Reklama

Niedziela 6/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Odbudować dumę z bycia Polakiem

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Mamy prawo, a nawet obowiązek zadać dziś pytanie: Polsko, co uczyniłaś ze swoim chrztem?

Trud sprzątania

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Dzisiaj owi „demokraci” z wielkim tupetem występują jako „obrońcy demokratycznego ładu”, zasypując słowami potępienia obecnie rządzącą prawicę, organizując marsze protestacyjne i wiece.

z Watykanu
4

Z Watykanu

z kraju i ze świata
5

Z kraju i ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

dookoła Polski
7

Dookoła Polski

wd

Wystąpienie szefa MSZ z informacją o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 r. było wydarzeniem politycznym tygodnia w Polsce. Minister Witold Waszczykowski zapowiedział, że polityka Polski będzie odważna, realistyczna i skuteczna.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z kraju i ze świata
9

Z kraju i ze świata

temat numeru: Wielki Post
10-11

Wielkopostne strumienie

Ks. Jarosław Krzewicki

Czas Wielkiego Postu przed nami. Potrwa czterdzieści dni. W kościołach wierni pójdą Drogą Krzyżową i zaśpiewają „Gorzkie żale”. Czy wielkopostne przeżycia w tym roku będą takie jak zawsze?

1050. rocznica Chrztu Polski
12

Ewangelia jest przed nami

Z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawia ks. Jacek Molka

O przygotowaniach do rocznicowych uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawia ks. Jacek Molka

na 1050. rocznicę Chrztu Polski
13

„Krzyż i Orzeł”

11 lutego • XXIV Światowy Dzień Chorego
14-15

Bądźmy narzędziami Miłosierdzia

Red.

Co roku we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, przypadające 11 lutego, Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Ojciec Święty publikuje specjalne orędzie.

Miejsce uzdrowień

Ks. Marek Łuczak

– W Lourdes spadłem z konia jak św. Paweł w drodze do Damaszku – wspomina po latach dr Maurice Caillet. – W wieku 53 lat towarzyszyłem chorej żonie w podróży do tego francuskiego sanktuarium. Tam po raz pierwszy zetknąłem się z Eucharystią i innymi sakramentami. Doświadczyłem wówczas prawdziwego nawrócenia, a później przyjąłem chrzest

opowieść prawdziwa
16-17

O strażaku z WTC

Aleksandra Polewska

Jean Palombo przyleciała na Światowe Dni Młodzieży do Toronto, choć od dawna nie była już ani nastolatką, ani studentką. W zasadzie jedyną nicią, która łączyła ją z młodzieżą, był fakt, że była po prostu matką nastolatków – w tym 17-letniego Anthony’ego.

sługa Boży bp Piotr Gołębiowski
18-19

Na trudne czasy Bóg daje wielkich ludzi

Ks. Andrzej Wąsik

Powojenna, komunistyczna rzeczywistość była dla Kościoła w Polsce trudnym czasem. Boża Opatrzność dała nam jednak Wielkiego Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego, dała nam Papieża Polaka, który „wydostał nas z czerwonej niewoli” (por. Hołd górali polskich Papieżowi z 1999 r.).

papież Franciszek do Roty Rzymskiej
20-21

Rodzina, jakiej chciał Bóg...

Ks. Wojciech Góralski, Prawnik kanonista na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

22 stycznia 2016 r. w Pałacu Apostolskim odbyło się doroczne spotkanie Ojca Świętego z prałatami audytorami (sędziami) oraz pozostałymi pracownikami Trybunału Roty Rzymskiej, inaugurujące kolejny rok sądowniczy.

wspomnienie • o. Jan Góra OP
22-23

Tylko orły

Katarzyna Woynarowska

To będzie zaledwie kilka wrażeń, parę wspomnień, może nieco bezładnych, ale przecież emocje uładzone i skatalogowane przestają być emocjami. – A myśmy go kochali, wielu go kochało, to była odpowiedź na miłość, którą nam dawał, którą promieniował – mówią Ewa i Grzegorz Pacakowie

śladami św. Jana Pawła II
24-25

Tu naprawdę odpoczywał

Małgorzata Cichoń

Mały pokój na pierwszym piętrze. Z balkonu widok na łąkę i Nosal – tatrzański szczyt wznoszący się 1206 m n.p.m. W tym pokoiku Karol Wojtyła odpoczywał jako biskup, arcybiskup i kardynał. Przez 16 lat każdego roku (1962-78) spędzał 2 tygodnie u sióstr urszulanek na Jaszczurówce w Zakopanem

siostry albertynki
26-27

Bankowiec w habicie

Anna Cichobłazińska

Zrezygnowały z klauzury na rzecz podopiecznych. Mieszkają kątem w magazynie, schowku, na portierni. Albertynki w Poraju rozbudowują dom opieki dla niepełnosprawnych kobiet.

sacrum • światło i szkło
28-30

Oświetlony witraż żyje i rozmawia z widzem

O. Marek Franciszek Harańczyk OSPPE

Witraż jako element architektury i jednocześnie rodzaj malarstwa jest znany i stosowany od czasów starożytnych. Na przestrzeni dziejów przeżywał okresy popularności i zapomnienia.

30

Premiera filmu „Bernadetta. Cud w Lourdes”

Red.

Gra młodej aktorki – Katii Miran, odtwórczyni roli głównej bohaterki, została uznana przez krytyków za jeden z największych atutów filmu „Bernadetta. Cud w Lourdes”.

wiara i życie
31

Przeciwko zniewoleniu

Anna Wyszyńska

Zaufaj i zarzuć sieć

Ks. Mariusz Rosik

Gdy czytamy dekret o heroiczności cnót Ojca Pio, nie znajdziemy żadnej wzmianki o cudownościach w jego życiu, o darze bilokacji i czytaniu w sumieniach.

31

Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich

liturgia tygodnia
32-33

Zostawili wszystko i poszli za Jezusem

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 5, 1-11)

Oto ja, poślij mnie!

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Powołanie jest tajemnicą. Nie sposób jej przeniknąć, trzeba jednak stale się nad nią zastanawiać. Prorok Izajasz dzieli się własnym doświadczeniem powołania, które miało miejsce w świątyni jerozolimskiej. Przeżył teofanię, czyli objawienie się Boga i Jego świętości.

poradnik duszpasterski
34

Chrześcijanin a sport

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Wiele jest piękna w sporcie, ale także zbyt wiele podejmuje się starań o zwycięstwo obliczone na zyski, na cele propagandowe, nawet polityczne. Razi nas komercyjny aspekt życia sportowego, irytuje niezdrowa rywalizacja. Czy w tej sytuacji chrześcijanin może być tylko biernym świadkiem wydarzeń sportowych, które fascynują tak wielu?

felieton
35

Co ma dziś konserwować konserwatysta?

Grzegorz Górny, Reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

Większość dynamicznie rozwijających się dziś wspólnot katolickich sięga po obyczaje mające swoje korzenie w tradycji, ale często pozbawione ciągłości historycznej, przeszczepiane np. z czasów pierwszych chrześcijan

35

Idą zmiany w oświacie...

K. W.

Niedawno minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła na forum rządu plan działań swojego resortu na rok 2016. Już weszły w życie przepisy nakładające obowiązek nauki szkolnej na dzieci od 7. roku życia. Do konsultacji społecznych trafił także projekt zmian w Karcie Nauczyciela, ale na tym nie koniec.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Zbyt długa historia utracjuszostwa

O możliwości wyjścia polskiej gospodarki z potrzasku z dr. Cezarym Mechem rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Czy Polska jest bezpieczna?

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Nie wolno wymyślać „czarnych scenariuszy”, aby otumanić ludzi i wyprowadzić ich na ulice. A takie właśnie niedorzeczne apele wygłaszają np. aktywiści Nowoczesnej czy KOD-u.

Nowe rozmaitości

pr

Nowym szefem PO został Grzegorz Schetyna, na którego głosowało 91 proc. biorących udział w elekcji członków Platformy. Dziwi nas, na kogo oddało głos te brakujące do setki 9 proc. elektorów, skoro jedyną możliwością był Schetyna.

z prasy zagranicznej
39

Parafia w obozie dla uchodźców

pr

Włoski islam?

pr

Powinni świecić przykładem

pr

Delikatne stosunki

pr

Włoski dziennik „Il Foglio” zauważył delikatną zmianę w stanowisku moskiewskiego patriarchy Cyryla względem rosyjskiego zaangażowania w Syrii.

Samuraj Chrystusa

pr

Stowarzyszenie Chrystusa Króla i Maryi Matki i Królowej
40-41

Przyjdź Królestwo Twoje

Ze Stanisławą Firek rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

O Stowarzyszeniu Chrystusa Króla i Maryi Matki i Królowej oraz o jego założycielach ze Stanisławą Firek rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Europejska Stolica Kultury
42-43

Serce kultury Europy bije we Wrocławiu

Ks. Cezary Chwilczyński

Do konkursu w 2010 r. zgłosiło się 11 polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Lublin, Toruń, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Wygrał Wrocław. Kilka lat trwały przygotowania do ponad 1000 wydarzeń, które czekają nas w tym roku. Wrocław już 70 lat buduje swoją polską tożsamość. W tym roku miasto staje przed wielką szansą, aby pokazać Europie swoją wyjątkowość, ale i promować Dolny Śląsk i całą Polskę

43

Metoda „na skłócanie”

Marian Salwik

felietony
44-45

Wiedza i odwaga

Alina Czerniakowska

Pasta „Pomorin”

Zdzisław Skotnicki

Sala medytacji

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Choć Unia Europejska została zbudowana na fundamencie chrześcijańskim, nie ma tu osobnej katolickiej kaplicy.

rodzina • chory • szpital
46-47

Dzień z życia pacjenta a papieskie orędzie

Milena Kindziuk

Lektura papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego mocno prowokuje do zestawienia słów Franciszka z naszą polską rzeczywistością

rodzina • poradnik
48

30, czyli czego potrzebuje kobieta

Joanna Operacz

Szafa pęka w szwach, a ty nie masz co na siebie włożyć? Może winna jest nie twoja marudna i wybredna natura, tylko niewłaściwie dobrana garderoba? Żeby nie mieć tego problemu, warto skompletować ubraniowy „zestaw podstawowy”, składający się z około 30 elementów.

Apostolstwo Chorych

akw

rodzina • choroba
49

Sztuką jest pomagać

Anna Wyszyńska

„Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać”. Tak brzmiał temat XX Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbyła się w Częstochowie w dniach 21-23 stycznia 2016 r. Obrady odbywały się w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej, uczestnicy brali również udział w codziennych Mszach św. na Jasnej Górze

Niedziela Młodych
50-53

Wątpliwości

Anna Kapłańska

Zagrożenie czy szansa rozwoju?

Nie zmarnuj go!

Karolina Mysłek

Ostatnia prosta

Materiały: Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Pół roku do Światowych Dni Młodzieży! Tylko czy aż?
Zapraszamy do przyjrzenia się, ile przygotowań już za nami

Paradise in the City

Za: Wspólnota Chemin Neuf

Z kroniki ŚDM

Oprac. km

25 stycznia, pl. Szewczyka i Galeria Katowicka – akcja ewangelizacyjna promująca ŚDM. Młodzi na ławkach w Galerii Katowickiej pletli różańce z przygotowanych wcześniej sznurków w barwach logo ŚDM – prezent dla pielgrzymów, którzy przyjadą do archidiecezji katowickiej.

kultura
54

Tajemnice Rembrandta

wd

Obraz Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa” z 1632 r. jest ozdobą muzeum Mauritshuis w Hadze. I słusznie. Zakupiony od Gildii Chirurgów Amsterdamu, która onegdaj go zamówiła – po zaciętej batalii z Rijksmuseum, przekonującym, że obraz powinien pozostać tam, gdzie powstał – otworzył Rembrandtowi drogę do sławy.

Albo i... tak

wd

W – nielicznych – wywiadach muzycy zespołu „Albo i Nie” próbują kokietować, że sami nie wiedzą, jaką muzykę grają, i dobrze byłoby, gdyby wreszcie ktoś powiedział im, jaki to styl.

Na dwa bałwanki

wd

Ekscentrycy z Ciechocinka

wd

Włodzimierz Kowalewski pisze od lat, nieśpiesznie, co kilka lat wydaje a to powieść, a to zbiór opowiadań, które cieszą się zainteresowaniem miłośników dobrej polskiej literatury.

polecamy
55

Dróżkami różańcowymi wydeptujmy drogę do nieba

Ewa Oset

Na wałach Jasnej Góry stoi wysoki monument Ojca Świętego Jana Pawła II – pisze w Słowie wstępnym do modlitewnika pt. «Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II» jego autor, abp Stanisław Nowak. – Wita pielgrzymów przybywających ze wszech stron Polski i świata do tronu Matki i Królowej, której święty obraz słynie od wieków cudami i łaskami. Jan Paweł II umiłował to miejsce.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Nie mam czasu na pisanie

Długo do Pani nie pisałam, ponieważ mam tak dużo pracy... Mam przecież swoje mieszkanie, życie i muszę to wszystko ogarnąć. Nie tak jak wtedy, gdy żyła moja Mama, a ja zajmowałam się swoimi sprawami.
Długo szukałam i błądziłam, ale teraz Pan Bóg ustawił mnie już na mojej drodze życia. Jest bardzo trudna, ale na szczęście moja własna

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 7-13 II 2016

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Warsztaty

58

Przekładaniec śledziowy

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Wyjątkowo krótki w tym roku karnawał dobiega końca. Na jego ostatni dzień, czyli tzw. śledzik, proponujemy przepis na przekładaniec śledziowy autorstwa p. Marii Błaszczyk. W dawnej Polsce ostatni dzień karnawału obchodzony był bardzo hucznie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Przed Środą Popielcową

Ks. Piotr Bączek

Istnieje popiół skruchy i popiół zagłady. Ten pierwszy spada na głowę człowieka dobrowolnie, ten drugi zawsze jest przemocą, gwałtem, podeptaniem godności.

Modlitwa i pamięć o ofiarach obozu

Ks. Piotr Bączek

W 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. za ofiary obozu i byłych więźniów, sprawowanej w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Podążać wspólną drogą

Monika Jaworska

Poprzedni kurs zorganizowali w grudniu. A już kolejny odbędzie się z końcem lutego. Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” z Cieszyna we współpracy z parafią Matki Bożej Różańcowej ze Skoczowa zaprasza małżonków do udziału w kursie „Wspólna droga”.

Żywczanin szefem TVP Kultura

Tomasz Terteka

ochodzący z Żywca Mateusz Matyszkowicz został nowym dyrektorem TVP Kultura. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim był redaktorem „Teologii Politycznej” i redaktorem naczelnym kwartalnika „Fronda Lux”.

Niedziela podlaska

Mały Jaś...

Edyta Hartman

Jak mówi stare przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Najprościej ujmując, to, czego nauczymy się w dzieciństwie i młodości, jakie posiądziemy umiejętności i cechy oraz przyzwyczajenia – to wszystko będzie determinować nasze dorosłe życie.

Matka Boża Domanowska u rodzin parafii Horoszki Duże

Dorota Kalinowska

W parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Horoszkach Dużych 24 stycznia rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Domanowskiej.

Zasadnicza posługa – modlitwa

Ks. Artur Płachno

W sobotę 23 stycznia, w liturgiczne wspomnienie błogosławionych Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, męczenników z Pratulina, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się diecezjalne spotkanie zelatorek dekanalnych, parafialnych i księży opiekunów kółek Żywego Różańca z bp. Tadeuszem Pikusem.

Ekumenicznie w Boćkach

Ks. Artur Płachno

Pod koniec Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan bp Tadeusz Pikus wziął udział w odbywającym się od ponad 20 lat ekumenicznym spotkaniu kolędowym, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach przy współpracy Urzędu Gminy Boćki, Zespołu Szkół oraz parafii katolickiej i prawosławnej w tej miejscowości.

Niedziela małopolska

Pozwolić się objąć Miłosierdziu

Agnieszka Konik-Korn

Rozmową z ks. Aleksandrem Wójtowiczem, dyrektorem Domu Duszpasterskiego w Łagiewnikach oraz zastępcą rektora sanktuarium Bożego Miłosierdzia, otwieramy wielkopostny cykl „Niedzieli Małopolskiej”, który chcemy poświęcić tematyce Bożego Miłosierdzia.

Warto pamiętać!

Małgorzata Cichoń

W podkrakowskiej Morawicy trwa budowa wyjątkowego pomnika, mającego uczcić jubileusz Chrztu Polski i ukazać niezłomność narodu, który swą siłę czerpie z wiary.

Kraków i alkohol

Maria Fortuna-Sudor

Według danych statystycznych, polskie społeczeństwo nadal jest w europejskiej czołówce krajów pijących alkohol. Wśród miast, które w tym pomagają swym mieszkańcom i turystom, znajduje się Kraków.

Niedziela rzeszowska

U progu chrześcijaństwa na ziemiach polskich

Ks. Krzysztof Cieśla

W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego 20 stycznia br. odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Przedchrzcielne przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie”.

Kapłan niosący chorym Chrystusa

Agnieszka Busz

Z ks. Tomaszem Mytychem – kapelanem Szpitala Powiatowego w Sędziszowie Małopolskim rozmawia Agnieszka Busz.

Gdy choroba po prostu przychodzi…

Marian Salwik

Choroba psychiczna po prostu przychodzi, często trudno określić dlaczego, co najlepiej widać na przykładzie schizofrenii – odkrytej ponad 200 lat temu, a ciągle pozostającej chorobą niezwykle tajemniczą.

Kolędy – piękne w każdym języku

Alina Ziętek-Salwik

Blisko 100 uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Podkarpacia 25 stycznia br. wzięło udział w IX Wojewódzkim Konkursie Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej w Kolbuszowej, organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara wraz ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej.

Niedziela sosnowiecka

Duchowy Alzheimer

Ks. Tomasz Zmarzły

Mówił kiedyś papież Franciszek do pracowników Kurii Rzymskiej o chorobie „duchowego Alzheimera”.

W trosce o środowisko

Piotr Lorenc

Mając na uwadze dobro wspólne i stan środowiska naturalnego, pasterze diecezji położonych na terenie województwa śląskiego – abp Wiktor Skworc, bp Grzegorz Kaszak, bp Andrzej Czaja i bp Jan Kopiec wystosowali do wiernych wspólny, specjalny list.

Nasze rodziny to małe Westerplatte

Agnieszka Raczyńska-Lorek

W niedzielę 24 stycznia Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej, na czele z prezes Bogusławą Seremet, spotkało się na Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka w świątyni Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym.

Drugie życie dworca?

Adam Tarnowski

Przyszłość dworca kolejowego w Sosnowcu-Maczkach jest ciągle zagadką. Ten wpisany do rejestru zabytków obiekt wymaga gruntownego i kosztownego remontu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Jego słuchajcie

Patrycja Skrobańska

Wielki Post oferuje tym, którzy zagubili sens istnienia, pomieszali dobro ze złem, doświadczyli dramatu grzechu oraz ciężaru winy – nowy początek.

Marsz św. Józefa

Michał Ostrowski, Ks. Robert Gołębiowski

Na pomysł marszu wpadł Olek Banaszak z Mrzeżyna. Trasa – ze Świnoujścia do Mrzeżyna plażą.

Dzień Judaizmu w Szczecinie

Zygmunt Piotr Cywiński

W niedzielę 17 stycznia br. Kościół katolicki w Polsce obchodził XIX Ogólnopolski Dzień Judaizmu. W Szczecinie obchodzono go 16 stycznia w kościele pw. św. Dominika, w parafii prowadzonej przez ojców dominikanów.

Dialog wyzwalający

Przemysław Fenrych

Do dziesiątego Zjazdu Gnieźnieńskiego coraz bliżej, przygotowania weszły w ostatnią fazę. 5 i 6 lutego spotykają się w Gnieźnie trenerzy i eksperci, którzy będą w czasie Zjazdu prowadzili warsztaty.

Niedziela toruńska

Odkryć diament

Beata Pieczykura

Popiół – znak, który przypomina, że wszystko, co materialne, przemija. Tylko Bóg jest wieczny. Ten, który stworzył nas z prochu ziemi, tchnął tchnienie życia i obiecał szczęście na wieki w Jego domu, zaprasza każdego z nas do przyjaźni z Nim.

Zwiastun radości miłosierdzia

Beata Pieczykura

W Roku Miłosierdzia Wielki Post będzie szczególnym czasem doświadczania Miłosierdzia. Znakiem Ojca przyjmującego wszystkich, którzy szukają Jego przebaczenia, jest misjonarz miłosierdzia.

O pracy misyjnej

Katolicki Toruń

W parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu 24 stycznia gościła świecka misjonarka z Karagandy Katarzyna Chęsy.

Szlak nadziei

Helena Maniakowska

Z Sybiraczką Zofią Kalisz, byłą prezes Związku Sybiraków Oddział w Toruniu, rozmawia Helena Maniakowska.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O Światowym Dniu Chorego

Bp Marian Rojek

My nie potrafimy leczyć ludzkich chorób (to czynią lekarze), ale możemy tych, którzy się źle mają, na nowo przyjąć do życia wspólnoty. Gdy mamy oczy otwarte, to zawsze i wszędzie.

Caritasowe medale

Ks. Adam Sobczak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

W Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie w styczniu odbyło się spotkanie Diecezjalnych Koordynatorów Roku Caritas.

W Katolickim Radiu Zamość

Ks. Krzysztof Hawro

Wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które przypada na 24 stycznia, jest okazją do spotkania opłatkowo-noworocznego dla osób zaangażowanych w pracę i istnienie Katolickiego Radia Zamość.

Pożegnanie ks. Jana

Ks. Krzysztof Hawro

Po długiej i ciężkiej chorobie w sobotę 16 stycznia odszedł do Pana proboszcz parafii św. Brata Alberta w Zamościu – ks. Jan Borowski.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zamiast

Edyta Hartman

Niewiarygodne, że już w tę środę wkroczymy w Wielki Post, czas odnowy, ale i łaski dla każdego z nas z osobna.

Chory ma swoje prawo

Kamil Krasowski

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes 11 lutego obchodzić będziemy 24. Światowy Dzień Chorego. Diecezjalne uroczystości odbędą się w Zielonej Górze, Gorzowie i Głogowie.

Pierwsza fabryka farby i Pani Pocieszenia

Ks. Adrian Put

Królewskie miasto Wschowa leży na peryferiach naszej diecezji. Bliżej stąd do Wielkopolski niż do Zielonej Góry czy Gorzowa. Jednak już od 1945 r. dzieli ona kościelne dzieje wraz z całą Ziemią Lubuską.

Ojciec Pio działa

Kamil Krasowski

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze od kilku miesięcy odbywają się spotkania Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio. Ich inicjatorem jest wikariusz parafii ks. Krzysztof Hojzer.

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...