Reklama

Niedziela 15/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Niech cały świat zapłonie Bożym ogniem

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W krakowskich Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

drogowskazy
3

Koń, jaki jest, każdy widzi

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Tytuł niniejszej wypowiedzi wpisuje się we wszystko, czego doświadczamy i o czym czytamy w polskich mediach. Choć jasne jest, że rządzi w nich PR, tworzony na użytek zamawiających, że wychwalane są różne poczynania rządu i poszczególnych polityków, a ludzie karmieni – zwłaszcza przed wyborami – nie rzeczywistymi, lecz życzeniowymi obrazami rozwoju każdej z dziedzin życia, to wszyscy wiemy, ile mamy w portfelu i jak trudno żyje się dziś w Polsce.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Prawo, które legalizuje zło

(KAI)

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w apelu nawiązującym do rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o medycznym wspomaganiu prokreacji podkreśla: „Projekt umożliwia stosowanie procedury in vitro bez podjęcia realnej próby leczenia prawdziwej przyczyny niepłodności.

Caritas z pomocą ofiarom wichury w Wielkopolsce

(BP KEP)

Z Polski

papieskie nauczanie
10-11

Homilie w kaplicy Domu św. Marty

Z Alessandrem De Carolisem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z Alessandrem De Carolisem – jednym z redaktorów Radia Watykańskiego przygotowujących streszczenia papieskich homilii – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Kościół • świat
12-13

Pokój tobie, Marku, mój ewangelisto...

Anna Skopińska

„Pan moim światłem” – to wezwanie nowego biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej Marka Marczaka. Ksiądz Biskup – za pośrednictwem „Niedzieli” – prosi wszystkich o modlitwę w jego intencji, aby potrafił otwierać się na działanie Ducha Świętego w nowej posłudze w Kościele.

temat numeru: Boże Miłosierdzie
14-19

Nadzieja świata, ocalenie człowieka

Ks. Jan Koclęga

Człowiek potrzebuje Bożego Miłosierdzia bardziej niż czegokolwiek na świecie, bo powołani do przyjaźni z Bogiem, tylko w Nim możemy znaleźć pełne szczęście. Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia!

Miłosierdzie – jak karetka dla umierającego

Ks. Marek Łuczak

Co jakiś czas pojawiają się „mody” na określone prawdy teologiczne. Zawsze chodzi o tego samego Boga, ale pewne akcenty bywają przesuwane. Współcześnie bez cienia wątpliwości największą „karierę” w świecie zrobiło Boże Miłosierdzie.

Z obrazem Jezusa w drodze

Wojciech Dudkiewicz

Niedawno okrążyli ziemię, teraz rozpoczynają kolejną niezwykłą pielgrzymkę. Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia wyruszają z Łodzi do Rzymu z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego.

Obraz pielgrzym

(wd)

12 kwietnia 2015 • Międzynarodowe Święto Caritas
20-21

Wiele tysięcy rąk proboszcza

Z o. dr. Hubertem Matusiewiczem rozmawia Anna Wyszyńska

O parafialnych zespołach Caritas i o tym, jak zaradzić ludzkim dramatom – z o. dr. Hubertem Matusiewiczem, bonifratrem, zastępcą dyrektora Caritas Polska, rozmawia Anna Wyszyńska

Caritas – wiara w akcji

Ks. Łukasz Jaksik

Jesteśmy oburzeni, że miliony naszych braci i sióstr żyje w skrajnym ubóstwie w świecie bogactwa. Ale nie tracimy nadziei, bo jesteśmy pierwszym pokoleniem spieszącym z pomocą naszym braciom, aby ich uwolnić od cierpienia”.

rozmowa „Niedzieli"
22-23

On jest. On czuwa. Jemu zaufałam

Z Haliną Łabonarską rozmawia Mateusz Wyrwich

Z Haliną Łabonarską – wybitną aktorką teatralną i filmową – rozmawia Mateusz Wyrwich

Kościół • misje
24-26

Miłosierdzie 24 godziny na dobę

Grzegorz Polak

Co to byłby za misjonarz, gdyby głosił Ewangelię tylko słowem? Jeśliby przeprowadzić plebiscyt, która grupa w Kościele kojarzy się najbardziej z miłosierdziem, misjonarze byliby w czołówce.

26

Klaryski schodzą do Bożego Grobu

Marian Salwik

Klauzura? Toż to zejście do grobu za życia! – twierdzi wielu. Tak, także żyjące za klauzurą klaryski z Sandomierza podobne są do kobiet, które po upływie szabatu poszły, by wonnościami namaścić Ukrzyżowanego.

Wyjaśnienie Wydawnictwa Petrus

pamięć o kapłanie
27

Radosny siewca Słowa

Ks. Marian Duda

14 kwietnia 2015 r. mija 100. rocznica urodzin śp. ks. inf. prof. dr. hab. Stanisława Grzybka (1915-98). Kim był ów kapłan?

prezentacje
28

O Janie Pawle II mówią jego przyjaciele

Artur Stelmasiak

„Niezapomniany” zbiór rozmów z przyjaciółmi św. Jana Pawła II. W książce zamieszczony jest jedyny wywiad z papieżem seniorem Benedyktem XVI

29

Rodzina miłością wielka

Ks. Sylwester Łącki CSMA

Słowo wstępne do albumu napisał bp Jan Piotrowski – ordynariusz diecezji kieleckiej. Oto kilka jego słów ze wstępu: „Kiedy na pamięć powracają nam piękne wspomnienia o rodzinie, myślimy o naszym domu, a szczególnie o osobach nam najbliższych: mamie i tacie, i naszym rodzeństwie w osobach sióstr i braci.

spotkania
30

Konferencja o św. Urszuli Ledóchowskiej

(opr. at)

Z okazji 150. rocznicy urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej 17 kwietnia br. w sanktuarium w Pniewach odbędzie się specjalna konferencja pt. „Św. Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie”.

Nowa siedziba Pallotyńskiego Sekretariatu ds. Misji

Ks. Jarosław Rodzik SAC

W święto patronalne Prowincji Zwiastowania Pańskiego Księży Pallotynów, 25 marca br., w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie odbyło się uroczyste poświęcenie nowej siedziby Sekretariatu ds. Misji, działającego od 1993 r.

wiara i życie
31

Gdy na krzyżu nie wszystko się kończy

Ks. Mariusz Rosik

Jeśli mam cierpieć, pozwólcie mi czynić to szlachetnie – odejść i cierpieć w samotności” – tak ponoć mawiał Jerzy V, urzędujący w pierwszych dekadach XX wieku król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz cesarz Indii.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Moc przebitego boku

Abp Wacław Depo

Czas wielkanocny jest darem i tajemnicą spotkań z ranami zmartwychwstałego i uwielbionego Pana, które świadczą o miłosiernej miłości Boga do ludzi. Promieniuje z nich duchowe światło, które ma zdolność przemiany sumień i napełnia serca nadzieją.

poradnik duszpasterski
34

Odpowiedzialność za wiarę swoją i innych

Ks. Paweł Rozpiątkowski

„Wiara nie jest (...) aktem wyizolowanym. Nikt nie może wierzyć sam, tak jak nikt nie może żyć sam” – mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. W naszych czasach szczególnie trzeba o tej prawdzie przypominać.

felieton
35

Smoleński pesymizm

Jan Żaryn

Autor „Przeklętego continuum. Notatnika smoleńskiego” spisywał te wszystkie rany, które boleśnie wdzierały mu się do świadomości, krwawiły i de facto boleśnie szarpały dumę, poczucie narodowej wspólnoty.

VIII Katyński Marsz Cieni

Koordynator Marszu: Jarosław Wróblewski

W imieniu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” i Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy na VIII Katyński Marsz Cieni. Odbędzie się on w niedzielę 12 kwietnia 2015 r. – w przeddzień 75. rocznicy zbrodni katyńskiej.

75. rocznica zbrodni katyńskiej
36-37

Katyń – śmierć przyszła ze wschodu

Sławomir Błaut

Co roku 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To święto uchwalił 14 listopada 2007 r. Sejm RP, by oddać hołd polskim oficerom zamordowanym z rozkazu Józefa Stalina.

37

Rozpraszają mgłę niepamięci

Mariusz Rzymek

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej 27 marca br. gościło finalistów wojewódzkiego konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Szóstka z nich w nagrodę za swoje prace otrzymała zaproszenie na kilkudniową wycieczkę do Brukseli

fakty • opinie
38

Sądowo-polityczna rzeczywistość

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Niespodziewanie ten, który doprowadzał do sądu przestępców, został przez sąd ukarany.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Ocalmy Asię Bibi przed śmiercią!

(pr)

Wizyta u Chińczyków we Włoszech

(pr)

Eksterminacja chrześcijan

(pr)

Męczeństwo codziennego życia

(pr)

To nie jest źródło wiary

(pr)

Megabiznes

(pr)

pomoc charytatywna utrudniona
40-41

Żywność na papierze

Artur Stelmasiak

Nowe przepisy dystrybuowania żywności finansowanej przez Unię Europejską bardzo utrudniają pomoc charytatywną. Już teraz z unijnej pomocy masowo wycofują się jadłodajnie dla bezdomnych

42

Nasze zmartwychwstanie

Alina Czerniakowska

Minęła Wielkanoc, najważniejsze święto, Wielka Tajemnica. Od lat idziemy Drogą Krzyżową za Jezusem, dołączają kolejne pokolenia, zmienia się świat, otaczająca nas rzeczywistość, ale nadzieja i pragnienia pozostają te same. Szukamy w Zmartwychwstaniu siły, którą daje nam „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana”.

Arytmetyka wyborcza

Zdzisław Skotnicki

felietony
43

Unia znosi limity

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Polska jako kraj rolniczy stanowiła poważną konkurencję, którą należało ograniczyć.

5 lat po

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Są przesłanki, że to nie był przypadek.

rodzina • życie
44-45

Film o wartości życia

Z reżyserem Peterem Mackenziem oraz Jenn Gotzon rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Na ekrany polskich kin wszedł film „Doonby. Każdy jest Kimś”. Z reżyserem Peterem Mackenziem oraz Jenn Gotzon, odtwórczynią jednej z głównych ról, rozmawia Agnieszka Konik-Korn

rodzina • poradnik
46

Trzeba umrzeć, aby żyć

Michał Piekara

Co zrobisz z minionym Wielkim Postem? Co zrobisz z przeżyciami Wielkiego Tygodnia?

Chusta miłosierdzia

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Człowiek nie pojmie siebie bez Jezusa – ani swojej nędzy, ani wielkości; ani swego nieszczęścia, ani szczęścia.

30 lat Ruchu Rodzin Nazaretańskich
47

Tu otrzymaliśmy nadzieję

Karolina Mysłek

Ma perché...? Ale dlaczego...? Ale dlaczego nie chcesz iść za Bogiem do końca? San Giovanni Rotondo, 1966 r., Ojciec Pio i ks. Tadeusz Dajczer. Wstrząs. Zawalenie się wszystkiego, co do tej pory. I konieczność zmiany – siebie, swojego systemu wartości, kierunku życia, planów, pozycji wobec Pana Boga. W efekcie – rodzenie się na nowo. Szukanie drogi, na której Bóg chce posłużyć się konkretnym człowiekiem.

szachy
48-49

Królewska pasja

Z Magdaleną i Andrzejem Czochrami rozmawia Aneta Kwaśniewska

Gra w szachy kształtuje wiele pozytywnych cech, doskonali pamięć, uwagę, rozwija zdolność koncentracji i logicznego myślenia. Szachy to również pasja kolekcjonerska. Z Magdaleną i Andrzejem Czochrami – właścicielami największej w Polsce kolekcji szachów – rozmawia Aneta Kwaśniewska

Turniej Szachowy Duchowieństwa

Niedziela Młodych
50-53

Dotknięty Miłosierdziem

Edyta Tombarkiewicz

Niezwykłe świadectwo Andrew Comiskeya, byłego homoseksualisty, dziś męża i ojca dorosłych dzieci.

Homoseksualizm w oczach Boga i Kościoła

Ks. Arkadiusz Olczyk

Bóg stworzył nas mężczyznami i kobietami, powołując do bycia „jednym ciałem” (heteroseksualne małżeństwo), by „być płodnymi i zaludniać ziemię” (Rdz 1, 27-28). To jest Boża koncepcja i Boży porządek wpisany w naturę od początku stworzenia. Stróżem tej koncepcji jest Kościół.

Miłosierdzie według Franciszka

km

Lepiej niż w bajce

Katarzyna Jaskólska

Córka włoskich arystokratów. Wzorem panien z baśni siedzi zamknięta, z tym że nie w wieży, a w komórce dobudowanej do ukrytego w lesie kościółka. Jedynym jej kontaktem ze światem są dwa niewielkie okna

„Metropolis" w Krakowie
54

Pomiędzy rozumem a siłą…

Maria Fortuna-Sudor

Spotkały się dwa dzieła. Dwa arcydzieła: arcydzieło Fritza Langa i arcydzieło Abla Korzeniowskiego – w taki sposób Ewa Bielecka, prezes Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju”, zapowiedziała projekcję niemego filmu „Metropolis”, połączoną z wykonaniem na żywo współczesnej muzyki ilustrującej dzieło z 1927 r.

kultura
55

Po co do kina? Po co do teatru?

O. Michał Legan OSPPE

Każda wyprawa do kina, do teatru, do galerii czy do sali koncertowej ma służyć prawdzie, a więc odkrywając geniusz ludzkiego dzieła, jeszcze bardziej ma odsłaniać geniusz Boga, owego pra-Reżysera, który w sposób tak czytelny, a jednocześnie tak misteryjny pozostawia widzom otaczającego nas „theatrum mundi” swój czytelny podpis.

Wielkim Postem do Zmartwychwstania

Krzysztof Seweryn Wroński

naszym zdaniem
56

Rodzice robią ze swoich dzieci małpki

Iwona Galińska

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że telewizja serwuje nam kicz i żenadę, ale ostatni produkt TVN nas zaskoczył

Do Częstochowy na rowerach przez Polskę i Słowację

Ks. Mariusz Nowak – prezes KKS ALPIN

różne
57

Kalendarium 12-18 IV 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

58-67

Roladki z kiwi

Opracowała: Jolanta Marszałek

Biblioteka „Niedzieli” poleca

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Tydzień Biblijny w Milówce – przykład godny naśladowania

Ks. Piotr Bączek

W przyszłą niedzielę, 19 kwietnia rozpocznie się 7. edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego w Kościele. Przez siedem dni poprzez różne inicjatywy podejmowane przez duszpasterzy i wspólnoty parafialne wierni będą zachęcani, by na co dzień częściej sięgać po lekturę Pisma Świętego.

Rozświetlą ciemności. Wkrótce ruszą 14. Dni Kolbiańskie

Monika Jaworska

„Wezwani, aby rozświetlić ciemności…” – to hasło, jakie będzie towarzyszyło 14. edycji Dni Kolbiańskich w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. W tym roku Dni przypadną na 17-19 kwietnia. Złożą się na nie Msze św., wykłady, modlitwy.

Istebna otrzymała relikwie św. Charbela

Monika Jaworska

Parafia Dobrego Pasterza w Wiśle ma już swoje relikwie św. o. Charbela, które otrzymała od Maronitów z Libanu.

Niedziela częstochowska

Kalwaryjskie sympozjum w Praszce

Ks. Antoni Tatara

„Sanktuarium kalwaryjskie w służbie pielgrzymującego Kościoła” to tytuł sympozjum naukowego, które odbyło się 25 marca br. na Kalwarii w Praszce. Wpisuje się ono doskonale w przygotowania do koronacji koronami papieskimi Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia 12 września 2015 r.

Chrystus – prawda – życie

Ks. Ireneusz Skubiś

„Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” (J 18, 37).

10-lecie kanonizacji św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Anna Wyszyńska

>Uczniowie Zespołu Niepublicznych placówek oświatowych w Częstochowie przygotowali spektakl pt. „Św. Zygmunt Gorazdowski jest wśród nas”.

Niedziela podlaska

Krzyż – dzieło Boga i człowieka

Ks. Artur Płachno

W Niedzielę Palmową w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie 18. Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Misterium Męki Pańskiej w Perlejewie

Marek Sobisz

Po raz trzeci 29 marca w Perlejewie w miejscowej remizie strażackiej została przedstawiona inscenizacja Misterium Męki Pańskiej, która wprowadziła zebranych w głębsze przeżywanie Triduum Paschalnego.

Sokołowskie harcerstwo ma już 100 lat

Jadwiga Ostromecka

W czwartek 26 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się najważniejsza uroczystość jubileuszowych obchodów sokołowskiego harcerstwa. Na spotkanie przybyli liczni goście na czele z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem.

Niedziela kielecka

Wolontariat w służbie miłosierdzia

Agnieszka Dziarmaga

Wolontariat to żywy puls Caritas. Patronalne święto organizacji i jej wolontariuszy przypada w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Czy wielkie dzieło miłosierdzia, realizowane przede wszystkim przez Caritas Diecezji Kieleckiej mogłoby się tworzyć bez wolontariuszy?

Wielce miła, pełna miłosierdzia

Władysław Burzawa

W Bebelnie znajduje się kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym w przeszłości był czczony obraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Schowani za filary Kościoła

Agnieszka Dziarmaga

Z ks. Stanisławem Królem o duszpasterstwie osób rozwiedzionych i żyjących w związkach niesakramentalnych rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Niedziela małopolska

Zainspirowany Miłosierdziem

Agnieszka Konik-Korn

Z ks. dr. Piotrem Szwedą MS, autorem monografii poświęconej Adolfowi Hyle, rozmawia Agnieszka Konik-Korn.

Pokazali, że potrafią

Maria Fortuna-Sudor

Prawie 40 osób z łapanowskiej Grupy Apostolskiej, działającej przy parafii pw. św. Bartłomieja, zaangażowało się w przygotowanie i wystawienie spektaklu ukazującego postać bł. Chiary Luce Badano.

Warto tam być!

Małgorzata Cichoń

„Po Jego śladach... Święty Jan Paweł II inspiracją dla artystów” – to hasło sympozjum, jakie 22 kwietnia odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Niedziela lubelska

Święto Caritas

Anna Gliwa

W niedzielę Miłosierdzia Bożego przypada patronalne święto Caritas. To wyjątkowy dzień dla naszej diecezjalnej Caritas, która rozpoczyna obchody 25-lecia istnienia. Z tej okazji w parafiach archidiecezji zostanie odczytany list pasterski abp. Stanisława Budzika.

Egzamin z wierności Krzyżowi

Grzegorz Jacek Pelica

W parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowie zakończyło się nawiedzenie kopii Krzyża Trybunalskiego.

Świadkowie Bożego Miłosierdzia

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku istnieje od 20 lat. Uroczystości jubileuszowe zostały włączone w wizytację kanoniczną, przeprowadzoną przez bp. Mieczysława Cisło.

Niedziela legnicka

Wizyta Biskupa legnickiego w Zakładzie Karnym

Ks. Piotr Nowosielski

Wielki Poniedziałek jest w diecezji legnickiej przeżywany jako dzień spotkania księży biskupów z osadzonymi w Zakładzie Karnym. W bieżącym roku, 30 marca, swoją wizytę pasterską złożył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Polak z bośniacką duszą

Weronika Pawlus

Józef Staszkowian urodził się 5 listopada 1920 r. w Novej Topoli, powiat Bosanska Gradiška (ojciec Michał ur. 1898 r. w miejscowości Nowy Sołoniec – Bukowina, Rumunia), dawniej teren monarchii austro-węgierskiej. W 1927 r.

Każda miłość rodzi owoce

Ks. Bogusław Wolański

Kolejna katecheza, która przygotowuje nas do VIII Światowego Spotkania Rodzin, będzie w głównej mierze o celibacie. Można się zapytać: a co celibat ma wspólnego z małżeństwem, z rodziną?

Niedziela łódzka

Łódź – miasto męczenników i świętych

Redakcja

Kilkudziesięciu biskupów z sekcji uniwersyteckiej, której przewodniczy abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) weźmie udział w Kongresie w Łodzi.

Jezus Miłosierny w drodze

Danuta Pawłowska

Dzięki Elżbiecie Mościckiej, która przekazała nam obraz Jezusa Miłosiernego z napisem w języku arabskim z prośbą o dostarczenie Ojcu Świętemu, powstały dwie inicjatywy: 12 kwietnia 2015 r., tj. w niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpocznie się piesza pielgrzymka z Łodzi do Watykanu z podarowanym obrazem.

Świadectwa młodych przed ŚDM 2016

Monika Grzegorzewska

Przed Wielką Nocą w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi wystawione zostało Misterium Wiary. Zakończył się Tryptyk, nad którym ogromna rzesza ludzi pracowała od trzech lat. Ta sama grupa ludzi od trzech lat zmieniała powoli moje serce i relację z Bogiem.

Niedziela przemyska

25-lecie Caritas w Domu Matki i Dziecka

S. Hiacynta Popiel CSSMA

Tegoroczny Dzień Świętości Życia obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będący patronalnym świętem Caritas Domu Matki i Dziecka w Przemyślu, był także okazją do dziękczynienia Bogu za działalność tej placówki w ramach jubileuszowych obchodów 25-lecia odnowionych struktur Caritas w naszej Ojczyźnie.

O przedziwnej ekonomii Bożego Miłosierdzia

M.A.J.

Dawny pauliński klasztor, a obecnie jezuickie Kolegium w Starej Wsi, stanowiło miejsce rekolekcji dla członków i sympatyków Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, które odbyły się w dniach 13-15 marca br.

Dostrzegając Chrystusa w chorym

O. Kamil Mróz MI

Co prawda, Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, zwanych kamilianami, nie jest obecny w archidiecezji przemyskiej, niemniej wielu członków tego zakonu pochodzi z jej terenów. Poznajmy zatem w naszym cyklu również i ten zakon.

Niedziela rzeszowska

Święto Miłosierdzia – Święto Caritas

Ks. Piotr Potyrała

Od 2000 r. Kościół na całym świecie w II Niedzielę Wielkanocną obchodzi Święto Bożego Miłosierdzia. Zostało ono ustanowione na prośbę Jezusa, który objawiając się św. s. Faustynie, powiedział: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.

Smoleńska rana życia

Natalia Janowiec

Z senator Alicją Zając, wdową po senatorze Stanisławie Zającu, rozmawia Natalia Janowiec.

Pielgrzym z Sokołowa

Wiesław Łuszczki

Bohaterski kapelan Armii Polskiej gen. Władysława Andersa, zasłużony dla emigracji polskiej – o. dr Łucjan Łuszczki (1910-91) – urodził się w Sokołowie Małopolskim.

Niedziela sandomierska

Niech służy dziełu miłosierdzia

Ks. Adam Stachowicz

W tym roku więcej miejsca na naszych łamach poświęcamy Caritas, gdyż od 12 września 2014 r., aż do 12 czerwca tego roku trwa w całej Polsce Rok Caritas. Przyglądamy się działalności tej kościelnej organizacji charytatywnej. To praca ludzi, dzieła dobroczynne, ale również placówki.

Animatorzy Ewangelizacji w akcji

Anna Sroka

W dniach 26-29 marca odbyła się w Chwałowicach Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE). Było to szkolenie dla członków Ruchu Światło-Życie poświęcone tematyce ewangelizacji.

Oazowe spotkanie odpowiedzialnych

Anna Sroka

W dniu 21 marca odbył się w Lublinie na Sławinku wiosenny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DWDD).

Niedziela sosnowiecka

Kuchnia z marzeń

Piotr Lorenc

Jeśli marzymy sami, nasze marzenia pozostają marzeniami, jeśli marzymy wspólnie – nasze marzenia stają się początkiem nowej rzeczywistości” – to zdanie wypowiedziane przez Friedricha Hundertwassera, austriackiego malarza, desingera i architekta, od kilku lat towarzyszą działaniom jaworznickiej wspólnoty „Betlejem”.

Nie chwalić, a naśladować św. Jana Pawła II

Piotr Lorenc

Kolejne dwie parafie naszej diecezji wzbogaciły się o relikwie św. Jana Pawła II. Są to wspólnoty: pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce i pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej.

Przyjazna rodzinie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Gdy wejdziemy na stronę www.katarzynamaciejewska.eu, to naszym oczom ukaże się Katarzyna Maciejewska – dziennikarka, radna, społecznik.

Niedziela świdnicka

Macie tu coś do jedzenia?

Ks. Sławomir Marek

W siedmiu jadłodajniach – dwóch w Wałbrzychu, po jednej w Świdnicy, Dzierżoniowie, Bielawie, Piławie Górnej i Nowej Rudzie – Caritas Diecezji Świdnickiej każdego dnia zapewnia gorący posiłek ponad 1300 osobom.

Łaska wiary

Bp Ignacy Dec

Ewangelista Jan opowiada o dwukrotnym spotkaniu Chrystusa z uczniami w tym samym miejscu. Tradycja mówi, że był to Wieczernik. Pierwsze spotkanie miało miejsce wieczorem w dzień zmartwychwstania.

Odnowiona monstrancja

Krystyna Smerd

Do bazyliki strzegomskiej tuż przed Świętami Wielkanocnymi powróciła z renowacji barokowa monstrancja, którą mieszkańcy miasta mają okazję oglądać zawsze w największe święta oraz podczas procesji Bożego Ciała.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Ks. Paweł Olewiński

Dla uczniów klas maturalnych rozpoczynają się teraz gorące dni: czar studniówki już minął, natomiast maj tuż-tuż... Jest to ważny czas nie tylko dlatego, że to ostatnia chwila walki o dobre oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej i przygotowywania się do matury

Instalacja nowych kanoników w Kamieńskiej Kapitule Kolegiackiej

Piotr Słomski

W czwartek 26 marca o godz. 16 miała miejsce uroczystość włączenia nowych członków do Kamieńskiej Kapituły Kolegiackiej. Uroczystości przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński

Uroczystość urodzinowa św. Teresy z Ávili w Karmelu

Bożena Buła

Od 15 października 2014 r. trwa Rok Jubileuszowy z okazji 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

Niedziela toruńska

Ślady małych stópek

Anna Wyrzykowska

W szpitalach widać wiele radości z narodzin dziecka. Tam przeżywamy chwile, które wspominamy przez całe życie. Zadziwienie nad cudem narodzin dziecka, jego pierwsze okrzyki, o których marzyliśmy przez 9 miesięcy.

U zmartwychwstanek

Joanna Kruczyńska

Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego to żeńska gałąź męskiego Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Działają również w naszej diecezji, w Grudziądzu, w którym od 1930 r. obejmują miejscowe dzieci pracą wychowawczą.

Moje serce dla ciebie bije

Wojciech Wichnowski

2. Chełmżyńskie Dni Życia odbyły się 24 i 25 marca. Poświęcone były osobom niepełnosprawnym, szczególnie tym najmłodszym

Niedziela warszawska

Nowe sanktuarium w Warszawie

Artur Stelmasiak

Kościół Matki Bożej Różańcowej na Bródnie został podniesiony do rangi diecezjalnego sanktuarium

Zawsze z uśmiechem

Andrzej Tarwid

„O Panie, niech będę jak promyk słoneczny, co wszędzie pociechę, wesele roznosi” – ta prośba z wiersza św. Urszuli Ledóchowskiej jest ważnym drogowskazem w pracy urszulanek szarych.

Masakra u Terlikowskich

Oprac. wd

Pretekstem do rozmowy jest książka „Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich”. Jak wygląda życie z pięciorgiem dzieci?

Niedziela wrocławska

Wyjątkowe urodziny

AS

500-lecie urodzin reformatorki zakonu – św. Teresy Wielkiej – we Wrocławiu obchodzono niezwykle uroczyście.

5 tysięcy poszło za Jezusem

ML

Tysiące studentów, duszpasterze, siostry zakonne oraz wiele innych osób przeszło 27 marca przez wrocławski Rynek, uczestnicząc w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Błogosławieni miłosierni...

Magdalena Lewandowska

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia warto zatrzymać się nie tylko nad niezgłębioną miłością Boga ku nam, nad Jego niezmierzonym Miłosiernym Sercem wybaczającym każdy grzech – trzeba także naśladować Miłosiernego Boga

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Wprost z serca

Rozmawiała Aneta Kwaśniewska

Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca 51. Tydzień Miłosierdzia w Kościele katolickim to przypomnienie o chrześcijańskim obowiązku troski o ludzi ubogich i potrzebujących wsparcia. Tegoroczne hasło brzmi „Ocalamy tylko to, co dajemy”.

Moc od Boga

Ks. Grzegorz Bartko

O. John Baptist, czyli Jan Chrzciciel Bashobora przyjeżdża do Polski od 2007 r. W rekolekcjach prowadzonych przez o. Bashoborę uczestniczyło tysiące osób w dziesiątkach polskich miast. 4 lipca 2015 r. Jan Chrzciciel Bashobora przybędzie po raz pierwszy do Zamościa

Odkrywanie fresków

Joanna Ferens

W kościele św. Jerzego w Biłgoraju odsłaniane są freski, które w latach 30. XX wieku zostały namalowane na ścianach prezbiterium.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Paschalne święta

Ks. Adrian Put

W Wielki Czwartek wielu kapłanów naszej diecezji spotkało się w gorzowskiej katedrze na Mszy św. Krzyżma. Pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie złożone w dniu święceń.

25 lat Caritas – 25 dobrych lat

Katarzyna Jaskólska

Nie sposób przedstawić wszystkiego, co zdarzyło się przez 25 lat istnienia Caritas w naszej diecezji. Można natomiast zagadnąć tych, którzy w różny sposób z Caritas się związali. A potem pomyśleć, że takich ludzi jest znacznie więcej. Ile to dobra

Miłosierdzie Boże można nieść dalej

Ks. Adrian Put

W niedzielę 12 marca, w drugą niedzielę wielkanocną, obchodzimy w Kościele święto Miłosierdzia Bożego. Nasze myśli kierują się w stronę krakowskich Łagiewnik, św. s. Faustyny Kowalskiej i jej „Dzienniczka”.

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...