Reklama

Niedziela Wrocławska

Hierarcha spraw społecznych

Niedziela wrocławska 6/2016, str. 1

Praca nie jest smutnym obowiązkiem człowieka, ale stanowi o jego panowaniu,
wyróżnia go spośród reszty stworzenia – mówi abp Józef Kupny

Tomasz Lewandowski

Praca nie jest smutnym obowiązkiem człowieka, ale stanowi o jego panowaniu, wyróżnia go spośród reszty stworzenia – mówi abp Józef Kupny

10 lat sakry biskupiej Pasterza Archidiecezji Wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed 10 laty Ojciec Święty Benedykt XVI mianował 50-letniego wówczas (ur. 23 lutego 1956 r.) ks. dr. Józefa Kupnego biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej i biskupem tytularnym Vanariony. Sakrę biskupią otrzymał 4 lutego 2006 r. w archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach, a konsekratorami byli abp Damian Zimoń, bp Wiktor Skworc i bp Stefan Cichy. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Christus dilexit nos” (Chrystus nas umiłował). Miesiąc luty jest zatem czasem dwóch ważnych rocznic dla Pasterza Kościoła wrocławskiego: 60-lecia urodzin i 10-lecia sakry biskupiej. Kiedy 18 maja 2013 r. papież Franciszek mianował go metropolitą wrocławskim, był dla mieszkańców Dolnego Śląska osobą mało znaną. Dziś, po 3 latach posługi duszpasterskiej, mocno już wpisał się w nasz Kościół lokalny.

Ojciec Święty mówił niedawno do biskupów: „Pasterz czuwa nad marzeniami, życiem i rozwojem swojej owczarni. Ta «czujność» nie jest wynikiem rozprawiania, ale pasterzowania. Czujnym może być tylko ten, kto potrafi stać «pośród» owczarni, kto nie boi się pytań, kontaktu, towarzyszenia. Pasterz czuwa przede wszystkim przez modlitwę, wspierając wiarę swojego ludu i wpajając zaufanie do Pana, do Jego obecności. Pasterz zawsze trwa czujnie, pomagając ludziom wnieść swe spojrzenie w chwilach zniechęcenia, frustracji i niepowodzeń” (27 września 2015 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Józef Kupny realizuje taką właśnie wizję posługi, którą wskazał papież Franciszek. Jest czujnym pasterzem dla tych, do których został posłany. Jest hierarchą szczególnie wyczulonym na sprawy społeczne (powołał we Wrocławiu „Obserwatorium Społeczne” i reaktywował powszechne wykłady katolickiej nauki społecznej). W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Krajowego Duszpasterza ds. Ludzi Pracy. Jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady ds. Społecznych KEP, delegatem KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Reklama

Nie boi się spraw trudnych i nowych wyzwań. Otwarty na nowe formy ewangelizacji prowadzi na Twitterze swój profil, mając 2700 obserwatorów z całego świata. Jest dobrym ojcem Kościoła lokalnego. Zna swoje owce: każdego miesiąca spotyka się z tysiącami osób podczas konferencji, wizytacji parafialnych, udzielając sakramentu bierzmowania, uczestnicząc w spotkania świątecznych czy też przyjmując bezpośrednio w swoim biurze (1000 petentów w ciągu roku). To blisko tysiąc spotkań w ciągu roku. Szczególna jest wrażliwość hierarchy na potrzeby najuboższych – realizuje ją m.in. przez dynamiczny rozwój diecezjalnej Caritas.

Posługa biskupia to nieustanne wpatrywanie się w Jezusa i naśladowanie Go w trudnej służbie powierzonym sobie wiernym, ale i tym, którzy nie identyfikują się z „owczarnią Jezusa”. Obchodzone przez naszego Pasterze jubileusze niech będą dla nas wszystkich okazją do modlitwy za abp. Józefa Kupnego – by pełnił swoją posługę z mocą Bożą i światłem Ducha Świętego, na chwałę Boga i ku pożytkowi powierzonego mu ludu Bożego.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku

flickr.com/archidiecezjakrakow

– Tak jak całemu polskiemu społeczeństwu potrzebna była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku – mówił abp Marek Jędraszewski w 13. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

Mistrz Księgi Domowej,

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...