Reklama

Jezus pokazał nam rany

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia wszystkie drogi zdawały się prowadzić do krakowskich Łagiewnik. Przy Sanktuarium gromadzili się 3 kwietnia nie tylko pielgrzymi z Polski, ale także z zagranicy. Można było usłyszeć różne języki świata. Jak podają organizatorzy, w głównej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele 40 krajów (m.in. Meksyku, Peru, Madagaskaru, Erytrei czy Libanu), a łącznie zebrało się na niej 80 tys. wiernych! Osobiście spotkałam np. gości z... Martyniki. Czarnoskóra pątniczka z karaibskiej wyspy powiedziała mi, że przylecieli w 50 osób.

Z kolei 52 Słowaków przyjechało z parafii Hôrka niedaleko Popradu. Jedna z pań wyjaśnia, że pielgrzymuje do krakowskiego Sanktuarium od 2002 r., by się ofiarować Bożemu Miłosierdziu i pomodlić w rozmaitych intencjach. Tym razem szczególnie prosi o pokój. Dodaje, że na Słowacji podziwiają pobożność Polaków – w ich kraju jest z nią gorzej. Grupa została jeszcze na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Chcieli też odwiedzić Sanktuarium św. Jana Pawła II. – On był wasz, ale także po części nasz. Bardzo go kochamy – mówią o Papieżu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sumie przy ołtarzu polowym przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a koncelebrował ją m.in. kard. Stanisław Ryłko z Papieskiej Rady ds. Świeckich. Pasterz archidiecezji krakowskiej, odnosząc się do Ewangelii, mówił: – Zwykle bliską osobę rozpoznajemy po twarzy. Tymczasem Jezus, stając pośrodku uczniów i pozdrawiając ich słowami: „Pokój wam!”, pokazał im ponadto przebite ręce i przebity bok (...). Wspomniane rany stały się szczególnymi i rozpoznawczymi znakami Jego tożsamości. Te rany stały się również wstrząsającym symbolem miłości Boga do człowieka, miłości posuniętej do ostatecznych granic – nauczał Metropolita Krakowski. Dodał, że również na Obrazie, namalowanym wg wskazań św. Siostry Faustyny, widnieją rany męki Jezusa, a z Jego przebitego boku i Serca bije źródło życia i miłości, źródło nadziei i pokoju, źródło nieskończonego miłosierdzia.

Reklama

Pod koniec uroczystości Ksiądz Kardynał poświęcił Dzwon Miłosierdzia, który później został odsłonięty na Polach Miłosierdzia – Campus Misericordiae w Brzegach, koło Wieliczki.

W łagiewnickim Sanktuarium i kaplicy klasztornej 3 kwietnia celebrowano kilka Mszy św., pierwszą już o północy. Poprzedziło ją modlitewne czuwanie, w ramach którego odprawiono m.in. nowe nabożeństwo: Drogę Miłosierdzia. Bogaty w łaski dzień zakończył się symfonicznym wykonaniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Nie był to koncert, lecz modlitwa, zgodnie z apelem kompozytorki, Marii Ziółkowskiej. – Mistyczne przeżycie – komentowali wzruszeni uczestnicy wydarzenia.

W święto Miłosierdzia Bożego ruszyła także akcja „Wymaluj obraz” – młodzi ludzie z całego świata przesyłają swoje zdjęcia, które później utworzą mozaikę przedstawiającą Miłosiernego Jezusa – ekspozycję dzieła zaplanowano na czas Światowych Dni Młodzieży. O tej inicjatywie będziemy jeszcze w „Niedzieli” pisać. A tymczasem zapraszamy do lektury bieżących materiałów z Małopolski, w których również pokazujemy praktyczne wymiary miłosierdzia!

Podziel się:

Oceń:

2016-04-07 09:59

Wybrane dla Ciebie

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....