Reklama

Polska

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Kardynał Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach

ks. Paweł Kummer

Kardynał Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach

Setki kapłanów i tysiące pielgrzymów przybyło w ostatnich dniach do Sanktuarium św. Jana Pawła II, by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. Ich kulminacją była Msza św., którą w dzień Uroczystości św. Jana Pawła II sprawował wraz z biskupami i kapłanami Archidiecezji Krakowskiej kardynał Stanisław Dziwisz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pozdrawiając wszystkch przybyłych do Sanktuarium, Metropolita Krakowski przypomniał, że data liturgicznego wspomnienia i uroczystości św. Jana Pawła II nie jest przypadkowa, albowiem trzydzieści sześć lat temu, 22 października, nowy Biskup Rzymu - Jan Paweł II rozpoczął swój historyczny pontyfikat. To właśnie w tym dniu skierował do wszystkich słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”- mówił na wstępie Metropolita Krakowski.

W homilii kardynał Dziwisz przypomniał, że należymy do pokolenia, które na drodze wiary miało i dalej ma za przewodnika świętego Jana Pawła II. „Starsi pamiętają go jeszcze jako biskupa w Krakowie, gdzie w konfrontacji z ideologią, w której nie było miejsca dla Boga, dorastał do podjęcia służby wszystkim chrześcijanom, i uczył się szerokiego i głębokiego spojrzenia na sprawy człowieka, lekceważonego także przez ówczesny system. Drugim etapem naszego spotkania z Karolem Wojtyłą była Jego papieska posługa, w której przez prawie 27 lat towarzyszyły nam: Jego osoba i gesty, Jego nauczanie i Jego decyzje. Teraz rozpoczął się czas Jego duchowej i jeszcze głębszej obecności w życiu Kościoła. W tym czasie uświadomiliśmy sobie, że żył z nami, służył nam i przewodził nam święty człowiek, święty pasterz. W jego osobie, w jego służbie i świętości spełniła się obietnica Boga, przekazana przez proroka Jeremiasza: „dam wam pasterzy według mego serca” (Jr 3, 15). Jan Paweł II był pasterzem według Bożego Serca. Jego posługa nie zakończyła się z chwilą odejścia do domu Ojca. Teraz św. Jan Paweł II oręduje za nami w niebie”. Następnie kardynał Dziwisz nawiązując do niedawno zakończonego synodu biskupów poświęconego rodzinie przypomniał, że św. Jan Paweł II jako Papież rodzin wniósł ogromny wkład w refleksję Kościoła nad małżeństwem i rodziną. Jemu także zawdzięczamy inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, dlatego sobie zasłużył również na tytuł Papieża młodych i Papieża Światowych Dni Młodzieży - mówił kardynał Dziwisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

We Mszy św. licznie uczestniczyli kapłani Archidiecezji Krakowskiej, którzy przybyli do Sanktuarium, by dziękować Bogu za kanonizację św. Jana Pawła II. W dalszej części homilli Metropolita zwrócił się do kapłanów mówiąc że „dzisiejszy dzień jest dniem refleksji nad kapłańskim życiem i służbą”. Metropolita Krakowski mówiąc o różnych problemach życia kapłańskiego, także i o trudnych sprawach, które leżą mu głęboko na sercu podkreślił, że Jan Paweł II „może i powinien nas inspirować do twórczej służby w Kościele, do stawiania czoła nowym wyzwaniom, przed jakimi stajemy w dzisiejszym świecie, w dzisiejszej Polsce”.

Przed Mszą św. kapłani w obecności Metropolity Krakowskiego i biskupów pomocniczych adorowali Najświętszy Sakrament, który został umieszczony w ołtarzu pokoju „Donum Caritas et Pax”. Medytację prowadził bp Jan Szkodoń. Następnym punktem kapłańskiego spotkania była konferencja - pieśń dziękczynna za kanonizację, którą wygłosił ks. prof. Edward Staniek.

Tekst homilii kardynała Stanisława Dziwisza:

Bracia Kapłani, Siostry i Bracia!

1. Należymy do pokolenia, które na drodze wiary miało i ma za przewodnika świętego Jana Pawła II. W naszym spotkaniu z tym przewodnikiem możemy wyróżnić trzy etapy. Starsi z nas pamiętają pasterską posługę kardynała Karola Wojtyły w Kościele Krakowskim. On w tym Kościele dorastał do podjęcia służby całej wspólnocie uczniów Chrystusa, obejmującej wszystkie narody, języki i kultury. On tutaj, w Krakowie, uczył się szerokiego i głębokiego spojrzenia na sprawy człowieka. Uczył się tego nie tylko z doświadczenia poprzednich pokoleń, ale również w konfrontacji z ideologią i systemem, w którym nie było miejsca dla Boga, a więc w końcu nie było w nim również miejsca dla człowieka. Bez Boga bowiem człowiek nie znajduje dla siebie miejsca. Nie rozumie, kim jest, skąd się wziął na tym świecie i dokąd podąża. W Bogu, naszym Stwórcy i Panu, są wszystkie nasze źródła.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-23 08:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Krakowie powstał mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa

Adobe Stock

W Krakowie powstał mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa. Jest zlokalizowany na parkingu przy Tauron Arenie. Od poniedziałku medycy mogą przebadać się w nim bezpłatnie, pozostałe osoby zapłacą.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?