Reklama

Niedziela Sandomierska

U Różańcowej Królowej Rodzin

Ks. Adam Stachowicz

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie było w tym roku miejscem spotkania członków Kół Żywego Różańca. 3 września w diecezjalnej pielgrzymce wzięło udział ok. 3 tys. osób. Małgorzata Babich z parafii Zachwiejów opowiada: – Na takim spotkaniu jestem pierwszy raz. Zostałam zachęcona, aby tutaj przyjechać i wychodzę z założenia, że to, co się tutaj przeżyje, zabiera się ze sobą do domu. W nasze serca trafia radość słowa, które tu usłyszymy. Mogę powiedzieć, że takie spotkanie jest „zaraźliwe” – podkreślała uczestniczka.

Pielgrzymów przywitał ks. kustosz Stanisław Szczerek, przedstawiając historię łaskami słynącego obrazu Matki Bożej. Na zjeździe różańcowym nie mogło zabraknąć wspólnej modlitwy na różańcu. Podczas spotkania szczególnie polecano delegatów na Synod Biskupów w Watykanie oraz sprawę polskich rodzin i intencje naszej wspólnoty diecezjalnej. Alicja Stradomska przyznaje: – Modlę się często, a w sposób szczególny na różańcu. Chcę przede wszystkim prosić, ale również dziękować i wielbić Boga. Mimo że nie zawsze od razu widzimy efekt naszej modlitwy, to nie powinniśmy się zniechęcać – podkreśla mieszkanka Tarnobrzega.

Reklama

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Podczas homilii ks. Augustyn Łyko, diecezjalny duszpasterz Kół Różańcowych, wskazał na maryjną modlitwę, jako narzędzie własnego uświęcenia oraz duchowy oręż w niesieniu pomocy innym. Podkreślał, że wspólna modlitwa całego Koła Różańcowego uczy nie tylko jedności między poszczególnymi osobami, ale także umacnia wieź z Bogiem i ułatwia rozeznanie Bożej woli w codziennym życiu. Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował członkom rodziny różańcowej za wielkie dzieło modlitwy i zachęcił pielgrzymów oraz członków Kół Różańcowych, aby stawali się jej propagatorami w swoich rodzinach i środowiskach. – Różaniec łączy w jedną całość wydarzenia zbawcze, w których objawiła się Boża miłość. Łączy je z konkretnymi momentami naszego życia, pozwalając dostrzec w nich obecność kochającego nas niezmiennie Boga. A ponieważ Różaniec jest jednocześnie prośbą o Jego pomoc, zanoszoną przez orędownictwo Maryi, staje się za każdym razem, gdy go odmawiamy, narzędziem zbawienia. Modlitwa różańcowa wyprasza nam pomoc w trudnościach i pokusach, wlewa do serca pokój, pozwala zrozumieć wolę Bożą i ją wypełniać. Dlatego warto i należy ją odmawiać. Zachęcajcie do tego w pierwszej kolejności waszych współmałżonków, dzieci i wnuki. Módlcie się razem w rodzinach. Takiej wspólnotowej modlitwy różańcowej potrzeba także na naszych plebaniach oraz w innych miejscach wspólnego zamieszkania księży – zachęcał Biskup Ordynariusz.

Spotkanie członków Kół Różańcowych gromadzi z roku na rok coraz większą liczbę ludzi. Według ks. Łyko jest to motywacja do podjęcia dalszych inicjatyw duszpasterskich wobec tych osób. – W najbliższym czasie planujemy organizację rekolekcji dla zelatorek i zelatorów Kół Różańcowych oraz dekanalne spotkania formacyjne. Już dziś zapraszam na kolejne spotkanie za rok w Sanktuarium w Stalowej Woli-Rozwadowie, powiedział ks. Augustyn. Wiesława Lis z parafii Zachwiejów dodaje: – Brałam udział w kilku rekolekcjach dla członków Róż Różańcowych. Jest to niesamowite przeżycie duchowe i wyciszenie się. Tam usłyszałam o Nowennie Pompejańskiej. Wszystkim ją polecam i zapewniam, że Matka Boża wysłuchuje naszych próśb.

Przybyli do Ożarowa reprezentowali ponad 40 tys. rzeszę osób należących do Kół Żywego Różańca. Oprócz tradycyjnych Kół Różańcowych ostatnio powstają internetowe Koła, które zyskują licznych zwolenników szczególnie wśród młodzieży. Wśród dzieci natomiast od jakiegoś czasu działają Szkolne i Podwórkowe Kółka Różańcowe.

W następnym numerze zamieścimy niezwykłe świadectwo Małgorzaty Kandefer

2015-10-15 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Bożena Sztajner/Niedziela

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca odbędzie się w sobotę 3 czerwca na Jasnej Górze. Tegoroczna pielgrzymka będzie przebiegać pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja”.

Więcej ...

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Więcej ...

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę