Reklama

Niedziela Lubelska

Krzyż i dary Ducha

Niedziela lubelska 48/2015, str. V

Grzegorz Jacek Pelica

W sobotę 7 listopada Krzyż Trybunalski zakończył peregrynację w parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Siedliskach w dekanacie piaseckim. Licząca ponad 1200 osób parafia istnieje od 1980 r., a jej proboszczem jest ks. Grzegorz Woźniak. Rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynacja relikwii krzyża stanowiły bezpośrednie przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla miejscowej młodzieży. Sakrament dojrzałości 11-osobowej grupie gimnazjalistów i 14 licealistom udzielił abp Stanisław Budzik, który po raz pierwszy odwiedził Siedliska.

– Ostatniego dnia peregrynacji krzyża odbyło się bierzmowanie, którego udzielił nam abp Budzik. Do sakramentu dojrzałości przygotowywała nas katechetka Ewa Jarymek. Przez dziewięć miesięcy wszyscy przystępowaliśmy do sakramentu pokuty oraz braliśmy czynny udział w Mszach św. Był to dla mnie bardzo ważny czas, pogłębiłam swoją wiarę. Wierzę, że Bóg mnie kocha, tak jak mówiła Hanna Kowalska, która wraz z przyjaciółmi prowadziła rekolekcje. Podczas Mszy św. Ksiądz Arcybiskup mówił, że otrzymaliśmy wielki dar od Boga: To od was zależy, czy go rozwiniecie. Dlatego modlę się: „Duchu Święty, bądź moim przewodnikiem, umacniaj mnie w wierze, aby wartości chrześcijańskie zawsze były na pierwszym miejscu” – mówiła Katarzyna Warda z Siedlisk Drugich.

Podczas Liturgii Metropolita Lubelski przypomniał kandydatom do bierzmowania początki chrześcijaństwa. – Zstępując w dniu Pięćdziesiątnicy na Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, Duch Święty objawił światu Kościół, tchnął w niego potężne moce łaski, prawdy i miłości. Zainaugurował wielki, wspaniały pochód Kościoła przez dzieje ludzkości. Duch Święty dał przede wszystkim szczególną, skuteczną moc Bożemu Słowu, głoszonemu przez Apostołów; chrzest przyjęła wielka rzesza ludzi. Dzięki łasce uświęcenia młody Kościół rozwijał się i pogłębiał wewnętrznie. Chrześcijanie byli tak mocno przemienieni, że „jeden Duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących”, że przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Wielbili całym sercem Boga; mówiono z podziwem: „Patrzcie, jak oni się miłują!” (por.: Dz 2, 42-47.4,32) – mówił Pasterz.

Reklama

Metropolita podkreślił te cechy charakteru Mistycznego Ciała Chrystusa, które stanowią o istocie Kościoła w dzisiejszych czasach, gdy Duch Święty pozostaje „duszą Kościoła” i pozyskuje dla niego coraz to nowe narody. Nasz naród został tak pozyskany ponad 10 wieków temu. – Duch Święty w Kościele jest źródłem Bożego życia i rozlewa to życie przede wszystkim przez sakramenty. Jest nauczycielem prawdy, powołuje nauczycieli prawdy: biskupów, kapłanów, charyzmatyków i świętych; przez poruszenia serca i duszy, wewnętrzne ostrzeżenia, natchnienia i oświecenia, jakie nam daje. Ubogaca swój Kościół darami swojej mądrości i miłości. Oprócz wielkich charyzmatów, Duch Święty udziela darów pozornie zwyczajnych, ale bardzo ważnych dla wspólnoty: dar modlitwy, ofiary, poświęcenia się dla drugich, umiłowania ubóstwa i ubogich, dar bezinteresownej służby Kościołowi i ludziom chorym, niepełnosprawnym, cierpiącym. Cenny jest charyzmat umiłowania dzieci i młodzieży, czy umiejętność ich wychowania i prowadzenia. Przykładów takich ludzi jest w Kościele dużo, chociaż nie wszystkich wynosi na ołtarze. Ile jest w naszych rodzinach ludzi naprawdę świętych, pełnych Bożego Ducha, wsłuchanych w głos Jego natchnienia, którzy są świątyniami Ducha Świętego? Ich służba, świadectwo i czyny są budowaniem Kościoła – podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

Podczas bierzmowania śpiewały dzieci ze szkolnego chóru pod kierunkiem Jolanty Gorzkowskiej-Kusy. Chór działa przy Zespole Szkół im. św. Jana Pawła II w Siedliskach Drugich. Młodzież przygotowała wspaniałą oprawę uroczystości, chwaląc Boga śpiewem, staraniem o zewnętrzny porządek i liturgiczne piękno. Wsparci przez rodziców, którzy zadbali o wystrój świątyni, młodzi złożyli dary potrzebne parafialnej wspólnocie.

Na zakończenie abp Budzik życzył, aby świadkowie bierzmowania dawali świadectwo życia zgodnego z Ewangelią, a nowo bierzmowani byli aktywną cząstką Kościoła. – Krzyż jest przypomnieniem, że miłość potrzebuje ofiary, a wtedy życie owocuje darami Ducha. „Zapomnij, że jesteś, jeśli mówisz, że kochasz” – mówił Pasterz za ks. Janem Twardowskim.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie

Wprowadzenie obrazu św. Józefa do kościoła NMP Królowej Polski w Gorzowie

Andrzej Planner

Wprowadzenie obrazu św. Józefa do kościoła NMP Królowej Polski w Gorzowie

Obraz św. Józefa Kaliskiego 25-26 maja nawiedził parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Naukę w czasie nawiedzenia wygłosił misjonarz peregrynacji ks. Adrian Put.

Więcej ...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

Więcej ...

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko