Reklama

Niedziela Wrocławska

Chcę być biskupem miłosierdzia

Bartosz Półrolnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla mnie, jako kapłana, jako zakonnika, jest to wielkie zaskoczenie, ale też wyróżnienie. No cóż, przełożonym zakonnym ślubowałem posłuszeństwo, to znaczy, że i Ojcu Świętemu. Dlatego jestem wdzięczny Papieżowi i Księdzu Arcybiskupowi. Dzisiaj Kościół wrocławski stał się domem, w którym będę służył, jak tylko będę mógł – mówił kilka minut po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka bp Jacek Kiciński. – Rok Miłosierdzia wyznacza mi bardzo prosty kierunek posługi: być biskupem miłosierdzia, być biskupem miłości, a to oznacza być biskupem jedności. Będę też wspierał abp. Józefa we wszystkich jego planach apostolskich – podkreślał Biskup Nominat.

Pierwszy raz w powojennej historii Wrocławia biskupem został zakonnik. I trudno nie spojrzeć na to, jak na wspaniały owoc Roku Życia Konsekrowanego w naszej archidiecezji. – Jest to znamienne, ale zawsze podkreślałem, że życie zakonne jest w Kościele i dla Kościoła, a więc jest to po prostu bogactwo i piękno Kościoła. Bardzo liczę na wszystkie osoby konsekrowane, na siostry czynne i klauzurowe, ale i na zgromadzenia męskie. Proszę wszystkich w pokorze serca o modlitwę – mówił ze wzruszeniem bp Jacek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ogłoszeniu nominacji Biskup Nominat otrzymał błogosławieństwo od kard. Henryka Gulbinowicza. Bp Kiciński dziękował Kardynałowi za sakrament kapłaństwa udzielony mu blisko 21 lat temu w katedrze wrocławskiej. – To Ksiądz Kardynał wyświęcił mnie za kapłana. Dziękuję dziś za to – mówił, zwracając się też z prośbą, aby Kardynał został jednym ze współkonsekratorów święceń biskupich, które będą miały miejsce 19 marca br. Zawołaniem nowego biskupa są słowa: „Ut unum sint” – „Aby byli jedno”.

Wielkiej radości z nowego biskupa pomocniczego nie krył Metropolita Wrocławski: – Bardzo się cieszę i myślę, że cała archidiecezja się cieszy, bo bp Jacek jest wspaniałym człowiekiem – podkreślał abp Józef Kupny. – Blisko trzy lata czekaliśmy na tę nominację i bardzo jesteśmy Ojcu Świętemu wdzięczni za to, że powołał do grona biskupów ojca Jacka. O. Jacek należał do grona moich najbliższych współpracowników, w szczególny sposób opiekował się osobami konsekrowanymi. Musimy pamiętać, że właśnie zakony odegrały po II wojnie światowej na Dolnym Śląsku ogromną rolę i jest to także ukłon w stronę tych, którzy budowali tu struktury kościelne razem z kapłanami diecezjalnymi w często bardzo trudnych warunkach – podkreślał Metropolita Wrocławski.

Więcej o nowym biskupie, jego drodze powołania i planach na nową służbę archidiecezji dowiecie się Państwo w przyszłym numerze Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Podziel się:

Oceń:

2016-02-18 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy arcybiskup San Giovanni Rotondo i jego związki z Polską

MARGITA KOTAS

Papież Franciszek mianował nowego arcybiskupa Manfredonii-Vieste-San Giovanni Rotondo we Włoszech. Został nim 60-letni o. Franco Moscone, dotychczasowy przełożony generalny Zakonu Kleryków Regularnych Somasków. W latach 1995-2000 pracował on w Polsce.

Więcej ...

UOKiK: ok. 80 mln zł kary dla PKO BP

2026-01-26 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek, że nałożył na PKO BP prawie 80 mln zł kary. Zdaniem urzędu bank nie określa jasno zasad, na podstawie których może jednostronnie zmieniać oprocentowanie kredytu konsumenckiego, co jest niedozwolone.

Więcej ...

Malarstwo to coś, co jest we mnie

2026-01-26 22:55
Spojrzenie Miłosiernego, kolaż na papierze - Agnieszka Paluch

Archiwum prywatne

Spojrzenie Miłosiernego, kolaż na papierze - Agnieszka Paluch

Agnieszka Paluch tworzy prace, w których o sprawach duchowych opowiada współczesnym językiem malarskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Kościół

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Kościół

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Uczniowie niosą pokój, a pokój w Biblii oznacza pełnię...

Wiara

Uczniowie niosą pokój, a pokój w Biblii oznacza pełnię...

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...

Wiadomości

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...

Kościół

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...