Reklama

Niedziela 2/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

I odszedł, nie trzaskając drzwiami

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

O. Jan Góra – szalony dominikanin, charyzmatyk, podbijający dla Chrystusa serca i umysły młodzieży, wymagający, szczery aż do bólu, kochający ojciec – niespodziewanie odszedł do wieczności 21 grudnia 2015 r. Ten biały zakonnik, z charakterystycznym orlim nosem, zawsze kojarzył mi się z orłem wzlatującym w niebo

Nowa polityka historyczna

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Znane łacińskie powiedzenie „Historia est magistra vitae” – historia jest nauczycielką życia – weszło w nasze życie codzienne. Dlatego z ciekawością przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom znakomitych prelegentów, osób ze świata nauki, polityki i kultury, którzy przybyli na spotkanie zorganizowane przez Fundację Białego Kruka 16 grudnia 2015 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Ojczyzna Jezusa
4-5

Pomóc chrześcijanom w Ziemi Świętej

Z kard. Edwinem Frederickiem O’Brienem – wielkim mistrzem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

z Watykanu
6

Z Watykanu

ze świata
7

Ze świata

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

pamięć • śp. o. Jan Góra OP
10-15

Wracaj już, Jasiu…

Agnieszka Bugała

Była zima 2010 r. Zbierałam materiały do książki i przyjechałam do Poznania, aby porozmawiać z Ojcem Janem. W domu zakonnym Dominikanów przy Kościuszki był gwar. Rozmawialiśmy w jego pokoju, ale ciągle ktoś wpadał, nagranie się rwało, brakowało ciszy.

Charyzmatyczny Ojciec młodzieży

Katarzyna Cegielska

Kościół, dominikanie, a przede wszystkim młodzież stracili oddanego człowieka, jakim był o. Jan Góra. Ale tym samym zyskali orędownika w niebie.

Kocham, pamiętam, czuwam...

L.D.

Lednica ma już 20 lat

O. Jan Góra OP

Spotkanie na Polach Lednickich w dniu 4 czerwca 2016 r. będzie wyjątkowe. Wprowadza nas i przygotowuje do Światowych Dni Młodzieży w lipcu w Krakowie. Ale zanim pojedziemy do Krakowa, spotkamy się na Polach Lednickich z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, 800-lecia istnienia Zakonu Dominikanów oraz 20-lecia spotkań nad Lednicą. Tak, to już dwudzieste spotkanie. Przez Bramę Rybę przeszło dużo ponad milion ludzi.

Żegnaj, Ojcze. Nadal będziemy pielgrzymować do Lednicy na spotkanie z Bogiem i z Tobą

Dominika Kulczyk

W poniedziałek 21 grudnia 2015 r. odszedł o. Jan Góra, człowiek, który witał nas w Lednicy, gdy szliśmy ku Bramie Rybie.

Ostatnie życzenie Ojca

Red.

Ostatnim marzeniem o. Jana Góry było wręczenie Pisma Świętego ze specjalną, jubileuszową dedykacją papieża Franciszka każdemu uczestnikowi XX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 4 czerwca 2016 r. W dniu swojej śmierci Ojciec Jan rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ten cel.

pożegnanie • śp. o. Jan Góra OP
16-17

Przekroczył bramę wieczności

Piotr Drzewiecki

O. Jan W. Góra OP – dominikanin, duszpasterz akademicki, przyjaciel Jana Pawła II, twórca ośrodków na Jamnej, w Hermanicach i na Lednicy, autor słów słynnej pieśni „Abba, Ojcze” – hymnu VI Światowych Dni Młodzieży – został pożegnany 30 grudnia 2015 r. i spoczął na Polach Lednickich

temat numeru: Chrzest Polski
18-19

Znad Jordanu nad Wisłę i Wartę

Ks. Marek Łuczak

Mówimy, że chrzest naznacza ludzi w sposób niezatarty. Czy takie niezatarte znamię odcisnęło się także na historii naszego narodu?

19

Rok 2016 – Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

KAI

temat numeru: Chrzest Polski • neofici
20-21

Bóg u twoich drzwi

Katarzyna Woynarowska

Przychodzą do kościoła czasem po latach niewiary, wątpliwości, szukania swojego duchowego miejsca. Czasem przybywają jakby z zupełnie innej planety. Uczą się znaku krzyża i oblizują palce po święconej wodzie, ciekawi, czy smakuje inaczej. Smakuje inaczej, bo chrzest czyni ich innymi ludźmi.

21

Chrzest dorosłych

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie
22-23

W sercu miasta żyją w sercu Boga

Mateusz Wyrwich

Każdego dnia modlą się w centrum miasta anonimowego dla wielu mieszkańców i przyjezdnych. O świcie, w południe i wieczorem. Dołączają przechodnie pędzący w tempie narzuconym przez wielkie, zabiegane miasto

25 lat Rosikon Press • 50 lat pracy twórczej Janusza Rosikonia
24-25

Rodzinny Press

Artur Stelmasiak

Dokładnie 25 lat temu żona znanego warszawskiego fotografa założyła wydawnictwo. Teraz ta rodzinna oficyna ma na swoim regale najważniejsze pozycje albumowe wydawane w Polsce

książka Rosikon Press
26

Szlakiem nadziei z prof. Normanem Daviesem

Katarzyna Cinzio

Oto historia ponad 120 tys. żołnierzy i cywili, którzy przez 1334 dni wędrowali przez niemal pół świata w nadziei, że w ten sposób uda im się wrócić do Polski.

27

Ksiądz ze starej fotografii

Włodzimierz Jaskulski

Po wojnie wśród nielicznych fotografii pozostałych w zbiorze mojej Mamy znalazło się jedno zdjęcie przedstawiające księdza. To ks. Włodzimierz Kiełkiewicz, który w latach 30. ubiegłego wieku pełnił obowiązki proboszcza w Warcie, a wcześniej posługę duszpasterską w Złoczewie. Brat księdza – Mieczysław był ożeniony z Janiną, córką moich dziadków Białobrzeskich.

rozmowa o życiu i śmierci
28-29

Nie pytam: dlaczego?

Rozmawia Anna Skopińska

Z ks. dr. Janem Kaczkowskim – chorym na glejaka mózgu, twórcą i prowadzącym Puckie Hospicjum im. św. Ojca Pio, który w czasie Adwentu głosił rekolekcje w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Łodzi – rozmawia Anna Skopińska

Rydel w Tychach
30

Arcypolskie „Betlejem”

Elżbieta Morawiec

wiara i życie
31

Ewangelista w lekarskim kitlu

Ks. Mariusz Rosik

Pochodzący z Antiochii Syryjskiej nad Orontesem Łukasz, wierny towarzysz i współpracownik św. Pawła, to postać, która intryguje chrześcijan od wieków.

liturgia tygodnia
32-33

Chrzest Jezusa

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 3, 15-16. 21-22)

Chrzest – nowe życie

Abp Wacław Depo

34

Ciekawość – dobra czy zła?

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Zaczął się nowy rok. Marzymy, przewidujemy, planujemy, a przy tym w jakiś sposób chcielibyśmy poznać przyszłość, czy to swoją, czy świata. Po prostu chcielibyśmy wiedzieć, co nas czeka. Czy jednak to pragnienie zawsze jest dobre?

felieton
35

Ślepi przewodnicy stada?

Grzegorz Górny, reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

Głównym promotorem planowanych zmian w Kościele katolickim są dziś biskupi niemieccy. Przyjrzyjmy się kondycji religijnej w ich kraju, by zobaczyć, czy warto sięgać po proponowane przez nich rozwiązania.

35

Rok Sienkiewicza, Nowowiejskiego i Cichociemnych

KAI

polskie sprawy
36-37

Zamknięci w świecie ułudy

Wiesława Lewandowska

W obu kampaniach wyborczych w 2015 r. – zarówno prezydenckiej, jak i parlamentarnej – pojawiały się dwa sprzeczne opisy polskiej rzeczywistości. Miażdżąca cały dorobek minionego 25-lecia, a zwłaszcza ostatnich 8 lat, krytyka, że mamy dziś „Polskę w ruinie”, oraz bezkrytyczny zachwyt, że „Polska jest piękna”.

fakty • opinie
38

Budżet dla rodziny

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Głównym powodem wsparcia rodzin jest nie tylko malejący przyrost naturalny, ale przede wszystkim upodmiotowienie polskich rodzin

Nowe rozmaitości

pr

NIK odkrył, że poprzedni rząd nie radził sobie z czasem. Czas, jak to ma w zwyczaju, pędził do przodu, a rząd, jak na złość, cofał się. Jeszcze trochę, i pewnego pięknego poranka obudzilibyśmy się w XIX wieku.

z prasy zagranicznej
39

Siła z różańca

pr

Kontynent perspektyw

pr

Instrukcja na wybory

pr

Zwolniony za krytykę

pr

Przeprosił za kazanie

pr

40

Polska i Rumunia jednym głosem

Milena Kindziuk

W wyjątkowo dobrej atmosferze przebiegało grudniowe spotkanie w Bukareszcie Witolda Waszczykowskiego – ministra spraw zagranicznych Polski oraz Lazăra Comănescu – ministra spraw zagranicznych Rumunii. Wyraźnie pokazało ono, że oba państwa mówią jednym głosem. I że jest to głos ważny w całym regionie

polityka zagraniczna Polski
41

Echo szczytu klimatycznego w Paryżu

Z prof. Janem Szyszko – ministrem środowiska – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

felietony
42-43

Jasność w myślach i czynach

Alina Czerniakowska

Przełom roku, zamyślenia nad przemijaniem, niewiadomym końcem życia... Wydawałoby się, że wyciszą się w nas egoizmy, kłamstwa, krętactwa, podstępne intrygi, i nawet najgorsi zaczną myśleć szlachetnie, odrzucą własne korzyści w imię wyższych celów.

Walka o media

Zdzisław Skotnicki

Europejskie grillowanie

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Nie chodzi o to, aby króliczka złapać, lecz aby go gonić.

rodzina • mówi dr Wanda Półtawska
44-45

Małżeństwo wspólną drogą do nieba

Magdalena Kowalewska

– Macie wymagać od siebie. Jeśli miłość nie jest wymagająca, nie jest miłością – mówiła dr Wanda Półtawska podczas wykładu rozpoczynającego czwartą edycję kursu pastoralnego dla małżeństw, które w przyszłości podejmą pracę w Parafialnych Ośrodkach Formacji Rodziny diecezji warszawsko-praskiej

45

Wanda Półtawska nagrodzona statuetką „Anioł Życia”

rodzina • poradnik
46

Strażnik języka

Michał Piekara

Już ponad miesiąc minął, odkąd papież Franciszek otworzył Drzwi Jubileuszowe i ogłosił rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia. To doskonały moment na pytanie o pierwsze owoce tego szczególnego czasu w twoim życiu, bracie. Obyś nie zmarnował czasu łaski!

By Dzień Zakochanych trwał zawsze

47

Kalendarz Pszczelarza Polskiego 2016

Adam Biały

Baśniowa Kapela • prezentacje
48-49

Historie niebanalne

Agnieszka Konik-Korn

To nigdy nie są bajki znikąd. One biorą się z życia, z obserwacji otaczającej nas rzeczywistości – mówi Adam Szafraniec, autor tekstów słuchowisk, piosenek i scenariuszy przedstawień dla dzieci, współtwórca duetu Baśniowa Kapela, w którym występuje wraz z żoną Dorotą

prezentacje
49

W służbie Bogu i kulturze

Wojciech Mścichowski

Była już reżyserem, scenarzystą, menedżerem, organizatorem, a często konferansjerem, przygotowała ponad 400 spektakli, które obejrzało ponad 250 tys. widzów

Niedziela Młodych
50-53

MAGIS znaczy więcej

Rozmawiali: Łukasz Sośniak, Marek Krzysztofiak

Rozmowa z młodymi jezuitami, którzy w Krakowie, pod dowództwem o. Waldka Losa SJ, koordynują program MAGIS 2016, czyli jezuickie przygotowanie do ŚDM

FAQ

Pozorny brak wolności

Mateusz M. Fryc, Student IV roku prawa w Lublinie i III roku reżyserii w Warszawie

Miłość – temat rzeka. Głęboki niczym otchłań czarnej dziury. Jeżeli choć raz kochałeś, to wiesz, o czym mówię. Miłość pochłania cię bez reszty, nie możesz spać, wykonywać najprostszych czynności, nie myśląc o tej drugiej osobie. Zrobiłbyś dla niej wszystko, by tylko była szczęśliwa.

kultura
54-55

Budowali Imperium Zła

wd

Okładka z Adą

wd

Z samego środka

wd

Dla fanów „Gry o tron”

wd

Kondycja kultury w Polsce

Mówi Stanisław Markowski

Dzisiaj w Polsce znajdujemy się w momencie bardzo ważkim dla naszego bytu. Przypomina się odpowiedź Winstona Churchilla na propozycję, by wszystkie pieniądze z kultury przeznaczyć na samoloty, bo kultura nie jest ważna. Polityk odparł wtedy: – Nie jest ważna? To po co nam te samoloty, skoro nie będziemy mieć czego bronić? Bez kultury nie ma narodu

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Samotność w autobusie

Chcą korespondować

różne
57

O potrzebie miłości

Danuta Ługowska – doktor filozofii, psycholog, terapeuta Mgr Iwona Tabulska – terapeuta Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze

Czym jest miłość? Czy możliwe jest życie przepełnione miłością? Na te i inne pytania próbujemy odnaleźć odpowiedzi w trakcie warsztatów pt. „O potrzebie miłości i przebaczenia”, odbywających się w Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze w Częstochowie.

Kalendarium 10-16 I 2016

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

58

Strogonow

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Karnawał to czas balów i spotkań towarzyskich. Najlepiej na taką okazję zaserwować sycące danie jednogarnkowe. Polecamy przepis p. Marii Błaszczyk z Szarlejki k. Częstochowy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Chrzest – dar i zobowiązanie

Ks. Krzysztof Żero

Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia. Skłania nas ona do przypomnienia sobie znaczenia sakramentu chrztu św. w naszym życiu. Jest on pierwszym i najważniejszym sakramentem, który „wyciska” na człowieku tzw. pieczęć Ducha Świętego.

Wigilia miejska

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Jak co roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Siemiatycz dotarło Betlejemskie Światło Pokoju.

Opłatek wspólnot rodzinnych w Zembrowie

Jadwiga Ostromecka

W sobotę 19 grudnia 2015 r. w parafii Zembrów odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe słuchaczy Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej, członków ogniska Wiernej Miłości z Siemiatycz ogólnopolskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” oraz parafialnej wspólnoty małżeństw.

Dyrektorzy szkół z województwa mazowieckiego u Pasterza diecezji

Lech Zakrzewski

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 15 grudnia 2015 r. bp Tadeusz Pikus spotkał się i połamał opłatkiem z dyrektorami jednostek oświatowych z powiatów sokołowskiego, węgrowskiego i łochowskiego, czyli mazowieckiej części diecezji.

Niedziela małopolska

Że kolędy nie zginą…

Maria Fortuna-Sudor

Na grudniowe podsumowanie konkursów – szopek oraz grup kolędniczych do auli domu parafialnego przy bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej przybyło liczne grono osób.

Doświadczenie patriotyzmu

Agnieszka Konik-Korn

Dziękuję, że dzięki Wam nasz kraj jest wolny” – to fragment listu, napisanego przez jednego z uczniów szkoły podstawowej „Wierchy” do Bohaterów, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Odczytaj Boże DNA

Z dr. Marcinem Majewskim rozmawiała Małgorzata Cichoń

– Tak jak człowieka nie poznamy bez Chrystusa, tak Chrystusa nie poznamy bez Pisma Świętego. W nim przeglądamy się jak w lustrze – mówi dr Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Niedziela lubelska

Niezwykły jubileusz

Urszula Buglewicz

Bp Ryszard Karpiński świętował 80. urodziny oraz 30-lecie przyjęcia sakry biskupiej.

Twoja choroba nazywa się Chrystus

Jakub Wiechnik

Nazywa się Mohammed al-Musawi, a właściwie tak nazywał się przed swoim nawróceniem. Trudno nawet porównać pozycję zajmowaną przez Musawich w krajach islamskich do pozycji społecznej szlachetnych rodów świata zachodniego, łącznie z władcami Wielkiej Brytanii czy Lichtensteinu.

Dla chorych dzieci

Sylwia Jurczyńska

Młodzieżowy Dom Kultury „Pod akacją” we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi i Dzielnicowym Domem Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zorganizował koncert charytatywny pt. „Dajmy dzieciom uśmiech”.

Klub seniora

Marcin Szwaj

Przy kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie powstał Klub Seniora „Ruta”.

Niedziela przemyska

Siła miłości

Ks. Zbigniew Suchy

Minął czas wigilii. Wielu z nas pewnie odetchnęło z ulgą. Z pewnością były domy, w których łamanie się opłatkiem nie było łatwe. Biały kawałek chleba z trudem unosił zranienia, a nawet upokorzenia.

Droga Miłosierdzia

Ks. Maciej Flader

Metropolita przemyski abp Józef Michalik otwarciem bramy miłosierdzia w przemyskiej katedrze rozpoczął Rok Miłosierdzia.

Błogosławi nam z domu Ojca

Anna Huk

W bocznym ołtarzu kościoła św. Wawrzyńca w Radymnie umieszczono relikwie Świętego Papieża Polaka. W Roku Miłosierdzia to wielki dar i zadanie dla wspólnoty parafialnej.

Podróżnych w dom przyjąć

Marek Sebastianka

W okresie Adwentu w liturgii Kościoła wspominaliśmy dwóch wielkich świętych – św. Ambrożego i św. Jozafata Kuncewicza.

Niedziela rzeszowska

Przy Bramie Miłosierdzia

Iwona Józefiak OCV

Wielu z pątników, którzy przejdą w Dębowcu przez Bramę Miłosierdzia, a potem klękną przy konfesjonale, przy ołtarzu, przy figurze Matki Bożej Płaczącej, może wyzna, jak odpustowi pielgrzymi sprzed lat, że „podobnie świętej chwili nie mieli jeszcze w życiu”.

Skąd się wzięły orszaki Trzech Króli?

Arkadiusz Bednarczyk

Wiele miast 6 stycznia organizuje kolorowe widowiska przedstawiające scenę wjazdu Trzech Króli do Betlejem. Tradycja ta zakorzeniona w Europie i w Polsce od bardzo dawna w ostatnich latach na nowo odżyła...

Osobliwości małych miast

Izabela Fac

Konferencja naukowa „Osobliwości małych miast”, zorganizowana 5 grudnia 2015 r. w Sędziszowie Małopolskim, wpisała się w trend chęci poznawania lokalnej historii.

Niedziela świdnicka

Syn umiłowany

Ks. Sławomir Marek

Teksty liturgii eucharystycznej bardzo wyraźnie wskazują nam na związek dzisiejszego święta – Chrztu Pańskiego z uroczystością Epifanii obchodzonej w Kościele od starożytności.

Kwestują na rzecz dzieci z Madagaskaru

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Blisko 50 parafii w diecezji świdnickiej w tym roku włączyło się w akcję Kolędników Misyjnych. Do 9 stycznia będą w swych środowiskach zbierać fundusze na wsparcie dzieci z Madagaskaru.

Podstawowe zasady życia społecznego (2)

Bp Ignacy Dec

W imię dobra wspólnego każda władza powinna zapewnić każdemu to, czego potrzebuje on do prowadzenia życia prawdziwie ludzkiego (...) (por. KKK 1908). Władza winna także zapewnić – przy użyciu godziwych środków – bezpieczeństwo społeczności i jej członkom (por. KKK 1909).

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Chrzest to narodziny!

Patrycja Skrobańska

Pan Bóg przychodzi z mocą, aby zniszczyć dzieła grzechu, a Jego ramię dzierży władzę, aby rozbroić Złego.

Pokłon i hołd w imieniu Rzeczypospolitej

Zygmunt Piotr Cywiński

W 45. rocznicę Wydarzeń Grudniowych (1970 r.) odbyły się w Szczecinie upamiętniające obchody. Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda.

O duszpasterstwie polonijnym

Leszek Wątróbski

– rozmawiamy z bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Pasja Teresy Wójtowicz

Bogdan Nowak

W Gryfinie przyglądam się uważnie wystawionym barwnym fotografiom wiejskich kościołów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej autorstwa Teresy Wójtowicz.

Niedziela warszawska

Ojciec duchowy całego przedsięwzięcia

Milena Kindziuk, redaktor prowadzący

Swoistym fenomenem jest ekumeniczny przekład Biblii. Od jego zakończenia mija właśnie piętnaście lat (czytaj tekst na str. IV).

Sanktuarium św. Faustyny?

Artur Stelmasiak

Świątynia przy Żytniej, to ważne miejsce na mapie warszawskiego Kościoła. Warto ją nawiedzić w Roku Miłosierdzia.

Biblia dla każdego

Witold Dudziński

Piętnaście lat, które mijają od zakończenia prac nad ekumenicznym tłumaczeniem Nowego Testamentu, pokazują, że praca specjalistów z różnych Kościołów miała głęboki sens.

Redbad dookoła świata

Wojciech Dudkiewicz

Z Redbadem Klijnstrą, warszawskim aktorem i reżyserem, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.

Ekumenizm pod wspólnym dachem

Andrzej Tarwid

W stolicy co roku zawieranych jest ponad 120 małżeństw pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań. Związki te stają przed osobliwymi wyzwaniami, ale są też szansą na zbliżenie całych wyznaniowych wspólnot.

Niedziela wrocławska

Problematyczna kolęda?

Adrianna Sierocińska

Wielu moich znajomych nie przyjmie księdza po kolędzie, bo ich zdaniem jego celem jest tylko zabranie koperty. Gdyby sens wizyty duszpasterskiej tkwił tylko w polepszeniu stanu parafialnego konta, mielibyśmy w Kościele spory kłopot. Na szczęście wcale tak nie jest. Po co więc kolęda?

Sychar – małżeństwu na ratunek

Adrianna Sierocińska

Kryzys spotyka każdego na różnych etapach życia. Małżonkowie doświadczają go kilkakrotnie. Jest szansą i należy patrzeć na niego pozytywnie. To łatwe z perspektywy czasu, lecz gdy się zaczyna, bez pomocy Boga trudno przez niego przejść.

Początki chrześcijaństwa na ziemi śląskiej

Ks. Józef Pater

Każdego wędrowca przemierzającego drogi naszego kraju uderza szczególny widok: wieże kościołów rysujące się na horyzoncie, liczba kaplic i krzyży przydrożnych, figury Matki Bożej i świątków, które przypominają o chrześcijańskim obliczu Polski.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O mocy Bożej

Bp Marian Rojek

Boże Dziecię nas nie ogranicza.

Nowe Życie w Chrystusie

Małgorzata Godzisz

To temat nowego roku duszpasterskiego z czteroletniego programu „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Co oznacza to hasło i jak zamierza je realizować Kościół w Polsce i diecezja zamojsko-lubaczowska z bp. Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz.

Jedna z Bram Miłosierdzia

Ks. Krzysztof Hawro

W naszej diecezji, podobnie jak w całym Kościele katolickim, tuż po rozpoczęciu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w Zamościu została otwarta jedna z Bram Miłosierdzia.

Poświęcenie sali gimnastycznej

Joanna Ferens

W Rakówce, w gminie Księżpol, 18 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie sali sportowej przy Szkole Podstawowej. Tego wspaniałego aktu dokonał Pasterz naszej diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Naznaczeni

Edyta Hartman

Jesteśmy naznaczeni, czy tego chcemy, czy nie. Stało się to w momencie przyjęcia przez nas, zazwyczaj w niemowlęctwie, sakramentu chrztu św. Dlaczego o tym przypominam? Otóż dzisiaj przypada w Kościele święto Chrztu Pańskiego, kończące liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

20 lat w „Niedzieli”

Katarzyna Jaskólska

Aspektom” jako diecezjalnej wkładce do „Niedzieli” w 2016 r. stuknie 20 lat. Sam tytuł jest znacznie starszy – pierwszy numer „Aspektów” ukazał się przecież już ponad 30 lat temu.

Ingresowe znaki

Ks. Adrian Put

Ingres bp. Tadeusza Lityńskiego do gorzowskiej katedry posiadał kilka ważnych znaków. Mówiły nam one dużo o tożsamości naszego lokalnego Kościoła. Nowemu Pasterzowi naszej diecezji wręczono historyczny pastorał bp. Benscha.

Jarmark bożonarodzeniowy

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

W Żarach w dniach 18-20 grudnia 2015 r. w Rynku miasta został zorganizowany jarmark bożonarodzeniowy.

Reklama

Najpopularniejsze

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...