Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Metropolitalny hołd Chrystusowi Królowi Wszechświata

Msza św. w bazylice archikatedralnej na zakończenie prac redakcyjnych nad dokumentami synodalnymi

Al. Daniel Rynkiewicz

Msza św. w bazylice archikatedralnej na zakończenie prac redakcyjnych nad dokumentami synodalnymi

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata kończy przeżywanie całego roku kościelnego naznaczonego oddawaniem hołdu Bogu, wzrastaniem w świętości i budowaniem pełnych miłości wzajemnych międzyludzkich relacji. Każdego roku uroczystość ta zaprasza do głębokiej refleksji nad całokształtem naszego chrześcijańskiego życia. Jest także doskonałą okazją do wyrażania wdzięczności za otrzymywane od Boga dobra. W tym roku podniosła Eucharystia, która była sprawowana w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie 21 listopada, miała kilkuwymiarowy charakter składania wspólnego dziękczynienia.

Pierwszym, niezwykle radosnym powodem było zakończenie prac redakcyjnych nad dokumentami I Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Po pięciu latach wytężonej pracy w obecności biskupów całej metropolii ukoronowano trud merytorycznej pracy poszczególnych zespołów. Kolejny powód do świętowania to jubileusz Akcji Katolickiej, przeżywającej II Archidiecezjalny Kongres z okazji 20-lecia posługi w archidiecezji. Nie zapomniano także o 13. rocznicy sakry biskupiej abp. Andrzeja Dzięgi i 1. rocznicy ogłoszenia nominacji bp. prof. Henryka Wejmana. Swoje miejsce w liturgii znalazło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz liczne chóry parafialne z racji święta św. Cecylii.

Centralną myślą Eucharystii było zakończenie redakcji dokumentów synodu metropolitalnego. To drugi synod metropolitalny w Polsce po II wojnie światowej – pierwszy zwołano w metropolii krakowskiej w 1971 r. Uroczyste rozpoczęcie prac synodu miało miejsce 22 stycznia 2010 r. w Gorzowie Wlkp. Powołano cztery komisje tematyczne: Wspólnota Kościoła metropolitalnego – której patronował bp Paweł Socha; Posługa nauczania – której patronem był bp Marian B. Kruszyłowicz; Posługa uświęcania – pod patronatem bp. Pawła Cieślika oraz Posługa pasterzowania – nad którą pracował bp Krzysztof Zadarko. W skład komisji wchodzili duchowni i świeccy z diecezji tworzących metropolię. Praca synodu metropolitalnego pozwoliła spojrzeć nie tylko na dzień wczorajszy, ale również z wdzięcznością na wielkie bogactwo ziemi nad Odrą i Bałtykiem. Poruszono problem doprecyzowania poszczególnych zasad dotyczących udzielania sakramentów, kwestie związane z nauką społeczną Kościoła, współczesne wyzwania duszpasterskie, potrzebę nowych regulacji prawnych oraz konieczność ujednolicenia prawa diecezjalnego w diecezjach. W ramach synodu metropolitalnego rozpoznano i uzgodniono istotne obszary duszpasterskie, które na przyszłość będą wspólnie podejmowane i przeprowadzane. Kontynuacją tych prac będą poszczególne synody diecezjalne. Przedmiotem obrad będą m.in.: ujednolicenie lokalnego prawa w poszczególnych diecezjach, wyzwania duszpasterskie oraz refleksja nad wspólnym dziedzictwem duchowym i historycznym.

Reklama

W słowie Bożym Metropolita Szczecińsko-Kamieński nawiązał do teologicznej wymowy uroczystości Chrystusa Króla, wskazując na wagę antyfony: „Chrystus Wodzem, Królem i Władcą nam!”. Uświadomił zebranym znaczenie królewskiej godności Chrystusa oraz wskazał na obecną aktualność orędzia o królowaniu Zbawiciela z odniesieniem do naszego codziennego życia: „To królestwo jest realne, bo On sam pokazał, jak je budować. Pokazał, gdy szedł przez ziemię, pokazał, pochylając się nad chorymi i grzesznikami, pokazał to nad chlebem, nad wzburzonym morzem, pokazał to w walce z szatanem, pokazał, gdy zmartwychwstał. To Król, który przywołuje prawdę. Pokazuje także obfitość miłosierdzia. To jest królestwo prawdy i sprawiedliwości, której tak brakuje w naszych czasach”.

Po homilii sekretarz synodu ks. inf. dr Edmund Cybulski przybliżył historię prac i dokonał bilansu prac poszczególnych komisji, zapoznając wszystkich z danymi statystycznymi dotyczącymi liczby spotkań i osób zaangażowanych we wszystkie wymiary pracy synodalnej. Początkiem myśli synodalnej był dzień 21 maja 2009 r., gdy na WT US dwunastu zebranych biskupów podjęło decyzję o zwołaniu synodu metropolitalnego. Całościowo odbyło się 47 spotkań synodalnych, w których uczestniczyło 54 kapłanów, 4 siostry zakonne, 8 osób świeckich. Następnie promotor synodu ks. dr hab. prof. US Kazimierz Dullak – dziekan Wydziału Teologicznego US, przedstawił w ogólnym zarysie wypracowany dokument, który roboczo przyjął nazwę: „Porta Fidei – Kościół nad Odrą i Bałtykiem na drogach ewangelizacji. Dokumenty I Synodu Metropolitalnego”. Na całość dokumentu składają się trzy księgi: I – „Kościół nad Odrą i Bałtykiem, wczoraj i dziś”, w której zarysowano 1000-letnią historię Kościoła na tych ziemiach z uwzględnieniem nie tylko struktur administracyjno-ludnościowych ale z dociekaniem tego, co budowało, a teraz konstytuuje duchowość trzech naszych diecezji, II – „Na drogach ewangelizacji”, składa się z 3 części, pierwszej zatytułowanej: „Lud Boży Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej”, drugiej: „Ewangelizacja w posłudze nauczania” i trzeciej: „Posługa uświęcania i posługa pasterzowania”. Ta część dokumentu ma zasadniczo charakter postulatywny, zalecający i proponujący. Ostatnia trzecia część ma tytuł: „Źródła wspólnych nadziei”. Wskazuje ona na elementy jednoczące trzy diecezje, a należą do nich m.in. jedność dawnej administracji gorzowskiej, obecnie praca nad rodzinami, wychowaniem katolickim, zwyczajami duszpasterskimi, miejscami związanymi z sanktuariami oraz duszpasterstwem transgranicznym. Niezwykle istotnym momentem było przekazanie na ręce księży biskupów wypracowanych dokumentów, które będą przez nich procedowane, a następnie przesłane do Stolicy Świętej do ostatecznej promulgacji.

Przed błogosławieństwem swoje przyrzeczenia odnowili przedstawiciele Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nie zabrakło także życzeń dla Księdza Arcybiskupa z okazji 13. rocznicy sakry oraz dla bp. prof. Henryka Wejmana za rok biskupiej posługi. Następnie zapoznano wiernych z inicjatywą Szczecińskiej Kapituły Katedralnej, aby w kaplicy św. Wojciecha przy krypcie biskupów umieścić dwie tablice marmurowe z wypisanymi imionami biskupów misyjnych, diecezji pomorskiej i kamieńskiej oraz biskupów i arcybiskupów szczecińsko-kamieńskich. Błogosławieństwo wszystkich biskupów oraz poświęcenie tablic zakończyło podniosłe świętowanie ku czci Chrystusa Króla w bazylice archikatedralnej w Szczecinie.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczęły się ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Tomasz Lewandowski

Światowy Dzień Ubogich jest praktyczną lekcją królowania Jezusa w świecie – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św., która w piątkowy wieczór zainaugurowała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Jak podkreślał w homilii hierarcha, jest to czas rekolekcji dla Kościoła i przypomnieniem, że ubóstwo jest powołaniem uczniów Jezusa.

Więcej ...

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...