Reklama

Niedziela Kielecka

Więcej niż schola

Archiwum scholi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Schola „Albertowe Słoneczka” od kilku lat co niedziela w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju radosnym śpiewem uwielbia Boga, pomagając wszystkim w modlitwie i przeżyciu Mszy św. W okresie bożonarodzeniowym wystąpią z koncertem kolęd, czerpiąc inspirację muzyczne ze starego i nowego skarbca.

– Bardzo lubię ich ekspresję muzyczną. Śpiewają z zaangażowaniem, które wypływa z ich spontanicznej radości i naturalności. I to jest najpiękniejsze – mówi opiekun scholi Beata Bitner-Sarna, na co dzień mama dwójki dzieci prowadząca pensjonat w Busku. Dwa lata temu przejęła opiekę nad zespołem. – Poprzedni opiekun, Joanna Szir, spodziewała się dziecka, zauważyłam, że jest potrzebna pomoc i zdecydowałam się, że poprowadzę zespół – opowiada o początkach. W czasie studiów w Krakowie była animatorem służby liturgicznej na Papieskiej Akademii Teologicznej, teraz mogła wykorzystać swoją wiedzę dla dobra parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Podczas Mszy św. ciężko jest rozśpiewać ludzi, dlatego wykorzystujemy różnorodny repertuar pieśni inspirowanych kręgiem Odnowy w Duchu Świętym, Oazą, Taizé oraz tradycyjnymi pieśniami – mówi. Oprawę instrumentalną tworzą trzy gitary oraz keyboard. W tle usłyszeć można bongosy, trójkąt, cymbałki, marakasy. Scholę tworzą dzieci od szkoły podstawowej po młodzież z technikum i liceum.

Schola występuje nie tylko w parafii. Niedawno zespół prezentował się na Turnieju Piosenki Poetyckiej w Busku-Zdroju w utworze „Dla duszy gram” Andrzeja Poniedzielskiego. W 2013 r. zdobył na tym turnieju nagrodę. Nagrodzono go również podczas Festiwalu Piosenki Religijnej. Od trzech lat dzieci biorą udział w buskich warsztatach gospel. Spotkanie z wybitnymi zagranicznymi muzykami, szkolenia są dla nich cennym doświadczeniem i inspiracją, ubogacają ich kulturę śpiewu, dają możliwość nauki i wykorzystania języka angielskiego.

Występ finałowy scholi zawsze przychodzi zobaczyć proboszcz ks. Marek Podyma, dopingując artystów. – Nic dziwnego, że w takim klimacie dorastają talenty muzyczne. Dla mnie, jako opiekuna, wielką radością jest to, że dzieci mogą tutaj odkryć swoje talenty, aż sześcioro dzieci poszło do szkół muzycznych. Wiem, że ta praca biegnie gdzieś dalej i przynosi owoce – mówi pani Beata. Schola powiększa się. Jeszcze dwa lata temu było osiemnaścioro dzieci, dziś jest ich dwadzieścia siedem.

Reklama

Obecność i pracę dzieci i młodzieży docenia zarówno parafia, jak i władze miasta. Z grantów unijnych specjalne wyjazdy, będące spotkaniem ze sztuką, organizował Marek Bębenek. W teatrze w Warszawie zobaczyli „Aidę” i „Królową Śniegu”. Parafia z Księdzem Proboszczem co roku zabiera „Albertowe Słoneczka” i służbę liturgiczną na zimowy wypoczynek. Dla wielu dzieci są to piękne przeżycia, które zostają im w pamięci. Niektóre z nich nie miałyby możliwości wyjazdu podczas ferii.

Opiekun Beata Bitner-Sarna docenia pomoc innych, aby schola mogła się rozwijać. Pan Janek co niedzielę opiekuje się sprzętem, ktoś wcześniej włącza ogrzewanie, by piątkowe próby śpiewu odbywały się w ciepłym pomieszczeniu. Zespół ma też zapewnioną opiekę duszpasterską. Mszę św. sprawuje dla nich wikariusz ks. Adam Ślósarek. I tak tworzy się wspólne dobro ku radości całej buskiej parafii.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-05 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podpisanie umowy o współprowadzeniu Zespołu "Śląsk"

Żartobliwie można powiedzieć, że „Śląsk” – tak jak Nowy Jork – nigdy nie zasypia

Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Żartobliwie można powiedzieć, że „Śląsk” – tak jak Nowy Jork – nigdy nie zasypia

W Koszęcinie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele władz regionu: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa i Członek Zarządu Henryk Mercik, podpisali 17 maja 2017 r. umowę o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Więcej ...

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous