Reklama

Głos z Torunia

Diecezjalna pielgrzymka Grup Modlitwy Ojca Pio

Pątnicy w San Giovanni Rotondo

Wiesław Kozłowski

Pątnicy w San Giovanni Rotondo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Watykanu dwóch wielkich spowiedników w ich doczesnym obrazie – relikwiach – św. Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia. Obaj zakonnicy byli pokornymi sługami konfesjonału. Znali wagę sakramentu pojednania i moc miłosierdzia, a troską o ludzkie dusze zjednywali rzesze wiernych na całym świecie.

Informacja o tak niezwykłej wizycie relikwii św. Ojca Pio na Watykanie przyszła do jego czcicieli w naszej diecezji podczas rekolekcji, którym przewodniczył kapucyn o. Roman Rusek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu-Tarpnie we wrześniu ub.r. Parafia przygotowywała się do przyjęcia drugiego wezwania – św. Ojca Pio. Uroczystości parafialne były wzbogacone 6. Kongresem Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pielgrzymkę

Koordynator GMOP w diecezji toruńskiej, proboszcz tarpieńskiej parafii ks. kan. Zbigniew Gański informację o możliwości spotkania się ze św. Ojcem Pio i Ojcem Świętym Franciszkiem na Watykanie przyjął jako zadanie do realizacji. Podczas wrześniowego kongresu pojawili się pierwsi członkowie GMOP chętni do pielgrzymowania.

Pielgrzymkę zaplanowano w terminie od 2 do 11 lutego. Pątnicy śladami św. Franciszka i św. Klary dotarli do urokliwego Asyżu i miejsca stygmatów – niezwykłej, wysoko położonej La Verny, a śladami św. Antoniego do Padwy. Odwiedzili sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano, sanktuarium Matki Bożej w Loreto, sanktuarium św. Rity w Cascii i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mariazell w Austrii.

Spotkanie ze świętym

Szczególnych przeżyć doświadczaliśmy w miejscach, gdzie swoje życie wiódł św. Ojciec Pio. Poznaliśmy dzieciństwo w rodzinnej Pietrelcinie, nowicjat w Morcone i długie lata w San Giovanni Rotondo. W osobisty sposób przeżywaliśmy spotkanie z miejscami, które były świadkami niezwykłych wydarzeń z udziałem zakonnika, np. spotkanie z krzyżem na chórze w antycznym kościółku, przed którym św. Ojciec Pio otrzymał stygmaty, z konfesjonałem – świadkiem przebaczenia, pojednania i miłosierdzia czy miejscem, gdzie docelowo spoczywają doczesne szczątki kapucyna w dolnej kaplicy nowej bazyliki Matki Bożej Łaskawej.

Reklama

Centrum naszych przeżyć stanowił Rzym. Kiedy przybyliśmy do Wiecznego Miasta 5 lutego, relikwie św. Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia znajdowały się w kościele San Salvatore in Lauro, który jest centralną świątynią rzymskich Grup Modlitwy Ojca Pio. Właśnie z tego kościoła zaplanowano przeniesienie w uroczystej procesji ciał obu świętych do Bazyliki św. Piotra. Nawet nie marzyliśmy, że uda się nam być tak blisko patrona. Tak się poukładała organizacja tego spotkania na placu przed bazyliką, że w efekcie nasza grupa znalazła miejsce wewnątrz budowli, kilka metrów od miejsc wyznaczonych na relikwie. Poruszająca była tak bliska obecność św. Ojca Pio. Trudno było ukryć wzruszenie. Śpiew Litanii do Wszystkich Świętych mieszał się z indywidualnie szeptanymi modlitwami.

Audiencja

Jubileusz Grup Modlitwy Ojca Pio w Roku Miłosierdzia podczas wystawienia relikwii św. Ojca Pio w Watykanie wyznaczono na 6 lutego. Tego dnia członkowie Grup Modlitwy Ojca Pio z całego świata zostali przyjęci przez Ojca Świętego Franciszka na audiencji. Spotkanie na placu przed Bazyliką św. Piotra rozpoczęło się Jutrznią. Oczekiwanie na spotkanie z papieżem wypełniła m.in. katecheza o. Raniera Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego. Wielką radość zebranych na placu wywołało pojawienie się papieża w papamobile i jego bliski, serdeczny kontakt z wiernymi, a słowa Ojca Świętego skierowane do nas później oddawały szczególny sens modlitwy i przebaczenia w Roku Miłosierdzia.

Św. Ojciec Pio opuścił San Giovanni Rotondo, przyjechał do Rzymu, Ojca Świętego. Jako jego czciciele towarzyszyliśmy mu wiernie. Spędzający wiele godzin w konfesjonale, pochylający się nad naszym poturbowanym życiem, pozostanie prawdziwym symbolem Roku Miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-03 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Po śladach Męczennika

Msza św. w miejscu zburzonej celi bł. Władysława Gorala

Archiwum ks. Józefa Maciąga

Msza św. w miejscu zburzonej celi bł. Władysława Gorala

Obchody 70. rocznicy męczeństwa bł. Władysława Gorala, biskupa pomocniczego diecezji lubelskiej oraz powrotu z wygnania i śmierci biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana odbyły się 23 kwietnia w Lublinie.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?