Reklama

Niedziela Małopolska

Warto pamiętać!

wikipedia.pl

W podkrakowskiej Morawicy trwa budowa wyjątkowego pomnika, mającego uczcić jubileusz Chrztu Polski i ukazać niezłomność narodu, który swą siłę czerpie z wiary. Już 5 marca organizatorzy zapraszają na uroczystość poświęconą bohaterskim żołnierzom podziemia antykomunistycznego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wtedy odsłonięte zostaną pierwsze tablice upamiętniające Żołnierzy „Wyklętych” z dawnych województw: krakowskiego, katowickiego, kieleckiego, rzeszowskiego i lubelskiego. Na tablicach wypisano nazwy oddziałów oraz nazwiska żołnierzy, które jak dotąd zgłoszono do Rady Realizacji Pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna”. Choć główne uroczystości związane z odsłonięciem postumentu odbędą się 23 kwietnia, postanowiono poprzedzić je marcowym wydarzeniem, by dodatkowo uhonorować postacie Żołnierzy Niezłomnych. Kwietniowe spotkanie skoncentruje się natomiast na temacie Chrztu.

Trzeba ich wspomnieć

Organizatorom inicjatywy bliskie jest przesłanie św. Jana Pawła II, który zwracał się do rodaków z apelem o pielęgnowanie polskiej kultury, historii, tradycji oraz „dziedzictwa ducha, jakie zaczęło się od «Bogurodzicy»”: „Proszę Was: Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowujcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!” – mówił Papież do młodzieży zgromadzonej w Gnieźnie, 3 czerwca 1979 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei w liście z okazji 50. rocznicy bitwy o Monte Cassino (z dn. 18 maja 1994 r.), przypominając o cenie, jaką Polacy zapłacili za swą niepodległość, Ojciec Święty podkreślił: „Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przyniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i przed historią, ażeby nie zamazywać prawdy o naszej przeszłości w tym decydującym momencie dziejów. Kościół wspomina swoich męczenników w martyrologiach. Nie można dopuścić do tego, ażeby w Polsce, zwłaszcza w Polsce współczesnej, nie zostało odtworzone martyrologium Narodu polskiego”.

Zbyt wiele białych plam

O tworzonym w Morawicy dziele niejednokrotnie już pisaliśmy (m.in. „Niezłomność czerpali z wiary” – „Niedziela Ogólnopolska” 45/2015, „Wiara była naszą siłą” – „Niedziela Małopolska” 47/2015). Przypomnijmy: powstający pomnik ma dwa „oblicza”. Awers to dzieje niezłomności polskiego narodu, ukazane w symbolach i datach, a rewers upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych, wyklętych przez system totalitaryzmu komunistycznego. Jak zaznaczają inicjatorzy przedsięwzięcia, ma ono ukazać miłość do Ojczyzny, a zarazem wielkość ofiar złożonych dla niej przez Niezłomnych.

W okolicznościowych folderach przygotowanych pod kierownictwem ks. Władysława Palmowskiego, proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła, czytamy: „Dzieje narodów piszą ludzie swoim życiem i osobistą postawą jak i wspólnotowym działaniem. Każde wydarzenie zapisane jest przez życie konkretnego człowieka, jego imię i nazwisko. Dziś historia naszej Ojczyzny ma jeszcze wiele białych plam. Wielu wspaniałych jej synów i córek oddających swe życie z miłości do Ojczyzny nie posiada swego grobu, a imię i nazwisko skazane jest na zapomnienie. Najczęściej to ci, co do końca walczyli o Niepodległość Ojczyzny po II wojnie światowej. Czas, by przywołać ich pamięć i wierność Ojczyźnie, a ich imiona i nazwiska ocalić dla potomnych. Pokazać, ilu ich było zamordowanych i skazanych na zapomnienie”.

Można dołączyć

Wciąż można dołączyć do grona fundatorów dzieła – potrzebne dane znajdują się na stronie internetowej parafii: www.morawica.net. Warto też wpisać datę 5 marca do kalendarza i wziąć udział w morawickim wydarzeniu, na którym nie zabraknie żyjących Niezłomnych, ich rodzin oraz osób pielęgnujących pamięć o polskim dziedzictwie.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o nowym błogosławionym

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Dajana Kurantowicz

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Archidiecezja Kult „Kardynała Szczecińskiego” pozostaje wciąż żywy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zarówno przez jego nauczanie, ale także przez miejsca pamięci.

Więcej ...

Abp Galbas: tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie spotkałem w żadnym cywilizowanym kraju

2025-04-20 22:11

Episkopat News

Ubolewam nad klimatem dyskusji o religii w szkole; tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie spotkałem w żadnym cywilizowanym kraju - powiedział PAP metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Dodał, że lekceważeni czują się nie tylko biskupi, ale też nauczyciele religii, rodzice i uczniowie.

Więcej ...

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa Marta

2025-04-22 09:26

Grzegorz Gałązka

W kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie wystawiono otwartą trumnę z ciałem papieża Franciszka. Przybyli tam na modlitwę najbliżsi współpracownicy papieża. Przy trumnie pełni straż Gwardia Szwajcarska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Kościół

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę