Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty zwycięża

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

Archiwum prywatne

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

Święto Halloween ma w naszym kraju zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Do tych drugich należą przede wszystkim dzieci, które lubią przebieranki, a w halloweenowy wieczór chodzą od domu do domu, „strasząc” swoim wyglądem i słowami: „cukierek albo psikus”

Chyba nie za wiele tych cukierków udało im się zebrać, bo – jak zauważyliśmy – niezbyt chętnie do domów przebierańców wpuszczano, a i halloweenowych straszydeł na ulicach z roku na rok mniej. Powoli za to, także w Goleniowie, zaczyna się tworzyć inny obyczaj, będący swego rodzaju odpowiedzią na amerykański Halloween. Poniżej dwa przykłady działań nawiązujących do dnia Wszystkich Świętych – też z przebierankami, ale z jakże innym przesłaniem.

Pochód Świętych

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych kilkoma ulicami Goleniowa przeszedł, wzbudzając powszechne zainteresowanie, „Pochód Świętych”. Jego organizatorem była parafia pw. św. Jerzego w Goleniowie.

Kolorowa i rozśpiewana procesja, z krzyżem, ikoną św. Jerzego oraz relikwiami św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. abp. Jerzego Matulewicza, wyruszyła o godz. 16 spod kościoła św. Jerzego. Z hasłem „Święty zwycięża” przeszła ulicami Sportową, Lipową i Akacjową, zmierzając w kierunku cmentarza. Udział w niej wzięło ponad 100 osób, m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2. Dzieci przebrane były za świętych, m.in. za św. Jana Pawła II, św. Jerzego, św. Weronikę, św. Joannę d’Arc, lub za anioły. Dorośli nieśli wizerunki swoich patronów i świętych, których relikwie znajdują się w parafialnym kościele, oraz znicze. W trakcie przemarszu dzieci rozdawały napotkanym przechodniom kartki z zachętą: „Pomóż zmarłym dostać się do nieba!”.

Zorganizowany w Goleniowie po raz pierwszy „Pochód Świętych” zakończył się wspólną modlitwą pod krzyżem głównym na cmentarzu. Poprowadził ją ks. Piotr Dzedzej, z inicjatywy którego procesja z relikwiami i wizerunkami świętych została zorganizowana.

Informacja o goleniowskim „Pochodzie Świętych” zamieszczona została na stronie szczecińskiej Kurii.

Bal Wszystkich Świętych

Św. Faustyna, św. Katarzyna, św. Jadwiga, św. Jan Paweł II i św. Franciszek oraz św. Szymon, św. Jerzy i Maryja, rzesze aniołów i innych świętych – wszyscy spotkali się na balu w Szkole Podstawowej nr 2, który odbył się 28 października pod hasłem: „Każdy może być Świętym”. Udział w nim wzięły dzieci z klas I-III przebrane za wybranego przez siebie świętego.

Reklama

„Uroczystość Wszystkich Świętych to radosne święto, które stwarza okazję, by przybliżać dzieciom świętych i błogosławionych, z którymi warto się utożsamiać” – podkreśla katechetka s. Monika, z inicjatywy której bal został zorganizowany. Przygotowując się to tego wydarzenia, katecheci w czasie lekcji religii, ale i sami rodzice przedstawiali dzieciom w przystępny dla nich sposób życie świętych. Słuchając ich, dzieci mogły zauważyć, że święci byli ludźmi takimi jak my, też borykali się ze słabościami i trudnościami.

„Naszą lekcję przemieniliśmy w zabawę. Dzieci z klas I-III, przebrane za świętych, uczestniczyły w Balu Wszystkich Świętych, który poprowadził wodzirej Kazimierz Hojna z Poznania, zaproszony przez obecnych na balu księży i siostry. Pląsy, tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, jak również SMS-y z Nieba, w których dzieci otrzymały słodycze i cytaty świętych, stworzyły wręcz niebiańską atmosferę. Bal zakończyliśmy polonezem. W ten sposób chcieliśmy – we wspólnocie wierzących – dać świadectwo naszej chrześcijańskiej radości oraz wyznać swoją wiarę w tajemnicę świętych obcowania” – czytamy w informacji przesłanej przez Szkołę Podstawową nr 2.

Zdjęcia, którymi ilustrujemy oba wydarzenia, pokazują, że dzieci znakomicie się bawiły. A że wyniosą z nich znacznie więcej niż z Halloween, nie ulega wątpliwości.

2015-11-19 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od młodości do świętości

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Szczecinie

Więcej ...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

Więcej ...

Zabawa: zakończyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2022-09-25 15:38

Karol Porwich/Niedziela

Młodzież i księża odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) w Polsce zakończyli dziś w Zabawie k. Tarnowa trzydniowe Zebranie Krajowej Rady organizacji. W sanktuarium patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny dyskutowano o przyszłości stowarzyszenia. Podczas spotkania wręczono doroczne ordery im. Ks. Prałata Antoniego Sołtysika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję...

Włochy

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję...

Ludzkie czyny i Boża łaska

Ludzkie czyny i Boża łaska

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Kościół

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Cud św. Januarego powtórzył się!

Kościół

Cud św. Januarego powtórzył się!

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Wiadomości

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...

Kościół

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...