Reklama

TT
O franciszkanach z Pariacoto opowiedzieli swoimi pracami takz˙e młodzi artys´ci

Artyści w hołdzie Męczennikom

2016-01-05 11:50

Tomasz Terteka
Edycja bielsko-żywiecka 2/2016, str. 1

Wystawę „Od św. Franciszka do bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa” można oglądać do 23 stycznia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ul. Zamkowej w Żywcu.

Na ekspozycji zaprezentowano m.in. obrazy na szkle, rzeźby, płaskorzeźby, linoryty i drzeworyty przedstawiające bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego – franciszkanów zamordowanych w 1991 r. przez terrorystów w Pariacoto w peruwiańskich Andach i wyniesionych na ołtarze jako pierwszych polskich misjonarzy męczenników w grudniu 2015 r. Wśród prac zgromadzonych na wystawie w Żywcu są obrazy na szkle autorstwa wybitnego ludowego twórcy Józefa Hulki. Na wystawę nadesłano 37 prac wykonanych przez twórców z Polski oraz jednej artystki z USA. Autorami są zarówno twórcy profesjonalni, artyści ludowi, jak i amatorzy, w tym młodzi, głównie ze szkół podstawowych z Żywca, Bielska-Białej i Krakowa. – To swoisty hołd artystów złożony Franciszkanom i Kościołowi. Powstały znakomite prace – powiedział Zbigniew Micherdziński, inicjator przedsięwzięcia.

Reklama

Wystawę otwarto 20 grudnia. Przed wernisażem, w żywieckiej konkatedrze odprawiona została Msza św. Podczas Eucharystii prowincjał o. Jarosław Zachariasz OFMConv, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, z której wywodzili się błogosławieni męczennicy, przypomniał słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w Betlejem w 2000 r., o tym, że żłóbek i krzyż są tą samą tajemnicą odkupieńczej miłości. W homilii o. Bogdan Kocańda OFMConv, kustosz rychwałdzkiego klasztoru, do którego pielgrzymował w młodości pochodzący z Łękawicy bł. o. Michał Tomaszek, podkreślił, że męczennicy z Pariacoto uwalniają nas od relatywizmu wiary. – Oni oddali swoje życie, by inni mogli żyć w godności i prawdzie. W ten sposób udowodnili, że to, co dobre i święte, ze złym światem wygrywa – podkreślił duchowny.

Ekspozycję zorganizowali: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Muzeum Miejskie w Żywcu.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Babcia pątniczka

Babcia pątniczka

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

Światowy  Dzień  Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

"Babcia pątniczka"

Między zawierzeniem a wyprawką

Między zawierzeniem a wyprawką

Przegląd nr 34/2019

Przegląd nr 34/2019

Parafia jest matką

Parafia jest matką

Pasterska wizyta

Pasterska wizyta

Rodziny prosiły o odwagę

Rodziny prosiły o odwagę

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem