Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zamość

Wizyta Ambasadora Iranu

Bartłomiej Surmacz

Początki wymiany handlowej między Iranem a Polską sięgają aż XVI wieku, wcześniej niż nawiązanie relacji dyplomatycznych, mających przecież pięćsetletnią historię. Irańscy kupcy i karawany handlowe, przemierzające szlaki prowadzące ku Europie Zachodniej, utrzymywali kontakty i wymieniali towary również z kupcami polskimi. W późniejszych czasach, wraz z przedłużającym się okresem rozbiorów i obcej okupacji w XVIII i XIX stuleciach, nastąpiła przerwa w bezpośrednich relacjach handlowych obydwu nacji. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę ponownie zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne i w ślad za tym nastąpiła restytucja kontaktów gospodarczych obydwu krajów.

Miesiąc temu USA i Unia Europejska zniosły sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków gospodarczych i finansowych. To wydarzenie było impulsem dla rynków europejskich, by wykorzystać tę szansę do przywrócenia współpracy gospodarczej z Iranem. Zamojscy przedsiębiorcy, nie próżnując, pod kierownictwem Unii Szefów Firm Zamojszczyzny wraz z Polsko-Irańską Izbą Handlową zaaranżowali spotkanie w celu omówienia sposobów rozwinięcia współpracy gospodarczej.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy naszym regionem a Republiką Iranu było głównym elementem tamtejszego spotkania w jednym z zamojskich hoteli. Całość rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów, na której ambasador Iranu Ramin Mehmanparast stwierdził, że Polska może być ważnym partnerem strategicznym dla Iranu. – Za pomocą polskich firm możemy pokryć potrzeby Iranu i krajów ościennych (Azja Środkowa). Jesteśmy przekonani, że Polska może być bardzo ważnym krajem strategicznym w Europie dla Iranu. Jeśli chodzi o jakość dostarczanych produktów naszych firm, Polska jest na poziomie firm zachodnich, czasem nawet lepsza. Uważam, że warunki gospodarcze Polski i Iranu są podobne, dzięki czemu możemy się nawzajem uzupełniać. W branży rolniczej jest zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy, środki ochrony roślin i żywność. Rośnie popyt na maszyny górnicze, występuje także bardzo duże zapotrzebowanie w transporcie kolejowym i drogowym – mówił Ramin Mehmanparast.

Reklama

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk ustalił z przedstawicielami z Iranu, że występuje połączenie kolejowe między Polską a Iranem. Prezydent również wyraził chęć, by powstało centrum logistyczne na terenie zamojskiej podstrefy ekonomicznej. – Ustaliliśmy, że jest połączenie między Iranem a Polską poprzez tzw. szeroki tor, który jest szansą dla Zamościa, co wpłynie na intensyfikację handlu z tym regionem. Bardzo chcielibyśmy, aby w Zamościu powstało centrum logistyczne, dysponujemy terenami w podstrefie gospodarczej i chcielibyśmy je zaoferować w tym celu – podkreślił A. Wnuk.

Jacek Socha, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny przypomniał o historii współpracy między naszymi państwami i o przyszłych perspektywach rozwojowych. – Iran to kraj ogromnych możliwości gospodarczych, jednocześnie Polska ma dobre doświadczenia z narodem irańskim. Trzeba przypomnieć choćby przyjęcie żołnierzy Andersa, którzy uciekli ze Związku Radzieckiego w latach 40. XX wieku w liczbie 120 tys. Również Iran jako jeden z trzech krajów na świecie nie uznał rozbiorów Polski. Irańczycy są bardzo pozytywnie nastawieni na współpracę gospodarczą z Polską. Plasują nas w czwórce największych przyszłych partnerów gospodarczych, a to oznacza możliwość eksportowania rolno-spożywczych towarów, na które jest zapotrzebowanie w Iranie – mówił prezes Socha. W programie wizyty znalazło się również sympozjum gospodarcze. Uczestnicy spotkania rozmawiali o sposobach rozwoju kontaktów gospodarczych obu krajów.

Warto wspomnieć, że zniesienie wszystkich restrykcji będzie rozłożone na 10 lat. Zostaną one przywrócone, jeśli Iran naruszy porozumienie. Władze w Teheranie zgodziły się na nadzór Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Iran ma drugie co wielkości złoża ropy na świecie, a także czwarte największe złoża gazu ziemnego. Zniesienie sankcji oznacza także, że europejskie firmy – w tym polskie – będą mogły rozpocząć relacje biznesowe z irańskimi bankami i zacząć inwestować w irański transport.

2016-03-10 11:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W środę w Białym Domu rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, wspólne oświadczenie do mediów

2020-06-23 21:27

źródło: prezydent.pl

Rozmowy prezydentów Polski Andrzeja Dudy oraz USA Donalda Trumpa, rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów, po których zaplanowane jest wspólne oświadczenie obu przywódców dla mediów przewidziane są w programie środowej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie.

Więcej ...

Prezydent zabezpiecza rodziny przed LGBT i gender

2020-07-03 13:39

KPRP

Andrzej Duda w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej złożył projekt zmian prawnych, które zwiększają kompetencje rodziców w decydowaniu o tym, jakich treści uczone są ich dzieci w szkole. Nowe regulacje zabezpieczą rodziny przed takimi pomysłami jak karta LGBT i gender.

Więcej ...

Prezydent: Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę tego orędownikiem

2020-07-04 13:12

creenshot/Facebook

Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę tego orędownikiem; chciałbym tylko wypracować taki projekt, który nie będzie budził wątpliwości - zadeklarował w piątek starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Wiadomości

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI