Reklama

Niedziela 47/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Furia

Ks. Jarosław Grabowski

Dzisiaj naszym moralnym, ale i narodowym, polskim obowiązkiem jest bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II, którego autorytet próbuje się podważać.

z jasnej góry
5

Módlmy się o zwycięstwo prawdy

KS.M.F/M.K

Na Jasnej Górze w dniach 11-13 listopada odbyły się „Rekolekcje dla wszystkich” zainicjowane przez Radę Stałą i Radę ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski oraz ojców paulinów.

gorący temat
6-9

Raport nie obciąża naszego papieża

Ks. Paweł Rozpiątkowski

W ciągu 24 miesięcy przekopano archiwa, przebadano tysiące dokumentów i przesłuchano 90 świadków z USA i Włoch, którzy mogli cokolwiek wnieść do wyjaśnienia tej sprawy

Oszukał nawet świętych

George Weigel

Raport w sprawie McCarricka nie zadowolił wszystkich, z pewnością jednak pokazał, że jest on wyjątkowo utalentowanym oszustem.

temat numeru
10-13

Zmieniają życie

Jakub Krawiec

Czym dla nas, katolików, są sakramenty? To tradycja, zwyczaj, a może obowiązek? Czy widzimy w nich jeszcze przestrzeń działania samego Boga?

Sakrament to nie automat

Z ks. Krzysztofem Kralką rozmawia Damian Krawczykowski

O tym, czym są sakramenty, czy Bóg może przez nie uzdrawiać oraz jak uwierzyć w ich rzeczywistą moc, rozmawiamy z ks. Krzysztofem Kralką.

treści wiary
14-16

Maryja przesłania Chrystusa?

O. Wojciech Dec, paulin

Czy wielki kult jakim my, Polacy, otaczamy Maryję, nie odwraca naszej uwagi od Chrystusa i nie przysłania nam samego Boga?

Gdzie jest dusza?

Ks. Jarosław Grabowski

Duszy, podobnie jak Boga, nie można umiejscowić geograficznie, nie można wytłumaczyć jej istoty samej z siebie. Jedno tylko jest pewne: dusza jest bezcenna.

moim zdaniem
17

Przygotowani na śmierć

Ks. Janusz Chyła

Człowiek wierzący wie, że prawdziwa nadzieja, ta pokładana w Jezusie, nigdy nie umiera. Ona się spełnia w wieczności.

świadek wiary
18-19

Nieznany męczennik z Gdańska

Anna Wyszyńska

Ktoś powie: to niemiecki ksiądz z dalekiej historii... Tak, ale historia życia tego kapłana jest żywa, jest współczesną katechezą dla ludzi wierzących

życie kościoła
20-25

W Akcji Katolickiej jest potencjał

Rozmawia ks. Mariusz Frukacz

Członek Akcji Katolickiej musi być dynamiczny w swoim działaniu – podkreśliła w rozmowie z Niedzielą Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Stoją murem za Kościołem

Agata Kowalska

„Młodzi nie chodzą do kościoła! Młodzi rezygnują z lekcji religii!” – grzmią w mediach. Na szczęście nie wszyscy się z Kościoła wypisali. Co więcej, właśnie tam znaleźli swoje miejsce

Bez arogancji

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Inkwizycja. To często używany, czterosylabowy bicz na Kościół. Natychmiast się kojarzy ze stosem i heretykiem, który jest palony na nim żywcem. Często idzie to w parze z „ciemnym średniowieczem” – którego ludzkość powinna się wstydzić, do którego nikt nie chciałby wrócić.

Miłość silniejsza niż strach

Anna Bandura

Czy Kościół broni jedynie życia nienarodzonego? A co z tym, które już przyszło na świat? Gdzie jest Kościół, kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko?

punkt widzenia
26-29

Bunt barbarzyńców

Wojciech Roszkowski

Zielony gigant

Paweł Sarafin

Polska Grupa Energetyczna planuje osiągnąć do 2050 r. neutralność klimatyczną oraz zapewnić klientom 100% zielonej energii. Przez najbliższą dekadę inwestycje te pochłoną 75 mld zł.

Ekonomiczny szantaż

Artur Stelmasiak

Unia Europejska chce odebrać Polsce i Węgrom dotacje z pominięciem traktatowego prawa. Jedyną obroną może się okazać weto

widziane z prowincji
30

Zabrakło soli i światła?

Marian Salwik

niedziela z kulturą
31-43

Hobby policjanta

j.k.

Jak pokonać łabędzia

j.k.

Marzenie z dzieciństwa

w.d.

Karty historii

w.d.

Program telewizyjny

Iluzja życia

Ks. Łukasz Pasternak

Metaforą posługujemy się najczęściej wtedy, kiedy obrazowo chcemy wyrazić coś nieuchwytnego. Najnowsza produkcja filmowa Seana Durkina odwołuje się w tytule do powszechnie znanego w kulturze symbolu gniazda.

Pędzi lokomotywa

Witold Dudziński

Cztery lata czekaliśmy na nową płytę kapeli Luxtorpeda. Rewolucji nie ma, jest za to różnorodnie i ciekawie; są interesujące nagrania, a kapela trzyma poziom

Krzyżówka

Muzyka duchowej ofiary

Piotr Iwicki

moim zdaniem
44-45

Przyszłość Ameryki

Grzegorz Górski

Większość Amerykanów uważa, że Joe Biden nie dotrwa do końca 4-letniej kadencji. To oznacza, że prezydentem zostanie Kamala Harris

Strażnik pamięci

Grzegorz Polak

Był przykładem przedwojennego inteligenta, którego cechowały niewyszukana galanteria wobec kobiet, wszechstronne wykształcenie, a także ukochanie ojczyzny i Kościoła.

nasza rozmowa
46-47

Aborcja a opętanie

Ks. Sławomir Sznurkowski rozmawia z ks. Marianem Rajchelem - egzorcystą

Na ulicach trwają manifestacje zwolenników aborcji. Czy w tej plątaninie emocji, ktoś zastanawia się, co czują kobiety, które kiedyś jej dokonały? Dlaczego część z nich szuka potem pomocy u egzorcysty, pytamy ks. Mariana Rajchela.

świadectwo
48-49

Dziękuję Bogu, że tego nie zrobiłam

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

Wydarzenia, o których opowiada Krystyna Bula należą już do przeszłości, ale ślady tamtych przeżyć są wciąż żywe.

sprawy rodzinne
50-52

Kocham cię, bo jesteś!

Beata i Maciej Kociołkowie

Kluczem do wychowania jest miłość – bezwarunkowa, angażująca wszystkie talenty rodziców i innych wychowawców.

moim zdaniem
53

Mam już dość kłótni o błahe sprawy!

Michał Piekara

Pierwsze trzy minuty rozmowy decydują w 90% o dalszym jej przebiegu.

listy
54

Chcą korespondować

Zapis

Aleksandra

polecamy
55

Z każdą historią bliżej do Bożego Narodzenia

Joanna Szczerbińska

dobre rady
56-61

Zdrowy susz

Ewa Nowak

Kompot z suszu z jabłek

Susz z jabłek wypłukać, wsypać do garnka emaliowanego, zalać wodą i podgrzewać pod przykryciem. Kiedy woda się zagotuje, należy zmniejszyć gaz i gotować susz przez 5 min, a potem odstawić go na pół godziny do zaparzenia.

Kompot z suszu jabłkowego z przyprawami

Goździki i pieprz lekko rozgnieść nożem, zalać zimną wodą, dodać cynamon, przykryć, a następnie podgrzewać na małym ogniu. Imbir obrać i drobno posiekać, jabłka pokroić.

Udar mózgu

akw

Jeżeli podejrzewasz udar u siebie lub u kogoś innego – szybko wezwij pogotowie!

Dostęp do drogi publicznej. Jak go zapewnić?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Mam działkę, która nie ma dostępu do drogi publicznej, dlatego muszę korzystać z drogi należącej do sąsiada. Co mam zrobić, by nie okazało się, że w którymś momencie sąsiad zamknie mi tę drogę?

Koronawirus a aktywność fizyczna

j.m.

Ruch jest w stanie zastąpić wiele leków, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu.

Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 są problemem dla tych, którzy są aktywni i nie wyobrażają sobie życia bez wizyty na siłowni czy zajęć fitness. Ten czas może mieć wpływ również na tych, dla których jedyną aktywnością fizyczną w ciągu dnia był „spacer” z domu do samochodu.

Jak Piekarski na mękach

Maria Paszyńska

1620 r. był trudnym czasem – nad królestwem zbierały się ciemne chmury wojny. U progu wiosny do Polski powrócił Hieronim Otwinowski posłany na dwór Osmana II

obserwator
62-63

Obserwator

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Pleśń w naszym Kościele

Witold Gadowski

Tajemnica wielkiego Kościoła najmocniej ujawnia się w czasach upadku tradycyjnych wartości.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Chrystus będzie sądził z uczynków miłości

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 25, 31-46)

Odkupiciel, Prawodawca, Sędzia

Ks. Grzegorz Wejman

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ustanowił papież Pius XI 11 grudnia 1925 r. na zakończenie Roku Świętego encykliką Quas Primas. Potrzebę tejże decyzji papieża podyktowały tragedia I wojny światowej i czasy powojenne – epidemia grypy (tzw. hiszpanki), które uśmierciły miliony ludzi.

Sąd Boży

Ks. Tomasz Siemieniec

Sąd Boży powiązany jest w Biblii z działaniem Boga, który osobiście albo przez jakiegoś swojego wysłannika miał dokonać interwencji w dzieje świata i ludzi, karząc niesprawiedliwych oraz wynagradzając wiernych.

Czym są pseudoepigrafy?

Ks. Jan Powroźnik

Pochodzę ze Śląska Cieszyńskiego. Mieszka tu sporo ewangelików. Z ust jednego z nich usłyszałem słowo „pseudoepigraf” w kontekście naszej rozmowy o Biblii. Nie bardzo wiem, co ono tak naprawdę znaczy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Irlandzki Jan Chrzciciel

Ks. Mariusz Frukacz

Był najbardziej znanym Irlandczykiem wczesnego średniowiecza i autorem jedynej zachowanej do naszych czasów staroirlandzkiej reguły monastycznej Regula monachorum

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Nowoczesny patriotyzm

Ks. Piotr Bączek

Starajmy się, by jak najmniej osób umarło: to jest tegoroczny sposób umiłowania Ojczyzny – powiedział bp Roman Pindel w Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, w katedrze św. Mikołaja.

Samo życie

Mariusz Rzymek

Pawełek jest idealnym mężczyzną. Można się przy nim wygadać, do końca wysłucha i nie wnosi głosu sprzeciwu. Moje zdanie jest dla niego najważniejsze – mówi z uśmiechem Wioletta, czterdziestoletnia mama 10-letniego dziecka urodzonego z przepukliną oponową i z zespołem wad wrodzonych, tzw. wielowadziem.

Czekała 7 lat

Monika Jaworska

Alicja Chmielewska z parafii św. Mikołaja w Pierśćcu jest całym sercem za życiem. A to dzięki swojej mamie, która wytłumaczyła jej, na czym polega aborcja.

Niedziela częstochowska

Patriotyzm to nie ślepy egoizm

Beata Pieczykura

Prawem i obowiązkiem jest być razem, u progu kolejnych zmagań o niepodległość, podmiotowość i suwerenność naszego narodu i wolność religijną każdego z nas – mówił abp Wacław Depo w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 11 listopada.

Młodzież ma wiele pytań

Potrzeba nowego spojrzenia na duszpasterstwo młodzieżowe po wydarzeniach, których byliśmy świadkami w centrum Częstochowy – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Andrzej Witek – asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.

Bez przewielebności

Marian Florek

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju istnieje już 70 lat. O sensie trwania Kościoła i jego kształcie, współczesności tej wspólnoty i o tym, czym można się pochwalić, opowiada ks. Zdzisław Zgrzebny.

Niedziela podlaska

Jaka korona dla Chrystusa?

Ks. Jarosław Rzymski

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 r., porównując z innymi, jest dość młoda, lecz w swej treści teologicznej, od zawsze istniejąca w wierze Kościoła.

Pięknie żyć!

Monika Kanabrodzka

Kierując się wiarą, należy ewangelizować, swoją postawą, słowem i czynem ukazywać wartość życia – mówi Jan Kita, który pomimo niepełnosprawności, spełnia się zawodowo, wiedzie szczęśliwe życie u boku żony oraz jasno opowiada się po stronie życia.

Kogo obwołać Królem?

Ks. Robert Grzybowski

W życiu osobistym i społecznym dokonujemy różnych wyborów, które pociągają za sobą większe lub mniejsze konsekwencje.

Niedziela kielecka

Krajno dziękuje za stulecie parafii

Katarzyna Dobrowolska

Jubileusz odbędzie się 22 listopada w uroczystość Chrystusa Króla, kiedy przypada odpust parafialny. Mszy św. będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Córki ojca Gwidona

Władysław Burzawa

27 października br. Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia przeżywało 169. rocznicę swojego odrodzenia. Mimo pandemii i ograniczeń świętowanie było radosne, tym bardziej że w tym roku mija 800 lat od powstania zgromadzenia.

Kaplica z wątkiem militarnym

Agnieszka Dziarmaga

Dobiegają końca prace rekonstrukcyjne przy ponadstuletniej kaplicy na Cmentarzu Wojskowym w Jędrzejowie. Została niegdyś zbudowana na warsztatach kolejki wąskotorowej, założonej w 1815 r. do obsługi frontu na Nidzie.

Niedziela małopolska

Pamiętają o Żołnierzach Niezłomnych

Norbert Polak

To powstało spontanicznie. Doszliśmy do wniosku, że tym ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę, jako katolicy, możemy dać naszą modlitwę – powiedział organizator VII Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Niezłomnych Dariusz Walusiak.

Potrzebna jest spokojna rozmowa

Jestem zwolenniczką pokazywania tego, co pozytywne, dobre, a nie straszenia tym, co złe – stwierdza w rozmowie z Niedzielą Magdalena Kleczyńska, liderka wspólnoty diecezji tarnowskiej „Obdarowana. Spotkania dla kobiet”, autorka książki Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi, doradca w Poradni Rodzinnej w Bochni, a prywatnie – żona i mama trójki dzieci.

Nie rezygnował z walki o dusze

Anna Bandura

To człowiek, dla którego Bóg był największym i jedynym szczęściem. Mówił o Nim z zachwytem, podziwem, zawsze zafascynowany nieskończonym pięknem Stwórcy. Nigdy nie odmawiał pomocy, walczył o każdego – o ojcu Cherubinie Pikoniu OCD opowiada p. Magdalena, członkini Świeckiego Instytutu Karmelitańskiego w Czernej.

Niedziela lubelska

Sztafeta życia

Urszula Buglewicz

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało jubileuszową konferencję pt. W Służbie Ewangelii Życia.

Nasze dziedzictwo

Anna Gliwa

Eucharystia była centralnym, a właściwie jedynym punktem obchodów 102. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie.

Wyciągnij rękę do ubogiego

Ks. Mieczysław Puzewicz

Okres pandemii jeszcze bardziej zubaża ludzi i tak potrzebujących pomocy.

Niedziela legnicka

Święto Niepodległości w katedrze

Ks. Piotr Nowosielski

11 listopada w katedrze została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego w intencji Ojczyzny z racji Święta Niepodległości.

Czyściec – prosta droga do zbawienia

Ks. Sławomir Stasiak

Zajmując się szeolem w poprzednim artykule, liczyłem się z koniecznością podjęcia kolejnego ważkiego zagadnienia, jakim jest czyściec. Czasami bywa on mylony właśnie z szeolem albo, co gorsza, z przedsionkiem piekła. A jest to owszem przedsionek, ale nieba.

Zakończenie działalności Teatru na Końcu Świata

Joanna Bagińska

Bawili, wzruszali, pobudzali do refleksji, troszczyli się o kulturę, historię i tradycję, łączyli pokolenia…

Niedziela łódzka

Z miłości do potrzebujących

Justyna Kunikowska

Sytuacja, w której od dłuższego czasu żyjemy, skłania nas nie tylko do refleksji duchowej, ale także do podjęcia działań i wyjścia do tych, którzy potrzebują naszej pomocy.

Służyć innym

O pracy charytatywnej na rzecz drugiego człowieka z Józefą Danutą Majdańską, prezesem stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków, rozmawia Jadwiga Kamińska.

Kres przedwojennej inteligencji

Marcin Gawryszczak

II wojna światowa okazała się wielką tragedią dla polskiej inteligencji. Nie inaczej było w Łodzi, gdzie w listopadzie 1939 r. rozpoczęła się skierowana przeciwko niej akcja (Intelligenzaktion).

Niedziela przemyska

Kochamy życie!

Aneta i Rafał Hudyczowie

W odpowiedzi na głośne protesty i postulaty publikujemy świadectwo miłości i afirmacji życia, które w środowisku życia wzrasta i uczy się miłości.

Pamięć trwa tu zawsze

Henryk Grymuza

W mieście zorganizowano szereg uroczystości patriotycznych, które ukazują bohaterskie postawy mieszkańców w przeszłości.

Wdzięczność Niepodległej

Ks. Andrzej Skiba

W parafii Przemienienia Pańskiego wspominano ojców niepodległości i zachęcano do wdzięczności za dar wolnej Ojczyzny.

Niedziela rzeszowska

Cecylio, Panno śpiewna, któż pieśni Twej dorówna?

Ks. Andrzej Widak

W niedzielę 22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii, która jest patronką muzyki kościelnej, jej twórców i wykonawców (kompozytorów, organistów, dyrygentów, zespołów śpiewaczych).

Duchowy skarbczyk na czas pandemii

Irena Markowicz

Ten niezbędnik powstał spontanicznie przy okazji odwiedzin różnych miejsc, w których żyli święci lub skąd wypływa siła naszej katolickiej wiary.

Dusze w czyśćcu oczekują naszej pomocy

O czyśćcu i modlitwie za zmarłych z ks. Julianem Wybrańcem, wikariuszem parafii katedralnej w Rzeszowie rozmawia Natalia Janowiec

Niedziela sandomierska

Wdzięczni za Niepodległą

Ks. Wojciech Kania

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w bazylice katedralnej w Sandomierzu została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.

Początki niepodległości

Ks. Wojciech Kania

Październik i listopad 1918 r. był szczególnym czasem dla zniewolonych przez zaborców ziem polskich. W tym czasie, kiedy wielka wojna dobiegała końca, w wielu miejscach powstawały polskie ośrodki władzy. Choć tę pełną wolność całego kraju trzeba było wywalczyć, to jednak w wielu miejscach czuć było jej zapach.

Królestwo Moje nie jest z tego świata

Ks. Wojciech Kania

Chrystus pokazuje dziś każdemu z nas, że prawdziwe królowanie zaczyna się tam, gdzie pojawia się służba. Tak! Prawdziwym królem nie jest ten, kto siedzi na tronie i wydaje rozkazy, ale ten, kto podwija rękawy, wychodzi do potrzebujących i wsłuchuje się w ich głos, aż po usłyszenie w nim krzyku samego Boga. Takie królestwo ogłasza dziś Chrystus. Królestwo, które nie mieści się w logice tego świata.

Niedziela sosnowiecka

Na Bożą chwałę

Z organistami – Michałem Fiukiem i Romanem Hylą – o wartości muzyki kościelnej rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Sztuka w służbie ewangelizacji

Ks. Tomasz Zmarzły

Czasem stawiamy sobie pytanie: jakie jest znaczenie sztuki w życiu Kościoła. Na pewno rzeczywistość duchowa – niejednokrotnie trudna do wysłowienia – staje się dzięki niej łatwiejsza w odbiorze.

Małżeństwo w czasie epidemii

Piotr Lorenc

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej kurii ks. Grzegorz Koss zdecydował, że kurs przygotowujący do małżeństwa będzie odbywał się w formie nadzwyczajnej.

Niedziela świdnicka

Polskość to wielki skarb

Ks. Mirosław Benedyk

Uroczysta Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka była głównym wydarzeniem świdnickich obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Apostolat Trzeźwości działa

Ks. Mirosław Benedyk

Trzy miesiące temu zainaugurowali swoją działalność, a dziś dają świadectwo, jak zostali dotknięci przez Pana Boga.

Internet wychowuje

Marek Zygmunt

O bluźnierstwach, internecie i młodym pokoleniu, a także o dwulicowości polityków, mówił w pierwszą sobotę miesiąca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce bp Ignacy Dec.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Samotnych coraz więcej

Bogdan Nowak

Pandemia koronawirusa pokazuje jasno, ile wokół nas jest ludzi samotnych, którzy potrzebują naszej pomocy, lub choćby tylko dobrego słowa.

Nowy kościół

Jadwiga L. z Chomina

W Chominie powstał nowy kościół, którego patronem będzie sługa Boży kard. Stefan Karol Wyszyński.

Cmentarz farny w Grodnie

Leszek Wątróbski

Uważany za trzeci pod względem historycznym i kulturowym wśród polskich nekropolii na kresach dawnej Rzeczypospolitej, zaraz po wileńskiej Rossie i lwowskim Łyczakowie, został oficjalnie otwarty w 1792 r.

Niedziela toruńska

Niepodległość rodzi się w sercu

Renata Czerwińska

Z powodu zaostrzeń epidemicznych toruński kościół garnizonowy może pomieścić zaledwie 85 osób. Jednak ci, którzy w Święto Niepodległości przyszli na Mszę św. za ojczyznę, zastali na wyznaczonych miejscach biało-czerwone kotyliony.

Zagadka z Nowego Miasta

Renata Czerwińska

Nowe Miasto Lubawskie, a zwłaszcza jego gotycka świątynia – bazylika św. Tomasza Apostoła – to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy tajemnic. Jedną z nich są relikwie św. Klemensa, papieża.

Wybrana przez Boga

Ks. Paweł Borowski

Roześmiane twarze wesołej gromadki. Pierwsze spojrzenia, pierwszy kontakt i nic nie wskazuje na to, że ta rodzina naznaczona jest cierpieniem. Z szeroko otwartymi ustami wsłuchuję się w ich historię.

Niedziela warszawska

Nie możemy iść na kompromisy

Z biskupem warszawsko-praskim Romualdem Kamińskim rozmawiała Magdalena Wojtak

O młodzieży, strajku kobiet i postawie katolika w dyskusji na temat życia nienarodzonych, z biskupem warszawsko-praskim Romualdem Kamińskim rozmawia Magdalena Wojtak.

Znak, który zbliża do Boga

Łukasz Krzysztofka

Ocalenie życia, pojednanie w rodzinie czy rozwiązanie trudnej sprawy. 190 lat temu Maryja objawiła francuskiej zakonnicy Cudowny Medalik i obiecała tym, którzy go noszą z wiarą, szczególne łaski.

Roratnie oczekiwanie

Łukasz Krzysztofka

Są jednym z ulubionych nabożeństw Polaków. Odprawiane zazwyczaj przed wschodem słońca przyciągają do kościołów dzieci i dorosłych. Pewne jest, że mimo pandemii Rorat w warszawskich kościołach nie zabraknie.

Niedziela wrocławska

Odkryliśmy tajemnicę?

Ks. Łukasz Romańczuk

Rok duszpasterski dobiega końca. Czy pamiętamy jeszcze, jakie było jego motto? Z drugiej strony, czy jest to takie ważne? Przecież na co dzień odkrywamy Pana Boga w Słowie Bożym i liturgii.

Z koncertowym potencjałem

Marzena Cyfert

Odkąd gram w parafii Opieki św. Józefa, a jest to już 10 lat, to uświadamiam parafianom i ojcom, że mają prawdziwą perełkę, bo to jeden z największych instrumentów we Wrocławiu o potencjale koncertowym – mówi o organach znajdujących się w kościele Krzysztof Sobczuk, organista parafii.

Zapalamy w dzieciach iskierkę Miłości

S. Antonina Migacz CSSE zarządza jednym z większych przedszkoli we Wrocławiu. Dziennie przez korytarze budynku przewijają się setki osób. Z dyrektorką w habicie o wyzwaniach oraz o tym, dlaczego rodzice chętnie posyłają dzieci do katolickiego przedszkola, rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Chryste króluj, Chryste zwyciężaj

Ks. Krzysztof Hawro

Pewien katecheta pytał kiedyś dzieci, mówiąc o Chrystusie, jaką koronę miał Jezus Król?

Krew szczególnie potrzebna

Joanna Ferens

Wystawa niezwykłych zdjęć

Joanna Ferens

W biłgorajskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu można było zobaczyć wystawę zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Z refleksją nad Niepodległą

Agata Zawdzka

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się przed Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie, gdzie wojewoda Władysław Dajczak oraz wojewódzki komendant policji Jarosław Pasterski złożyli kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę.

Wierni korzeniom Założyciela

Kamil Krasowski

Cisi Pracownicy Krzyża to międzynarodowe stowarzyszenie, obecne na wszystkich kontynentach. W myśl założyciela bł. Luigiego Novarese, swoją szczególną opieką otacza cierpiących, tych, którzy niedomagają na duszy i ciele.

O Ruah Singers słów kilka

Łucja Kulwanowska

Odejście do wieczności ks. Krzysztofa Maksymowicza skłoniło mnie do refleksji i wspomnień. Byliśmy młodzieżowym wokalno-instrumentalnym zespołem muzyki religijnej o nazwie Ruah Singers, który został założony właśnie przez niego.

Reklama

Najpopularniejsze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Wiadomości

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania