Reklama

Niedziela 26/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

W garażu wszystko się zaczęło

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W tych dniach ekipa filmowa EWTN realizowała na Jasnej Górze fragment serialu dokumentalnego o historii katolicyzmu w Polsce. Najważniejszy z odcinków zostanie poświęcony Matce Bożej Królowej Polski.

O rechrystianizację Europy

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Co zrobić, żeby nasze drzwi były dla Chrystusa otwarte – u nas, w Polsce, i w całej Europie? Odpowiedzi z pewnością będzie wiele, ale jedno jest niezwykle ważne: otwarcie drzwi oznacza wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa i w Jego obecność.

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Jubileuszowa 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół i Przedszkoli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zgromadziła 18 czerwca br. ok. 4 tys. uczniów, nauczycieli i duszpasterzy szkół katolickich z całej Polski. Przybywają oni każdego roku, by podziękować za kończący się rok szkolny.

raport Caritas o sytuacji w Syrii
9

Chrześcijaństwo w Syrii zagrożone

Ks. Mariusz Frukacz

– Cenę za sytuację polityczną w Syrii płacą ludzie. Chrześcijanie cierpieli i cierpią – powiedział na konferencji prasowej w redakcji „Niedzieli” abp Joseph Tobji, duchowny Kościoła maronickiego w Aleppo

Pius XI - polskie ślady
10-12

Achilles Ratti – pierwszy nuncjusz w Rzeczypospolitej Polskiej

S. Macieja, Niepokalanka

Dnia 25 kwietnia 1918 r. monsinior Achilles Ratti został mianowany przez papieża Benedykta XV wizytatorem na ziemie polskie i litewskie, a kilka miesięcy później, kiedy Polska odzyskała niepodległość – nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego
13

Nowe muzeum gen. Kuklińskiego

Magdalena Kowalewska

Nowoczesna, multimedialna, zawierające unikalne dokumenty i mapy oraz pamiątki po pierwszym polskim żołnierzu w NATO. Tak wygląda zmodernizowana Izba Pamięci Generała Kuklińskiego.

Rejs Niepodległości - Dar Młodzieży
14-15

Pod białymi żaglami

Patrycja Michońska-Dynek, Sławomir Dynek

Trwa wielki Rejs Niepodległości. Dar Młodzieży, jako ambasador polskości, odwiedził już kilka portów. Płynie, by z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości promować Polskę na świecie. W historycznej podróży dookoła świata zawija do 22 portów w 18 krajach.

temat numeru: wyruszamy w świat
16-21

Muzea Watykańskie „by night”

Włodzimierz Rędzioch

W koszt biletu wstępu, który można zarezerwować wyłącznie on-line, wliczony jest również interesujący program koncertowy, ubogacający wieczorne zwiedzanie muzeów.

Ślad po katastrofie

Wojciech Dudkiewicz

Brytyjska enklawa młodszemu pokoleniu coraz częściej kojarzy się przede wszystkim z ogromną skałą na rubieżach Europy, sklepami wolnocłowymi i magotami. Starsi mają gorzej.

Baskijski łańcuch

Witold Dudziński

Stworzenie przez mieszkańców Kraju Basków ludzkiego łańcucha, liczącego ponad 200 km, przypomniało, że Hiszpania ma problem z separatyzmem nie tylko Katalonii.

Miasto na siedmiu wzgórzach

Margita Kotas

Wieże minaretów odbijają się w wodach Bosforu i Złotego Rogu – zatoki, która swą nazwę zawdzięcza zakrzywionemu kształtowi oraz barwie, którą przybiera o zachodzie słońca. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że pochodzi ona od bizantyjskich kosztowności wrzucanych w popłochu do wody w czasie osmańskiego oblężenia Konstantynopola.

Tryptyk ze św. Józefem cz. 2
22-23

Miłość ludzka nie jest Bogiem

Rozmawia Agnieszka Bugała

O sakramencie małżeństwa, czystości i podłączaniu miłości do Serca Boga z o. Augustynem Pelanowskim, paulinem, rozmawia Agnieszka Bugała.

Kraków-Łagiewniki
24-25

Po śmierci robi więcej hałasu niż za życia

Maria Fortuna-Sudor

– W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w czasie czuwania Grup Modlitwy Ojca Pio, spotykamy się z Jezusem Miłosiernym, ale idziemy do Niego, do nieba, z Ojcem Pio – powiedział br. Mateusz Magiera OFMCap, rzecznik prasowy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej w trakcie XVI Czuwania z Ojcem Pio

nasze zdrowie
26-27

Lekarz sługą życia

Rozmawia Ewa Oset

Z nową prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich – dr Elżbietą Kortyczko, specjalistą pediatrii i neonatologii w Klinice Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, rozmawia Ewa Oset.

Jasnogórska Szkoła Muzyczna
28-29

Radość śpiewania

Anna Wyszyńska

Szlifowanie talentów

akw

29

25-lecie święceń kapłańskich księdza proboszcza

Bogumił Maszkowski

ku prawdzie
30

Na skrzydłach wiary i rozumu

Ks. Sławomir Augustynowicz

W pierwszym zdaniu encykliki Jana Pawła II „Fides et ratio”, ogłoszonej 14 września 1998 r., czytamy: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Te słowa stały się inspiracją dla bp. Ignacego Deca do nadania tytułu swojej publikacji – „Ku prawdzie na skrzydłach wiary i rozumu” .

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Powiedz tylko słowo

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Wskrzeszenie córki Jaira

Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Pod koniec czasów Starego Testamentu autor Księgi Mądrości podejmuje sprawę tajemniczej obecności śmierci w świecie stworzonym przez Boga. Śmierć zaprzecza porządkowi, który Bóg w swej dobroci ustalił. Wszystko, co istnieje, zostało podporządkowane darowi życia, natomiast śmierć stanowi wyłom, który nie jest miły Bogu.

felieton
35

Gostyński Jan Maria Vianney

Grzegorz Polak

Sam żył w ukryciu, a można go było tylko wtenczas widzieć, gdy pomocy od niego żądano.

rozmawiamy o bezpieczeństwie
36-38

Pyłek na wietrze geopolityki

Rozmawia Wiesława Lewandowska

O niepewności gwarancji bezpieczeństwa i potrzebie naśladowania rozwiązań militarnych Kazimierza Wielkiego z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska

moim zdaniem
39

Gdybym był premierem…

Witold Gadowski

Czasami prosty eksperyment myślowy przynosi istotne odświeżenie oglądu świata. Jak wiadomo, wyobraźnia nie ma granic i właściwie każdy z nas może sobie wyobrazić, co zechce. Pewnie Państwo wyczuli, że trochę skradam się jak kot, aby okazać obowiązkową modestię przed tym, co zaraz napiszę. No fakt...

fakty, opinie
40

Centralny Port „Solidarność”

Czesław Ryszka

Budzi co najmniej zdziwienie krytyka polityków PO: Po co nam Centralny Port Komunikacyjny w Polsce, skoro podobny powstaje w Berlinie.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Z prasy zagranicznej

pr

felietony
42-43

Jesteśmy u siebie

Alina Czerniakowska

To dopiero 2,5 roku innego stylu sprawowania władzy, a ludzie już poczuli się gospodarzami we własnym kraju. Nareszcie zostaliśmy prawdziwie dostrzeżeni przez rządzących, służba narodowi stała się faktem – to widzą nawet ci, którym trudno tę oczywistość wyznać publicznie.

Się dzieje

Zdzisław Skotnicki

Kryptonimy

Mirosław Piotrowski

Bez większego echa, a szkoda, przeszły mocne słowa papieża Franciszka wypowiedziane w obronie życia i przeciwko kłamstwu.

28. Festiwal Mozartowski
44-45

Cała prawda w muzyce

Z Alicją Węgorzewską-Whiskerd rozmawia Piotr Iwicki

W Warszawie rozpoczął się 28. Festiwal Mozartowski. W tym roku zaliczana do najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych w Polsce impreza odbywa się pod patronatem medialnym tygodnika „Niedziela”.

rozmawiamy o kolei
46-47

Wraca moda na kolej regionalną

Z Krzysztofem Zgorzelskim – prezesem Przewozów Regionalnych – rozmawia Artur Stelmasiak

– Jak to się stało, że upadająca spółka Przewozy Regionalne z roku na rok ma ponadmilionowy przyrost pasażerów? I co trzeba zrobić, by mieć zyski w firmie, która przez kilkanaście lat specjalizowała się w stratach?

rodzina, poradnik
48

Sprytne słoiki

Joanna Operacz

Sezon na przetwory w pełni. Warto znać kilka sprytnych sposobów, dzięki którym smakołyki w słoikach będą jeszcze smaczniejsze, a my – mniej zmęczone.

Niedziela Młodych
50-53

On przemawia

Ks. Zbigniew Kucharski

Poruszył serca i umysły ludzi na całym świecie, zaskoczył młodych i starszych. Mówiono i pisano o nim w różnych zakątkach świata. Swoją dojrzałością zadziwił wszystkich. W dziejach historii Polski nie było dotąd nikogo, kto byłby tak popularny jak on. Spośród polskich świętych sławą mogą jedynie porównywać się z nim św. Jan Paweł II i św. Faustyna Kowalska.

Bajeczna iluzja

Mateusz M. Fryc

Gry wideo. Komputerowe, konsolowe, mobilne. A może jednak tzw. planszówki? Wybór ogromny. Niezliczona rzesza graczy na całym świecie potwierdza, że przyszłość należy do nich.

Co przed nami na Lednicy

Anna Hejman

kultura
54

Podróże z Ossendowskim

Witold Dudziński

Taka piękna

jk

Duet z Wasowskim

wd

Cuda św. Rity

wd

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Do Aleksandry

Aleksandra

Chcą korespondować

57-67

Nagroda: Autograf podróżnika

Muzyczne Dary

Antymasońska komórka Episkopatu Polski

Ks. Mariusz Frukacz

Antymasońska aktywność środowisk katolickich po II wojnie światowej, działalność tajnej komórki antymasońskiej Episkopatu Polski, popieranej, a nawet częściowo finansowanej przez prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego – to tematyka spotkania zorganizowanego przez IPN i Tygodnik Katolicki „Niedziela”, które 20 czerwca br. odbyło się w auli redakcji.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

W rocznicę transportu do Auschwitz

Ks. Piotr Bączek

Modlitwą w Centrum św. Maksymilian w Harmężach bp Roman Pindel zainaugurował obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Parafiada z wartościami

Monika Jaworska

Wspólna rodzinna i radosna zabawa towarzyszyła 3. Parafiadzie zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Opatrzność” w niedzielne popołudnie 17 czerwca w amfiteatrze w Jaworzu. W tym roku towarzyszyło jej hasło: „Rodzina – Wspólnota – Ojczyzna”.

„Lutnia” świętuje

Monika Jaworska

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” im. Jana Orszulika w Strumieniu obchodzi 100. rocznicę istnienia. Rok jubileuszowy chórzyści postanowili uczcić – nie inaczej – jak po prostu śpiewem.

Niedziela częstochowska

Kultura kształtuje człowieka

Ks. Ireneusz Skubiś

Święty Jan Paweł II jeszcze jako młody człowiek wszedł w kręgi ludzi kultury. Sam był aktorem, poetą, pięknie śpiewał i doskonale rozumiał świat artystyczny. Byłem kiedyś uczestnikiem papieskiego obiadu, podczas którego Ojciec Święty dopytywał się o ludzi kultury w Polsce.

Wieluński Ojciec Pio

Ks. Tomasz Podlewski

Bogu niech będą dzięki za życie i posługę Księdza Alojzego. Niech Matka Boża Pocieszenia, Pani Ziemi Wieluńskiej, wyprasza Jubilatowi dobre zdrowie i duchowe siły do dalszej posługi, którą tak chętnie pełni.

Jak robić zdjęcia w kościele?

Bp Andrzej Przybylski

Jakiś czas temu Ojciec Święty Franciszek głosił z niepokojem: „Kiedy na Mszy św. mówię słowa: „w górę serca”, to często zamiast serc wzniesionych w górę widzę wzniesione w górę telefony komórkowe, aparaty fotograficzne czy smartfony”.

Niedziela podlaska

Motocyklem do Wilna

Marta Bogucka

Tegoroczna XI Pielgrzymka Motocyklowa do Wilna i Ostrej Bramy odbyła się pod hasłem „Maryjo, zaprowadź nas do Jezusa”. Wzięło w niej udział 150 pielgrzymów z całej Polski pod przewodnictwem ks. Janusza Szymańskiego.

Złote jubileusze kapłaństwa

Ks. Marcin Gołębiewski

W tym roku w naszej diecezji 50-lecie święceń kapłańskich obchodzą ks. Jan Koc oraz ks. Mieczysław Rzepniewski.

Św. Jadwiga Królowa – wzór chrześcijańskiego władcy

Al. Rafał Oleksiuk

Żyła zaledwie 25 lat, a jednak wystarczyło to, żeby zapisać się w historii naszego kraju jako król Polski, wybitna postać, ale przede wszystkim tak krótki czas życia wystarczył, by osiągnąć świętość.

Niedziela kielecka

Dobro wzrasta na Polach Nadziei

Katarzyna Dobrowolska

Hospicyjna Kampania Pola Nadziei, która w Kielcach odbywała się po raz siódmy, rozkwita jak żonkilowe pola wiosną i obejmuje coraz szersze kręgi dzieci i młodzieży, chętnych by nieść wsparcie i nadzieję cierpiącym osobom – podopiecznym kieleckiego Hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty.

Proszowice szły w Marszu Godności

Katarzyna Dobrowolska

Dwieście osób uczestniczyło 10 czerwca br. w I Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.

Pacanów w możnej opiece

Agnieszka Dziarmaga

Zgrabne kopułki pacanowskiego sanktuarium widać zza ściany drzew z głównej drogi w kierunku Tarnowa, a potem jedzie się wolno tunelem czerwcowej zieleni, do wioski, której nazwę od dziesięcioleci kojarzy każde dziecko.

Niedziela małopolska

Ma nową sukienkę

Małgorzata Czekaj

Msze św. za wstwiennictwem Matki Bożej Śnieżnej w opactwie tynieckim będą odprawiane w każdą pierwszą sobotę miesiąca

Katecheza w plenerze

Małgorzata Cichoń

Rozpoczęły się wakacje. A wraz z nimi chcemy częściej przebywać na łonie natury. Małopolanie mają góry, jeziora, rzeki, zabytki i miejsca kultu religijnego – na wyciągnięcie ręki. Korzystać z tego dobra warto uczyć się od najmłodszych lat

Zespół spod Giewontu

Przemysław Mosur-Darowski

Trwają przygotowania do jubileuszowego, bo 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Z tej okazji prezentujemy laureata poprzedniej edycji: zdobył drugą nagrodę w kategorii zespołów tradycyjnych

Niedziela lubelska

Twarz Jezusa w twarzy dziecka

Urszula Buglewicz

Przedszkole Integracyjne Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. o. Gwidona w Lublinie istnieje już od 50 lat

Z kulturą za pan brat

(tb)

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział w Chełmie już po raz 15. zorganizowało Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Papieskie święto

Anna Artymiak

Dzień rocznicy pobytu Jana Pawła II w Lublinie w 1987 r. po raz pierwszy parafia pw. Świętej Rodziny mogła obchodzić jako odpust parafialny. Na mocy dekretu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła specjalnego zezwolenia, by właśnie 9 czerwca mógł być świętowany w ten sposób.

Niedziela legnicka

W mocy Ducha

Ks. Waldemar Wesołowski

Jesteśmy uczestnikami misji Jezusa Chrystusa, który głosi Ewangelię. Tak jak On, mamy nieść nadzieję, żeby człowiek mógł wyjść ze swego zagubienia – mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, rozsyłając ewangelizatorów w różne rejony miasta w ramach akcji ewangelizowania miasta.

Pierwsi absolwenci Szkoły Liturgicznej

Monika Łukaszów

Po kilkumiesięcznej formacji 82 osoby ukończyły zajęcia w Diecezjalnej Szkole Liturgicznej im. ks. Marka Adaszka (DSL), działającej przy Wydziale Duszpasterskim Legnickiej Kurii Biskupiej.

Leśnicy z Dolnego Śląska u Matki Bożej Łaskawej

opactwo.eu

W połowie czerwca, odbyła się VII Dolnośląska Pielgrzymka Leśników do Krzeszowa. Spotkanie to odbyło się w ramach Regionalnego Dnia Leśnika i z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Niedziela łódzka

Niezwykłe zakończenie roku

Piotr Drzewiecki

Uczniowie, nauczyciele i rodzice z Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi rok szkolny 2017/2018 zakończyli pielgrzymką do bazyliki archikatedralnej. Przed wejściem do katedry uczniowie pomodlili się i złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W poszukiwaniu świętości

Dominika Szymańska

Po całym roku modlitwy, formacji i wspólnego życia w drewnianym dworku przy Łąkowej dla wspólnoty Dzieci Światłości nadszedł czas, by wyruszyć w drogę śladami świętych.

Abp Ryś delegatem na rzymski synod

Ks. PK

Jak dowiadujemy się z komunikatu Katolickiej Agencji Informacyjnej – Ojciec Święty Franciszek potwierdził wybór reprezentantów Konferencji Episkopatu Polski i ich zastępców na XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie.

Niedziela przemyska

Pamięć o patriotach

Konrad Sawiński

Miejsce, gdzie przed 74 laty niemieckie Gestapo rozstrzeliwało żołnierzy Armii Krajowej, las kidałowicki, który według hitlerowskich oprawców miał na zawsze pogrzebać polski patriotyzm, w niedzielę 10 czerwca zapełnił się polskim wojskiem, harcerzami, młodzieżą szkolną, mieszkańcami Kidałowic i Jarosławia.

Poświęcenie Centrum Caritas

Magdalena Kapuścińska

Niedziela 17 czerwca upłynęła w Łańcucie pod znakiem Caritas. W kościele farnym była sprawowana Msza św. na rozpoczęcie 17. Rodzinnego Pikniku Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych.

Ogólnopolska promocja Księgi Pamiątkowej w 100. rocznicę urodzin śp. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

Zofia Morajko

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – w 100. rocznicę urodzin abp. Ignacego Tokarczuka – metropolity przemyskiego, nieustępliwego obrońcy praw wiernych Kościoła katolickiego i jednego z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny – ogłosił rok 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Eucharystia centrum życia Kościoła

Ks. Zbigniew Suchy

Z ks. Łukaszem Jastrzębskim, ceremoniarzem archidiecezji przemyskiej, sekretarzem Metropolity Przemyskiego, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 3).

Niedziela rzeszowska

Jubileusz Fatimskiej Pani w katedrze rzeszowskiej

S. Hieronima Janicka

W tym roku, 13 czerwca, minęła 25. rocznica koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w katedrze rzeszowskiej.

5. rocznica koronacji obrazu Pani Sokołowskiej

Bartosz Walicki

Wśród licznych sanktuariów rozsianych po diecezji rzeszowskiej znajduje się ośrodek kultu Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowie Małopolskim.

Przestrzeń sztuki i sacrum

Ks. Rafał Przędzik

Z dr. hab. Markiem Stefańskim, dyrektorem festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, organizowanym w tym roku po raz 27., rozmawia ks. Rafał Przędzik.

Niedziela sandomierska

Mamy nowych kapłanów

Ks. Adam Stachowicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz 19 czerwca w bazylice katedralnej w Sandomierzu udzielił święceń prezbiteratu siedmiu diakonom. Mszę św. koncelebrował bp Edward Frankowski, księża wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani z diecezji i spoza jej granic.

„Srebro” dla młodych dziennikarek

Stanisław Gurba

Uczennice drugiej klasy gimnazjalnej: Julia Czuba, Julia Wandas, Karolina Wasąg i Marysia Jarosz za reportaż: „Jest takie miejsce na ziemi...” zdobyły drugie miejsce w VIII edycji konkursu „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”.

Niosą samego Chrystusa

Ks. Adam Stachowicz

– Wasza posługa nie tyle ma mieć perfekcyjny wymiar w tym aspekcie ludzkim, ale musi wiązać się ze zrozumieniem prawdy, do jakich zadań zostaliśmy przez Chrystusa w Jego Kościele powołani – mówił na Świętym Krzyżu do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. abp Józef Górzyński.

Niedziela sosnowiecka

Wyróżnienie dla burmistrza

Piotr Grzybowski

Rafał Adamczyk – burmistrz Sławkowa został wyróżniony na Jasnej Górze za bezinteresowną działalność społeczną i inicjatywy związane z wychowaniem młodego pokolenia poprzez sport i rekreację.

Sztafeta Niepodległości

Piotr Lorenc

Przygotowana przez diecezję sosnowiecką i Urzędy Miast i Gmin Klucz, Olkusza, Bolesławia, Sławkowa, Sosnowca i Jaworzna Sztafeta Niepodległości była doniosłym wydarzeniem patriotycznym o charakterze jednoczącym, wychowawczym, upamiętniającym i rekreacyjnym.

Katechetka z powołania

Piotr Lorenc

Z Agnieszką Furtacz – katechetką ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu – zwyciężczynią plebiscytu „Bohater katechezy”, organizowanego przez Civitas Christiana, rozmawia Piotr Lorenc.

Niedziela świdnicka

Poświęcenie kościoła Świętej Rodziny w Wałbrzychu

Krystyna Smerd

Mszę św. poprzedziła procesja do kościoła, w której za niesionym na czele krzyżem, pocztami sztandarowymi, liturgiczną służbą ołtarza szło 22 kapłanów, a wśród nich bp Ignacy Dec, ks. inf. Julian Źrałko oraz ks. proboszcz Mirosław Krasnowski, gospodarz parafii.

Pielgrzymka kolejarzy na Chełmiec

Krzysztof Zaremba

Kolejarska pielgrzymka pod mierzący 49,5 m wysokości najwyższy krzyż górski w Europie na górze Chełmiec zgromadziła już po raz trzeci byłych i obecnych kolejarzy, którzy przyjechali do Wałbrzycha z różnych ośrodków w kraju.

Chrystusowa geneza Kościoła (1)

Ks. Zbigniew Chromy

Nauka o Kościele z konieczności, wbrew temu, co mówią i piszą przeciwnicy tej Oblubienicy Chrystusa, wypływa z chrystologicznego źródła, ponieważ Kościół ukształtował się w tajemnicy Jezusa do tego stopnia, że tworzy z Nim jedno misterium.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie

Leszek Wątróbski

Odsłonięcie pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego poprzedziła uroczysta Msza św. odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony w Szczecinie w sobotę 16 czerwca br.

60-lecie pracy duszpasterskiej chrystusowców w Brazylii

Leszek Wątróbski

Z ks. Kazimierzem Długoszem SChr, przełożonym prowincjalnym Prowincji pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej, rozmawia Leszek Wątróbski.

Złote jubileusze kapłaństwa w Żukowie

Renata Muszyńska

„Kapłaństwo jako sakrament w Kościele jest uczestnictwem w jedynym kapłaństwie Chrystusa, jedynego najwyższego Kapłana, który raz złożył ofiarę za zbawienie całego świata. Każda Msza św. jest uczestnictwem w tamtej jedynej ofierze”.

Niedziela toruńska

Wolne serca

Ks. Paweł Borowski

Wolność jest wielkim darem, lecz także odpowiedzialnym zadaniem. Przypomniał o tym bp Wiesław Śmigiel podczas Zamkowego Festynu Niepodległościowego.

Doświadczenie modlitwy

Renata Czerwińska

Na Wydziale Teologicznym UMK odbyła się kolejna, szósta już edycja Teologiczno-Etnologicznej Konferencji Akademickiej, zatytułowana „Człowiek: modlitwa i medytacja”.

Przy Jezusie jak Maryja

Małgorzata Borkowska

We wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczystość 70-lecia pobytu księży marianów w Grudziądzu oraz 60. rocznicy konsekracji świątyni, w której posługują. Był to także dzień przeżywania odpustu parafialnego.

Niedziela warszawska

Twórcza kontynuacja w parafii

Artur Stelmasiak

Zmiana proboszcza w parafii jest jak przekazanie pałeczki w duszpasterskiej sztafecie, której celem jest zbawienie ludzi. – Bądźcie więc twórczymi kontynuatorami swoich poprzedników – mówił do nowych proboszczów kard. Kazimierz Nycz.

Nuda nie ma szans

Andrzej Tarwid

Mazury, góry oraz morze – to główne kierunki wakacyjnych kolonii organizowanych przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Z ich oferty skorzysta ponad 1300 dzieci, co dziesiąte przyjedzie z Białorusi i Ukrainy.

Wakacje misjonarzy

Magdalena Kowalewska

Są ambasadorami Polski i głoszą Chrystusa w najdalszych zakątkach świata. Spotykają się w Centrum Formacji Misyjnej, aby w stolicy radośnie świętować początek urlopu.

Niedziela wrocławska

Świadek z Pariacoto na Kruczej

Agnieszka Bugała

S. Berta Hernandez z Peru, świadek porwania i ostatnich chwil życia błogosławionych męczenników z Pariacoto Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, odwiedziła Wrocław.

Ma soeur, la musique!

Agata Iwanek

W Kamerunie mieszka tylko 150 Polaków, wśród nich od sześciu lat pallotynka, s. Hanna Gnatowska. Misjonarka gościła w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Muchoborze Małym, rozmawiała z nią Agata Iwanek.

Wierni na Medal

Anna Buchar

Medal św. Jadwigi Śląskiej to najwyższe odznaczenie dla osób świeckich, konsekrowanych i instytucji za zasługi w dziele budowania królestwa Bożego w archidiecezji wrocławskiej. Ustanowił go 1 września 2017 r. abp Józef Kupny.

Bądźmy rodziną retro – warto

Wanda Mokrzycka

Na polance wysokie trawy oświetlone promieniami chylącego się ku zachodowi słońca. Ciepłe, złociste ich kłosy smagają chabry, maki, rumianki. Pod oszałamiająco pachnącą lipą siedzi dziewczę w jasnej sukience i wianki wyplata.

Co zrobić z Panem Bogiem w czasie wakacji?

Ks. prof. Mariusz Rosik

Co robić, gdy spędzamy urlop za granicą, popełniliśmy grzech i nie potrafimy wyznać go, np. po niemiecku?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Nowi lektorzy w rejonie biłgorajskim

Joanna Ferens

74 nowych ministrantów rejonu biłgorajskiego 15 czerwca przyjęło błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora.

Dzieci śpiewały Maryi Słuchającej

Joanna Ferens

Już po raz dziesiąty odbył się w Gromadzie Diecezjalny Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej „Maryi Słuchającej”.

Ministranci na szlaku

Lucyna Grabias

Od kilku lat, pod koniec roku szkolnego, ministranci z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju wyjeżdżają na krótki wypoczynek pielgrzymkowo-rekreacyjny.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Kościół domem Pana na wieki

Kamil Krasowski

14 kwietnia 1995 r. spłonął drewniany, zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Po zgliszczach pozostał jedynie krzyż misyjny. Staraniem parafian na przestrzeni 23 lat udało się odbudować świątynię. Jej liturgicznej konsekracji 24 czerwca dokonał bp Tadeusz Lityński.

Żyć w świecie i należeć jednocześnie do zakonu?

Marta Wiatrzyk-Iwaniec

Słyszałaś o tej franciszkańskiej tercjarce, jak przemilczała uwagę p. Anieli?

Pielgrzymowanie wpisane w życie

Kamil Krasowski

Z diecezjalnym duszpasterzem rolników ks. Pawłem Mydłowskim rozmawia Kamil Krasowski.

Reklama

Najpopularniejsze

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Kościół

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej