Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela radiowa w Płazowie

Od kilku miesięcy Katolickie Radio Zamość w ramach „Niedzieli radiowej” odwiedza parafie w całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ukazując radiosłuchaczom, co dzieje się w danej wspólnocie, czym żyje społeczność parafialna, z jakimi problemami się boryka oraz jakie stoją przed nią wyzwania. 27 września Katolickie Radio Zamość gościło w parafii pw. św. Michała Archanioła w Płazowie, która w tym dniu przeżywała odpust ku czci swojego patrona. Uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, który tego dnia skierował do wiernych słowo Boże.

Płazów to niewielka miejscowość leżąca w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol, na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Równiny Biłgorajskiej. Historia parafii w Płazowie jest ściśle związana z powstaniem miasta, datowanym na 22 kwietnia 1614 r., kiedy to król Zygmunt III Waza wydał przywilej lokacyjny, zezwalający na założenie ośrodka miejskiego. Inicjatorem powstania miejscowości był Jan Płaza z Mstyczowa, wielkorządca zamku krakowskiego oraz starosta lubaczowski i niepołomicki. Zgodnie z aktem lokacyjnym w herbie miasta została umieszczona postać św. Michała Archanioła depczącego i włócznią przebijającego smoka, który stał się patronem nie tylko miasta, ale też późniejszej parafii. Za datę powstania i erygowania parafii uznaje się rok 1630. Pierwszą świątynią w Płazowie był drewniany kościół pw. Świętej Trójcy i św. Michała Archanioła, który spłonął w 1717 r., a ufundowany był przez starostę lubaczowskiego Jerzego Ossolińskiego. W tym czasie również z fundacji starosty lubaczowskiego wybudowano nowy kościół, który stał się podstawą budowy obecnej świątyni w l. 1818-22. Jego konsekracja miała miejsce w 1843 r.

Reklama

W parafii św. Michała Archanioła w Płazowie obecnie funkcjonują dwa kościoły: parafialny w Płazowie i filialny w Łówczy, który powstał w 2012 r. Od 7 lat posługę kapłańską w płazowskiej parafii sprawuje ks. Krzysztof Radyk, który wspólnie z Radą Parafialną i wiernymi dba nie tylko o poprawę wyglądu świątyni, ale i jej funkcjonalność. – Po przyjściu do tej parafii wspólnie z wiernymi rozpoczęliśmy przygotowywanie prac remontowych przy kościele parafialnym. W pierwszej kolejności zostały zrobione projekty, ekspertyzy oraz złożono wnioski o dofinansowanie prac. Następnie w latach 2009-11 trwał remont przy bryle kościoła, wymieniono dach, w miejsce eternitu kładąc blachę miedzianą. Całość ścian świątyni wzmocniono, pozszywano, wykonano nowy wieniec, tak, aby kościół mógł funkcjonować i był zabezpieczony na kolejne lata. Później wykonano nową elewację kościoła, a w ubiegłym roku zostały wstawione nowe okna – wymieniał ks. Krzysztof Radyk. – Planowany jest jeszcze remont instalacji elektrycznej i nagłośnieniowej w kościele parafialnym. Powoli przygotowujemy się do tych działań, ponieważ największym naszym celem jest odmalowanie wnętrza świątyni, zatem najpierw trzeba zadbać o instalacje – dodał Bogusław Bundyra, przedstawiciel Rady Parafialnej.

Przy parafii św. Michała Archanioła w Płazowie mimo małej liczby parafian prężnie działają koła różańcowe. – W naszej wspólnocie istnieje 10 kół różańcowych żeńskich i jedno męskie. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca członkowie róż spotykają się na wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, modląc się w intencjach Ojca Świętego, biskupa naszej diecezji, polecając wstawiennictwu Matki Najświętszej sprawy świata, ojczyzny, parafii i naszych rodzin. Kółka różańcowe wspomagają również inicjatywy księdza proboszcza. Rozprowadzają opłatek wigilijny, aktywnie uczestniczą w nabożeństwach, biorą udział w procesjach eucharystycznych. Do kółek różańcowych należą prawie wszystkie kobiety w parafii – poinformowała Irena Mazurkiweicz, która od 40 lat jest zelatorką.

W kościele filialnym w Łówczy działa schola, która swoimi pieśniami uświetnia uroczystości kościelne oraz niedzielne Msze św. – Swoim śpiewem chcemy się modlić i sprawić, aby Eucharystia była przeżywana w sposób wyjątkowy, bo jak wiemy, kto śpiewa, ten modli się podwójnie. Do scholi może należeć każde dziecko od 6 lat, jedynym warunkiem jest chęć śpiewania – mówiła Dorota Stopyra.

Wszystkich rozmów z przedstawicielami wspólnoty parafialnej w Płazowie można wysłuchać na stronie Katolickiego Radia Zamość w zakładce „Niedziela Radiowa”, gdzie znajdują się również zdjęcia z uroczystości odpustowych w tej parafii.

2015-10-15 12:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyrektorzy polskich rozgłośni diecezjalnych u kard. Müllera

David Paul Ohmer / Foter / CC BY

Więcej ...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

wikipedia.org

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Więcej ...

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę