Reklama

Aspekty

Zakochać się w kapłaństwie

Rekolekcje poprowadził ks. Piotr Gałas ze Szczecina

Karolina Krasowska

Rekolekcje poprowadził ks. Piotr Gałas ze Szczecina

W dniach od 16 do 19 i od 23 do 26 listopada w Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie odbywały się rekolekcje kapłańskie. Uczestniczyli w nich księża z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwsze z rekolekcji poprowadził ks. Piotr Gałas, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Drugim przewodniczył o. Stanisław Jarosz, paulin z Jasnej Góry.

Obowiązek

Rekolekcje odbywały się w dwóch turnusach. Ich organizatorem był Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – Jest to tak naprawdę obowiązek każdego kapłana, że raz w roku wyjeżdża na rekolekcje kapłańskie – mówi ks. Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. – Kapłani z naszej diecezji chętnie przyjeżdżają tutaj na te rekolekcje. I rzeczywiście tworzy się taka grupa rekolektantów, ale też po prostu szeroko rozumiana grupa diecezjalna. Jesteśmy bliscy sobie. Mamy czas stworzyć taką fraternię kapłanów, którzy spotykają się w czasie rekolekcji. Ks. Mariusz Dudka tłumaczy, że jest to przede wszystkim czas wytchnienia. – Rekolekcje mają być moim czasem odpoczynku i regeneracji na poziomie ciała i ducha. (...) Jest to zatrzymanie, aby na nowo zakochać się w kapłaństwie.

Słowo Boże i Mojżesz

Pierwszy turnus rekolekcji, w dniach od 16 do 19 listopada, prowadził rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie ks. Piotr Gałas. Rekolekcjonista zaproponował uczestnikom słuchanie Słowa Bożego. – Chcemy wchodzić w modlitwę, ciszę, milczenie. Wszystko po to, żeby słuchać Słowa Bożego jeszcze bardziej, z sercem otwartym i uważnym. To, co będzie nas prowadziło w te rekolekcje i wytyczało pewien rytm i program tego czasu, to jest Słowo Boże. A co wyniknie z tego słuchania dla każdego z uczestników to już jest taka bardzo intymna sprawa między każdym z uczestników a Bogiem. Postacią, której przypatrywali się księża uczestniczący w rekolekcjach, był Mojżesz. – Mojżesz jest postacią, która ma pewną misję do wypełnienia. Pan Bóg go znalazł, wezwał i posłużył się nim jako pewnym narzędziem wobec Izraela. Mojżesz jest też figurą pasterza – kogoś, kto prowadzi, jest między Bogiem a ludźmi. Mam taką nadzieję, że będziemy się próbowali jakoś odnajdywać w tej postaci i że jego historia i życie pomogą nam także odnaleźć to, co istotne i ważne w naszym życiu i posłudze. Ks. Piotr Gałas tłumaczy, że tak jak każdy chrześcijanin ksiądz też potrzebuje takiego czasu, żeby na nowo przyjrzeć się swojemu życiu i powołaniu. – My tak samo jak każdy chrześcijanin potrzebujemy nawrócenia, więc czas rekolekcji jest nam dany właśnie po to, żeby intensywniej niż na co dzień wchodzić w modlitwę, słuchać Słowa Bożego, otwierać się na łaskę Bożą, z taką nadzieją, że rzeczywiście to nam pomoże pełnić wolę Bożą jeszcze odważniej.

Reklama

Prorok i świadek nadziei

W rekolekcjach wzięli udział księża z różnych rejonów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Po raz czwarty do Głogowa przyjechał ks. Andrzej Oczachowski z Łagowa. – W takim życiu codziennym, parafialnym nie mam takiej okazji, żeby np. pobyć trochę w samotności i ciszy. A tutaj jest taka szansa, żeby pomodlić się dłużej i głębiej i odnowić taką potrzebę życia czy też pogłębiania duchowego. Bo taka jest prawda, że w kapłańskim życiu musimy mieć czas na wszystkie rzeczy związane z funkcjonowaniem parafii i chyba na koniec zostawiamy to funkcjonowanie samego siebie, to życie wewnętrzne, duchowe, głębokie, które jest nam bardzo potrzebne. Pewnie od tego powinny się zaczynać praca duszpasterska i kapłaństwo. Ks. Andrzej podkreśla, że kapłaństwu potrzeba pokory, stawania w prawdzie przed Bogiem oraz Bożej mocy. – Szczera, prawdziwa, dobra, głęboka praca duszpasterska wymaga Bożej łaski i Bożego ducha. I o takiego ducha się ciągle musimy modlić. Ks. Andrzej mówi, że kapłan to prorok, który zanosi niezmienne Boże Słowo Starego i Nowego Testamentu, oraz świadek nadziei, który głosi, że zmieniający się świat w niczym nie przeszkadza, by prowadzić życie duchowe i wciąż poszukiwać Boga. – Świat nam nie zastąpi tego, co jest najistotniejsze, najważniejsze – prawdy o człowieku i o jego ostatecznych celach. Żyjemy w świecie konsumpcyjnym, który chciałby nam wystarczyć na wszystko. Wielu ludzi w to się dało złapać. Ksiądz musi pokazywać, że to ciągle za mało, że to dane jest na chwilę, na doczesność, a przecież przed nami cała perspektywa wieczności.

Dzielić się sercem

Po raz piąty rekolekcje kapłańskie w Domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie przeżywał ks. Waldemar Sołtysiak z Nowego Kramska, związany z tym miejscem przez siedmioletnią posługę kustosza sanktuarium w Grodowcu. – Zawsze to miejsce traktuje z taką szczególną estymą, bo jest to miejsce wielkiego cierpienia i przemiany ludzi – nie tylko rehabilitantów fizycznych, ale też tych, którzy potrzebują duchowego uzdrowienia. Jako kapłani przybywamy tutaj, by uzdrawiać się duchowo z naleciałości codziennego życia. To jest taki doroczny czas naszej oazy, zejścia ze szlaku, żeby zatrzymać się, nabrać dobrych, mądrych pomysłów i przeżyć swoje osobiste nawrócenie. Te relacje, które są uzdrawiane mocą wspólnotowej kapłańskiej obecności i braterskiej posługi, czynią nas gotowymi, żeby z powrotem wejść w świat i dzielić się sercem kapłańskim z tymi, których spotykamy na naszej drodze.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pożegnać nieprzywitanych

©New Africa – stock.adobe.com

Jak poradzić sobie z emocjami po utracie poczętego dziecka? Gdzie uzyskać pomoc? W jaki sposób zorganizować pochówek niemowlęcia? Odpowiedź na te pytania będą mogli uzyskać uczestnicy rekolekcji dla osób po utracie dziecka poczętego

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35
Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Wiadomości

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...