Reklama

Z Polski

Konferencja Plenarna KEP

ŚDM 2016, młodzi, uchodźcy

Podczas plenarnego spotkania Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w dniach 6-7 października br., biskupi omawiali przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, zapoznali się z raportem o młodym pokoleniu i dyskutowali sprawę pomocy uchodźcom. Raport nt. sytuacji młodzieży przedstawiła dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) – dr Mirosława Grabowska. Okazuje się, że młodzi są bardzo rozczarowani sytuacją społeczną w kraju i z powodu trudności ze znalezieniem pracy w ojczyźnie aż jedna trzecia z nich gotowa jest wyjechać za granicę. Z badań wynika, że coraz mniej młodych Polaków jest zaangażowanych w praktyki religijne i coraz częściej ignorują oni nauczanie Kościoła na temat seksualności.

O nieideologizowanie i nieupolitycznianie kwestii uchodźców zaapelował bp Krzysztof Zadarko podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady. Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zauważył, że „sprawa uchodźców w Polsce jest przeżywana bardzo emocjonalnie, nieproporcjonalnie do skali zjawiska”. Podkreślił, że teraz najważniejszy jest apel do największych światowych przywódców, „którzy są odpowiedzialni za to, co się stało, co się dzieje i co będzie się dziać” – apel przede wszystkim o pokój, a także o sprawiedliwość, która na terenach ogarniętych wojną jest niezbędna. Bp Zadarko przyznał, że mamy do czynienia z gigantycznym rozmiarem uchodźstwa, które – jeśli chodzi o analizę zjawiska – w tym momencie nas przerasta. – Ale odpowiedź musi być jedna: chcemy pomagać w duchu solidarności i zaufania – podkreślił.

(KAI)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sumienie zwyciężyło!

Reklama

Z radością należy przyjąć wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października br. w sprawie powoływania się lekarzy na klauzulę sumienia. Dotyczy on przepisów ustawy o zawodzie lekarza, które zmuszały go do wskazania innego lekarza lub innego szpitala w sytuacji, gdy powołując się właśnie na klauzulę sumienia, odmawiał on wykonania świadczenia. Przepisy tej ustawy są niekonstytucyjne. Odnosi się to też do zapisu, który zabraniał powołania się lekarza na klauzulę sumienia „w innych przypadkach niecierpiących zwłoki”. Po opublikowaniu tego wyroku w Dzienniku Urzędowym przepisy te przestają obowiązywać.

Warto wskazać w uzasadnieniu tego wyroku na jedno zdanie: „Wolność sumienia każdego człowieka jest kategorią pierwotną”. Sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka dodała również, że wolność sumienia wywodzi się z godności człowieka. Trybunał uznał obowiązek powiadomienia przez lekarza swojego przełożonego o powołaniu się na klauzulę sumienia i wpisania tej decyzji do dokumentacji jako zgodny z Konstytucją RP. W czasie ogłoszenia wyroku bardzo ważne stwierdzenie padło ze strony sędziów – że odmowa dokonania aborcji przez lekarza wynika z „etycznej tradycji hipokratejskiej”.

Trybunał orzekał w pełnym składzie, któremu przewodniczył sędzia Andrzej Rzepliński. Czterech sędziów złożyło zdania odrębne.

Mariusz Książek

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Rzymie

Reklama

W dniach 23-25 października br. w Rzymie odbędzie się spotkanie „Kraj – Emigracja. 25 lat później”, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w 25. rocznicę konferencji stowarzyszenia, która odbyła się w Rzymie w 1990 r.

Podczas spotkania będą miały miejsce: uroczysta sesja poświęcona wręczeniu abp. Szczepanowi Wesołemu nagrody Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Fundamenty Polskości (24 października), konferencja „Kraj – Emigracja 1990 – 2015” (25 października), a także Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz posiedzenie Prezydium Rady Polonii Świata. W programie przewidziano również Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego (24 października) oraz odsłonięcie w polskim kościele św. Stanisława BM tablicy pamiątkowej poświęconej św. Janowi Pawłowi II (25 października).

(amk)

Krótko

• Abp Wiktor Skworc będzie nowym przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa KEP. Funkcję tę zacznie sprawować 2016 r. Metropolita Katowicki zastąpi dotychczasowego przewodniczącego tego gremium – abp. Stanisława Gądeckiego.

• Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznała nagrody TOTUS 2015. Laureatami są: Krzysztof Penderecki, Helena Pyz, Poczta Polska SA i portal Deon.pl. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień nazywanych katolickimi noblami odbyła się 10 października br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

• Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę dotyczącą wolności sumienia i wyznania, wniesioną przez Dorotę Rabczewską. Piosenkarka zaskarżyła art. 196 kodeksu karnego, zgodnie z którym 3 lata temu została skazana za stwierdzenie, że Biblię „spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła...”. Trybunał Konstytucyjny uznał, że karalność obrazy uczuć religijnych grzywną jest zgodna z konstytucją.

• Szef MSZ poinformował, że polski rząd rozpoczął akcję sprowadzania 106 Polaków z Mariupola w ukraińskim Donbasie.

• Polska i USA zawarły porozumienie ws. lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

• 20 października br. odbędzie się wspólna debata liderów partii politycznych startujących w październikowych wyborach.

• Spadające notowania partii rządzącej potwierdzają kolejne sondaże. Według jednego z nich – Millward Brown, PO ma już poniżej 20 proc. poparcia.

• Ustawę antysmogową podpisał prezydent Andrzej Duda. Ma ona dać narzędzia samorządom w walce z tzw. niską emisją, czyli niskiej jakości opałem stosowanym do ogrzewania gospodarstw domowych.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-10-14 08:50

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Więcej ...

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53
Benedykt XVI

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Więcej ...

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52
bp Jacek Kiciński

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...