Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty zwycięża

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

Archiwum prywatne

„Pochód Świętych” ulicami Goleniowa

Święto Halloween ma w naszym kraju zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Do tych drugich należą przede wszystkim dzieci, które lubią przebieranki, a w halloweenowy wieczór chodzą od domu do domu, „strasząc” swoim wyglądem i słowami: „cukierek albo psikus”

Chyba nie za wiele tych cukierków udało im się zebrać, bo – jak zauważyliśmy – niezbyt chętnie do domów przebierańców wpuszczano, a i halloweenowych straszydeł na ulicach z roku na rok mniej. Powoli za to, także w Goleniowie, zaczyna się tworzyć inny obyczaj, będący swego rodzaju odpowiedzią na amerykański Halloween. Poniżej dwa przykłady działań nawiązujących do dnia Wszystkich Świętych – też z przebierankami, ale z jakże innym przesłaniem.

Pochód Świętych

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych kilkoma ulicami Goleniowa przeszedł, wzbudzając powszechne zainteresowanie, „Pochód Świętych”. Jego organizatorem była parafia pw. św. Jerzego w Goleniowie.

Reklama

Kolorowa i rozśpiewana procesja, z krzyżem, ikoną św. Jerzego oraz relikwiami św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. abp. Jerzego Matulewicza, wyruszyła o godz. 16 spod kościoła św. Jerzego. Z hasłem „Święty zwycięża” przeszła ulicami Sportową, Lipową i Akacjową, zmierzając w kierunku cmentarza. Udział w niej wzięło ponad 100 osób, m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2. Dzieci przebrane były za świętych, m.in. za św. Jana Pawła II, św. Jerzego, św. Weronikę, św. Joannę d’Arc, lub za anioły. Dorośli nieśli wizerunki swoich patronów i świętych, których relikwie znajdują się w parafialnym kościele, oraz znicze. W trakcie przemarszu dzieci rozdawały napotkanym przechodniom kartki z zachętą: „Pomóż zmarłym dostać się do nieba!”.

Zorganizowany w Goleniowie po raz pierwszy „Pochód Świętych” zakończył się wspólną modlitwą pod krzyżem głównym na cmentarzu. Poprowadził ją ks. Piotr Dzedzej, z inicjatywy którego procesja z relikwiami i wizerunkami świętych została zorganizowana.

Informacja o goleniowskim „Pochodzie Świętych” zamieszczona została na stronie szczecińskiej Kurii.

Bal Wszystkich Świętych

Reklama

Św. Faustyna, św. Katarzyna, św. Jadwiga, św. Jan Paweł II i św. Franciszek oraz św. Szymon, św. Jerzy i Maryja, rzesze aniołów i innych świętych – wszyscy spotkali się na balu w Szkole Podstawowej nr 2, który odbył się 28 października pod hasłem: „Każdy może być Świętym”. Udział w nim wzięły dzieci z klas I-III przebrane za wybranego przez siebie świętego.

„Uroczystość Wszystkich Świętych to radosne święto, które stwarza okazję, by przybliżać dzieciom świętych i błogosławionych, z którymi warto się utożsamiać” – podkreśla katechetka s. Monika, z inicjatywy której bal został zorganizowany. Przygotowując się to tego wydarzenia, katecheci w czasie lekcji religii, ale i sami rodzice przedstawiali dzieciom w przystępny dla nich sposób życie świętych. Słuchając ich, dzieci mogły zauważyć, że święci byli ludźmi takimi jak my, też borykali się ze słabościami i trudnościami.

„Naszą lekcję przemieniliśmy w zabawę. Dzieci z klas I-III, przebrane za świętych, uczestniczyły w Balu Wszystkich Świętych, który poprowadził wodzirej Kazimierz Hojna z Poznania, zaproszony przez obecnych na balu księży i siostry. Pląsy, tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, jak również SMS-y z Nieba, w których dzieci otrzymały słodycze i cytaty świętych, stworzyły wręcz niebiańską atmosferę. Bal zakończyliśmy polonezem. W ten sposób chcieliśmy – we wspólnocie wierzących – dać świadectwo naszej chrześcijańskiej radości oraz wyznać swoją wiarę w tajemnicę świętych obcowania” – czytamy w informacji przesłanej przez Szkołę Podstawową nr 2.

Zdjęcia, którymi ilustrujemy oba wydarzenia, pokazują, że dzieci znakomicie się bawiły. A że wyniosą z nich znacznie więcej niż z Halloween, nie ulega wątpliwości.

2015-11-19 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koronka na lądach, morzach i w przestworzach

Więcej ...

Ksiądz na wakacjach

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania