Reklama

MR
Eucharystia dziekczynna w bielskiej katedrze

Dziękczynienie Pasterza

2016-01-14 10:30

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 3/2016, str. 1

Od procesyjnego wejścia prezbiterów, 6 stycznia rozpoczęło się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej świętowanie 2. rocznicy konsekracji i ingresu bp. ordynariusza Romana Pindla. Na czele pochodu niesiono relikwie bł. Michała Tomaszka, niedawno wyniesionego na ołtarze

W kazaniu bp Roman Pinel zwrócił uwagę na wędrujących ze Wschodu Mędrców, którzy z pewnością w sercu odszukali nowo narodzonego Króla. Jak stwierdził Hierarcha, ci orientalni wędrowcy, w odróżnieniu od Heroda, nie wykorzystali zapowiedzi mesjańskich Starego Testamentu do knucia intryg, ani, w przeciwieństwie do uczonych w Piśmie, nie pozostali bierni względem informacji o narodzinach Zbawcy w Betlejem.

– Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że człowiek może być znawcą Pisma, może znać katechizm, całą tradycję Kościoła, a równocześnie źle wykorzystać to objawienie, które Bóg daje. Herod był najbliżej źródła, wiedział gdzie Mesjasz się narodził, a mimo to całą swą wiedzę użył, aby przeszkodzić Bożym zamiarom. Można wreszcie mieć bardzo niewiele wiedzy co do Słowa Bożego, ale tak skwapliwie ją wykorzystać, jak uczynili to Mędrcy – stwierdził bp Roman Pindel.

Reklama

Ksiądz Biskup odniósł się także do posługi bł. Michała Tomaszka i jego współbrata, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, których praca misyjna wśród najuboższych Peruwiańczyków zaprowadziła na ołtarze. – „Zginęli z nienawiści do wiary. Dlatego, że głosili Chrystusa i pomagali ludziom. Dlatego, że gasili zapał ludzi do rewolucji” – biskup Roman cytował słowa przywódcy komunistycznych partyzantów ze Świetlistego Szlaku, który w ten sposób tłumaczył sens ich unicestwienia. Zdaniem Hierarchy, ofiara z życia, jaką złożyli obaj franciszkanie, była dopełnieniem Chrystusowej misji zmierzającej do objawienia ludziom orędzia Bożego, której początków należy szukać w Betlejem.

Na koniec Mszy św. okolicznościowe życzenia, w imieniu prezbiterów Kościoła bielsko-żywieckiego, zgromadzeń i zakonów męskich i żeńskich oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, złożył Biskupowi Ordynariuszowi ks. Stanisław Morawa: – „Dbaj o jedność naszego Kościoła lokalnego, gdyż od niej nie ma nic lepszego. Wszystkich dźwigaj jak i ciebie Pan dźwiga. Nieustannie znajduj czas na modlitwę pośród tylu codziennych obowiązków”. Tak pisał Ignacy do Polikarpa, a my czynimy jego słowa naszymi i dodajemy do nich dar naszej codziennej modlitwy za Księdza Biskupa – życzył proboszcz sanktuarium maryjnego w Hałcnowie.

Tagi:
bp Roman Pindel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem