Reklama

TT
O franciszkanach z Pariacoto opowiedzieli swoimi pracami takz˙e młodzi artys´ci

Artyści w hołdzie Męczennikom

2016-01-05 11:50

Tomasz Terteka
Edycja bielsko-żywiecka 2/2016, str. 1

Wystawę „Od św. Franciszka do bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa” można oglądać do 23 stycznia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ul. Zamkowej w Żywcu.

Na ekspozycji zaprezentowano m.in. obrazy na szkle, rzeźby, płaskorzeźby, linoryty i drzeworyty przedstawiające bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego – franciszkanów zamordowanych w 1991 r. przez terrorystów w Pariacoto w peruwiańskich Andach i wyniesionych na ołtarze jako pierwszych polskich misjonarzy męczenników w grudniu 2015 r. Wśród prac zgromadzonych na wystawie w Żywcu są obrazy na szkle autorstwa wybitnego ludowego twórcy Józefa Hulki. Na wystawę nadesłano 37 prac wykonanych przez twórców z Polski oraz jednej artystki z USA. Autorami są zarówno twórcy profesjonalni, artyści ludowi, jak i amatorzy, w tym młodzi, głównie ze szkół podstawowych z Żywca, Bielska-Białej i Krakowa. – To swoisty hołd artystów złożony Franciszkanom i Kościołowi. Powstały znakomite prace – powiedział Zbigniew Micherdziński, inicjator przedsięwzięcia.

Reklama

Wystawę otwarto 20 grudnia. Przed wernisażem, w żywieckiej konkatedrze odprawiona została Msza św. Podczas Eucharystii prowincjał o. Jarosław Zachariasz OFMConv, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, z której wywodzili się błogosławieni męczennicy, przypomniał słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w Betlejem w 2000 r., o tym, że żłóbek i krzyż są tą samą tajemnicą odkupieńczej miłości. W homilii o. Bogdan Kocańda OFMConv, kustosz rychwałdzkiego klasztoru, do którego pielgrzymował w młodości pochodzący z Łękawicy bł. o. Michał Tomaszek, podkreślił, że męczennicy z Pariacoto uwalniają nas od relatywizmu wiary. – Oni oddali swoje życie, by inni mogli żyć w godności i prawdzie. W ten sposób udowodnili, że to, co dobre i święte, ze złym światem wygrywa – podkreślił duchowny.

Ekspozycję zorganizowali: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Muzeum Miejskie w Żywcu.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Rekolekcje adwentowe  w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rekolekcje adwentowe w parafii św. Barbary w Wieluniu

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem