Czterdziestego dnia po narodzeniu Jezus został przyniesiony do świątyni jerozolimskiej i ofiarowany Bogu na własność, był przecież pierworodnym synem. Maryja i Józef jako ofiarę złożyli synogarlicę, byli bowiem bardzo biedni. Tradycja tego obrzędu wiązała się z pamiątką ocalenia pierworodnych synów Izraela podczas niewoli egipskiej. W świątyni spotkali starca Symeona, który wziął Jezusa na ręce i powiedział o Nim, że jest „Światłością na oświecenie pogan i na chwałę Izraela” (Łk 2,32).
Święto Ofiarowania Pana Jezusa obchodzone było w Jerozolimie już w IV wieku. Dwa wieki później pojawiło się także w Kościele zachodnim. Tradycyjnie ten dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej (dawniej dzień ten nazywano Oczyszczeniem Maryi Panny). Gromnica, która tego dnia święcona jest podczas wszystkich Mszy św. w Kościele rzymskokatolickim, symbolizuje Chrystusa, który jest „światłością prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi” (J 1,9).
2 lutego to także Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1997 r., dzień naszej modlitwy za osoby, które poświęciły swoje życie na służbę Bogu i ludziom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu