Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży

Jan Krakowski

26 września w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie przybyli duszpasterze oraz delegacje młodzieży mające koordynować i pomagać w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w parafiach. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej oraz wypracowania konkretnej współpracy w tym dziele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w drohiczyńskiej katedrze. W homilii powiedział on o potrzebie stałego otwarcia się na dobro oraz zamknięcia na to, co jest złe. – Nie można nigdy, otrzymując dobrą propozycję, mówić na początku „nie chcę” – podkreślił. Podczas spotkania, które odbyło się następnie w Wyższym Seminarium Duchownym, zaapelował on do młodych ludzi, aby byli jego dobrymi pomocnikami w wielkim dziele danym Kościołowi w Polsce, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Powiedział też, że są one sprawą całego Kościoła w Polsce, który ma pokazać młodzieży z różnych krajów naszą gościnność i otwartość, ale też umożliwić naszej młodzieży owocne duchowe przeżycia, dając możliwość służby. Ważne jest bowiem, aby wielu młodych Polaków udało się także do Krakowa, a owocem tego było ugruntowanie ich wiary – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Ks. Emil Parafiniuk zajmujący się diecezjalną koordynacją przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji warszawko-praskiej przypomniał cele ŚDM i ich powstanie z inicjatywy świętego papieża Jana Pawła II. Podzielił się refleksjami z uczestnictwa w ostatnich Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, mówił o przygotowaniach do obecnych w diecezji warszawsko-praskiej. Powiedział, że w diecezjach goście mają zapoznać się z historią i kulturą, a także z życiem wspólnoty Kościoła lokalnego. Mają to zapewnić wycieczki, zabawy i spotkania przygotowane przez organizatorów. Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca. Na zakończenie ich odbędzie się posłanie pielgrzymów do Krakowa, miejsca wydarzeń centralnych i spotkań z Ojcem Świętym, aby przeżywać tam święto wiary, uczestnicząc przez tydzień w nabożeństwach i katechezach w grupach językowych oraz biorąc udział w odbywających się wówczas festiwalach ewangelizacyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Andrzej Lubowicki odpowiedzialny za koordynację przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej zaprezentował natomiast skład personalny Diecezjalnego Centrum ŚDM Diecezji Drohiczyńskiej, które będzie działało w biurze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Drohiczynie. Zaprezentował logo diecezjalne ŚDM, przypomniał symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. W diecezji drohiczyńskiej przebywały one od 25 lipca do 8 sierpnia br. Obecnie zostały także zrobione ich kopie oryginalnych rozmiarów, poświęcone podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży w święto Podwyższania Krzyża Świętego, oraz miniatury przekazane wszystkim parafiom. Zapoznał też z założeniami programu przeżycia Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej od 20 do 25 lipca 2016 r. Ks. Lubowicki powiedział także o możliwościach zapisów oraz zaproponowanych pakietach uczestnictwa w ŚDM w Krakowie. Zaapelował o duchowe otwarcie się na przeżycie ich w ramach obecnego programu czystości serc – SERCE 2.0 i przyszłorocznego, odnoszącego się także do Roku Miłosierdzia – DEO PROFIL. Podkreślił, iż potrzebne jest tworzenie pozytywnej atmosfery wokół Światowych Dni Młodzieży oraz otwarcie się na możliwości wzajemnej pomocy finansowej, która nie zniechęci polskiej młodzieży do uczestnictwa w nich.

O przygotowaniach wolontariatu mówił Mateusz Stefaniuk z KSM. Ukazując zadania stojące przed wolontariuszami, zaprosił on do mobilizacji w celu przygotowania własnego oraz miejsc dla młodych ludzi z zagranicy na terenie diecezji. Odbyły się również robocze spotkania w grupach regionalnych, poświęcone możliwościom i inicjatywom promującym Światowe Dni Młodzieży przez ludzi młodych w ich środowiskach oraz współpracy z parafiami i instytucjami.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-08 09:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Arcydzieła Muzeów Watykańskich w Krakowie podczas ŚDM

magr/foter.com

Więcej ...

Niedziela Palmowa

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2002

Adobe.Stock

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

Więcej ...

Ukraina/ 34 osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy

2025-04-13 18:54
Rosyjski atak rakietowy na Sumy

PAP/EPA

Rosyjski atak rakietowy na Sumy

Co najmniej 34 osoby zginęły, a 117 zostało rannych w Niedzielę Palmową w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie zaatakowały centrum miasta dwoma rakietami balistycznymi z głowicami kasetowymi. Uderzenie potępili przywódcy m.in. Polski, Unii Europejskiej, Francji, W. Brytanii, Niemiec i Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...