Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2015, str. 6

Szkoły im. Jana Pawła II

20 tys. pielgrzymów z 500 szkół

Pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny” w dniach 7-8 października br. odbywała się 15. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II. Na jubileuszowe spotkanie przybyło ponad 20 tys. osób, reprezentujących ok. 500 szkół z całej Polski, a także przedstawiciele szkół z Wilna. Przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice, by wspólnie modlić się w intencji papieża Franciszka, za swoje rodziny oraz dziękować za kanonizację św. Jana Pawła II, swojego patrona. – Za naszym patronem przybywamy na Jasną Górę po to, żeby u tronu Matki Bożej Jasnogórskiej złożyć nasze wszystkie prośby, dziękować Jej za opiekę i prosić we wszystkich tych intencjach, które przynoszą tutaj młodzież i dzieci – powiedział Zbigniew Gumiński, inicjator powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. – Przychodzimy z wielką modlitwą za nasze rodziny. Nasz patron św. Jan Paweł II był bardzo zatroskany o los rodzin – przypomniał w homilii bp Tomasik. Odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej, a także list Rodziny Szkół im. Jana Pawła II skierowany do papieża Franciszka. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

Amazonki

Błogosławieni, którzy cierpią

Przed Jasnogórskim Szczytem 3 października 10 tys. kobiet po chorobie nowotworowej piersi stanęło ze słonecznikami w dłoniach, by dziękować za życie i modlić się o zdrowie na kolejne lata. Tegoroczna – 18. Pielgrzymka Amazonek przebiegała pod hasłem: „Błogosławieni, którzy cierpią”. O duchowej łączności Ojca Świętego Franciszka z Pielgrzymką Amazonek z Polski i krajów sąsiednich na Jasną Górę powiadomił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, którego list odczytano.

Reklama

– Amazonki przyjeżdżają z całej Polski, a także z Niemiec, z Czech i Słowacji, żeby modlić się o swoje zdrowie, żeby się spotkać, żeby ten dzień szczególnie uczcić, pokazać, że trzeba się cieszyć ze swojego zdrowia – powiedziała Elżbieta Oleksyszyn z zarządu Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. – Chcemy tu też zachęcić wszystkie kobiety, żeby stosowały profilaktykę, czyli żeby wykonywały samobadanie piersi, żeby robiły USG piersi, mammografię – apelowała.

Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Na chrześcijańskiej drodze naszego życia spotykamy się jako wspólnota osób doświadczonych dotkliwymi cierpieniami; idziemy z innymi, nie polegając tylko na sobie. Jak mówi autor „Małego Księcia” – razem w tym samym kierunku, razem do celu – przypomniał pątniczkom w homilii. Po zakończeniu Mszy św. na amazonki czekała szczególna niespodzianka – koncert piosenek w wykonaniu bp. Długosza.

Zapowiedź: debata II

Przeor Jasnej Góry zaprasza do wysłuchania drugiej debaty z cyklu:
Raport Jasnogórski 2016

Debata pod hasłem: NARÓD WIERNY ŁASCE

Reklama

Odbędzie się 24 października 2015 r.

Dyskutantami będą: bp Grzegorz Ryś, Agnieszka Porzezińska, Piotr Oszczanowski, ks. Wojciech Sadłoń

Prowadzenie: red. Jan Pospieszalski

Plan uroczystości:

17.30 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia (Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej)

19.00 – Debata druga z cyklu RAPORT JASNOGÓRSKI 2016 (Sala Rycerska)

21.00 – Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia (Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej)

Krótko

3 października odbyła się 35. Pielgrzymka Katolickich Prawników Polskich z udziałem ponad 500 osób. List do pielgrzymów nadesłał Prezydent RP Andrzej Duda. Eucharystii przewodniczył bp Adam Wodarczyk z Katowic.

• W dniach 3-4 października trwała 9. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej z udziałem ok. 400 pielgrzymów. Obecni byli: główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz oraz jego zastępca Grzegorz Hudzik. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

3 października odbyła się 4. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

4 października, w dniu odpustu Matki Bożej Różańcowej, Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, paulin. W uroczystości wzięli udział członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (zarząd i parafialne koła) oraz pielgrzymi z różnych stron kraju, zwłaszcza należący do kół i róż różańcowych – w sumie kilka tysięcy osób. Mszę św. koncelebrowali: o. Bogumił Schab – dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, i o. Maksymilian Stępień – paulin z Wrocławia, tegoroczny rekolekcjonista. Uroczystość poprzedziły trzydniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-10-14 08:50

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

Więcej ...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44
Cela s. Faustyny Kowalskiej

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

Więcej ...

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...