Reklama

Niedziela 41/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Gdy Szatan chce zamieszać

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W przeddzień otwarcia synodu biskupów na temat rodziny polski ksiądz pracujący w Watykanie urządził widowisko medialne i powiadomił, że jest czynnym gejem. Na błyskawicznie zwołanej w Rzymie konferencji prasowej wystąpił ze swoim partnerem.

Myśląc Ojczyzna – wybieramy mądrze

Ks. Ireneusz Skubiś Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Wydaje się, że nasz świat bardzo dziś potrzebuje darów Ducha Świętego. Zauważamy wielką apatię i bezradność, która rodzi się z ateizmu ogarniającego ludzi. Ateizm i odrzucenie Boga jest prawdziwym nieszczęściem dla człowieka, dla całego globu, o czym wiemy choćby z historii XX wieku.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Uroczystą Eucharystią w Bazylice Watykańskiej Ojciec Święty zainaugurował obrady XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. W Eucharystii uczestniczyli ojcowie synodalni, audytorzy i eksperci, a także wielu kardynałów i biskupów oraz rzesze wiernych.

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Rosyjskie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie celów w Syrii. Jak podkreślają władze w Moskwie, dzieje się to na prośbę syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada. Celem mają być terroryści z Państwa Islamskiego, jednak dotychczas ani jeden nalot nie został przeprowadzony na tereny opanowane przez tę grupę.

Prezydent RP w ONZ
7

W obliczu ludobójstwa i grabieży światowego dziedzictwa

Ks. Marian Woźniak

Cierpienia milionów, głód i okrucieństwo wojny czy ludobójstwa. W przemówieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w ONZ na nowo wybrzmiały pojęcia, które mimo upływu lat ciągle odżywają.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

gorący temat • migracja
10-13

Dlaczego emigrują do Europy

Z abp. Basharem Mattim Wardą CSsR – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z abp. Basharem Mattim Wardą CSsR – chaldejskim arcybiskupem Irbilu w irackim Kurdystanie – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

To już są miliony

Antoni Szymański, Socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski

Duża część elit politycznych Europy Zachodniej, szczególnie niemieckich, jest jak dotąd niezdolna do zrozumienia aktualnego problemu migracji.

temat numeru: 11 października 2015 • XV Dzień Papieski
14-15

Jan Paweł II – Patron Rodziny

Proroctwo Papieża Rodziny

Paweł Zuchniewicz

„Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a jej zaprzeczeniem”. Słowa te wypowiedział prawie czterdzieści lat temu kard. Karol Wojtyła podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

temat numeru: 11 października 2015 • XV Dzień Papieski • w kręgu przyjaciół Jana Pawła II
16-18

Żył Wojtyłą

Cezary Ritter

Co chce nam ks. Styczeń powiedzieć, odwołując się do doświadczenia utrwalonego w „Trenach”? Przede wszystkim to, że życie ludzkie, życie każdego z nas, nasze istnienie – jest darem.

historia i recepcja Vaticanum II
19

Studia Soborowe

Ewa K. Czaczkowska

Prezentacja i promocja „Studiów Soborowych” pod redakcją Michała Białkowskiego odbędzie się 14 października 2015 r. o godz. 17 w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu, plac bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego 1. Wstęp wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszają!

dekrety beatyfikacyjne dla Polski
20-21

W niebie coraz więcej polskich świętych

17 czerwca 1942 r. przeżył nawrócenie i odtąd już do końca życia wiara była dlań „źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu”

synod biskupów o rodzinie • głos małżonków
22-23

To naprawdę działa

Irena i Jerzy Grzybowscy

Po organizowanych przez nas kursach przygotowawczych do sakramentu małżeństwa zwanych Wieczorami dla Zakochanych wielu narzeczonych mówiło: – Nareszcie zrozumieliśmy, co to jest sakrament małżeństwa.

orzeczenie nieważności małżeństwa • głos kanonisty
24-25

W trosce o szybsze poznanie prawdy o zawartym małżeństwie

Ks. Wojciech Góralski

Duże zainteresowanie wzbudza wydane 15 sierpnia 2015 r., a opublikowane 8 września motu proprio papieża Franciszka „Mitis Iudex Dominus Iesus” (Pan Jezus Łaskawym Sędzią), poświęcone reformie procesu kanonicznego w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa

15 października • Dzień Dziecka Utraconego
26

Chcę, abyś pamiętał...

Agnieszka Konik-Korn

Z listy życzeń osieroconych rodziców: „Chciałbym, byś się nie bał, wymawiając imię mojego dziecka. Moje dziecko istniało i było dla mnie bardzo ważne. Potrzebuję usłyszeć, że było ono ważne także dla Ciebie” .

spotkania
27

Z Łodzi do Łagiewnik

Dagmara Zalewska

Ponad 6,5 tys. wiernych z archidiecezji łódzkiej uczestniczyło w pielgrzymce do sanktuarium św. Jana Pawła II oraz do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przybyło 167 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz siostry zakonne ze zgromadzeń posługujących w archidiecezji.

13 października • liturgiczne wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego
28-29

Budując pamięć ojczystego domu

Ks. Jarosław Krzewicki

Bł. Honorat Koźmiński wciąż fascynuje i pociąga wielu. Może nie wszystkich, bo wielkich rodaków w naszych czasach często wypieramy z pamięci. Jego świętość w kalendarzu październikowym wpisuje się między bardziej znanych: Jadwigę, Małgorzatę, Teresę...

29

Maja Ficek prosi o pomoc

Oliwier prosi o pomoc

wiara i życie
30

Dzieje Apostoła Narodów

Ks. Jacek Molka

Krakowskie Wydawnictwo M oraz Wydawnictwo Księży Pallotynów APOSTOLICUM wydało książkę: „Między Synagogą a Kościołem. Dzieje św. Pawła”. To monumentalne dzieło wyszło spod ręki ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, wybitnego współczesnego polskiego biblisty. Autor zadedykował je bp. Andrzejowi Suskiemu, ordynariuszowi toruńskiemu, z racji 50-lecia jego święceń kapłańskich

spotkanie polskich patrologów w Częstochowie
31

Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła

S. Marta Ziółkowska USJK

W dniach 21-23 września 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się 38. doroczne spotkanie członków Sekcji Patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski, połączone z sympozjum naukowym pt.: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”.

31

Nobel dla rozważnych

Ks. Mariusz Rosik

Alfred Nobel zdobył majątek na wynalazkach materiałów wybuchowych i sprzedawaniu licencji na produkcję broni. Gdy zmarł jego brat, jedna z gazet omyłkowo wydrukowała nekrolog Alfreda. Miał więc tę wyjątkową sposobność przeczytania własnego nekrologu za życia.

liturgia tygodnia
32-33

Rada dobrowolnego ubóstwa

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 10, 17-30 [krótsza perykopa: Mk 10, 17-27])

Pytanie o sens

Abp Wacław Depo

Dar i duch mądrości jest jednym z istotnych tematów zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. Autor Księgi Mądrości poucza nas, że dar ten trzeba wyprosić u Boga, gdyż jedynie mądrość Boża zdolna jest odróżnić prawdę, dobro i sprawiedliwość.

poradnik duszpasterski
34

Gdy dziecko traci wiarę

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Co robić i jak się zachować, gdy mój syn – do tej pory religijny i pobożny ministrant – nagle przestaje się modlić, chodzić do kościoła i mówi, że nie wierzy? Dodam, że bardzo zależy mi na chrześcijańskim wychowaniu syna

felieton
35

Niewesołe refleksje przed Dniem Papieskim

Grzegorz Polak

Nie zgadzam się do końca z opiniami, że organizowanie imprez „ku czci” niewiele daje i że skuteczniejsza jest systematyczna praca organiczna niż jedno- albo kilkudniowe fajerwerki. Akurat w przypadku Dni Papieskich, organizowanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ten zarzut nie wytrzymuje krytyki.

35

Kuba z Jarosławia prosi o pomoc

rozmawiamy o świecie
36-37

Porządek kochania

Z Witoldem Gadowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O wkładaniu głowy do paszczy lwa i ekonomii terroryzmu z Witoldem Gadowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Wyższe płace, ale dla swoich

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Obecnie premier Ewa Kopacz, polecając głosować w sprawie uchodźców inaczej, niż wcześniej uzgodniła to z państwami Grupy Wyszehradzkiej, doprowadziła do jeszcze większej utraty zaufania u naszych południowych sąsiadów.

38

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Największy meczet w Europie

(pr)

O sukcesie pielgrzymki i roli kobiet

(pr)

Kościół patrzy na problem z pastoralnej perspektywy

(pr)

Sprawy życia są priorytetowe

(pr)

Otwarto grób św. Franciszka

(pr)

uchodźcy
40-41

Ziemia obiecana?

Beata Piliszek-Słowińska

O migracjach ludności czytamy na kartach Starego Testamentu i w książkach o prapoczątkach Słowian. Od wieków skłonność do porzucania ojczyzny była uzależniona od możliwości utrzymania siebie i rodziny oraz poczucia bezpieczeństwa, o czym my, Polacy, doskonale wiemy

u Barnabitów w Warszawie
42-43

Dla duszy i ciała

Artur Stelmasiak

Jedyna parafia w Polsce prowadzona przez ojców barnabitów znajduje się w Warszawie. Ich charyzmat przyciąga zarówno zamożnych, jak i najbiedniejszych mieszkańców stolicy.

felietony
44-45

Czekamy na zmiany

Alina Czerniakowska

Pani Ewa Kopacz podsumowuje swoje roczne premierowanie, robi kolejne medialne widowisko, na ekranach telewizorów podchodzi do planszy w podobnym nerwowym stylu, jak w czasie swoich podróży i „odhacza” rzekome sukcesy. Problem w tym, że społeczeństwo już nie tylko nie wierzy słowom rządzących, ale nawet nie słucha, co mówią. Obecna władza próbuje na siłę wmówić Polakom, że jest im dobrze.

Był chłop i miał sowę

Zdzisław Skotnicki

Udawani uchodźcy

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiegowww.piotrowski.org.pl

Jak odróżnić prawdziwych uchodźców od tych, którzy uchodźców udają?

Atak na Polskę

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Kościół katolicki w Polsce nie jest atakowany przypadkowo

14 października • Dzień Edukacji Narodowej
46-47

Św. Urszula Ledóchowska

Ks. Ireneusz Skubiś

W 2015 r. obchodzimy 150. rocznicę urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej. Życie tej świętej zasługuje na głęboką refleksję. Spojrzyjmy zatem w jej dobrą twarz i zauważmy mądre spojrzenie matki, nauczycielki, wychowawczyni.

rodzina • poradnik
48

Nauczyć się czekać

Michał Piekara

Nie lubię czekać. Kiedy czegoś potrzebuję, chcę to otrzymać natychmiast. Kiedy mam stać w kolejce, czuję, jak narasta we mnie rozdrażnienie. Kiedy coś mi nie odpowiada, mówię to od razu. Podobnie rzecz ma się z wyrażaniem opinii o innych. Nie znoszę, kiedy ktoś każe mi czekać na owoce mojej pracy i wysiłku – chcę je widzieć tu i teraz.

48

Dołącz do Drużyny SuperW – zostań wolontariuszem!

o etyce w biznesie
49

Bezpieczeństwo Kościoła to priorytet

Ks. Marek Łuczak rozmawia z Ewą Macińską

Gdy pracujemy, oczekujemy korzyści i szansy na rozwój. Nie przekreśla to jednak możliwości pochylania się nad problemami jednostek. Na rynku funkcjonuje wiele instytucji, dla których tworzenie wspólnoty ludzkiej jest ważniejsze od maksymalizacji zysku.

Niedziela Młodych
50-51

Papieski SMS

Wrzuciliście kiedyś jakiekolwiek pieniądze wolontariuszom Dzieła Nowego Tysiąclecia? Albo wysłaliście chociaż jeden SMS o treści „POMOC” z przeznaczeniem dla młodych stypendystów, którzy mają ambicje i plany, ale niekoniecznie warunki finansowe, żeby je realizować? J

Miłosierni jak Ojciec

Jest orędzie papieża Franciszka na ŚDM 2016! Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z nim, publikujemy krótkie fragmenty. Prawdziwe smaczki – na zachętę. Bo orędzie trzeba po prostu przeczytać w całości. Każde zdanie podnosi na duchu, wzywa do nawrócenia, przypomina o miłości Pana Boga.

Niedziala Młodych
52-53

Pieniądze Boga czy twoje

Aleksandra Nitkiewicz

Z podejściem do pieniędzy jest jak ze szklanką napełnioną do połowy. Niektórzy powiedzą, że jest prawie pełna, inni że niemal pusta. Wielu uważa, że problem zaczyna się wtedy, gdy mimo ciężkiej pracy i rezygnacji z zachcianek po prostu nie starcza do pierwszego.

Niedziela Młodych
53

Reaktywacja 1990

km

Choć istniało jeszcze przed wojną i prężnie działało, to w czasach komunizmu nie miało prawa istnienia. Dopiero 25 lat temu zostało reaktywowane.

relacje
54

Droga św. Jakuba w Polsce

Maria Fortuna-Sudor

Tegoroczna VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago” trwała w dniach 4-6 września 2015 r., a jej uczestnicy spotkali się w Michałowicach, Krakowie i Więcławicach Starych.

25 lat Caritas Polska
55

Caritas – miłość w akcji

Ks. Łukasz Jaksik

W polski krajobraz, obok wielu organizacji dobroczynnych, trwale wpisała się kościelna Caritas. Mija właśnie 25 lat od powołania do życia tej ogólnopolskiej struktury, która prężnie działa w polskich diecezjach i wielu parafiach

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Córka Ela

Modlitwa i praca

Chcą korespondować

różne
57

Mokry Mars

Ks. Jacek Molka

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oznajmiła 28 września br., że na Marsie istnieje woda w stanie ciekłym

Kalendarium 11-17 X 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Warsztaty

58-67

Szarlotka z lukrem cytrynowym

Opracowanie: Jolanta Marszałek

„Bene Meritus” dla „Śląska”

(akw)

Zabrzmi muzyka Gospel!

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

Kielczanie przy Pomniku Straceń

Agnieszka Dziarmaga

Z roku na rok rozrasta się organizowana od 2000 r. patriotyczna wrześniowa uroczystość, która odbywa się w głębokim lesie na Stadionie, przy Pomniku Straceń, tam, gdzie Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje kielczan.

Św. Andrzej z Nawarzyc patron dobrej miłości

Agnieszka Dziarmaga

Kościołowi w Nawarzycach w dekanacie wodzisławskim patronują św. Andrzej Apostoł i św. Anna, a oba odpusty obchodzone są w tym dniu, w którym wypadają. Ks. kan. Romuald Iskra, proboszcz parafii, od pięciu lat propaguje kult św. Andrzeja jako patrona narzeczonych, zakochanych i młodych małżeństw

Siewcy Dobra

Katarzyna Dobrowolska

Dziewięćdziesięciu Rycerzy Kolumba z terenu całej Polski przystąpiło w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach do czwartego stopnia – patriotycznego.

Niedziela przemyska

Jesienne niepokoje

Agnieszka Bobowska-Hryniewicz

Truizmem nie będzie z pewnością stwierdzenie, że wojna to nie tylko działania na polach bitewnych z bronią w ręku, ale trudna codzienność zwykłych obywateli, cywilów, którzy musieli stykać się z bolesną dla nich rzeczywistością. Ta z kolei niejednokrotnie zmieniała i przewartościowywała ich życie

Ufne w Boże Miłosierdzie

S. M. Agnieszka Pyszorska ZSJM

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego (Faustynki) powstało na wyraźne polecenie Pana Jezusa Miłosiernego przekazane św. s. Faustynie Kowalskiej.

Nie tylko zawód...

Arkadiusz Bednarczyk

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli. W dzisiejszych czasach nie łatwo być nauczycielem; ale czy kiedyś było? Nauczyciel to jednak nie tylko zawód – to misja. Kiedyś wymagano od nauczycieli najwyższej ofiary... ofiary ze swojego życia

Niedziela rzeszowska

Wysoka Strzyżowska wita swojego biskupa

Ks. Józef Brzostowski

Ozdobiona kwiatami droga, bryczki przystrojone wieńcami, odświętnie ubrani parafianie. W takiej scenerii witali wierni z Wysokiej Strzyżowskiej swojego biskupa. Przyjechał z dalekiej Kanady do rodzinnej parafii, by celebrować prymicyjną Mszę św. biskupią.

Wieczory Anielskie

Agnieszka Busz

Aniołowie fascynują wielu ludzi. Biblia często mówi o Aniołach jako Bożych zwiastunach, którzy przekazują ludziom ważną wiadomość. Posłanie, które budzi nadzieję i czyni odważnym, które pokazuje drogę w położeniu bez wyjścia i zapala światło w ciemności. Kim właściwie są te tajemnicze istoty, które wywierają ogromny, choć często niezauważony, wpływ na nasze życie? I co znaczą dla nas?

Modlitwa nad grobami w Małym Katyniu

Bartosz Walicki

Od kilkunastu lat jedna z jesiennych niedziel stanowi dzień pamięci o Małym Katyniu Ziemi Sokołowskiej. Są to chwile, gdy społeczeństwo regionu wspomina tragiczne wydarzenia, jakie jesienią 1944 r. rozegrały się w Trzebusce i Turzy

Niedziela sandomierska

Ślady Świętego

Ks. Adam Stachowicz

Oto nadeszła kolejna Niedziela Papieska. Rodzi się więc okazja, by opisać na naszych łamach kilka nowych śladów świętego Polaka pozostawionych na sandomierskiej ziemi. Śladów, które On osobiście pozostawił u nas, ale także śladów, które my tworzymy prosząc, by św. Jan Paweł II orędował za nami u Boga

Bycie legionistą zobowiązuje do dobrego świadectwa

Andrzej Bucior

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu 26 września zgromadziło się ok. 200 legionistów z diecezji sandomierskiej oraz 13 kapłanów, opiekunów grup legionowych wraz z diecezjalnym moderatorem ks. Rafałem Cudziło. Świętowano 10. rocznicę powstania komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu.

Pełni zapału do pomocy

Ks. Adam Stachowicz

Sieć placówek Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie (KCPR) zorganizowana przed pięciu laty, obejmuje już całą diecezję sandomierską. 25 września zawiązało się kolejne jej ogniwo. Do dwudziestu jeden placówek dołączył dekanat Szewna

Niedziela sosnowiecka

Patron naszych rodzin

Ks. Tomasz Zmarzły

Po raz 15. odbywa się w całej Polsce Dzień Papieski, którego hasłem są słowa: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

Propozycje KANY

Piotr Grzybowski

Centrum Edukacji i Wychowania KANA w Sosnowcu ma, jak zawsze, szereg propozycji dla młodzieży, ale i osób starszych. W Manufakturze Sztuki Młodych KANA Art można zobaczyć wystawę prac autorstwa Krzysztofa Zięcika pt. „Wrześniowe inspiracje”.

Pamięć wiecznie żywa

Ks. Tomasz Zmarzły

W śród tysięcy polskich policjantów II RP, jeńców obozu wojennego w Ostaszkowie zamordowanych w Kalininie (Twerze) wiosną 1940 r. i pogrzebanych w 25 dołach śmierci w lesie w Miednoje oraz tych zamordowanych przez Sowietów w innych miejscach na nieludzkiej ziemi wielu było z Zagłębia” – to napis na tablicy umieszczonej na frontonie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Niedziela świdnicka

Jubileuszowy Dzień Papieski

Przemysław Awdankiewicz

Pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny” 11 października obchodzony jest XV Dzień Papieski. Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat świętego papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Także nasza diecezja włącza się w jego obchody

Chrystus obecny w Kościele

Bp Ignacy Dec

Jezus Chrystus, który dokonał dzieła naszego zbawienia, nie pozostał w widzialnej postaci wśród nas, ale odszedł do nieba, zesłał Ducha Świętego. Pozostał z nami w swoim Kościele, ale już w sposób niewidzialny, sakramentalny, dalej działając przez swojego Ducha

„Iskra Bożego Miłosierdzia” w diecezji świdnickiej

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, dzieci z gronem pedagogicznym z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy oraz duszpasterze i wierni parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie modlili się na ulicach miast, 28 września, Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa ta odbyła się w ramach międzynarodowej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego u Matki Bożej

Alumn Daniel Rynkiewicz

W dniach 24-25 września obyła się 44. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Dziesiątki autokarów pomogły się zgromadzić wiernym Kościoła nad Odrą i Bałtykiem u stóp Czarnej Madonny.

Szafarskie wyciszenie

Adam Szewczyk

W klimacie przesłania zbliżającego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego w bulli papieskiej „Misericordiae vultus” z 11 kwietnia 2015 r., minął krótki, dwudniowy okres skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Dziękczynienie za 25 lat Caritas

Ks. Robert Gołębiowski

Caritas – to słowo, które ze swej natury ukierunkowuje człowieka na promieniowanie miłością wobec każdego człowieka. Stało się to słowo również wyznacznikiem pracy Caritas w wymiarze całej Polski, a także naszej archidiecezji.

Niedziela toruńska

Rodzina pełna Ducha

Jacek Podolski

Franciszkański kościół pw. Świętych Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu 26 września wypełnił się aż po brzegi. To miejsce, u stóp Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin, wybrała diecezjalna wspólnota Domowego Kościoła (DK) – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie – na inaugurację kolejnego roku formacyjnego 2015/2016, przebiegającego pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego”.

Matka Boża rozwiązuje węzły

Jan Otręba

W parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim 27 września parafianie zapoznali się z nabożeństwem do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Historię obrazu i kultu przedstawił ks. Michał Rogoziński

Zabytki konkatedry

Wojciech Wichnowski

Ponad 5 tys. osób obejrzało 20 września w konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży 2 niezwykłe parafialne zabytki – legendarny kubek z XVII wieku i czaprak, szatę liturgiczną, pamiątkę odsieczy wiedeńskiej

Niedziela wrocławska

Zapomniana święta

Lilianna Sicińska

Choć żyła w cieniu swojego męża oraz czcigodnej teściowej, dla Wrocławia i Śląska uczyniła równie wiele. Fundowała klasztory, dbała o wychowanie władców Śląska i doprowadziła do kanonizacji św. Jadwigi. Na co dzień rozdawała chleb ubogim i usługiwała chorym. W historiografii wspominana jako błogosławiona, choć procesu nigdy nie rozpoczęto

Kultura może zmienić człowieka

O przygotowaniach i szansach dla Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku z senatorem Jarosławem Obremskim, przewodniczącym Rady Programowej ESK 2016 i niezależnym kandydatem do Senatu RP, rozmawia Magdalena Lewandowska

Początki akademickiego Wrocławia

Jakie były początki powojennego Wrocławia? Jaką rolę w jego odbudowie miało środowisko akademickie? Kim byli pierwsi profesorowie i studenci oraz co zawdzięcza im Wrocław? To ważne pytania, które warto postawić w 70. rocznicę rozpoczęcia działalności polskiego szkolnictwa wyższego w stolicy Dolnego Śląska

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Uroczystości w Wywłoczce

Alumn Adam Blicharz

W przeddzień obchodów 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej we wsi Wywłoczka miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Bp Marian Rojek poświęcił kaplicę, nadając jej tytuł „Błogosławionych 108 Męczenników z czasów II wojny światowej”

Rocznica Bitwy pod Oleszycami

Adam Łazar

W dniu 17 września przed pomnikiem gen. bryg. Józefa Kustronia, przy zajeździe turystycznym na Horaju odbyła się patriotyczno-religijna uroczystość w 76. rocznicę bitwy pod Oleszycami.

Żonkile na Polach Nadziei

Ks. Krzysztof Hawro

W encyklice „Spe salvi” Benedykt XVI naucza, że wraz z odkupieniem „została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości: teraźniejszość, nawet uciążliwą, można przeżywać i akceptować, jeśli ma się jakiś cel i jeśli tego celu możemy być pewni, jeśli jest to cel tak wielki, że usprawiedliwia trud drogi” („Spe salvi”, 1).

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...