Reklama

Niedziela 5/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Gdy Czech jest Polakiem

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wielkie emocje przeżyliśmy w związku z niedawną debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Ostatecznie to nie Polska znalazła się na dywaniku w Strasburgu. Doszło tam bowiem do krytycznej oceny instytucji Unii Europejskiej – tych, które miały nasz rząd rozliczać w związku z sygnałami, że niby w Polsce demokracja jest zagrożona.

Drzwi Miłosierdzia w naszych domach

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Papież Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia i bardzo często nawiązuje do tego, przy każdej okazji mówi o Bogu jako miłosiernym Ojcu, podkreśla, że miłosierdzie jest niejako imieniem Boga. Skłania nas to do szczególnego zastanowienia się nad miłosierdziem

z Watykanu
4

Z Watykanu

Do współpracy, aby razem nieść miłosierdzie Boże aż po krańce świata, wezwał papież Franciszek chrześcijan różnych wyznań podczas audiencji generalnej 20 stycznia br. W katechezie wskazał na specyfikę Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywanego w okresie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

medialna manipulacja
5

Z kontekstu wyrwano słowa przewodniczącego KEP

Kościół, choć apartyjny, to nie aspołeczny

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

5

Krótko

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

14 kwietnia 966 - 14 kwietnia 2016
7

Urodziny Kościoła i państwa

Milena Kindziuk

Szykują się huczne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski i powstania państwa polskiego. Z tej okazji 15 kwietnia w Poznaniu, a więc po raz pierwszy poza Warszawą, odbędzie się specjalne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Prezydent RP Andrzej Duda wygłosi wtedy orędzie do narodu

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Do Konfraterni Zakonu Paulinów został włączony dr n. med. Karol Biskupek, lekarz Szpitala Miejskiego im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie. Uroczystość miała miejsce 18 stycznia br. podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

z Polski
9

Z Polski

premier Beata Szydło w Parlamencie Europejskim
10-11

Demokracja na dywaniku

Artur Stelmasiak

Strasburska debata o Polsce uruchomiła lawinę krytyki pod adresem unijnych instytucji. Premier Beata Szydło przejęła inicjatywę nad całą dyskusją.

dysputa 5. • raport jasnogórski 2016
12-13

Nowy człowiek w Chrystusie

Ks. Jacek Molka

Piąta debata z cyklu Raport Jasnogórski 2016 odbyła się 24 stycznia br. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Comiesięczne dysputy mają przygotować naród do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski przez refleksję nad przesłaniem Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 r.

telewizja internetowa Salve TV
14

Telewizja lifestyle’owa

Witold Dudziński, MK

Diecezja warszawsko-praska oficjalnie uruchomiła telewizję internetową Salve TV.
Na jej antenie można oglądać programy, które – jak podkreślają twórcy stacji – mają inspirować do działania i promować wartości chrześcijańskie

wywiad z wybitnym śpiewakiem
16-18

Kocham kraj Jana Pawła II

Z maestro Andreą Bocellim rozmawiał Włodzimierz Rędzioch

Dziś jest jednym z najbardziej znanych Włochów na świecie, jego głosem zachwycają się wszyscy, o czym świadczy fakt, że sprzedano ponad 110 mln jego płyt. A miał się nie narodzić – lekarze zalecali jego matce, by przerwała ciążę, bo istniało ryzyko, że dziecko urodzi się niepełnosprawne.

premiera filmu
19

Bernadetta. Cud w Lourdes

Na ekrany polskich kin 29 stycznia br. wchodzi film pt. „Bernadetta. Cud w Lourdes”, który opowiada historię objawień Matki Bożej w grocie na południu Francji. Twórcy produkcji pozostali wierni wydarzeniom historycznym, a postać głównej bohaterki oparli na informacjach zawartych w pismach o. René Laurentina, najwybitniejszego znawcy tematyki Lourdes

temat numeru: zakończenie Roku Życia Konsekrowanego
20-21

W świetle gromnicy

Ks. Jarosław Krzewicki

Kończy się Rok Życia Konsekrowanego. Uroczysta celebra papieska w Bazylice Watykańskiej będzie ostatnim jego aktem. Nie przez przypadek odbędzie się w święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2016 r.

temat numeru: zakończenie Roku Życia Konsekrowanego • różne drogi powołania
22-23

Nietypowy Mnich

Z bratem Tadeuszem z Tyńca rozmawia Anna Przewoźnik

Tomasz Stasiak – lat 57, w tym 27 lat w małżeństwie. Ojciec 24-letniego syna. Przeszło 30 lat pracy zawodowej na stanowisku kierowniczym. Były radny i wiceprzewodniczący piotrkowskiej Rady Miasta. Od 5 lat wdowiec. Do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu wstąpił w czerwcu 2013 r. Przyjął imię Tadeusz. W tym roku złożył pierwsze śluby czasowe. Jest jednym z braci w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Polacy w świecie • Arktyka
24-25

Wierny świadek

Z ks. Marcinem Rumikiem rozmawia Anna Buda

Mówi się, że Arktyka nie jest dla każdego i w przeciwieństwie do Pana Boga, który jest nieskończenie miłosierny, ona nie wybacza błędów.

teologia społeczna bp. Teodora Kubiny • wczoraj i dziś z „Niedzielą"
26-27

Żal mi ludu

Ks. Mariusz Frukacz

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po utworzeniu diecezji w 1925 r. Sakrę biskupią otrzymał 2 lutego 1926 r. w Bazylice Jasnogórskiej. Konsekratorem był metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha, a współkonsekratorami – biskup kielecki Augustyn Łosiński i biskup katowicki August Hlond.

27

Medal „Niedzieli” dla Przeora z Wieruszowa

jłm

Paulińska parafia pw. Ducha Świętego w Wieruszowie (diecezja kaliska) przeżywała 17 stycznia br. uroczystość odpustową ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Sumie odpustowej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Jacek Molka, redaktor „Niedzieli”.

chrzest Polski • mój chrzest
28-29

Kto z was zna datę swojego chrztu?

Ks. Szymon Stępniak

Chcę zadać wam jedno pytanie: kto z was zna datę swojego chrztu?
Z pewnością nie wszyscy. Dlatego zapraszam was, abyście poszukali tej daty, pytając np. swych rodziców, dziadków, rodziców chrzestnych lub idąc do parafii.

relikwie
30

Owoc szacunku i źródło mocy

Ks. Łukasz Laskowski

Od starożytności doceniano święte pamiątki, z których z czasem wyrosła cześć oddawana relikwiom. Choć nie leży ona w centrum chrześcijaństwa, ma swoją zapowiedź w samej Biblii.

wiara i życie
31

Szalony Maksiu

Ks. Mariusz Rosik

Po założeniu Niepokalanowa o. Maksymilian Kolbe nie ustawał w planowaniu kolejnych placówek misyjnych. Od 1927 r. coraz śmielej marzył o wyjeździe do Japonii.

31

Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich

liturgia tygodnia
32-33

Jezus odrzucony w Nazarecie

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 4, 21-30)

Zdrowa pamięć

Ks. Jarosław Krzewicki

Jak ptak, co opuszcza swe gniazdo, tak człowiek migruje po firmamencie ziemskich dróg. Drogi naszych przodków rozsianych po świecie często wiodły swą pamięć do kolebki istnienia. Dla nas, Europejczyków, to Jerozolima, Rzym, Ateny.

prezentacje
34

Polska jest wielka przez kulturę

Jadwiga Kamińska

Artyści amatorzy z Litwy, Białorusi i Polski wzięli udział w Jagiellońskich Teatraliach. W ciągu trzech dni w Teatrze Młodego Widza w Łodzi prezentowane były spektakle i koncerty. W przerwach gości zapraszano na degustację potraw kuchni regionalnych

felieton
35

Stolica Apostolska bliska Tysiącletniej Polsce

Jan Żaryn

Władze komunistyczne w kraju nie pozwoliły głowie Kościoła w Polsce na wyjazd do Rzymu. Prymas Stefan Wyszyński został powtórnie więźniem, tym razem zamkniętym w PRL

35

Książka z górnej półki: Dogmatyka katolicka

relacje • zapowiedzi
36-37

Jan Paweł II – Święty szlifowany cierpieniem

Anna Wyszyńska

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, które od czterech lat organizuje cykl spotkań „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, gościło już wielu świadków życia i świętości Papieża

XXVI Festiwal „Gaude Mater” coraz bliżej

akw

fakty • opinie
38

Przy odsłoniętej kurtynie

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

W parlamencie dobiegły końca prace nad nowelizacją kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby specjalne billingów i prowadzenia kontroli operacyjnej.

Nowe rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Muzułmanów będzie więcej niż Żydów

pr

Watykańskie parafie przyjęły uchodźców

pr

Kiedy wspólne świętowanie?

pr

Pierwsza eutanazja

pr

Papież na Ukrainie?

pr

Krok w stronę kanonizacji

pr

Wywiad z Papieżem Koptów

pr

świat • punkty zapalne
40-41

Islamski terroryzm zabija

Tomasz Winiarski

Duże zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest jednym z głównych tematów w mediach po obu stronach Atlantyku. Do głównych zadań stojących przed amerykańskimi i europejskimi przywódcami w 2016 r. będzie należeć zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom.

oceny
42

Siewcy kąkolu

Stanisław Polak

Usłyszałem kiedyś wiele mówiące zdanie: Kłamie, jak oddycha. Chodziło o pewnego polityka, który jako minister w jednym z resortów dość często mijał się z prawdą. Ale istotnie, są pośród nas ludzie, których można by tak scharakteryzować, którzy wręcz trudnią się preparowaniem faktów

felietony
44-45

Dziękujemy!

Alina Czerniakowska

Sumienie opozycji

Zdzisław Skotnicki

Polscy Europejczycy

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Po przeprowadzce do Brukseli chcą nadzorować i cenzurować nowe polskie władze przy pomocy unijnych instytucji.

rodzina • służba zdrowia • Szpital Przyjazny Dziecku
46-47

Cud narodzin

Anna Wyszyńska

propozycje • prezentacje
48

Pociąg „Niedzieli” do Watykanu

Przyjmujemy zapisy na PIELGRZYMKĘ z okazji 90. urodzin „Niedzieli”

„Skaldowie” w USA

Ks. Cezary Chwilczyński, Nowy Jork

Zespół „Skaldowie” na zakończenie roku złotego jubileuszu (50-lecia działalności na polskiej scenie muzycznej) koncertował w polskich parafiach w Stanach Zjednoczonych.

opieka nad starszymi
49

Troska o seniorów

Witold Dudziński

Liczba seniorów w polskim społeczeństwie najpewniej wciąż będzie rosła, dlatego już dziś należy przygotować się do podjęcia tego wyzwania – ostrzega prof. Piotr Błędowski z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego

Niedziela Młodych
50-53

Święty „na lajcie”

Mateusz Odachowski

Mieszkaliśmy niedaleko siebie. Grzesiek pochodził z Sarzyny, ja z niedalekiego Leżajska. Był ode mnie parę miesięcy starszy. Zanim go spotkałem, słyszałem o Gorylu (jak go wszyscy nazywali) wiele dobrego. Poznałem go podczas formacji w Ruchu Światło-Życie. Nie dało się go nie lubić.

Papieska niespodzianka na ŚDM

Irena Świerdzewska/BP KEP

Papież Franciszek ma dla młodzieży specjalną ofertę. „Bądźcie jak Frassati!” – wzywa. Relikwie bł. Pier Giorgia Frassatiego przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży

Z kroniki ŚDM

kultura
54

Konfidenci

wd

Dookoła świata

wd

Droga do Poznania

wd

Zjawa na śniegu

wd

Realizacja „Zjawy” ma długą historię – wielokrotnie projekt podejmowano i zarzucano – która sama nadawałaby się na film. Pierwsze próby podjęto w 2001 r. Wreszcie, po latach, zdjęcia ruszyły jesienią 2014 r. Od razu założono, że scenerie mają być naturalne, a nie wykreowane komputerowo.

Będzin • festiwal kolęd i pastorałek
55

Samolotem z kolędą przez świat...

Agnieszka Raczyńska-Lorek

W niezwykłą podróż przez świat w poszukiwaniu najpiękniejszych kolęd i tradycji bożonarodzeniowych 17 stycznia br. udali się uczestnicy XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego
56

Ta walka kosztuje

Agnieszka Konik-Korn

Modlitwa, duchowa adopcja to dla osób wierzących paliwo, które sprawia, że dzieło pro-life trwa – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk

różne
57

63. Światowy Dzień Trędowatych

Dr Kazimierz Szałata, Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau, fundator UIARF

57 kalendarium 31 I – 6 II 2016

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

58

Faworki

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Czas karnawału nie może się obyć bez przepysznych pączków i faworków. Choć nie należą one do najlżejszych, nie ma lepszej pory niż zimowe miesiące do przyrządzania tych łakoci i zajadania się nimi. Nasz organizm, aby zrównoważyć bilans energetyczny, potrzebuje więcej kalorii.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Szukać proroków

Ks. Piotr Bączek

W większości unikamy krytyk, boimy się sytuacji odsłaniających nasze niedoskonałości, błędy, potknięcia. Sam w sobie strach przed demaskacją nie jest zły. O wiele gorsze jest szukanie wokół siebie ludzi, którzy nam „słodzą”, mówią to, co chcemy usłyszeć, co usłyszeć nam miło i przyjemnie.

Radykalnie wybrała miłość

Z s. Darią Dobrowolską – serafitką rozmawia Monika Jaworska

Odpowiadają na Boże zaproszenie całym swoim życiem. Idą za Jezusem, by poprzez to jeszcze lepiej służyć ludziom. Takie są osoby konsekrowane. 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, przypada kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Górale będą się spotykać w Rychwałdzie

Tomasz Terteka

W sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie 17 stycznia po raz pierwszy odprawiona została Msza św. „góralska”. Takie spotkania organizowane będą w każdą 3. niedzielę miesiąca u ojców franciszkanów, na które zaproszeni są wszyscy górale, nie tylko z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

Niedziela podlaska

Chrystus – Światłość świata

Ks. Krzysztof Żero

W święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) 2 lutego w kościołach kapłani pobłogosławią świece zwane gromnicami. Ich płomień symbolizuje Chrystusa – Światłość świata. Zapala się je w różnych momentach naszego życia jako znak Bożej opieki (np. podczas burzy) oraz przy umierających, aby światło prowadziło ich do Chrystusa

Nowy Rok, idą zmiany…

Ewelina Trusiak

Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” tradycyjnie rozpoczynają rok od wspólnego spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem. W tym roku zostało ono połączone z wyborami do Zarządu Diecezjalnego KSM i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na VII kadencję

Niedziela małopolska

Na dobre i na złe

Maria Fortuna-Sudor

To ich święto we wspólnocie Kościoła – Dzień Życia Konsekrowanego, który przypada w najbliższy wtorek, 2 lutego. Święto kapłanów, sióstr i braci zakonnych. Kim są w naszym życiu? Do czego ich potrzebujemy? Jak postrzegamy?

Góra liczy na nas

Małgorzata Cichoń

Msza św. dziękczynna za życie i działalność duszpasterską o. Jana Góry OP zostanie odprawiona w bazylice Mariackiej w Krakowie 6 lutego o godz. 18.30. Modlitwie ma przewodniczyć bp Grzegorz Ryś.
Po Eucharystii będzie można posłuchać świadectw o ojcu Janie

Mnożą radość

Agnieszka Konik-Korn

Kiedy gram, czuję, że robię coś dobrego, pięknego i pożytecznego – mówi Maja z zespołu „Jakubowe Muszelki” z Więcławic Starych. – Pamiętam też, dla Kogo to robię – dodaje.

Wymaga roztropności

Z ks. Piotrem Studnickim rozmawiała Maria Fortuna-Sudor

Ks. dr Piotr Studnicki jest zastępcą rzecznika archidiecezji krakowskiej i kierownikiem redakcji programów katolickich TVP Kraków. Tytuł doktora obronił na Wydziale Komunikacji Społeczno-Instytucjonalnej Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. O roli komunikacji i mediów społecznościowych w Kościele z ks. Piotrem Studnickim rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Niedziela łódzka

Pokazują, jak kochać

AS

Pochylają się nad drugim człowiekiem – tym najmniejszym i tym u schyłku życia. Nie tylko przekazują mu prawdy o Bogu, katechizują czy ewangelizują. Bardzo często ciężko pracują. Z dziećmi, młodzieżą, w szkołach, szpitalach.

Strach, respekt i wielka ufność

Oprac. Dagmara Zalewska

Daniel Trzaskowski chorował na nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię i radioterapię. Zmarł w Boże Narodzenie 2015, mając 20 lat. W walce z chorobą i z lękiem przed śmiercią pomagał mu Jezus. Daniel opowiedział o tym w krótkim filmiku, który przez cztery dni od publikacji obejrzało 5 tysięcy osób.

Wieści z dalekiej „Niwy” misyjnej – z Boliwii

Ks. Andrzej Borowiec SDB, misjonarz, Cochabamba – Boliwia

Jestem misjonarzem, salezjaninem i do Boliwii przyjechałem przeszło 2 lata temu. Wcześniej przez 6 lat służyłem na Kubie w Hawanie. Boliwia jest totalnie różna od Kuby, tak pod względem kultury, jak i tradycji. Przez 6 lat pobytu na Kubie doświadczyłem różnych przeżyć i przygód.

Niedziela przemyska

Wdzięczność

Ks. Zbigniew Suchy

Za dwa dni zakończymy Rok Życia Konsekrowanego. Oczywiście zakończymy go w sensie kalendarzowym, ponieważ to życie ciągle w Kościele jest żywe i obecne.

Gromniczna Pani na Podkarpaciu

Jan Marczak

2 lutego na pamiątkę Ofiarowania Pańskiego w naszych kościołach święcimy niezwykłe świece – gromnice, dawniej tylko woskowe, przystrojone mirtem i kwiatami, aby zanieść je do domów i używać w ważnych i niebezpiecznych chwilach

Odwaga

Julian Ostrowski

Gdyby to było możliwe, homilie w tę niedzielę winni głosić rodzice – kapłani ogniska domowego. Oni najgłębiej doświadczają prawdy, o której słyszymy w dzisiejszych czytaniach. Nakaz, który usłyszał Jeremiasz: „przepasz biodra”, rozbłyskują w życiu rodziców niezliczoną odmianą świateł.

Niedziela warszawska

Karnawał przed postem

Milena Kindziuk, redaktor prowadzący

Niektórzy uważają, że aby dobrze wejść (druga wersja: dobrze przeżyć!) w Wielki Post potrzebny jest karnawał.

Misjonarz Miłosierdzia

Z ks. Romanem Trzcińskim rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Z ks. Romanem Trzcińskim, duszpasterzem akademickim w parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, misjonarzem miłosierdzia, rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Warszawa zaoszczędzi na sześciolatkach?

Artur Stelmasiak

Stołeczny ratusz będzie namawiał rodziców, aby zapisywali sześciolatki do pierwszych klas

Jedyne takie muzeum

Andrzej Tarwid

Na tej wystawie zobaczymy wiele zaskakujących eksponatów. Także takich, których istnienia nikt się nie domyślał. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego już wkrótce zostanie otwarte.

„Rój” wreszcie w kinie

wd

W marcu w kinach pojawi się film „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, opowiadający o jednym z dowódców powojennego podziemia niepodległościowego Mieczysławie Dziemieszkiewiczu. O dokończenie i rozpowszechnianie filmu reżyser walczył ponad pięć lat.

Niedziela wrocławska

Okno życia jak koło ratunkowe

Magdalena Lewandowska

Wrocławskie Okno Życia uratowało już dziesięcioro dzieci – ostatnie 9 stycznia tego roku. Otwarte 23 września 2009 r. przy ul. Rydygiera 22 i od początku prowadzone przez Siostry Boromeuszki, jest alternatywą dla matek, które nie mogą wychować swego dziecka i urodziły je w tajemnicy przed rodziną i bliskimi

Ferie zimowe w naszej parafii

Anna Buchar

Rozpoczęły się ferie zimowe. Parafie archidiecezji wrocławskiej przygotowały się na ten wyczekiwany przez dzieci i młodzież dwutygodniowy odpoczynek od szkolnych obowiązków, organizując z myślą o nich szereg atrakcji!

Rok łaski, rok dziękczynienia

30 listopada 2014 r. w Kościele rozpoczął się Rok Życia Konsekrowanego, który 2 lutego br. dobiega końca. Przez cały rok mogli Państwo we wrocławskiej edycji „Niedzieli” poznawać zgromadzenia działające na terenie naszej archidiecezji i – przede wszystkim –ludzi, którzy je tworzą. Nadszedł więc czas na podsumowania.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O miłości chrześcijańskiej

Bp Marian Rojek

Miłość gasi kłótnie, usuwa podziały, tam, gdzie ludzkie, ułomne pychą myślenie i postępowanie pozwala się nią przeniknąć.

Pokolędowa refleksja

Ks. Krzysztof Hawro

Kończący się miesiąc to nie tylko pierwsze tygodnie nowego oku. Dla wielu z nas to przede wszystkim czas wizyty duszpasterskiej, którą kapłan składa w domach i rodzinach swoich parafian. Zwykle rozpoczyna się ona zaraz po świętach lub po nowym roku.

Spotkanie pokoleń

Adam Łazar

Po raz drugi Stowarzyszenie „Czas na pomoc” w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach 9 stycznia zorganizowało Spotkanie Pokoleń. Jego celem było utrwalenie pamięci o tych mieszkańcach powiatu lubaczowskiego, którzy doznali deportacji na „nieludzką ziemię”.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Warto o nich mówić

Katarzyna Jaskólska

Końcem stycznia wypada wspomnienie św. Jana Bosko, człowieka, który w czasach politycznych i społecznych przemian we Włoszech wyszukiwał w bezimiennym tłumie opuszczonych młodych ludzi i otaczał ich opieką.

To już 30 lat!

Ks. Adrian Put

22 stycznia 1986 r. w miejscowości Przetocznica k. Krosna Odrzańskiego zginął tragicznie bp Wilhelm Pluta. Jechał do Gubina na spotkanie z kapłanami. 22 stycznia w katedrze gorzowskiej odbyły się okolicznościowe obchody tej szczególnej rocznicy

Mamy małą bazylikę

Kamil Krasowski

Krępa to niewielka miejscowość położona w województwie lubuskim, która obecnie stanowi część miasta Zielona Góra. Znajdują się tu obiekty wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, takie jak młyn wodny z XIX wieku czy fabryka tektury z przełomu XIX/XX wieku. Znajduje się tu także kościół pw. Dobrego Pasterza, należący do pobliskiej parafii w Zawadzie

Z Maryją w cieniu krzyża

Katarzyna Jaskólska

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Przygotowania są coraz bardziej zaawansowane. Już niedługo w naszej diecezji rozpocznie się peregrynacja symboli ŚDM

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho