Reklama

Ze świata

Mosul, Kirkuk, Kurdystan

Pukanie do drzwi Europy

Podróżujący po Europie abp Yohanna Butros Mouche, katolicki biskup Mosulu, Kirkuku i Kurdystanu, 8 października br. podczas konferencji prasowej w Krakowie prosił o pomoc dla swoich rozproszonych po świecie diecezjan. Opowiadał: – Muzułmańscy fanatycy chcieli wszystkich zmusić do przyjęcia ich ideologii, ich dyktatu. Chrześcijanom proponowali, aby stali się muzułmanami, by wyparli się wiary w Chrystusa. Inna opcja to płacenie podatku od wiary, czyli zostanie sługą, niewolnikiem, człowiekiem drugiej kategorii. Tym, których nie interesowały te propozycje, pozostało opuszczenie kraju albo śmierć. Jako chrześcijanie nie mogliśmy się stać niewolnikami, woleliśmy zostawić wszystko, żeby ocalić nasze życie, a przede wszystkim naszą wiarę.

Hierarcha podkreślał, że mieszkańcy pochodzący z jego diecezji potrzebują różnorodnej pomocy. Wielu z nich puka do drzwi Europy, ale ma trudności z uzyskaniem wiz. Dodał, że zależy mu na tym, aby chrześcijanie, którzy przybędą do Europy, mogli zamieszkać tymczasowo w większych wspólnotach, z którymi mógłby być ich duszpasterz. Jeśli tak by się stało, jest szansa, że te grupy, po zmianie sytuacji politycznej w ich kraju, będą mogły wrócić do swej ojczyzny.

Reklama

Abp Mouche apelował: – Przede wszystkim prosimy o modlitwę. Modlitwa daje też natchnienie, aby ludzie, którzy mają na to środki, zechcieli w jakikolwiek sposób pomóc. Nawet jeśli sami nie jesteście bogaci, nie macie za wiele, to możecie się podzielić z tymi, którzy w tej chwili nie mają nic.

Maria Fortuna-Sudor

Szwecja

Noble 2015 z niespodziankami

Znane są już nazwiska wszystkich tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.

W dziedzinie literatury wyróżnienie powędrowało do dziennikarki, reportażystki z Białorusi Swietłany Aleksijewicz.

Reklama

Pokojowa Nagroda Nobla była pewnym zaskoczeniem. Akademia nazwała ją „hołdem dla arabskiej wiosny”, a otrzymał ją Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego. Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali William C. Campbell i Satoshi Omura – za odkrycie leku na malarię i tzw. ślepotę rzeczną, w dziedzinie chemii zaś – Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar – za badania nad mechanizmami naprawy DNA, które pomogą w zwalczaniu raka. Takaaki Kajita i Arthur McDonald zostali laureatami Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano ich za odkrycie masy neutrin, czyli bardzo małych cząstek, które w dużej ilości są produkowane np. przez Słońce.

Nagrodę w dziedzinie ekonomii od 1968 r. funduje Bank Szwecji im. Alfreda Nobla. W tym roku otrzymał ją Angus Deaton – za analizy dotyczące konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.

(K. W.)

Armenia

Milionerzy budują kościoły

Bogaci Ormianie prześcigają się w budowaniu kościołów. Gagik Carukian – przywódca opozycji i jeden z najbogatszych obywateli Armenii – tylko w tym roku sfinansował budowę lub odbudowę 2 świątyń, a od 2000 r. wydał kilkadziesiąt milionów dolarów na budowę 7 innych. Premier, a zarazem milioner Hovik Abrahamian wybudował w tym roku kościół w Artaszacie na południowym zachodzie kraju.

Według Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, w kraju liczącym zaledwie 3 mln mieszkańców od 1999 r. wzniesiono lub odbudowano 250 kościołów i klasztorów. Niektórzy krytykują jednak takie darowizny milionerów, twierdząc, że niejasne są źródła pochodzenia tych pieniędzy i być może byłoby lepiej, gdyby przedsiębiorcy więcej inwestowali w rozwój przemysłu w kraju.

(KAI)

* * *

Rodzina bierze początek z takiej małżeńskiej wspólnoty, którą Sobór Watykański II określa jako „przymierze”. W tym przymierzu mężczyzna i kobieta „wzajemnie się sobie oddają i przyjmują”.

Jan Paweł II

Krótko

• Wskaźnik skrajnego ubóstwa spadł w tym roku poniżej 10 proc. ludności świata – wynika z raportu Banku Światowego. – Możemy być pierwszym pokoleniem w historii, które położy kres skrajnemu ubóstwu – powiedział szef tej instytucji Jim Yong Kim.

• Imigranci będą napływali do Europy jeszcze przez wiele lat – twierdzi szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

• Państwo Islamskie zastąpiło Al-Kaidę na miejscu lidera światowego ruchu dżihadystycznego i ma dostęp do ogromnej bazy potencjalnych rekrutów w krajach zachodnich – twierdzi szef Narodowego Centrum Antyterrorystycznego USA Nick Rasmussen.

• Rosyjskie samoloty nadal bombardują cele w Syrii. Moskwa zastanawia się także nad wysłaniem tam wojsk lądowych. Doszło już do kilku incydentów lotniczych. Rosyjskie samoloty naruszały przestrzeń powietrzną Turcji. Rosjanie twierdzą, że przez pomyłkę, ale NATO nie wierzy w te deklaracje. Według źródeł amerykańskich, 90 proc. ataków rosyjskich samolotów nie było wymierzonych w terrorystów.

• Aleksander Łukaszenka zdobył 83,49 proc. głosów i wygrał wybory prezydenckie na Białorusi. Będzie to jego piąta kadencja.

• Dramatycznie słabe jest poparcie dla władz na Ukrainie. Prezydenta Petra Poroszenkę popiera jedynie 13,7 proc. obywateli, a partia premiera Arsenija Jaceniuka, która wygrała wybory w 2014 r., cieszy się poparciem jedynie 1 proc. ankietowanych.

• Aleksis Cipras po raz kolejny został premierem Grecji. Parlament udzielił wotum zaufania jego rządowi.

• W stolicy Turcji – Ankarze 10 października br. doszło do samobójczego ataku terrorystycznego. Jak podają tureckie władze, w zamachu zginęło 128 osób, 160 zostało rannych. Terroryści wysadzili się w powietrze podczas pokojowego wiecu na rzecz Kurdów.

2015-10-14 08:50

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59
Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów

Więcej ...

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00
Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę