Reklama

Polska historia poza granicami

Grób gen. Maczka na cmentarzu wojskowym
w Bredzie (Holandia)

Magdalena Muchla

Grób gen. Maczka na cmentarzu wojskowym w Bredzie (Holandia)

Trasa prowadziła przez Niemcy, Belgię, Holandię aż do Normandii we Francji, gdzie podczas II wojny światowej walczyli nasi pancerniacy. Uczniowie klasy II b Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym szlakiem walk I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjazd był nagrodą za zdobycie tytułu laureatów w ogólnopolskim konkursie „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Celem konkursu było upamiętnienie lokalnego bohatera, który w czasie II wojny światowej został zamordowany w Katyniu. Taką osobą był ppor. Jan Cianciara. Urodził się 12 marca 1900 r. w Kamienicy Polskiej. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Śremie i w 1920 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w VII Batalionie Telegraficznym w Poznaniu, był dziennikarzem, przebywał w obozie w Kozielsku. Zginął w Katyniu w 1940 r. Uczniowie wyszukali informacje na temat ppor. Cianciary, opracowali jego biogram, zdobyli zdjęcia i tak powstała nagrodzona praca.

Szlak znaczony zniczami

Trasa wyjazdu rozpoczęła się w Warszawie 26 września 2015 r.. Następnego dnia dotarliśmy do holenderskiego miasta Driel, miejsca lądowania spadochroniarzy I Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Odwiedziliśmy m.in. cmentarz Oosterbeek na przedmieściach Arnhem z grobami 73 polskich żołnierzy. Kolejne dwa dni spędziliśmy we Francji, odwiedzając miejsca związane z operacją Overlord, czyli lądowaniem aliantów w Normandii i bitwą pod Falaise. Odwiedziliśmy Muzeum Desantu w Arromanches, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona pancerniakom. Dotarliśmy także na Mont Ormel – wzgórze, na którym I Polska Dywizja Pancerna zamknęła drogę wyjścia z tzw. worka Falaise 7. Armii Niemieckiej, czym przyczyniła się do szybszego oswobodzenia Francji. W tym miejscu znajduje się pomnik gen. Maczka, odsłonięty w 2014 r. Spacerując po historycznych plażach Normandii, oglądaliśmy okazałe fortyfikacje Wału Atlantyckiego. Wracając do Caen, odwiedziliśmy cmentarz wojskowy Urville-Langannerie, gdzie spoczywa 615 naszych rodaków. Po Mszy św. zapaliliśmy znicze na grobach spoczywających tam polskich żołnierzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piątego dnia dojechaliśmy do Antwerpii w Belgii. Głównym punktem dnia było zwiedzanie prywatnego polsko-kanadyjskiego muzeum wojny w Adegem. Powstało ono z inicjatywy p. Gilberta van Landschoota. Twórca tego prywatnego muzeum wypełnił w ten sposób obietnicę, którą w roku 1987 złożył swemu umierającemu ojcu.

Reklama

Z wizytą u generała

1 października dotarliśmy do Bredy w Holandii, gdzie na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym znajduje się grób gen. Stanisława Maczka. Odwiedziliśmy też muzeum poświęcone generałowi. Wysłuchaliśmy wykładu na temat I Brygady Pancernej, która w znaczny sposób przyczyniła się do oswobodzenia miasta. Na cmentarzu w Bredzie odbyła się uroczysta Msza św., po której wszystkim uczniom i opiekunom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy. W uroczystości uczestniczyły władze miasta oraz przedstawiciele Polonii, a na szczególną uwagę zasługuje przybycie ostatniego żyjącego żołnierza brygady gen. Maczka – p. Romana Figla pochodzącego ze Śląska, który ma 90 lat i mieszka w Bredzie.

Ostatnie dwa dni spędziliśmy w Niemczech w Osnabrück. Zwiedzaliśmy miasto, m.in. katedrę św. Jana oraz rynek z ratuszem, gdzie w 1648 r. podpisany został pokój westfalski kończący wojnę trzydziestoletnią. Następnie pojechaliśmy do Esterwegen, gdzie obejrzeliśmy filmy dokumentalne dotyczące obozów pracy w regionie Emsland oraz polskiej strefy okupacyjnej. Byliśmy też w obozie jenieckim Oberlangen, wyzwolonym właśnie przez I Dywizję Pancerną. Po niemieckim obozie, w którym przebywały m.in. kobiety – jeńcy AK z Powstania Warszawskiego, pozostała tylko kamienna płyta z polską flagą, która przypomina, że było to jedno z wielu miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.

Wyjazd edukacyjny, zakończony 3 października ub.r., był niezwykłym doświadczeniem. Odbyliśmy lekcję polskiej historii i patriotyzmu, która na zawsze pozostanie w naszych umysłach i sercach. Uczestniczyli w niej: Inga Jamrozik, Martyna Kundzicz i Jonasz Machnia.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-23 09:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Problem z medialnymi wypowiedziami naukowców

Ben Hammersley / Foter.com / CC BY

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania