Reklama

Archikatedra Lubelska

Młodzi ze swoim Pasterzem

Niedziela lubelska 2/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Z perspektywy swojego życia zazdroszczę młodym ludziom, którzy wchodzą w trzecie tysiąclecie. Są oni dużo wspanialsi niż moje pokolenie. Moja wieloletnia praca ze studentami powoduje wzrost mojego podziwu dla obecnego pokolenia młodych, gdyż są to ludzie wrażliwi, poszukujący, którzy brzydzą się kompromisem, mając jednocześnie wiele bardzo ważnych problemów". (Bp Jan Chrapek)

Wzorem lat ubiegłych Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało świąteczne spotkanie młodzieży z Arcybiskupem Józefem Życińskim. 16 grudnia w Archikatedrze Lubelskiej ponad tysiąc młodych osób zebrało się by wspólnie kolędować, wysłuchać orędzia Bożonarodzeniowego Metropolity Lubelskiego i wspólnie z Arcypasterzem podzielić się opłatkiem.

Spotkanie rozpoczęło się od modlitewnego czuwania w trakcie, którego młodzi ludzie próbowali odpowiedzieć na pytanie jakie jest ich otoczenie, rodzina i środowisko. W ciszy swojej duszy szukali odpowiedzi na pytanie jak uczynić świat lepszym, bardziej dostępnym i bliższym Bogu. Zakończeniem czuwania było wypełnienie i przekazanie osobie stojącej obok, Misji Pokolenia Nadziei, w której zawarte było, wypisane przez młodych zadanie na nowe tysiąclecie.

Kolejnym punktem świątecznego spotkania było przygotowanie się na przyjęcie orędzia Księdza Arcybiskupa. Młodzież prosiła w nim Boga by spotkanie było zaczynem młodzieńczego zapału do głoszenia i rozpowszechniania Ewangelicznego przesłania miłości, radości i nadziei. "Prosimy cię Panie za nas ludzi młodych abyśmy okazali się godnymi tytułu Stróżów Poranka nowego tysiąclecia" - prosili zebrania w archikatedrze. Następnie młodzi wysłuchali słowa Wikariusza Biskupiego ds. Młodych ks. Mieczysława Puzewicza, który przypomniał akt wkroczenia Boga w historię człowieka przed dwoma tysiącami lat, ukazując jednocześnie miłosierdzie i troskę Boga o człowieka, której namacalnym dowodem jest narodzenie dziecięcia - Boga, niewątpliwie wywierającego największy wpływ na historię wierzących i poszukujących Boga w dziejach ludzkości.

Kulminacyjnym punktem spotkania było nabożeństwo świąteczne, któremu przewodniczył abp Józef Życiński. Na wstępie Liturgii odczytana została Ewangelia św. Jana mówiąca o narodzeniu "światłości świata" i symbol przekazania przez Metropolitę Lubelskiego światła, które młodzi odpalali od siebie wzajemnie za pomocą otrzymanych wcześniej świec. Akt przekazania światła przez Arcypasterza, miał niezwykły symboliczny wymiar przyjęcia przez młodych Jezusa, który jest światłością naszego życia i ziemskiego pielgrzymowania, na szlakach, gdzie pasterze i kapłani wskazują nam sens trudnej drogi prowadzącej do źródła zbawienia, był dowodem wierności i przynależności do Kościoła. Ksiądz Arcybiskup skierował także do młodych mieszkańców archidiecezji swoje orędzie bożonarodzeniowe. Nawiązując do odczytanego Słowa Bożego Arcypasterz na wstępie przesłania ukazał zebranym sens i wagę, niesienia przez nich Bożego słowa "Niezależnie od tego jak gęsta będzie ciemność i jak ponure będą ludzkie zachowania, macie nieść światło i słowo, pisane przez duże S i chociaż w polskich perspektywach, znaczenie tego słowa może kojarzyć się źle, to odczytane ewangeliczne słowo znaczy więcej, jest głębsze i może być odczytywane za ks. Twardowskim jako sens, mniej lotny i bardziej wyrazisty". W dalszej części kaznodzieja prosił obecnych by wyzbywali się tego, co puste, pozbawione sensu i wsparte krzykliwymi autorytetami, próbując naśladować duchową postawę świętej rodziny nie bojącej się samotnych wędrówek pod wiatr i całkowitego zawierzenia wszechpotężnemu Bogu. "Wasze wspólnoty muszą stać się mimo zatrzaśniętych drzwi i zgiełku świata zaczynem Bożej miłości, w której swoje miejsce znajdzie narodzony, owinięty w pieluszki i bardzo potrzebujący waszego zawierzenia i oddania Chrystus".

Zakończenie świątecznego spotkania stanowiły życzenia złożone Księdzu Arcybiskupowi przez pięciu przedstawicieli młodzieży studiującej, pracującej, skupionej w różnych organizacjach i przybywającej z najodleglejszych miejsc metropolii, po których nastąpił wspólny opłatek wszystkich obecnych. Najdłuższa kolejka chcących złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem była do abp Józefa Życińskiego, którego jedna z uczestniczek nazwała najlepszym przyjacielem młodych III Tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nie można zmusić nauczyciela, żeby mówił „on” o uczennicy

2024-08-27 11:05

Adobe Stock

W przestrzeni publicznej coraz częściej można usłyszeć o osobach, które deklarują brak identyfikacji z własną płcią i domagają się zwracania się do nich imionami i zaimkami charakterystycznymi dla płci przeciwnej bądź „neutralnymi płciowo”. Takie postulaty bywają kierowane wobec nauczycieli, którzy pracują z młodymi ludźmi dotkniętymi problemem braku akceptacji własnej płci. Z tego powodu, Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dotyczący praw i obowiązków nauczycieli oraz dyrektorów szkół, którzy spotykają się z podobnymi żądaniami. Publkacja została zaprezentowana podczas konferencji prasowej pod hasłem: „Genderowe spory o zaimki w polskiej szkole. Poradnik dla nauczycieli”.

Więcej ...

Wspomnienie Przebicia Serca św. Teresy od Jezusa

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

François Gerard PD

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Więcej ...

Abp Galbas: szaleństwo Maryi wyraża się w Jej cnotach i postawach

2024-08-29 19:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich / Niedziela

Abp Adrian Galbas

„Szaleństwo Maryi, które pragniemy dziś naśladować, wyraża się w dwóch Jej cnotach i postawach: w zaufaniu i wytrwaniu” - mówił 29 sierpnia abp Adrian Galbas podczas dorocznego odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia w sanktuarium w Szamotułach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Kościół

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Nowe badania Całunu Turyńskiego: ślady krwi odpowiadają...

Kościół

Nowe badania Całunu Turyńskiego: ślady krwi odpowiadają...

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Wiadomości

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Święci i błogosławieni

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Niedziela Częstochowska

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Powstał krótki film o

W wolnej chwili

Powstał krótki film o "Ostatniej Wieczerzy". To...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)