśkiewicz: Zakończyły się obrady kapituły Orderu...