Reklama

Niedziela Kielecka

Premiera sztuki Teatru pod Górnym Kościołem

Odnaleźć Boga

Niedziela kielecka 48/2015, str. I

WD

Czy można w cierpieniu odnaleźć sens i nie zwariować? Czy można przyjąć krzyż bez przeklinania losu? Bohaterka najnowszej sztuki Teatru pod Górnym Kościołem pt. „Odnaleźć Boga” według Aleksandry Klusek poszukuje swojej drogi życia i staje przed wielką próbą. Weronika, młoda, niezwykle wrażliwa dziewczyna właśnie ukończyła liceum i wybiera się na studia pielęgniarskie. Jej największym marzeniem jest praca w charakterze pielęgniarki. Zanim rozpocznie studia, chce jeszcze spróbować wolontariatu w hospicjum. Tutaj przeżywa dramatyczne chwile, ponieważ musi skonfrontować idealistyczne pragnienia z trudną codziennością hospicjum, z miejscem, gdzie najwyraźniej widać, że umieranie jest częścią życia. Mierzy się z własnym strachem, ograniczeniami, buntem przeciw cierpieniu niewinnych, często młodych osób, by w końcu podjąć się misji, do której była przygotowywana przez Boga. Co odnajdzie w tym miejscu? Warto zobaczyć, jak bardzo zaskakujące i oczyszczające będzie dla niej pierwsze doświadczenie z wolontariatem u boku umierających.

Premiera sztuki 8 listopada w kościele św. Józefa Robotnika zgromadziła kilkaset osób. Potrzeba było dodatkowych miejsc siedzących, by wszyscy mogli zobaczyć przedstawienie. Obejrzeli je również senator Krzysztof Słoń z żoną oraz ks. prał. Jan Iłczyk, patron i przyjaciel Teatru pod Górnym Kościołem. – Jest świat dyskotek, zabawy i rozrywki, jest świat pracy nauki i jest świat cierpienia i odchodzenia, ważne, aby w każdym z tych miejsc umieć odnaleźć Boga – mówił po premierze ks. Iłczyk, dziękując młodym, utalentowanym aktorom za wiele wzruszeń i wartości, jakich dostarczyli widzom. Przedstawienie obejrzeli księża, siostry zakonne, klerycy WSD, młodzież, całe rodziny, osoby starsze. Owacje na stojąco długo nie milkły. Tak wielkie zainteresowanie oraz ciepłe przyjęcie sztuki pokazuje, jak wielki jest głód teatru w mieście i wśród nas. I niekoniecznie musi to być „wielki teatr”. Najważniejsze, aby sztuka była nośnikiem prawdy, dobra i piękna, a na pewno znajdzie swojego odbiorcę.

Reklama

Kolejne przedstawienia już w niedzielę 29 listopada o godz. 19 w dolnym kościele. Na 6 grudnia Teatr pod Górnym Kościołem przygotowuje sztukę „Casting na św. Mikołaja”, która zostanie zaprezentowana, w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Teatr pod Górnym Kościołem działa przy parafii od 2003 r. Tworzą go młodzi ludzie, począwszy od gimnazjum po licealistów i studentów. Dotychczas przygotował dwanaście sztuk. Każda niesie za sobą ewangeliczne przesłanie, jest okazją do misteryjnego spotkania z Jezusem Chrystusem – podkreślają twórcy. W 2014 r. Teatr pod Górnym Kościołem został uhonorowany przez wojewodę świętokrzyską Bożentynę Pałkę-Korubę nagrodą „Czyste Serca”.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Był dumą Częstochowy. Nie żyje prof. Jerzy Filip Sztuka

Marian Florek/TV Niedziela

„Z przekonaniem o niepowetowanej stracie żegnamy prof. Jerzego Filipa Sztukę. Był artystą wielkiego formatu” – napisała na profilu w mediach społecznościowych Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, gdzie prezentował swoje prace, brał udział w wystawach i świętował artystyczne jubileusze. Zmarł w wieku 77 lat.

Więcej ...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

Więcej ...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37
Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal