Reklama

Niedziela 44/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Życie, kocham cię nad życie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Dziwny jest ten świat. Wiek XX określa się jako stulecie śmierci. Wiek XXI zapowiada się jeszcze gorzej pod względem stosunku do życia i do praw ustanowionych przez Stwórcę. W nowoczesnym, niby cywilizowanym świecie już nawet podważa się i zwalcza prawa natury.

Gdy już nie odbierają telefonów...

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Często przeglądam swój notes z telefonami i stwierdzam, że do wielu osób już nie zadzwonię, by porozmawiać. Np. litera P: Płoski Tadeusz – biskup polowy WP, Płażyński Maciej – polityk, Paczóski Mariusz OFMConv – spowiednik papieża Benedykta XVI...

synod biskupów o rodzinie • finał
4-5

Rodzina na synodzie

Z Massimem i Patrizią Paloni rozmawia Włodzimierz Rędzioch

aki jest wiek najmłodszego uczestnika synodu o rodzinie? 4 miesiące! To nie żart – ma na imię David i jest synem Massima i Patrizii Paloni, audytorów synodu.

z Watykanu
6-7

Z Watykanu

Podczas audiencji generalnej 21 października br. Ojciec Święty powiedział: – Trzeba przywrócić społeczne poszanowanie dla wierności w miłości. Dodał, że wierność obietnicom jest arcydziełem ludzkości i stanowi niezbędną cechę każdej prawdziwej formy miłości

Synod – krok bardzo dobry, ale nie ostatni

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Dobiegł końca synod najbardziej oczekiwany, obfitujący w gorące, ale braterskie dyskusje, wynikające z troski o fundamentalną i decydującą dla przyszłości świata rzeczywistość, którą jest rodzina. Skończył się tak, jak się musiał skończyć.

Komunikat na zakończenie synodu biskupów o małżeństwie i rodzinie

Kończący się dzisiaj synod biskupów na temat małżeństwa i rodziny był doświadczeniem jedności Kościoła i ubogacaniem się jego różnorodnością. Kościół, szczerze zatroskany o rodzinę, przypomniał światu jej niezastąpioną wartość. Zastanawiał się, w jaki sposób skutecznie chronić jej prawa w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

dysputa 2. • raport jasnogórski 2016
8-9

Naród wierny łasce

Ks. Jacek Molka

Druga odsłona Raportu Jasnogórskiego.
[ZOBACZ WIDEO]

z Jasnej Góry
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Grupa pielgrzymów skupiona we wspólnocie „Środowisko” co roku przybywa w październiku na Jasną Górę. Mieli oni szczególną łaskę wzrastać w obecności ks. Karola Wojtyły, zwanego przez nich Wujkiem – należeli do prowadzonego przez niego krakowskiego duszpasterstwa, pływali z nim na kajakach, byli w jego bliskim otoczeniu, gdy został biskupem i kardynałem, a potem papieżem.

z Polski
11

Z Polski

12-13

Polacy chcą zmian

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych było oczekiwane, ale jego rozmiar wielu zaskoczył. Sukces najlepiej ilustruje powyborcza mapa Polski. PiS zwyciężył w zdecydowanej większości województw.

wielcy Polacy • Mieczysław Fogg • 25. rocznica śmierci
14-15

Artysta ponadpokoleniowy

Mateusz Wyrwich

Dał ponad 16 tys. koncertów podczas trwającej 60 lat kariery. Na wszystkich kontynentach.

temat numeru: uroczystość Wszystkich Świętych
16-19

Dni nadziei na wieczność

Jerzy Wacławski

Uroczystość Wszystkich Świętych często mylona jest z Dniem Zadusznym, dniem szczególnej modlitwy za dusze zmarłych. Te dwa dni, obchodzone jeden po drugim, zlały się w naszej świadomości w jedno święto.

Czy wszystkie drogi prowadzą do nieba?

Ks. Jarosław Krzewicki

Uroczystość Wszystkich Świętych, których moc pozdrowień z nieba przynosi nam listopadowy kalendarz, a także Dzień Zaduszny, przywołujący pamięć tych, którzy w drodze trochę się pogubili, rozbudza ciekawość co do sposobu, w jaki najlepiej trafić do krainy wiecznego szczęścia

impresja
20-21

Bliskie Kresy

Marcin Witan

„Miasta nie mogą jak ludzie w czas burzy schronić się w bramie” – pisał Josif Brodski o jednym ze zniszczonych w czasie wojny miast. Te słowa towarzyszyły mi we Lwowie, Krzemieńcu, Żółkwi i Jaworowie

u Polaków w Peru
22-23

Ksiądz w więzieniu

Z o. Dariuszem Mazurkiem OFMConv, misjonarzem pracującym w Limie, który odwiedza Polaków w peruwiańskich więzieniach, rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP.

Noc Czuwania Polonii
24-25

Modlitwa w języku serca

Anna Cichobłazińska

Już ponad połowa Polaków ma w rodzinie krewnego, który opuścił ojczyznę za chlebem po 2004 r. Emigracja zarobkowa poprawia byt rodziny, ale jednocześnie tę rodzinę osieroca. To ogromne wyzwanie dla duszpasterstwa polonijnego i duszpasterstwa rodzin doświadczanych rozłąką emigracyjną

W Trosce o rodaków

Rozmowa z ks. Wiesławem Wójcikiem TChr, dyrektorem Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

fakty • opinie
26

Oświadczenie senatora RP Grzegorza Biereckiego

Grzegorz Bierecki – Senator RP

Oświadczenie

Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” Sp. z o.o.

27

Święty z Titanica

Joanna Ryłko

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. zatonął transatlantyk Titanic. Statek zderzył się z górą lodową, w wyniku czego zaczął od razu tonąć.

ludzie z „netu"
28-29

Internet – drzewo dobrego i złego

Ks. Leszek Slipek

Internet zawładnął życiem miliardów ludzi. Dla wielu stał się nieodzownym elementem egzystencji. Rodzi się pytanie: czy jego obecność w życiu jednostki jest prawdziwym dobrodziejstwem?

30

Zapisać swój czas

Ks. Edward Walewander

Wieś zasługuje na to, by ją poznawać nie tylko zza szyby samochodu czy w czasie odwiedzin u rodziców lub dziadków (godzinę, dwie – i z powrotem do miasta). Nie wystarczy postrzegać jej w odświętnej, odpustowej szacie. Trzeba zajrzeć do jej duszy, dowiedzieć się, co myśli rolnik

wiara i życie
31

Halo, ostrożnie z Halloween!

Teresa Lankiewicz

Z końcem października szerzą się niezwiązane z polską tradycją obchody Halloween. Determinują one styl zachowania dzieci i młodzieży. Rodzice często zmuszeni są do dodatkowych wydatków na upiorne stroje, maski, wampirze zęby itp. rekwizyty. Bez zastanowienia poddają się presji swoich dzieci.

Konsternacja na górze

Ks. Mariusz Rosik

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie” (Mt 5, 1) – takimi słowami ewangelista Mateusz wprowadza czytelnika do wysłuchania Jezusowego Kazania na Górze, które rozpoczyna się Ośmioma błogosławieństwami.

liturgia tygodnia
32-33

Osiem błogosławieństw

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 5, 1-12a)

Ci przyodziani w białe szaty, kim są i skąd przybyli?

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Pierwsze czytanie, wyjęte z Księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła, wskazuje na wielki tłum, „którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem”.

poradnik duszpastrski
34

Chciwość niejedno ma imię

Odpowiada Ks. Zdzisław Wójcik

Czy za takimi stwierdzeniami, jak: „muszę to mieć”, „zrobię wszystko, żeby zdobyć kasę”, „pieniądze nie śmierdzą”, „od przybytku głowa nie boli”, „gdybym był bogaty...”, ukrywa się grzeszne pragnienie, którym jest chciwość, i czy chciwość dotyczy tylko tego, co materialne?

felieton
35

Słownik miejscem bitwy

Grzegorz Górny, Reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

Chcąc zmienić świat, najpierw trzeba zmienić język – tę dewizę Konfucjusza wzięli sobie do serca zwolennicy rewolucji obyczajowej w XX wieku. Doprowadzili więc do zmiany definicji niektórych pojęć i wprowadzili do codziennego użytku nowe wyrazy – wszystko po to, by zmienić nastawienie społeczne wobec niektórych zjawisk.

35

Katyńskie Zaduszki

rozmawiamy o Polsce
36-37

Zagłębie tajemnic

Z Anną Zalewską rozmawia Wiesława Lewandowska

O spuściźnie ośmioletnich rządów koalicji PO-PSL z Anną Zalewską rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Nawróć się albo giń

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

W Koranie zapisana jest konieczność rozszerzania islamu na cały świat za pomocą dżihadu, który stał się synonimem świętej wojny.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Prorocze orędzie polskich biskupów do biskupów niemieckich

(pr)

Atak na katedrę

(pr)

Łotwa będzie krajem muzułmańskim?

(pr)

Poważny problem

(pr)

Wypędzą wszystkich chrześcijan?

(pr)

Apel o większą pomoc

(pr)

84 anglikańskich biskupów z Wielkiej Brytanii wystosowało we wrześniu br. wspólny list do premiera Davida Camerona z apelem, aby zadeklarował on przyjęcie jeszcze większej liczby uchodźców z Syrii, niż to uczynił do tej pory.

lekcja historii
40

Węgierski wzór dla Polski

Henryk K. Pawlicki

felietony
42

Głos ludu

Alina Czerniakowska

„Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37). Każdy ma w sobie pragnienie życia w świecie prawdy – bez domysłów, kto, kogo i dlaczego próbuje oszukać, zmanipulować, wmówić coś, czego nie było, zataić fakty. Człowiek jest stworzony, by „żyć w prawdzie i dla prawdy” – jak mówił i wyjaśniał to wielokrotnie Jan Paweł II.

42

Choćby w „oknie życia” uratowano tylko jedno dziecko...

Marian Salwik

felietony
43

Mama, Tata i Dzieci

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Uczyniono pierwszy formalny krok na drodze do prawnego usankcjonowania normalności

Jaka Polska?

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Proponowałbym jako motto wypisać nowym ministrom, że polityka to służba na rzecz dobra ogólnego i innych obywateli.

rodzina • media
44-45

Jarmark próżności

Iwona Galińska

Wydawało się, że po fali krytyki telewizja zaniecha kolejnych edycji „Małych Gigantów”. Otóż nie. Na wiosnę program wróci w swojej dawnej wersji, a w jesiennych ramówkach pojawią się jego mutanty. TVN wprowadza „Aplauz, aplauz!”, a Polsat „SuperDzieciaka”.

rodzina • uzależnienia
46-47

Mocarz w świecie iluzji

Z ks. Rafałem Kowalskim rozmawia Agnieszka Chadzińska

Ucichł w mediach temat dopalaczy, do niedawna porażający opinię publiczną, ale czy to oznacza, że mamy o nim zapomnieć do czasu kolejnych tragedii? O „mocarzu”, nałogowym myśleniu, „ćpaniu na sucho” i różnych przyczynach uzależnień rozmawiamy z ks. Rafałem Kowalskim, psychologiem, socjoterapeutą pracującym w Ośrodku Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym dla Osób Uzależnionych „Betania” w Mstowie k. Częstochowy

rodzina • poradnik
48

W poszukiwaniu czasu

Joanna Operacz

Masz wiele obowiązków i czujesz się nimi przytłoczona? Zdarza ci się zapomnieć o czymś ważnym? Spróbujmy zapanować nad tym nadmiarem

48

Dotknij Miłosierdzia

Ks. Paweł Kłys

badania młodzieży • ankieta
49

Zagubieni w środku świata

Ks. Krzysztof Pawlina

Nadarzyła się okazja spotkania z dużą grupą młodych ludzi (200 osób), zaangażowanych w Kościele, którym w anonimowej ankiecie zostały postawione pytania o ich problemy osobiste i udział w życiu parafii.

Niedziela Młodych
50-53

Lepiej zapalić świecę niż przeklinać ciemność

Ks. Piotr Bączek

„Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, to MUSISZ coś zmienić w swoim życiu”. Nie można nauczyć się czytać, nie pochylając się nad literami. Nikt nie nauczy się języka, jeśli nie otworzy ust. Nie można wierzyć, jeśli się nie spróbuje uwierzyć.

Sposób na czyściec

Z s. Marie-Blandine Direz, wizytką z Paryża, rozmawia Joanna Szubstarska

O św. Małgorzacie Marii Alacoque i jej sposobie na wyrwanie cierpiących z czyśćca, o tym, jak my dzisiaj możemy im pomagać, z s. Marie-Blandine Direz, wizytką z Paryża, rozmawia Joanna Szubstarska.

Filozofia dla szaleńców

Anka Zinówko

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy wspominamy naszych zmarłych. Wywołuje to sporo nostalgii. Jednak liturgia Kościoła wcale nie jest melancholijna. Pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, że można znaleźć w niej wiele słów nadziei, a nawet konkretne rady, jak żyć, aby życia nie zmarnować.

Jesteście współpracownikami Jezusa!

Biuro Prasowe ŚDM Kraków 2016

kultura • spotkania
54

Tego wskrzeście, kto wart życia

Barbara Popiołek

W wykładach dr Barbary Kubickiej-Czekaj ożywają Mickiewicz, Słowacki, Prus i inni wielcy Polacy...

targi książki w Krakowie 2015
55

„Tęczowa” Zabawa w dziennikarzy

Agnieszka Konik-Korn

Pod tytułem „Po «Tęczy» do Boga – czyli zabawa w dziennikarzy” odbyło się 24 października br. spotkanie z dwumiesięcznikiem „Moje Pismo Tęcza”, podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

S. Bernadeta Lipian z siostrami

Zjazd Koleżeński

Chcą korespondować

różne
57

Filatelistyczne nowości

Kalendarium 1-7 XI 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Warsztaty

Konkurs Poetycki „Cena miłości Ojczyzny”

58-67

Ciasto Milky Way

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Kremowe ciasto to dobra propozycja na popołudniowy deser czy przyjęcie gości. A okazji do spotkań rodzinnych w tych dniach nie zabraknie. Autorką przepisu jest p. Maria Błaszczyk z Szarlejki k. Częstochowy

„Zakazany Bóg”

(Red.)

Sierpień 1936 r., początek hiszpańskiej wojny domowej. 51 członków wspólnoty klaretynów w Barbastro (Huesca) umiera w imię swojej wiary i staje się męczennikami. Film opowiada o ostatnich tygodniach ich życia, od chwili zatrzymania do momentu rozstrzelania

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Służebność w cenie

Mariusz Rzymek

Diecezjalne zwieńczenie Roku Terezjańskiego, w którym wspominano wielką hiszpańską mistyczkę, karmelitankę św. Teresę od Jezusa, odbyło się 18 października w oświęcimskim Karmelu. Mszę św. podsumowującą obchody 500-lecia jej urodzin sprawował bp Roman Pindel.

Dzielą się talentami z najmłodszymi

Monika Jaworska

Jezus często zwracał się do s. Faustyny, mówiąc o niej: „córko”, „dziecię”. Każdy człowiek jest dzieckiem Bożym, a Jezus patrzy na ludzi jak dobry ojciec na swoje dzieci – z miłością i miłosierdziem. – Mamy być miłosierni jak Ojciec. Pod takim hasłem przeżywamy tę peregrynację – przypomniał bp Roman Pindel w Istebnej-Mlaskawce

Czciciele maryjnej modlitwy

mr

Osoby tworzące w naszej diecezji parafialne zespoły Żywego Różańca, spotkały się 17 października w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej na liturgii. Eucharystię sprawował biskup pomocniczy Piotr Greger w asyście licznie zgromadzonych kapłanów.

Niedziela podlaska

Aż tak szczęśliwi…!

Ks. Tomasz Pełszyk

By diament stał się brylantem i znalazł miejsce w drogocennej kolii, musi przejść proces szlifowania. Efektem są regularne kształty i cudowny blask – wszystko to jednak za cenę utraty znacznej części kamienia. W obrazie tym możemy znaleźć daleką analogię do formowania świętych ludzi, których Pan Bóg przyjmuje jako swoją najpiękniejszą ozdobę.

Darz Bór w Węgrowie!

Lech Zakrzewski

Już po raz 7. Nadleśnictwo Łochów, Zarząd Okręgowy PZŁ w Siedlcach i Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ojca Pio w Węgrowie z proboszczem ks. Wiesławem Niemyjskim zaprosiły mieszkańców powiatu węgrowskiego i powiatów ościennych na Hubertusa Węgrowskiego.

Znaleźli pomysł na młodych

Ks. Piotr Jarosiewicz

W ramach 15. Dnia Papieskiego duszpasterze z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie wraz z miejską komisją ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz szkołą 15 października w LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie zorganizowali koncert zespołu „Full Power Spirit”.

Niedziela małopolska

Czas mocy i łaski

Sylwia Bukowska

W dniach 19-21 października w Kirach w kaplicy Matki Bożej Gietrzwałdzkiej miało miejsce nawiedzenie kopii cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano.

Podstawa nowej ewangelizacji

Maria Fortuna-Sudor

Chodzi o popieranie wszelkich form miłosierdzia, gdyż stanowią one dobrą okazję do spotkania również z osobami, które jeszcze nie znają Chrystusa lub znają Go tylko połowicznie – powiedział ks. Robert Nęcek, wygłaszając referat w ramach II Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Miłosierni słowem i czynem”

Historia życia

Maria Fortuna-Sudor

Po prezentacji wystawy „Krótka historia o tym, dlaczego życie jest dobre” w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz na Jasnej Górze w Częstochowie przyszedł czas jej pokazania w Krakowie.

Niedziela lubelska

Życie się nie kończy

Z ks. Józefem Maciągiem rozmawiała Urszula Buglewicz

Z ks. Józefem Maciągiem, rektorem kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Lublinie, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Unickiej, rozmawia Urszula Buglewicz

Katecheza niesie skarb wiary

Grzegorz Jacek Pelica

Nauczyciele z archidiecezji lubelskiej spotkali się u stóp Pani Katedralnej, by złożyć dziękczynienie za kolejny rok pracy szkolnej. Szczególnym akcentem obchodów Dnia Edukacji Narodowej było 25-lecie powrotu katechezy do polskiej szkoły

Urok witraży

Beata Filipowicz

W Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej, w Sali Białej Wieży Trynitarskiej w Lublinie, odbył się wernisaż wystawy „Cenne czy niechciane? Witraże kościołów województwa lubelskiego”. Autorami wystawy byli Monika Rzepiejewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Ireneusz M

Niedziela legnicka

Chrześcijańska nadzieja

Jerzy Jankowski

W odruchu protestu istnienie człowieka wydaje się pozbawione sensu. Codzienne cierpienia, własne i cudze, tragiczne wydarzenia w bieżącej historii świata wystarczają, aby ustawicznie stawiać sobie pytania o sens naszego istnienia.

Jubileusze w legnickiej Caritas

Monika Łukaszów

16 października, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej, legnicka Caritas świętowała podwójny jubileusz. Stacja Opieki Caritas Diecezji Legnickiej oraz Dom Księży Emerytów obchodziły 15-lecie działalności.

Pielgrzymowali śladami Papieża

Brygida Gucwa

Z racji jubileuszu tegoroczna pielgrzymka trwała trzy dni i odbyła się w dniach 8-10 października. Na Jasnej Górze modliło się za rodziny ponad 20 tys. uczniów szkół noszących imię Papieża Polaka. Przedstawiciele szkoły z Lubomierza uczestniczyli w tym spotkaniu po raz dziesiąty.

Niedziela łódzka

Obraz św. Jana Pawła II

Jadwiga Ługowska

Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” – przypomniał słowa św. Jana Pawła II abp Władysław Ziółek podczas Mszy św. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Siłaczka

Anna Skopińska

Są ludzie, o śmierci których nie będą krzyczały gazety, o których pewnie nikt się nie dowie, niewielu zapłacze. Anonimowi, bezimienni, cisi. Dźwigający swój krzyż – choroby, cierpienia, bólu i często samotności i strachu.
Pani Basia była jedną z takich osób.

Ks. Zygmunt Gajewicz

Oprac. ks. Mieczysław Różański

W obozie koncentracyjnym w Dachau zginęło 114 księży diecezji łódzkiej. Żadna inna diecezja w Polsce nie poniosła tak dużych procentowo strat duchowieństwa. W tym roku minęła 70. rocznica wyzwolenia obozu

Niedziela przemyska

W 120. rocznicę wybuchu wielkiego pożaru

Józef Zubik

Msza św. 4 października w kościele parafialnym w Wyszatycach rozpoczęła się śpiewem suplikacji i trzyminutowym sygnałem syreny strażackiej. W tym dniu szczególnie wymownie brzmiały słowa: od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas, Panie

Bóg jest hojniejszy niż nasze marzenia

Ks. Zbigniew Suchy

W dwóch miejscach – w Warszawie 5 października i w Przemyślu 10 października – odbyła się premiera i prezentacja książki Tomasza Krzyżaka pt. „Nie mam nic do stracenia. Abp Józef Michalik. Biografia”.

Dzień Zaduszny

Arkadiusz Bednarczyk

Zwyczaj modlenia się za dusze zmarłych był od dawna obecny w Kościele; już w pierwotnych wspólnotach chrześcijan wspominano zmarłych członków wspólnoty...

Niedziela rzeszowska

Świętość to piękno wewnętrzne

Ks. Marek Chorzępa

Dzisiaj wszyscy chcą być piękni, natomiast świętość nie jest dziś zbyt popularna. Piękno zewnętrzne rozwinęło prawdziwy, własny przemysł i stało się wielkim ideałem, ale i wielkim oszustwem. Bo w życiu nie chodzi o to, by stać się pięknym jedynie na zewnątrz.

Potencjał pracowników niepełnosprawnych

Z Pawłem Morawczyńskim, wiceprezesem Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość”, wyróżnionym statuetką Lodołamacza Specjalnego 2015, rozmawia Dorota Zańko

Zamiast kwiatów i pluszaków – odnowiony krzyż

Agnieszka Busz

Pomysł zrodził się spontanicznie. Szukaliśmy czegoś, co pozostanie po naszym weselu – mówi Magdalena Białorucka. Małżonkowie pochodzą z Boguchwały i dla tej miejscowości dedykowali swoją akcję.

Niedziela sosnowiecka

Radość wszystkich świętych

Ks. Tomasz Zmarzły

Pierwszy listopada kojarzy nam się na ogół z odwiedzaniem grobów i modlitwą za naszych zmarłych. Kościół katolicki tego dnia wpatruje się uważnie w niebo, gdzie trwa „bal wszystkich świętych”, a my na ziemi wspominamy tych, którzy smakują już szczęścia wiecznego

Zawody paintballowe

Adam Tarnowski

Wokół strzelnicy w Jaworznie na specjalnie przystosowanych terenach odbyły się pierwsze diecezjalne zawody paintballowe liturgicznej służby ołtarza. Rywalizowano w dwóch kategoriach: strzelania do celu i zawodach drużynowych.

Nasz chleb codzienny

Ks. Tomasz Zmarzły

Kolejna odsłona Sympozjum Diecezjalnego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.
Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu była poświęcona rozważaniom na temat sakramentu pokuty i pojednania

Niedziela toruńska

Zapomniane cmentarze toruńskie

Marek Prabucki

W Toruniu jest po obu brzegach Wisły 10 dużych cmentarzy. Wszystkie w obecnym kształcie sięgają najwyżej XIX stulecia, co zastanawia w mieście liczącym prawie 780 lat. Gdzie się podziały dawne cmentarze i dlaczego znikły bez śladu?

Sto lat toruńskiego kawalerzysty

Anna Głos

19 października w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu została odprawiona dziękczynna Msza św. w stulecie urodzin mjr. Franciszka Karpy – od 70 lat mieszkającego w Toruniu, rodowitego działdowianina, który przed wojną był kawalerzystą 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Rydza Śmigłego w Ciechanowie

Miejsce, w którym zaznaczy się służba

Katarzyna Umińska

18 października, w przeddzień 31. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, parafia Bierzgłowo przeżywała uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod nowo budowany kościół filialny pw. bł. Jerzego Popiełuszki w Łubiance

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zrozumieć na nowo

Kamil Krasowski

Już po raz 11. w Lubsku 22 października odbyła się konferencja poświęcona nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były „Świadectwa pokolenia Jana Pawła II”

Po śladach biskupa Wilhelma

Katarzyna Jaskólska

Po skończonym etapie diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty nadszedł czas na etap rzymski. Dlatego też do Rzymu wybrała się delegacja z naszej diecezji wraz z biskupami Stefanem Regmuntem i Pawłem Sochą

Dowartościowani i potrzebni

Z Dominiką Danielak, diecezjalnym koordynatorem Programu „Skrzydła”, rozmawia Kamil Krasowski

Jestem tu, by pomagać

Z ks. Tadeuszem Kuźmickim, nowym ojcem duchownym WSD w Paradyżu, rozmawia kl. Wojciech Lisiewicz

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...