Reklama

Piękno zwane miłosierdziem

– Jakże się nie zachwycać tym, że we wspólnotach chrześcijańskich rozwijają się grupy wolontariuszy, które pragną służyć braciom, by w ten sposób budować bardziej sprawiedliwy i ludzki świat – słowa te skierował w 1981 r. Jan Paweł II do przedstawicieli międzynarodowego wolontariatu

Ten bardziej sprawiedliwy i ludzki świat czynią wśród swoich koleżanek i kolegów członkowie ponad 2,7 tys. Szkolnych Kół Caritas, działających w Polsce w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. Ta służba ma wieloraki wymiar, o którym można długo pisać: pomoc niepełnosprawnym, zakup sprzętu do rehabilitacji, zakup samochodu, by mama woziła swego niepełnosprawnego syna do szkoły, zakup biletów do kina bądź teatru dla koleżanek i kolegów, wsparcie finansowe, by koledzy mogli pojechać na wycieczkę, zakup leków czy też zbiórki pieniężne na drogie zagraniczne operacje, wychodzenie poza szkołę – do potrzebujących w diecezji, a także uczestniczenie w wielu akcjach charytatywnych oraz solidarność z biednymi w dalekiej Afryce i innych stronach świata...

Bilans 20-lecia

W 2015 r. przypadła 20. rocznica powołania Szkolnych Kół Caritas. Pierwsze koło powstało w II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Stąd pomysł, aby w ramach 25-lecia reaktywacji działalności Caritas w Polsce i 20-lecia zaistnienia kół zorganizować Ogólnopolski Zjazd Wolontariuszy. 12 września br. ok. 2,5 tys. członków SKC z 23 diecezji w Polsce wraz ze swoimi opiekunami i księżmi asystentami spotkało się w Hali Podpromie w Rzeszowie. Po powitaniu przez ks. Stanisława Słowika – dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, uczestnicy wysłuchali listu nadesłanego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz świadectw na temat działalności wybranych kół, począwszy od emerytowanej nauczycielki fizyki Marii Kowalskiej – inicjatorki i opiekunki pierwszego w Polsce SKC. Następnie ks. dr Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska wręczył instytucjom i osobom zasłużonym w tę szkolną działalność złote medale „In Caritate Servire”. Odbyły się także pokazy sportowe: występ Bartosza Ćwika – wicemistrza Polski w trialu rowerowym oraz akrobatyka sportowa w wykonaniu ZKS Stal Rzeszów. Po rozśpiewaniu i roztańczeniu wszystkich zebranych szantami przez zespół „Klang”, po kolacji i po obejrzeniu specjalnego multimedialnego pokazu fontanny rzeszowskiej uczestnicy zjazdu prawie do północy bawili się przy muzyce zespołu „Karczmarze NaNowo”.

Dopomóż mi, Panie

Reklama

Następnego dnia – w niedzielę 13 września ulicami miasta odbył się Marsz Miłosierdzia. Goście z całej Polski przeszli od Hali Podpromie do ogrodów bernardyńskich. Po drodze zatrzymali się przy sześciu stacjach, przy których na specjalnie przygotowanych scenach uczniowie rzeszowskich szkół przedstawili krótkie inscenizacje związane ze świętymi pełniącymi dzieła miłosierdzia na co dzień. Wymawiali przy tym modlitwę św. Faustyny: „Dopomóż mi, Panie...”.

W ogrodach bernardyńskich została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, z którym koncelebrowali m.in. ks. Marian Subocz, dyrektorzy Caritas diecezjalnych i kościelni asystenci. Homilię wygłosił Biskup Rzeszowski. Dziękował wolontariuszom za pracę, wrażliwość i dyspozycyjność i zachęcał do ciągłej czujności, aby przez obojętność, lenistwo albo brak odwagi nie rozminąć się z Jezusem Chrystusem obecnym w osobach potrzebujących pomocy.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim dniu świętowania rozbrzmiewał jubileuszowy hymn Szkolnych Kół Caritas „Serdeczne miłosierdzie...”, z tekstem napisanym przez s. Dawidę Ryll – michalitkę i muzyką skomponowaną przez Dariusza Kosaka.

Eucharystia w ogrodach bernardyńskich zakończyła jubileuszowy Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas w Rzeszowie.

2015-10-14 08:50

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Więcej ...

KPRM: Wkrótce ruszy rejestracja na szczepienie trzecią dawką

2021-09-21 14:34

Karol Porwich/Niedziela

24 września rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 50. roku życia oraz medyków - poinformowała KPRM. Przypomniała, że 1 września ruszyła rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla osób z poważnymi zaburzeniami odporności.

Więcej ...

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00
Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę