Reklama

Wiadomości

Halloweenowe zabawy mobilizują do pokazania wartości chrześcijaństwa

fiddle Pics/Foter/CC BY

- Zwracamy uwagę na zło spektakularne, a nie zauważymy zła, które dzieje się wokół nas na co dzień. Tymczasem jest ono większym zagrożeniem niż straszenie dynią – stwierdzili uczestnicy debaty „Gdzie jest szatan”, zorganizowanej 29 października br. przez Pallotyńską Fundację Misyjną SALVATTI.pl, na 1 Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II. W gronie panelistów zasiedli: o. Radosław Broniek, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, Michał Kondrat, reżyser, twórca filmu „Mateo” i dr Włodzimierz Szyszkowski, psychiatra, wykładowca seminaryjny, współpracujący z egzorcystami.

W przeddzień Wszystkich Świętych katolicy niepokoją się, że to chrześcijańskie święto zostanie wyparte przez Halloween i że halloweenowe zabawy z dynią otwierają ludzi na działanie złego ducha. – To święto ma pogańskie korzenie, ale opętanie przez szatana nie dzieje się z dnia na dzień. Może się zdarzyć, jeśli człowiek w dłuższej perspektywie otwiera się na zło – mówił o. Radosław Broniek. Dodał, że w refleksji nad działaniem szatana w świecie nie możemy pomijać wolnej woli człowieka, która wcale nie musi ulegać podszeptom szatana. Ostrzegał, by nie popadać w paranoję i nie doszukiwać się szatana w przedmiotach codziennego użytku czy symbolach. Dla zilustrowania przytoczył historię kobiety, która chciała wyrzucić wycieraczkę sprzed drzwi swojego domu, ponieważ dopatrzyła się na niej obrazu odwróconego krzyża.

Część uczestników debaty zgodziła się, że za mało protestujemy przeciwko takim przejawom zła, jak choćby programy w telewizji, szerzące konsumpcjonizm, który pokazuje, że drugiego człowieka możemy traktować instrumentalnie, jako przedmiot konsumpcji. A to ma znacznie bardziej szkodliwe skutki, zarówno dla społeczeństwa jak i dla indywidualnego rozwoju.

Reklama

Dr Włodzimierz Szyszkowski zauważył, że obecnie powstaje wiele książek, które „tropią” szatana, nadmiernie koncentrując się na walce z nim. O wiele ważniejsze – jak podkreślał – jest staranie się o dobre uczynki na co dzień. – Najważniejszą kwestią nie jest to, czy nasze dziecko pójdzie na zabawę z halloweenową dynią. O wiele istotniejsze jest, jaki stosunek do tego będzie miała rodzina. Wśród moich pacjentów, którzy otarli się o satanizm, w ponad 90 proc. są to ludzie z patologicznych rodzin, w których szwankują wzajemne relacje – wyjaśniał psychiatra. Michał Kondrat przestrzegał przed halloweenowymi igraszkami. – Nie każdy, kto przebiera się za duchy i straszy dynią może zostać opętany przez szatana, ale jest takie ryzyko. Jeśli słyszę, że jakaś marka samochodu jest wadliwa, to jej nie kupuję, nawet jeśli jest szansa, że trafi mi się dobry egzemplarz – porównywał reżyser. Przytaczał dane, według których w Stanach Zjednoczonych w halloweenową noc ma miejsce najwięcej zabójstw i samobójstw. Pozostali paneliści zaprotestowali, twierdząc, że potrzeba więcej informacji na temat tego typu zdarzeń, by wyciągać tak dalece idące wnioski.

O. Broniek przyznał, że współczesna popkultura jest bardzo dobrym nośnikiem treści magicznych, antychrześcijańskich. To jednak jest okazja dla chrześcijan, by na tym tle wyraźniej pokazywać ludziom wartość i niezwykłość świąt chrześcijańskich. – Zamiast zwalczać Halloween, lepiej zaproponować np. Noc Wszystkich Świętych, żeby przybliżyć sylwetki świętych i pokazywać, co jest skarbem w naszej wierze. - Jeśli popatrzymy na historię chrześcijaństwa, łatwo dostrzeżemy, że dogmaty kształtowały się w zderzeniu z herezjami. Nasza wiara wykuwała się w polemikach – przypomniał dominikanin. Debata została zorganizowana w ramach cyklu comiesięcznych debat społecznych Fundacji SALVATTI. Pl, które w pisują się projekt „Przestrzeń dialogu”, realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

2014-10-30 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Holywins” podkreśla chrześcijański charakter święta

Piotr Jaskólski

W korowodzie niesiono relikwie świętych i błogosławionych

„Halloween nie należy do rodzimej tradycji hiszpańskiej” – zgodnie podkreślają rodzice, nauczyciele i katecheci. Jednak presja komercyjna i kulturowa jest ogromna. W Hiszpanii coraz bardziej staje się popularny „Holywins”, który podkreśla chrześcijański charakter uroczystości Wszystkich Świętych.

Więcej ...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

2020-01-25 12:49

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

18 stycznia 2020 r. Ojciec Święty zatwierdził wybór - dokonany przez kardynałów-biskupów - dziekana Kolegium Kardynalskiego w osobie jego eminencji kardynała Giovanniego Battisty Re – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie poinformowano, że wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego wybrano, a papież zatwierdził, Argentyńczyka, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, 76-cio letniego kard. Leonarda Sandriego.

Więcej ...

O. Zollner: Prawda nie tylko boli – prawda nas wyzwoli

2020-01-27 13:50

TVP1

Ojciec Hans Zollner jest jednym z najlepszych ekspertów w kwestii walki z nadużyciami seksualnymi w kościele. W rozmowie z Pauliną Guzik w programie Między Ziemią a Niebem TVP ducowny wskazał, że największym wyzwaniem dla polskiego Kościoła jest uporanie się z przeszłością - zrozumienie, że „w Kościele w którym było wielu bohaterów i wielu męczenników – byli także ludzie którzy molestowali nieletnich”. Ojciec Zollner wskazał, że prawda nie jest wyłącznie bolesna. Owszem boli na początku, ale kiedy już w pełni ją zobaczysz, zobaczysz też, że prawda nas wyzwoli – podsumował.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Cud z Auschwitz

Historia

Cud z Auschwitz

Polacy triumfują w Zakopanem

Sport

Polacy triumfują w Zakopanem

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...