Reklama

966. Chrzest Polski – dziedzictwo i obowiązek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjęcie wiary! 966 rok po narodzeniu Chrystusa – czyż jest ważniejsza data w naszej historii? Ale przecież nie tylko o sam wymiar chrześcijański chodzi. To data ważna dla naszej tożsamości – zarówno jako Polaków, jak i Europejczyków. Dlatego w przededniu 1050. rocznicy tego wydarzenia i dla jego uczczenia Biały Kruk wydał książkę prof. Krzysztofa Ożoga pt. „966. Chrzest Polski”. Wstęp do tej publikacji napisał Prezydent RP Andrzej Duda – to pierwsza tego typu aktywność nowej głowy państwa na gruncie nowej polityki historycznej.

Reklama

„Wielkie dziedzictwo duchowe i uniwersalne wartości ewangeliczne już od 1050 lat towarzyszą nam, Polakom, w drodze przez dzieje – podkreśla Prezydent. – Rzeczpospolita szczyci się tym, że pełniła rolę przedmurza chrześcijaństwa w czasach, gdy religia wyznaczała granice cywilizacji. Jednocześnie jesteśmy dumni z tolerancji i wolności sumienia, którą nasze państwo zapewniało ludziom różnych obrządków i wyznań w epokach, kiedy na wschód i zachód od nas szalały religijne wojny i prześladowania. W wieku XX naród polski przetrwał próby zniewolenia przez totalitarne imperia w dużej mierze właśnie dzięki swojej chrześcijańskiej tożsamości. Bez niej nie byłoby papieża Polaka św. Jana Pawła II, bez niej trudno też wyobrazić sobie wielki ruch Solidarności oraz nasze zwycięskie zmagania o ocalenie godności i przyrodzonych praw każdego człowieka”. Wspaniałe podsumowanie prawie jedenastu wieków istnienia naszego państwa i narodu dokonane przez pierwszego obywatela RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obecnej dramatycznej sytuacji politycznej, społecznej i obyczajowej, w jakiej znalazł się nasz kontynent, nie dość mówienia o tym, nie dość przypominania naszego chrześcijańskiego rodowodu. Obojętność wobec Boga, ba! – walka z Nim, życie tak, jakby Go nie było, skutkuje choćby – tak jak ostatnio – pornografią w teatrze czy brutalnymi atakami na krzyż w przestrzeni publicznej. Bez wzmacniania naszych korzeni jesteśmy nieuchronnie skazani na zagładę. Ale żeby te korzenie wzmacniać, trzeba je znać, rozumieć, nauczyć się je cenić i odważnie przekazywać tę spuściznę dalej. Trzeba wiedzieć, jak doszło do tego, że władca Polski, a po nim stopniowo jego lud, przyjął wiarę w Jezusa Chrystusa. Trzeba wiedzieć, jak zrodziła się Polska, wielka Polska.

Reklama

Ważne były przyczyny i okoliczności, ale jeszcze ważniejsze następstwa, które wiązały się z wejściem naszego kraju w orbitę łacińskiego chrześcijaństwa, przyjęciem Dekalogu jako busoli na przyszłe wieki, ukształtowaniem kultury opartej na ewangelicznych wartościach. Pisze o tym niezwykle pięknie i z wielkim znawstwem uznany i wielce ceniony krakowski mediewista, a więc specjalista od historii średniowiecza, prof. Krzysztof Ożóg w książce „966. Chrzest Polski”. Prof. Ożóg (to już jego piąta książka w Białym Kruku) jest nie tylko wybitnym naukowcem, ale też człowiekiem głębokiej wiary i takiejż pokory, a do tego świetnym pisarzem! Z tego też względu jego przekaz ma nie tylko wagę dzieła historycznego, ale też bezcenną wagę świadectwa – i to składanego w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

W takim właśnie szerokim świetle proponuje nam autor spojrzenie na chrzest Polski. W tej pięknie wydanej i bogato ilustrowanej książce przedstawia on nie tylko okoliczności przyjęcia chrztu przez polskiego władcę i jego otoczenie, ale także złożony proces ewangelizacji i chrystianizacji społeczeństwa, budowy struktur Kościoła i włączania się Polski w życie chrześcijańskiej Europy. Wychodzi od przedstawienia wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny i pierwszych państw słowiańskich, ich kontaktów z chrześcijaństwem i ukazania postępów chrystianizacji. „Przyjęcie chrztu przez Mieszka I nastąpiło kilkadziesiąt lat po ukształtowaniu się monarchii – pisze prof. Ożóg. – Można zaobserwować pewną prawidłowość w rozszerzaniu się chrześcijaństwa na wschód od Łaby i na północ od Dunaju, tj. poza światem karolińskim i bizantyjskim. Najpierw w IX i X wieku tworzą się organizmy państwowe, a wraz z ich stabilizacją panujący w nowych monarchiach władcy wraz z elitą decydują się na przyjęcie chrześcijaństwa”.

Reklama

Autor trafnie zauważa – co dzisiaj bardzo chętnie jest zakłamywane – że formująca się wraz z upływem czasu, coraz bardziej stabilna i stale rozwijająca się organizacja kościelna miała ogromny wpływ na polskie państwo i społeczeństwo. Chrześcijaństwo, docierając do coraz większych rzesz społeczeństwa, „wnikało głębiej w jego życie, obyczaje, normy postępowania oraz kulturę. Posługa duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego koncentrowała się nie tylko na sprawach duszpasterstwa wiernych, ich moralnego kształtowania według zasad chrześcijańskich, ale także na edukacji i rozmaitych formach pomocy ubogim. Kościół tworzył i rozbudowywał system szkolnictwa (szkoły katedralne, kolegiackie, parafialne, klasztorne), który umożliwił recepcję dorobku kultury intelektualnej chrześcijańskiej Europy wraz z dziedzictwem grecko-rzymskim, a od XII-XIII wieku – coraz większy współudział w rozwijaniu tej kultury (literatury, nauki i sztuki). Wówczas krystalizują się zręby polskiej kultury, świadomości i tożsamości narodowej Polaków. Zaszczepiona w Polsce przez pierwszych Piastów wiara chrześcijańska przyczyniła się do ukształtowania się wspólnoty narodowej na fundamencie Ewangelii”.

Takie publikacje, jak „966. Chrzest Polski” prof. Krzysztofa Ożoga bogacą naszą wiedzę i nie pozwalają zapomnieć o naszym wspaniałym dorobku chrześcijaństwa, kształtowanym przez 1050 lat. To jest nasz narodowy skarb, nasze dziedzictwo, z którego mamy prawo być dumni, na który mamy prawo się powoływać i do którego się odwoływać, którego mamy obowiązek bronić. Wbrew wszelkim fałszywym prorokom, deprawatorom i kusicielom.

„966. Chrzest Polski”, Krzysztof Ożóg, wydawnictwo Biały Kruk, 232 str., 16,8 x 23,8 cm, 55 ilustracji, papier kredowy 150 g, oprawa twarda, lakierowana, złocenia, obwoluta.

* * *

Oferta dla czytelników „Niedzieli”:

Czytelników „Niedzieli” zachęcamy do zamówienia najnowszej książki „966. Chrzest Polski” bezpośrednio w wydawnictwie: za 1 egz. zapłacą Państwo 69 zł + koszty przesyłki (12 zł); przy zamówieniu 2 egz. – 59 zł za egz., a koszty przesyłki pokryje wydawnictwo.

Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl .

Książki można też nabyć w księgarni Białego Kruka w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, ul. Totus Tuus 32, czynnej codziennie oprócz wtorków.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-09 08:38

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Smoleńska

Artus Stelmasiak/Niedziela

Biskupi, kapelani, rektor katolickiej uczelni, ludzie cenieni, znani i lubiani. Na uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej rządowym samolotem leciało dziesięciu duchownych trzech wyznań. Nie dolecieli...

Więcej ...

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

Więcej ...

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

2025-04-10 10:46

opactwotynieckie.pl

Nagła zmiana na stanowisku opata tynieckiego. Taka informacja pojawiła się w mediach społecznościowych Opactwa Benedyktynów w Tyńcu .

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć...

Kościół

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...