Reklama

Pochylenie nad uzależnionym

Niedziela lubelska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste zakończenie pierwszego trzydniowego turnusu szkolenia na temat uzależnień dotyczących dzieci i młodzieży odbyło się 27 stycznia br. z udziałem abp. Józefa Życińskiego w Archidiecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjnym w Nałęczowie. Szkolenia prowadził wraz z zespołem specjalistów pełnomocnik Ministerstwa Zdrowia, ks. Arkadiusz Nowak (oraz Bożena Targosz, Elżbieta Głowacka, Irena Głowaczewska i Wojciech Powichrowski). Organizatorem szkoleń jest Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, prowadzony przez ks. prał. Ryszarda Lisa, który chce przygotować katechetów do fachowego rozwiązywania problemów związanych z narkomanią i AIDS.
Pięć tur spotkań formacyjnych odbyło się w zimowej przerwie semestralnej, a kolejne osiem zaplanowane są na przerwę wakacyjną. Szkolenie obejmie ostatecznie 1140 nauczycieli religii (720 świeckich, 340 kapłanów oraz 80 sióstr zakonnych). Zagadnienia dotyczące uzależnień były przekazywane przez wykłady, warsztaty i konsultacje indywidualne, z wykorzystaniem wszystkich środków multimedialnych. Każdy dzień szkolenia zaczynał się wspólną modlitwą i był podzielony na bloki tematyczne. Dwa spotkania warsztatowe odbyły się w grupach. Jeden z katechetów (Paweł Woźniak) wyraził opinię, że potrzebą czasu jest mówienie o chorobach, które dotykają młodzież. Często wobec określania, że są to tematy tabu, istnieje konieczność, aby katecheci byli fachowym źródłem przekazu informacji o narkomanii i AIDS.
Na zakończenie szkolenia Metropolita Lubelski celebrował Mszę św. w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Koncelebrowali: ks. prał. Ryszard Lis, ks. Arkadiusz Nowak i ks. Zenon Małyszek (dyrektor Domu Rekolekcyjnego). W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do Ewangelii dnia i ukazał postawę Jezusa, który wobec niesłusznych pomówień i trudnych doświadczeń nie "obraża się" na świat, ani nie odwraca od dramatów człowieka. Chrystus zawsze stał przy człowieku i jest "dla każdego". Przez dalszą cześć rozważań przewijała się zachęta, aby pochylać się nad każdym człowiekiem, szczególnie "uzależnionym" oraz ukazywać nadzieję spływającą na człowieka przez łaski kochającego Boga (humanizm chrześcijański). Każda pomoc potrzebującemu musi wypływać z jednostkowej wiary w człowieka. Pomoc niesiona uzależnionym pozwala na "lecznicze" działanie Chrystusa, który napełniając nadzieją potrzebującego, wpływa jednocześnie na jego rodzinę i środowisko.
Po Komunii św. wystąpił jeden z uczestników szkolenia, który podziękował prelegentom i organizatorom za przekazane treści i świadectwo. Stwierdził, że czas spędzony w Nałęczowie pozwolił katechetom na świadomość konieczności bycia "solą" w swoich środowiskach. Na koniec Eucharystii wszyscy uczestnicy wykładów otrzymali stosowne dyplomy.
Po Liturgii odbyła się konferencja prasowa, której treść można ująć w punkty:
1. Stopień świadomości społeczeństwa w Polsce o problemie uzależnionych jest znikomy (częsta mentalność pewności, że to "na pewno" ten problem nie dotyczy mojej rodziny, a innych tak!).
2. Nie ma recept, które mogą uchronić rodzinę od problemu uzależnień.
3. Szacuje się, że 30% uczniów miało kontakt z narkotykami.
4. Największą inspirację do zażywania narkotyków ma grupa rówieśnicza (argument "mięczaka").
5. Młody człowiek nie ma przekonania, że narkotyk może zapanować nad nim (najczęściej uzależnia marihuana).
6. Programy szkolne walki z narkomanią ze względu na brak funduszy nie są wystarczające do systematycznej walki z tą chorobą.
7. Chrześcijanie muszą ukazywać postawę "wiary w człowieka".
8. Pedagodzy powinni posiadać umiejętność mówienia o problemie uzależnień oraz umiejętność nawiązywania kontaktów z osobami, które "eksperymentują" z narkotykami lub uzależnionymi.
9. Katecheci i kapłani kreują opinię społeczną w lokalnych środowiskach - potrzeba przypominania o uzależnieniach - przede wszystkim jako problemie ludzi chorych (narkomania jest chorobą nieuleczalną i nawracającą).
10. Potrzeba większej świadomości społecznej na temat profilaktyki III stopnia (np. wymiana igieł i strzykawek); leczenia substytucyjnego (podawanie metadonów).
11. Przy Instytucie Nauk Rodziny w KUL powstało Podyplomowe Studium Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela

2024-06-23 07:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Watykan a ZSSR

2024-06-23 17:36

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie jutro (24 czerwca) odbędzie się debata nt. Stolicy Apostolskiej wobec sowieckiego komunizmu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Wiara

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny