Reklama

Niedziela w Warszawie

Ku pamięci tych, co odeszli

Artur Stelmasiak

W minionym roku odeszli od nas, ale pozostają w naszej pamięci. Przed Dniem Zadusznym przypominamy osoby, które kształtowały nasze sumienia, wpływały na losy Warszawy i Polski. A także tych, którzy poszerzali naszą wiedzę i uwrażliwiali na piękno

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WOJCIECH ALBIŃSKI. Jeden z najwybitniejszy pisarzy ostatniego XX-lecia, laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Urodził się w 1935 r. w podwarszawskich Włochach. Ukończył Wydział Geodezji na Politechnice Warszawskiej. Debiutował w pismie „Współczesność”, gdzie publikował wiersze i felietony. Od 1963 r. zamieszkał w Afryce. Po 1989 r. często przyjeżdżał do Warszawy. Najbardziej znane jego książki to: „Kalahari”, „Królestwo potrzebuje kata”, „Achtung! Banditen!”. Zmarł 6 lipca.

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI. W III RP był m.in. ministrem spraw zagranicznych i senatorem. Urodził się w 1922 r. Był żołnierzem AK i więźniem Auschwitz. Działał w „Żegocie”, za co został uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W PRL więziony i inwigilowany. Napisał ponad 50 książek. Najważniejsze z nich dotyczyły okupacji niemieckiej w Warszawie. Zmarł 24 kwietnia. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. ZOFIA CHOMIUK. Wieloletnia przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek, postulatorka w procesie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Była autorką kilku publikacji, m. in. przewodnika po sanktuarium w Loretto. Niemal do końca życia pomagała siostrom w pracy w drukarni. Zmarła 4 października w wieku 75 lat. W zgromadzeniu przeżyła 41 lat.

Reklama

Ks. FELIKS FOLEJEWSKI SAC. Duszpasterz i rekolekcjonista nazywany przez wiernych „warszawskim apostołem Bożego Miłosierdzia”. Pracował u boku kard. Stefana Wyszyńskiego. Był następcą ks. Jerzego Popiełuszki w duszpasterstwie ludzi pracy. Wchodził w skład Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa oraz należał do Komisji Przygotowawczej do II Polskiego Synodu Plenarnego (synod w latach 1991-99). Zmarł w nocy z 22 na 23 września, przeżywszy 81 lat, w tym 63 lata w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego i 56 lat w kapłaństwie. Ciało zakonnika zostało złożone w kwaterze pallotyńskiej na Cmentarzu Bródnowskim.

WOJCIECH STEFAN GIEŁŻYŃSKI. Reporter, rektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie (1995-2006). Napisał ponad 60 książek, głównie o tematyce społeczno-politycznej i Trzecim Świecie. Jako jeden z nielicznych przyznał się do współpracy z SB, którą zakończył w 1964 r. Ostatnim miejscem jego pracy dziennikarskiej był Tygodnik „Solidarność” (1989-92). Zmarł 3 marca, w wieku 85 lat. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

KS. PRAŁ. ZDZISAŁW JÓZEF GNIAZDOWSKI. Urodził się w 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. Był proboszczem w parafiach: Matki Bożej Królowej Polski w Leśnej Polanie, Świętej Trójcy w Ząbkach, konkatedralnej Bożego Ciała na Kamionku, a od roku 2009 – św. Mikołaja w Dobrem. Po powstaniu diecezji warszawsko-praskiej był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin oraz diecezjalnym duszpasterzem rodzin. Został pochowany na cmentarzu w Ząbkach.

JERZY KAMAS. Aktor. Występował na deskach Teatru Narodowego i Ateneum. W tym ostatnim pracował przez 44 lata. Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in. w „Lalce”, „Królowej Bonie”. W filmie „Pontyfikat” był lektorem. Miał 77 lat, został pochowany na Starych Powązkach.

Reklama

TADEUSZ KONWICKI. Prozaik, scenarzysta i reżyser. Autor m.in. „Małej Apokalipsy”, w której ukazał rozkładu epoki gierkowskiej. Był żołnierzem AK, walczył w partyzantce ntykomunistycznej. Po wojnie został jednym z tzw. „pryszczaty” (grupy literatów i publicystów socjalistycznych). W 1953 r. wstąpił do PZRP, z której został usunięty w 1966 r. Publikował w drugim obiegu. Zmarł 7 stycznia, miał 89 lat.

AGNIESZKA KOTLARSKA. Aktorka filmowa i teatralna. Występowała na scenie Teatru Dramatycznego. Prowadziła zajęcia teatralne z dziećmi. Miała 44 lata, zmarła po chorobie nowotworowej. Została pochowana na Cmentarzu Północnym.

KRYSTYNA KURAŚ. Współzałożycielka wspólnot „Wiara i Światło” w Warszawie. Urodziła się w 1920 r. w Lublinie. W latach 50. pracowała przy opracowaniu edycji pisarzy polskich w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Później była bibliotekarką w Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej. Na początku lat 80. zaangażowała się w rodzący się wówczas w Polsce ruch „Wiara i Światło”. Zmarła w styczniu, w wieku 95 lat. Została pochowana na Starych Powązkach.

ZBIGNIEW KURTYCZ. Piosenkarz i kompozytor. Z zespołem artystycznym Dywizji Strzelców Karpackich przeszedł szlak bojowy z armią gen. Władysława Andersa. Po wojnie wrócił do Polski, współpracował z Polskim Radiem. Jego największym przebojem była piosenka „Cicha woda”. Zmarł 5 lutego, jego prochy złożono w kolumbarium Cmentarza Powązkowskiego.

PROF. MARIA NOWICKA. Badaczka antyku, archeolog i papirolog. Profesor w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. W pracy naukowej zajmowała się m. in. dziejami książki antycznej i malarstwem antycznym. Miała 88 lat. Została pochowana na Powązkach.

Reklama

KS. PROF. MIECZYSŁAW CYPRIAN LUBAŃSKI. Wykładał filozofię na: Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK/UKSW. Był autorem i redaktorem kilkuset publikacji naukowych. Zmarł 4 lipca w wieku 90 lat, w kapłaństwie przeżył 56 lat.

JÓZEF OLEKSY. W latach 1995-96 premier RP. W III RP pełnił także funkcję wicepremiera i marszałka Sejmu. Jako młody chłopak wstąpił do seminarium duchownego, które zostało rozwiązane przez władze komunistyczne. Był członkiem PZPR i SLD. Przez wiele lat ciężko chorował. Zmarł 9 stycznia. Miał 68 lat.

KS. PRAŁ. ANDRZEJ POLAK. Zmarł 13 lutego w wieku 68 lat i w 43. roku kapłaństwa. Był kanonikiem honorowym kapituły warszawsko-praskiej, kapelanem Jego Świątobliwości i kanclerzem Sądu Metropolitalnego Warszawskiego. W ostatnich latach był rezydentem w parafii św. Barbary. Został pochowany w grobach kapłańskich na Powązkach.

PROF. JERZY JULIUSZ REGULSKI. Senator, specjalista od samorządu terytorialnego. Opublikował ponad 200 książek i rozpraw. Był przewodniczącym Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa przy premierze Jerzym Buzku, którego gabinet wprowadził nowy podział administracyjny kraju. W 2012 r. został norowym obywatelem Warszawy. Miał 91 lat.

ZBIGNIEW SIEMASZKO. Artysta fotografik. Jedną z najważniejszych jego prac było fotograficzne dokumentowanie odbudowywanych zabytków Warszawy. Zmarł 4 marca, miał 90 lat.

BOHDAN WACŁAW TOMASZEWSKI. Dziennikarz, komentator sportowy i autor książek. Urodził się w Warszawie w 1921 r. Był żołnierzem ZWZ-AK ps. „Mały”. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1946 r. Komentował 12 igrzysk olimpijskich letnich i zimowych. W stanie wojennym odmówił współpracy z Polskim Radiem, na antenę wrócił w 1989 r. Zmarł 26 lutego, jego grób jest na Starych Powązkach.

ANTONI WICHEREK. Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, wieloletni dyrektor artystyczny i dyrygent Teatru Wielkiego w Warszawie. Miał 86 lat, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-29 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

70. rocznica egzekucji

TD

Egzekucji 35 mężczyzn w wieku od 18 do 64 lat dokonali Niemcy 17 września 1944 r. Po śmieci obcinawno im ręce z obrączkami i z furią kopano ciała.

Więcej ...

Dziś Świątek i Zieliński zagrają na kortach Wimbledonu. O której mecz?

2025-07-05 08:41
Iga Świątek

PAP/EPA

Iga Świątek

Iga Świątek mecz z amerykańską tenisistką Danielle Collins w 3. rundzie Wimbledonu rozegra w sobotnie popołudnie na korcie centralnym. Dwa razy tego dnia do gry przystąpi Jan Zieliński - najpierw w 2. rundzie debla, a potem w 1. miksta, w którym razem z Hsieh Su-wei z Tajwanu bronią tytułu.

Więcej ...

Zginął górnik po wypadku w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice

2025-07-06 08:29

Karol Porwich /Niedziela

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa