Reklama

Niedziela Rzeszowska

Hołd Niezłomnym

Uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

Od kilku lat w okolicach 1 marca cała Polska staje się jednym wielkim hołdem dla żołnierzy kiedyś wyklętych, dziś dla nas niezłomnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byli symbolem powstania wobec narzuconej władzy komunistów. Władzy i ideologii obcej polskiemu społeczeństwu, byli jego głosem sprzeciwu i obrony przed niechcianym wrogim ustrojem. Przez lata komuniści chcieli, aby odeszli w zapomnienie oni i ich rodziny, chcieli, aby w oczach społeczeństwa byli „bandytami”. Tymczasem właśnie ich historia w znacznej części stała się jednym z elementów wielkiego odkrywania na nowo patriotyzmu nie tylko przez młode pokolenie.

Rzeszów świętował...

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się na terenie całego województwa. Już 29 lutego w kościele pw. Chrystusa Króla Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Rzeszowie zorganizowali konferencję „Niezłomni w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby w homilii ks. prał. Ireneusz Folcik wspominał sylwetkę ks. inf. Józefa Sondeja – strażnika pamięci Żołnierzy Wyklętych. O jego niezłomności, niezwyczajnej zwyczajności mówił także podczas konferencji dr Mariusz Krzysztofiński z IPN w Rzeszowie. Niezwykle wzruszające były świadectwa ludzi, którzy znali i przez lata współpracowali z ks. Sondejem, podkreślali, że był dla Rzeszowa taką postacią, jak abp Ignacy Tokarczuk dla diecezji przemyskiej. Określenie „zwyczajna niezwyczajność” chyba najlepiej oddaje jego niezwykłą skromność przy niezwyczajnym zaangażowaniu zarówno w sprawy Kościoła, jak i Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych 1 marca rozpoczęła Msza św. w kościele farnym, następnie uczestnicy przeszli wraz z orkiestrą wojskową i kompanią reprezentacyjną pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego, IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzy Wyklętych. – Rok 1945 nie był dla Polaków końcem walki o wolność – mówiła do zebranych, kombatantów i rodzin pomordowanych Żołnierzy Wyklętych wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. – Żołnierze Wyklęci poddawani byli torturom i brutalnym śledztwom komunistycznych organów bezpieczeństwa – dodała. – Spośród uczestników antykomunistycznego podziemia mało kto doczekał się w III RP wdzięczności, więc naszym obowiązkiem jest pamiętać – podkreślała. Na konieczność pamięci zwrócił także uwagę marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkreślając, że „choć ich ofiara była wielka, nie jest dostatecznie doceniana przez współczesne pokolenia. […] Naszym wspólnym zadaniem jest więc przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia oraz ich czynach. Kultywując tę pamięć, budujemy narodową tożsamość, której jednym z najważniejszych elementów jest tradycja niepodległościowa”. Specjalny list do uczestników uroczystości wystosował także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. – Żołnierze Wyklęci skazani na tortury i śmierć umierali z piętnem zdrajcy Ojczyzny, a ich ciała chowano potajemnie w zbiorowych mogiłach, odmawiając rodzinom godnego pogrzebu – pisał w liście, który odczytał poseł Wojciech Buczak.

Reklama

Na zakończenie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową i złożone zostały wiązanki i kwiaty, m.in. przez wojewodę, marszałka województwa wraz z przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzym Cyprysiem, służby mundurowe, kombatantów, przedstawicieli „Solidarności”. Po zakończeniu obchodów w rzeszowskim oddziale IPN p.o. dyrektora dr Dariusz Iwaneczko wręczył stuletniej działaczce narodowej Marii Mireckiej-Loryś replikę ryngrafu, jaki nosili żołnierze Narodowej Organizacji Wojskowej.

W regionie

Cały region oddawał hołd Żołnierzom Wyklętym. W czasie finału XV edycji Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Miejskim Domu Kultury w Rzeszowie zabrzmiały takie piosenki jak: „Warszawo ma”, „Biały krzyż”, „Piechota” i wiele innych. Festiwal przed laty zainicjowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 28, a Festiwal to swoista lekcja historii i patriotyzmu dla najmłodszych. Połączenie edukacji historycznej ze śpiewem, czy przyjemne z pożytecznym, i do tego spotkanie ze świadkami historii, którzy przybyli na koncert.

Reklama

W niedzielne popołudnie 6 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie miał miejsce koncert Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Naznaczeni niezłomnością”. Zebrani mogli zobaczyć widowisko artystyczne, spotkać się na premierowym pokazie filmu dokumentalnego „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” w reżyserii Henryka Jureckiego. Gościem specjalnym był kpt. Józef Lis „Tajfun” – żołnierz oddziału dywersyjnego Inspektoratu AK Rzeszów i uczestnik wielu akcji dywersyjnych, m.in. próby odbicia więźniów z więzienia na rzeszowskim Zamku. Organizatorami byli Gimnazjum Dwujęzyczne w Boguchwale i Liceum Ogólnokształcące w Boguchwale, Szkoła Muzyki Rozrywkowej „pro musica”, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, redakcja magazynu historycznego „Tajna Historia Rzeszowa”. Koncert został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

W całym regionie odbywały się uroczystości, konferencje, spotkania, koncerty. Województwo oddało hołd zarówno „swoim Wyklętym”, jak i tysiącom w całej Polsce, którzy niezłomnie mówili „nie” komunistycznemu ustrojowi. Za to „nie” dziś jesteśmy zobowiązani pamiętać o ich postawie, za którą zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-17 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: odnaleziono czaszkę Józefa Franczaka, ostatniego z żołnierzy wyklętych

ARCHIWUM TVP

W efekcie śledztwa prowadzonego przez lubelski oddział IPN odnaleziono czaszkę ostatniego żołnierza wyklętego, Józefa Franczaka. Syn partyzanta planuje zorganizować katolicki pogrzeb. - Dziękuję IPN, ciało złożone razem to spokój dla duszy – zaznaczył Marek Franczak.

Więcej ...

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...