Reklama

Niedziela Podlaska

Darz Bór w Węgrowie!

Lech Zakrzewski

Parada konna to tradycja Hubertusa

Już po raz 7. Nadleśnictwo Łochów, Zarząd Okręgowy PZŁ w Siedlcach i Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ojca Pio w Węgrowie z proboszczem ks. Wiesławem Niemyjskim zaprosiły mieszkańców powiatu węgrowskiego i powiatów ościennych na Hubertusa Węgrowskiego. W tym roku wyjątkowo wcześniej, bo 10 i 11 października

Na zamku w Liwie 10 października od godz. 6.30 odbył się „Apel na łowy” – modlitwa do św. Huberta, której przewodniczył kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego ks. prof. Wojciech Frątczak. Następnie ślubowanie myśliwych przyjął Adam Stępniak, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach. Po ślubowaniu odbyła się odprawa myśliwych, którą poprowadził łowczy okręgowy Adam Wróblewski i od godz. 7 do godz. 14 trwało polowanie hubertowskie, w którym uczestniczyły obwody kół łowieckich i OHZ z Mińska Mazowieckiego. Odnotowano udział ok. 400 luf. Po polowaniu na dziedzińcu zamku w Liwie odbyły się pokot i biesiada myśliwska.

Jednak główne obchody Hubertusa Węgrowskiego to wydarzenia niedzieli 11 października. Ok. godz. 11 spod kaplicy św. Ojca Pio w Węgrowie w kierunku rynku miasta wyruszyła parada konna, w której uczestniczyły zaproszone kluby jeździeckie. Tu konie ustawiły się w barwny szereg, a sygnaliści z zespołu „Pasja” pod dyrekcją Józefa Gotalińskiego wykonali koncert utworów specjalnie ułożonych dla czterech rogów sygnałowych.

Reklama

Po koncercie uczestnicy parady innymi ulicami miasta wrócili na plac przy kaplicy św. Ojca Pio, gdzie prowadzący całą uroczystość ks. Tomasz Duszkiewicz przywitał wszystkich przybyłych gości w osobach: poseł Jan Szyszko – patron honorowy Hubertusa Węgrowskiego, wielki orędownik i obrońca Lasów Państwowych w Sejmie, senator Maria Koc – gospodarz uroczystości, europoseł Wiktor Kuźmiuk, poseł Dariusz Bąk, poseł Krystyna Pawłowicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, wicestarosta powiatu węgrowskiego Halina Ulińska, burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, wójt gminy Liw z siedzibą w Węgrowie Bogusław Szymański, dyrektor Lasów Państwowych Konrad Grzybowski wraz z nadleśniczym z Łochowa Bogusławem Piątkiem, jednym z organizatorów Hubertusa, nadleśniczych Lasów Państwowych z dyrekcją w Białymstoku, Zygmunt Jasiński z Naczelnej Rady Łowieckiej, Adam Stępniak, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach, komendantów służb mundurowych policji i straży pożarnej zabezpieczających porządek i bezpieczeństwo imprezy.

Następnie ks. Tomasz przywitał biskupa diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa i poprosił o odprawienie Mszy św. polowej w intencji Polskich Lasów Państwowych. W koncelebrze uczestniczyli księża: Dariusz Konieczny, sekretarz Sekretariatu Episkopatu Polski, Tomasz Szmurło, sekretarz Biskupa Drohiczyńskiego, Wojciech Frątczak, kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego, i Józef Poskrobko, kapelan leśników diecezji drohiczyńskiej. Oprawą muzyczną Mszy św. zajął się Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod batutą Mieczysława Leśniczaka. W homilii bp Pikus zwrócił uwagę na potrzebę ochrony przyrody, opiekę nad ginącymi gatunkami, a także na jakże ważną dziś obronę Lasów Państwowych, które to w stuletniej działalności doprowadziły do najlepszej w Europie ochrony dóbr przyrody. Aby te dobra służyły nam i przyszłym pokoleniom. Po Mszy św. zaproszeni goście złożyli życzenia i pozdrowienia wszystkim leśnikom, myśliwym i jeźdźcom przybyłym na uroczystość. Swoimi doświadczeniami w obronie Lasów Państwowych podzielił się prof. Jan Szyszko. Były też konkursy i pokazy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zainteresowanie maluchów wzbudziły pokazy tresury psów myśliwskich oraz ptaków łownych, wśród których były sokoły, sowa i jastrząb. Nieco starsi mogli wziąć udział w corocznej gonitwie za lisem. Całą imprezę zakończyła wspólna zabawa, której przewodniczyła Kapela znad Baryczy pod przewodnictwem Bogusława Cebulskiego.

2015-10-29 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

X Hubertus Węgrowski – święto ludzi lasu

Monika Kanabrodzka

Myśliwi, leśnicy, jeźdźcy i rolnicy Podlasia oraz Mazowsza licznie przybyli 14 października 2018 r. do Węgrowa na główne obchody ku czci św. Huberta, patrona ludzi lasu.

Więcej ...

Mama, która przebaczyła

2020-05-20 11:37

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 15

Krzysztof Tadej

Franciszka Strzałkowska – mama o. Zbigniewa Strzałkowskiego, błogosławionego z Pariacoto

Siedzieliśmy przy stole. W rękach pani Franciszka trzymała różaniec. Zobaczyłem w jej oczach ból. Za chwilę miała mówić o synu, który został zamordowany. To, co później usłyszałem, świadczy o jej świętości.

Więcej ...

Remont kościoła w Żarach

2020-05-28 08:32

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach /Fb/

Rozpoczął się remont kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach. Celem prac jest gruntowne odnowienie frontonu kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Konferencja premiera Morawieckiego

Wiadomości

Konferencja premiera Morawieckiego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Komunia Święta i na rękę i do ust

Wiara

Komunia Święta i na rękę i do ust

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Kościół

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw