Reklama

Niedziela 34/2013

Szczegółowy spis treści

2

W Egipcie płynie krew

(RV/ Kair)

Kilkaset ofiar śmiertelnych, tysiące rannych, zniszczone kościoły, podpalone chrześcijańskie szkoły i zdewastowany franciszkański klasztor oraz szpital prowadzony przez zakonnice, w którym paradoksalnie większość pacjentów stanowili muzułmanie. To wciąż fragmentaryczny bilans zajść, jakie miały miejsce 14 sierpnia br. w Egipcie.

„KTÓŻ JAK BÓG…"
3

Niebieskie okno Fatimy

Ks. Ireneusz Skubiś

Matka Boża Fatimska 13 października 1917 r. ukazała moc Boga w postaci wirującego słońca, otwierając nam niejako niebieskie okno Fatimy. Wracamy myślą do niezwykłych objawień Matki Bożej wśród dębów, do błogosławionych pastuszków Hiacynty, Franciszka i niedawno zmarłej s. Łucji.

4-5

„Cud nad Wisłą” w Castel Gandolfo

Jerzy Wacławski

Ks. Ignacy Skorupka - jeden z polskich bohaterów narodowych - może dzisiaj trochę zapomniany, gdy umierał trafiony bolszewicką kulą, miał zaledwie 27 lat.

26 VIII - UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
6-7

Częstochowska Madonna papieży

O. Jan Pach OSPPE

W sobotę 23 marca 2013 r. świat obiegła wiadomość, że przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo modlą się razem papież Franciszek i papież emeryt Benedykt XVI.

Z WATYKANU
8

Z Watykanu

9

Kolejne niespodzianki Papieża Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Papież Jan XXIII nie zawsze respektował sztywne reguły watykańskie. Trudno mu było także pogodzić się z rolą „więźnia” w Pałacu Apostolskim, dlatego często wychodził po kryjomu na przechadzkę ulicami Rzymu. Podobnie było, gdy latem przebywał w swej rezydencji w Castel Gandolfo - od czasu do czasu znikał, korzystając z któregoś z bocznych wyjść. Oczywiście, o swoich „wypadach” nikomu nic nie mówił i wychodził bez obstawy.

POLSKIE PIELGRZYMOWANIE
10-11

Pielgrzymi 2013 - świadkowie Boga na ziemskich drogach

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Zawsze w sierpniu Jasna Góra przeżywa szczyt pielgrzymkowy. W tym roku pielgrzymi podążający z całej Polski na 15 sierpnia, czyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przemierzali drogę w tropikalnym upale.

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach

Biuro Prasowe Jasnej Góry

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 2 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło setki tysięcy pielgrzymów.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
12-13

Dziś wiara wymaga odwagi

Lidia Dudkiewicz

W Roku Wiary jasnogórscy pielgrzymi zostali wyjątkowo doświadczeni. Tym razem, utrudzeni, trzymając się Różańca, w tropikalnym skwarze wydeptywali ścieżki między ziemią a niebem

Z KRAJU
14

Z kraju

ZE ŚWIATA
15

Ze świata

16-19

Przyprowadziła go sama Opatrzność

Ks. Marek Łuczak

Po wojnie propaganda komunistyczna „uszyła” mu buty człowieka przeciętnego. Jednak fakty z życia kard. Augusta Hlonda wystawiają mu zupełnie inne świadectwo: był prawdziwym tytanem ducha, mężem opatrznościowym.

Światło fatimskie w Nowym Jorku

Ks. Ryszard Koper

W czasie jednej ze swoich pielgrzymek do Fatimy bł. Jan Paweł II powiedział: „Drodzy bracia i siostry, przyjmijmy światło płynące z Fatimy, poddajmy się przewodnictwu Maryi. Jej Niepokalane Serce niech będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa”

PONAD GRANICAMI
19

Ambasador kultury spod Wiednia

Wiadomość o śmierci ks. kan. Jerzego Smolińskiego w dniu 29 lipca 2013 r., oddanego i nadzwyczaj gorliwego kapłana, kochającego Polskę, spowodowała smutek, pustkę i żałość.

10 LAT KALKUTEK W ŁODZI
20-21

Odblask Miłosiernej Miłości

Anna Skopińska

To już 10 lat, jak są w Łodzi, dotykają największej nędzy i biedy, podnoszą tych, których inni nie chcą dostrzec, pochylają się nad zagubionymi i cierpiącymi i w każdym z nich odsłaniają Jezusa. Dla tych ludzi obecność Sióstr Misjonarek Miłości jest darem, jest pięknym przykładem miłości bliźniego, a dla miasta, które zmaga się z jednym z największych odsetek bezrobocia w kraju, jest także ogromną pomocą.

FAKTY I KOMENTARZE
22-23

Gdzie jest nasze miejsce?

Ks. Ireneusz Skubiś

Ocalenie Polski jest jeszcze możliwe, ale treba o to zawalczyć, trzeba zbudować nową świadomość społeczną, opartą na wartościach Krzyża, Ewangelii i Kościoła świętego.

ROK WIARY
24

Wierzyć - cierpieć

Ks. Tadeusz Wójcik

Cierpienie ma swoje przyczyny zaistnienia na tej ziemi, stworzonej wprzódy bez cierpienia i bez śmierci. Te zostały wprowadzone na ten świat przez nieposłuszeństwo człowieka wobec Boga - grzech pierworodny. „Odtąd w pocie czoła będziesz pracował”. Cierpienie przyszło przez grzech. Zbawienie przyszło przez cierpienie Krzyża.

Diabeł - między wiarą a strachem

Ks. Jarosław Grabowski

W IV wieku św. Jan Chryzostom skierował do chrześcijan z Antiochii następujące słowa: „Z pewnością nie jest nam miło mówić wam o diable, jednakże temat ten może stać się punktem wyjścia dla nauki, która będzie wam bardzo przydatna”. Wiedza o szatanie w XXI wieku jest wciąż przydatna, a nawet konieczna, kiedy z jednej strony bagatelizuje się jego wpływ na człowieka, a z drugiej - zwraca się do niego w praktykach kultycznych, oddając mu cześć.

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
25

„Atak Szatana”

Aleksandra Zapotoczny

Każdego roku, na całym świecie, w wyniku rytuałów satanistycznych giną ludzie. Część z nich popełnia samobójstwo, reszta to ofiary złożone w darze Szatanowi, podczas obrzędów ku jego czci. Mówiąc o satanizmie, mamy na myśli tych, którzy praktykują kult demona. Mogą być to pojedyncze osoby, ugrupowania czy dobrze zorganizowane grupy...

Śledztwo w sprawie zabójstwa siostry Mainetti

„Atak Szatana” to historia brutalnego morderstwa s. Marii Laury Mainetti. Ta zbrodnia była wstrząsem dla mieszkańców spokojnej włoskiej miejscowości, w której służyła bliźnim.

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
26

Prymas w Stoczku, czyli Polskie Betlejem

Paweł Zuchniewicz

W tym roku mija sześćdziesiąt lat od uwięzienia Prymasa Tysiąclecia przez władze komunistyczne. Pierwszy rok kard. Wyszyński spędził nieopodal Lidzbarka Warmińskiego i o tym właśnie okresie opowiada książka pt. „Prymas w Stoczku. Polskie Betlejem”. Czas ten był niewątpliwie najtrudniejszy z trzech lat odosobnienia, a jednocześnie niezwykle owocny duchowo dla Dostojnego Więźnia.

WIARA I ŻYCIE
27

Boski pomysł na papieża

Ks. Mariusz Rosik

W rozchwytywanej w ostatnim czasie książce argentyńskich dziennikarzy pt. „Jezuita. Papież Franciszek” znajduje się obszerny rozdział, w którym Ojciec Święty wspomina okres swojej młodości i dorastania. Opowiada historię rodziny włoskich emigrantów, którzy zostawiają wygodne życie w swojej ojczyźnie

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Królestwo Boże dostępne dla wszystkich narodów

Miłosierdzie i dobroć Boga

Ks. Mariusz Frukacz

„Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”. Pytanie z dzisiejszej Ewangelii jest pytaniem o naszą przyszłość. Każdego dnia powinienem siebie pytać: czy będę zbawiony? Odpowiedzią na to pytanie jest całe nasze życie

KODEŃ: U KRÓLOWEJ PODLASIA
30

To był ich dowód tożsamości

Marek Sobisz

Kodeń, wieś położona na wschodzie Polski, na obrzeżach diecezji siedleckiej, 15 sierpnia, wzorem innych sanktuariów maryjnych, zamienia się w szczególne miejsce modlitwy, zadumy i doświadczenia jedności Kościoła. Tego dnia w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w 290. rocznicę koronacji papieskimi koronami cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej odbyły się uroczystości, podczas których zaprezentowano najnowocześniejsze zabezpieczenia cudownego obrazu zgodne ze sztuką konserwatorską

FELIETONY
31

Cichy dramat

Jan Maria Jackowski

Media często epatują Polaków informacjami o przemocy domowej czy wynaturzeniach w rodzaju wielomiesięcznego serialu o zabójczyni własnego dziecka. Przy pomocy takich socjotechnicznych „wrzutek” odwracana jest uwaga opinii publicznej od spraw ważnych i niewygodnych dla władzy.

Czas podróbek

Krzysztof Czabański

Rządy „naszych profesjonalistów” trwają już na tyle długo, że właściwie nic, co w Polsce zepsute zostało, jest lub będzie, nie powinno mnie dziwić. A jednak…

ROZMAWIAMY O POLSCE
32-33

Nie mówcie nam, że to nacjonalizm

Wiesława Lewandowska

O losach polskiej „zielonej wyspy” i końcu europejskiego marzenia z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska

SIERPNIOWA MIESIĘCZNICA SMOLEŃSKA
34-35

96 ofiar katastrofy smoleńskiej i inne tajemnicze śmierci

Ks. Aleksander Jacyniak SJ

Homilia ks. Aleksandra Jacyniaka SJ, wygłoszona 10 sierpnia 2013 r. w archikatedrze warszawskiej podczas Mszy św. w intencji ofiar katastrofy samolotu rządowego Tu-154 M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r.

FAKTY I OPINIE
36

Będziemy tu zawsze

Alina Czerniakowska

Polacy pamiętają o rocznicy Powstania Warszawskiego z coraz większym zrozumieniem rangi tego wydarzenia i jego przesłania na nasze dziś i jutro. W tym roku na warszawskie Powązki przybyły tłumy. Policjanci kierujący ruchem w okolicy cmentarza zgodnie twierdzili, że dawno nie było tu tak dużej liczby ludzi. Nie przeszkodziły upały, wakacje, urlopy, przyjechali ze wszystkich stron Polski i świata.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37

Kościół rośnie, ale…

(pr)

Podpierają się Kościołem

(pr)

Udaremniony zamach?

(pr)

Smutne zestawienie

(pr)

Trudna sytuacja chrześcijan w Egipcie

(pr)

Narodowa Pielgrzymka Francuzów

(pr)

LATO DUŻYCH RODZIN
38-39

Wakacje na Rodos

Mateusz Wyrwich

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, blisko siedemdziesiąt proc. Polaków w ubiegłym roku nie wyjechało na urlop. Powód, dla którego zostają w domu, jest głównie finansowy. Najtrudniej jest wyjechać rodzinom z kilkorgiem dzieci. Najrzadziej natomiast na wakacje wyjeżdżają rodziny wiejskie.

WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI": SZLAKIEM MARYI
40-41

Górka na Krajnie

Witold Dudziński

Mało kto pewnie pamięta lub wie, że Górka Klasztorna jest uważana za najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. Warto odwiedzić Górkę, leżącą między Piłą a Bydgoszczą, w malowniczej krainie nazywanej Pojezierzem Krajeńskim.

PROPOZYCJE
42

Polska pielgrzymka w bawarskim klimacie

Katarzyna Woynarowska

W Teresinie, znanym dzięki klasztorowi Niepokalanów, trafiliśmy w dość niezwykłe miejsce. Dom Bawarski - bo o nim mowa - ulokowany jest przy drodze nr 2 w kierunku Warszawy, między Sochaczewem a Błoniami. Dom ten składa się z pensjonatu, restauracji, sali balowej i konferencyjnej. Należy do rodziny Domagalskich, od pokoleń związanej z tą ziemią.

43

W Ossowie odsłonięto popiersie gen. Franciszka Gągora

(akw)

W rocznicę Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia br. abp Henryk Hoser celebrował Mszę św. na cmentarzu wojennym w Ossowie k. Wołomina. Po Mszy św. na pobliskiej Polanie Dębów Pamięci dokonał odsłonięcia popiersia gen. Franciszka Gągora.

Pisarz, który wyprzedzał czas

(akw)

W Nicei 15 sierpnia 2013 r. zmarł wybitny polski dramaturg, pisarz i rysownik - Sławomir Mrożek. Miał 83 lata. Od 1963 r. mieszkał i tworzył poza Polską. Międzynarodową sławę przyniosła mu opublikowana w 1964 r. sztuka „Tango”.

Polska na własną odpowiedzialność

Zdzisław Skotnicki

LISTY DO „NIEDZIELI"
44

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Aby nawiązać kontakt z osobami ogłaszającymi się w tej rubryce, należy napisać do nich list, zaznaczyć numer ogłoszenia, a redakcja przekaże go wskazanej osobie.

Jeszcze o wolontariacie

Aleksandra

PROPOZYCJE
45

Wiara i mistyka a demonologia i okultyzm

Ks. dr Dariusz Nowak - Dyrektor Centrum

Przeżywany w Kościele katolickim Rok Wiary daje nam okazję nie tylko do tego, abyśmy mogli umocnić naszą wiarę poprzez jej publiczne wyznanie, ale także, a może przede wszystkim, byśmy potrafili osadzić ją na mocnych fundamentach obiektywnej wiedzy i doświadczenia chrześcijańskiego.

Kierunek Jasna Góra 2013

46

Chłodnik

Przepis pochodzi z książki „Z zakonnej kuchni” wydanej w serii Biblioteka „Niedzieli”.

Kalendarium 25-31 VIII 2013

Ewa Aszkiewicz

Panowie lubią czyste samochody

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

O co tu chodzi?

Karolina Mysłek

„To wspaniałe, ale kiedyś. A jeśli chodzi o ludzi, to jej za mało” - to o solidarności. No właśnie. Szczytne ideały, ramię w ramię za czymś i przeciw czemuś, komuś. Kiedyś - udało się. A jak jest dzisiaj z tą solidarnością? Taką zwyczajną - międzyludzką, na co dzień, wobec tych, którzy najbliżej. I tych, którzy jej naprawdę potrzebują. Co z braterstwem? Bo dla mnie ono ma do solidarności najbliżej. Czym jest solidarność, braterstwo? Jak je realizować?

Sonda Solidarność

Się kocha - się wymaga

Katarzyna Jaskólska

Wystarczy obejrzeć jeden odcinek „Surowych rodziców” (więcej to już nie na moje nerwy), żeby się przekonać, do jakich skrajności może dojść w rodzinnych relacjach. Przez mniej więcej godzinę widz w domowym zaciszu przygląda się płaczącym matkom i rozpuszczonym do granic nastolatkom, ciesząc się w duchu, że u niego w domu nie jest jeszcze tak najgorzej, ewentualnie strasząc dzieci, że też zgłosi rodzinę do programu.

Wierność

Ks. Łukasz Laskowski

Na początku Apokalipsy św. Jana znajdują się listy do siedmiu Kościołów w Azji Mniejszej. Jeden z nich to wspólnota chrześcijan w Filadelfii. Niewielkie to było miasteczko. Często nawiedzane przez trzęsienia ziemi, znajdowało się na uboczu zainteresowania wielkich ówczesnego świata.

Honolulu oczami Polaka

Dariusz Zdziech

Hawaje to jedno z najbardziej odosobnionych miejsc na świecie. Polinezyjczycy na długo przed Europejczykami zajęli te „wyspy ognia”, przybywając z odległego Hawaiki.

Pallotyńskie spotkanie młodych

(Oprac. ACh)

„Czego ja właściwie szukam”? Może faktycznie warto zatrzymać się i zadać sobie pytanie: Dokąd idę? Za kim podążam? Czego szukam? Kto lub co mnie prowadzi, daje mi siły? Czy moja droga, mój bieg, ma sens? Czy chcę coś zmienić?

59-60

Muzyczne DarY

Obchody Roku Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Jak dobrze Twym dzieckiem być

Agnieszka Chadzińska

Ten zakątek wita ciepłymi, otwartymi ramionami. Przygarnia każdego, kto znajdzie w sobie dość siły, by do niego dotrzeć. W niemocy, bólu, płaczu. We wdzięczności za to, że kiedy już nikt nie słyszał, właśnie tu odnalazło się życie. Przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze pokorniejemy

Jasna Góra darem Boga dla narodu polskiego

Ks. Ireneusz Skubiś

Wpatrzeni w strzelistą wieżę jasnogórską, która kieruje nasz wzrok ku górze, jakby chciała powiedzieć: „Sursum corda!” - W górę serca! - zauważamy, że jest Jasna Góra bardzo ważnym znakiem dla naszego narodu.

Co widać zza straganu

Katarzyna Woynarowska

Jestem podjasnogórskim handlarzem. Tak się nas nazywa, zwłaszcza tych, co rozstawiają swoje kramiki tylko na kilka tygodni lata. Siedzę w skwarze lub deszczu, sprzedając święte obrazki, różańce, kalendarze z papieżem...

Maryja Zwycięska ma nowego proboszcza

Ks. Mariusz Frukacz

11 sierpnia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie odbyła się uroczysta Msza św. połączona z wprowadzeniem w urząd proboszcza ks. prał. Zdzisława Wójcika.

Niedziela podlaska

Karawana zbawionych

Ks. Tomasz Pełszyk

Właściwością ludzkiego umysłu jest wyobraźnia - cudowna zdolność do tworzenia w głowie wszystkiego, co mogłoby ewentualnie zaistnieć. Ma to swoje odniesienie również do spraw, które podejmuje wiara, chociażby: jak wygląda życie po śmierci.

„Nie lękaj się! Wierz tylko!”

Edyta Hartman

Pielgrzymka z diecezji drohiczyńskiej na Jasną Górę A.D. 2013 przeszła już do historii. Utrudzeni, bo przecież w tym roku towarzyszyły im niemiłosierne wręcz upały, ale szczęśliwi pątnicy dotarli do celu drogi we wtorek 13 sierpnia. 23. z kolei wędrowaniu, w którym uczestniczyło 630 osób, towarzyszyło hasło: „Nie lękaj się! Wierz tylko!”.

Stowarzyszenie Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur

Marek Sobisz

Przy parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie z inicjatywy grupy parafian zostało powołane do życia Stowarzyszenie Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur.

Niedziela kielecka

Kapłaństwo do niego pasowało

Agnieszka Dziarmaga

Gdy zachorował, modlili się za niego parafianie francuscy i z polskich parafii - w Sędziszowie, w rodzinnym Skalbmierzu, katecheci i nauczyciele. Świetnie czuł kapłaństwo, wizjoner, entuzjasta - tak o śp. ks. dr. Tadeuszu Śmiechu - mówią współpracownicy i przyjaciele.

Historia pewnego „sanatoryjnego” krzyża

A. D.

W czasach, gdy kwestionuje się miejsce krzyża w przestrzeni publicznej, tak chętnie spychając go w sferę prywatności, niezwykle i krzepiąco brzmią historie o krzyżach ukochanych, odzyskanych, przywróconych tam, skąd niegdyś zostały usunięte.

Festiwal w roku jubileuszu

Agnieszka Dziarmaga

W Jędrzejowie od 6 lipca do 25 sierpnia w upalne sobotnie wieczory melomani gromadzili się u cystersów, aby wysłuchać koncertów XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Niedziela małopolska

Pokłonili się Księciu Wojsk Niebieskich

Magdalena Figas

W ramach pielgrzymowania figury św. Michała Archanioła z groty na górze Gargano, w dniach 12 - 13 sierpnia także tarnowianie mieli okazję pokłonić się Księciu Wojsk Niebieskich.

Zatopiony w misterium

Z ks. inf. Władysławem Gasidło rozmawia Agnieszka Konik-Korn

W marcu br. minęło 25 lat od śmierci Sługi Bożego bp. Jana Pietraszki, a na początku sierpnia obchodziliśmy 102. rocznicę jego urodzin. O wyjątkowym kaznodziei i kandydacie na ołtarze rozmawiam z ks. inf. Władysławem Gasidło, krakowskim postulatorem jego procesu beatyfikacyjnego

Uwaga, pijany kierowca!

Maria Fortuna-Sudor

Właściwie każdy z nas zna takie tragiczne historie. A jednak wciąż przybywa wypadków, których główną przyczyną jest nadużywany alkohol.

Jezus nie narzekał

Agnieszka Konik-Korn

Łatwo nam dostrzegać to, co złe. Łatwo oceniać czyjeś mniej lub bardziej etyczne zachowania. Łatwiej w bliźnim zobaczyć wady niż zalety. Niezwykle trudno umieć dostrzegać człowieka w człowieku, szczególnie wtedy, gdy czyjeś zachowanie nas oburza, gorszy czy rani.

Niedziela łódzka

Młodzi powstańcy

Anna Skopińska

W Powstaniu Warszawskim, obok dorosłych, do walki stanęły dzieci. Kilkunastoletni chłopcy pełnili służbę jako łącznicy, przewodnicy w kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, z bronią w ręku pełnili służbę na barykadach.

Skromna wielka mecenas

Anna Skopińska

Maria, Marynia, „ciocia”, najukochańsza babcia, przyjaciółka, powiernica - tak o mec. Marii Sawickiej mówią jej przyjaciele, najbliższa rodzina telefonu zaufania.

Polowania na czarownice

Ks. Waldemar Kulbat

Współcześnie hasła „polowania na czarownice” używa się na oznaczenie prześladowania pewnych osób pod niesłusznym lub celowo spreparowanym zarzutem dla osiągnięcia określonych celów politycznych. A jednak polowania na czarownice faktycznie istniały.

Niedziela przemyska

Dożynki

Maria Fortuna-Sudor

Wakacje dobiegają końca. Dzieci i ich rodzice myślami są już właściwie w szkole, a tak naprawdę w sklepach, gdzie dokonują drogich, ale niezbędnych zakupów. I gdy jedni myślą o tym, co będzie, co ich czeka, na wsiach cieszą się tym, co za nimi.

Misjonarz to nie tylko zakonnik

Paweł Bugira

Jadą, aby pomagać potrzebującym i - przede wszystkim swoją postawą - świadczyć o Jezusie. Dlaczego? - Tego nie da się tak łatwo opowiedzieć słowami - mówią zgodnie świeccy misjonarze.

Monika i Augustyn

Arkadiusz Bednarczyk

Kult świętego Augustyna szerzył się już w rok po jego śmierci. W 1604 roku w krakowskim kościele augustianów na Kazimierzu założono Bractwo Paskowe św. Augustyna i Moniki pw. Matki Bożej Pocieszenia.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Mieszkańcy Szczecina! Tak trzymać!

Zygmunt Piotr Cywiński

Po sześciu latach Szczecin ponownie powitał żaglowce z całego świata. To drugi już raz w tym mieście odbył się finał regat największej imprezy wielkich żaglowców - „The Tall Ships Races 2013” (TTSR).

Soliści i zespoły

Roman Kraszewski

Zabytkowe organy, grający na nich soliści-wirtuozi, soliści i zespoły występujące w transepcie - wszystko to sprawia, że w letnie piątkowe wieczory wnętrze historycznej kamieńskiej katedry wypełnia się publicznością.

Na obczyźnie?

Przemysław Fenrych

Msza św. w kościele Dominikanów w Brukseli. Kościół pięknie położony obok dużego parku, stosunkowo blisko szklanych domów - siedzib władz i urzędów Unii Europejskiej. To klasztor belgijski, ale są tam i dominikanie z Polski.

Niedziela warszawska

Nasze drogie szkoły

(wd)

Droższe podręczniki, przybory szkolne, zajęcia pozaszkolne, korepetycje, dojazdy. A do tego jeszcze coraz bardziej sfrustrowani nauczyciele. Wszystko to czeka uczniów, którzy po wakacjach pojawia się w mazowieckich szkołach.

Grekokatolicy w Warszawie

Artur Stelmasiak

Klasztor ojców bazylianów - to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie stolicy. Jest on świadkiem wspólnych losów Rzeczpospolitej i Kościoła greckokatolickiego.

Modlitwa przed odlotem

Wojciech Dudkiewicz

Pasażerowie też potrzebują duchowej opieki. Doskonale wie to ks. Zbigniew Stefaniak. Potrzebują - niekiedy - spowiedzi, błogosławieństwa, rozmowy, czasem zwyczajnej uwagi.

Crossy po puszczy

Wojciech Dudkiewicz

Puszcza Kampinoska jest tak inspirująca, że można ją malować bez przerwy. Niestety, trzeba mieć na to czas, a profesja na to nie pozwala - mówi Rafał Zawistowski, malarz i grafik, ale przede wszystkim znany rysownik prasowy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Jedna jest nadzieja, dlatego idziemy

Agnieszka Chadzińska i Anna Przewoźnik

31. Zamojsko-Lubaczowska Pielgrzymka na Jasną Górę już za nami. Pod hasłem „Wiem, Komu uwierzyłem” w tym roku pielgrzymowało 687 osób, 21 kapłanów, 14 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Pokonali 360 km w 13 dni.

Kresy to nasze wielkie dziedzictwo

Adam Łazar

Dziewiąta edycja Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła przeszła do historii. Odbyła się w dniach 3-4 sierpnia br. w Baszni Dolnej na Osiedlu Słotwina.

Obóz Króla Jana Kazimierza w Borowcu

W. Kubów

W pięknych strojach XVII-wiecznych 120 rekonstruktorów historycznych z 20 grup z całej Polski skryło się w lasach borowieckich na kilka dni. Obozowali w identycznych warunkach, umundurowaniu i uzbrojeniu jak 364 lat temu żołnierze króla Jana Kazimierza.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho