Reklama
Niemy krzyk dziecka rozpoczynającego życie pod sercem matki może być już wkrótce w Polsce usłyszany.
Na słowo: „dziękuję” kard. Kazimierz Nycz zwrócił szczególną uwagę przy okazji budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Obrońcy życia pielgrzymowali na Jasną Górę już po raz 36.
Parlamentarzyści, duchowni, przedstawiciele ruchów pro-life oraz goście z zagranicy dyskutowali o rodzinie i obronie życia. Uroczystości w Sali Kolumnowej Sejmu zorganizowano 30 marca br. z okazji 10. rocznicy wprowadzenia relikwii św. Joanny Beretty Molli do kaplicy parlamentu.
W dniu świętowania 10. rocznicy wprowadzenia relikwii św. Joanny Beretty Molli do kaplicy sejmowej, 30 marca 2016 r., odbyła się również inna ważna uroczystość – przyjęcie relikwii świętej żony, matki i lekarki do kaplicy Prezydenta RP. Relikwie przekazała uratowana córka św. Joanny – dr Joanna Emanuela Molla.
Wydarzenie goniło wydarzenie w czasie obchodów Święta Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Pierwsze odprawienie Drogi Miłosierdzia, poświęcenie dzwonu Miłosierdzia, tzw. tweetup z kard. Dziwiszem – to tylko niektóre z nich.
Początki państwowości na ziemiach między Odrą a Wisłą nie doczekały się szczegółowych opisów. Zdecydowała o tym przede wszystkim niewystarczająca liczba wiarygodnych źródeł.
Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski kojarzą się z Poznaniem i Gnieznem, ale jest wiele miejsc w naszym kraju, gdzie również lokalne uroczystości są zaplanowane z rozmachem.
Z Robertem Jansonem – kompozytorem, autorem hymnu na 1050-lecie Chrztu Polski – rozmawia Grzegorz Polak.
Rozstrzeliwano ich nocą, strzałem w tył głowy. Dla wyciszenia – w pomieszczeniach wyłożonych wojłokiem. Blisko 23 tys. mężczyzn, oficerów, podoficerów. Ok. 50 kobiet – m.in. telefonistek, sanitariuszek.
Rok 2010. 10 kwietnia. 70. rocznica mordu katyńskiego. Na Cmentarzu Katyńskim zaplanowano uroczyste obchody rocznicowe z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Po sześciu latach od katastrofy smoleńskiej ruszył proces urzędników, którzy są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków przygotowania wizyty delegacji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Każda pamiątka męki Jezusa właśnie dlatego jest dla nas bezcenna.
Inteligentny ponad przeciętność, dowcipny, błyskotliwy, na dodatek świetny kaznodzieja. Od 2012 r. żył z diagnozą glejaka mózgu.
Matka Angelika, klaryska, była prawdziwą osobowością radiową i telewizyjną. Założycielka katolickiej sieci medialnej EWTN zmarła w wieku 92 lat w czasie Świąt Paschalnych w Hanceville, w stanie Alabama.
Z o. Szymonem Stefanowiczem – paulinem z Jasnej Góry – Anna Wyszyńska.
O ambitnych planach na przyszłość, o połączeniu tradycji z nowoczesnością i o standardach w Polskim Radiu z szefem Jedynki Rafałem Porzezińskim rozmawia Jolanta Kobojek.
W archiwum „Niedzieli” znalazłem ok. 300 artykułów autorstwa ks. Krzysztofa Pawliny.
Okres pontyfikatu św. Jana Pawła II jest głęboko zakorzeniony w historii Polski. Wyrazem miłości Papieża do naszego narodu było 9 pielgrzymek, które odbył on do Polski, by będąc 264. biskupem Rzymu, tak jak św. Piotr umacniać nas w wierze.
Postawa Piotra po cudownym połowie ryb dokonanym na słowo Zmartwychwstałego Pana może wydać się intrygująca, a przy mniej łaskawym spojrzeniu – wręcz denerwująca. Wszystko wskazuje na to, że ma on ostatnią szansę na rozmowę z Jezusem.
Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 21, 1-19),
(krótsza perykopa: J 21, 1-14).
Liturgia Słowa podsuwa nam dzisiaj pytania, które są niezmiernie ważne dla życia i wiary chrześcijanina: „Chcecie ściągnąć na nas krew tego Człowieka?” (Dz 5, 28); „Szymonie, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?” (J 21, 15. 17).
Dorastałem w przekonaniu, że Bóg nie chce, aby spotkało człowieka jakieś nieszczęście. Tymczasem w życiu pewne sprawy układają się niekiedy w sposób bardzo skomplikowany.
Często możemy usłyszeć stwierdzenie, że my, Europejczycy, żyjemy w cywilizacji zachodniej. Czym jednak jest ów Zachód?
O inżynierii przyrodniczej, bioróżnorodności i spełnianiu wymagań Unii Europejskiej z ministrem środowiska Janem Szyszko rozmawia Wiesława Lewandowska.
Koniec z dyskryminowaniem rodzin wielodzietnych. Dość bezczynnego przyglądania się, jak Polska wymiera.
Otrzymałam niedawno do przejrzenia 10-minutowy reportaż o Polsce, który ukazał się w BBC w paśmie „Newsnight”.
Pan Niedziela od jakiegoś czasu obserwuje strony internetowe. Zawsze zaczyna od portalu „Niedzieli”, bo jak mówi, „musi wiedzieć, co piszczy w Kościele”. Potem zagląda do prawicowego „wSieci”.
Społeczeństwo niemieckie, czując się oszukiwane, zaczyna odwracać się od największych tradycyjnych politycznych formacji.
Dzięki istniejącym w Polsce Oknom Życia zostało uratowanych 90 dzieci. Najstarsze okno znajduje się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39, w prowadzonym przez siostry nazaretanki Domu Samotnej Matki.
Bezdomność to jedno z tych trudnych słów, którego sensu nie chcielibyśmy osobiście doświadczać. Osoby bezdomne wywołują w nas różne reakcje. Jest wśród nich współczucie dla ludzkiej biedy i upodlenia, często decyzja niesienia pomocy potrzebującym.
To było rok temu; zobaczyłam dobrą, jasną twarz, podkreśloną okrągłymi okularami, spod których przypatrywały mi się niemal okrągłe oczy. Uśmiech, spokój i przez moment coś jakby grymas... Ból?
Hasło Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią” będzie towarzyszyć również podczas Forum Młodych w Częstochowie, które odbędzie się w dniach 20-24 lipca 2016 r.
18 czerwca 2016 r. z Krakowa wyruszy pielgrzymka motocyklistów do Watykanu. Cztery dni później spotkają się z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra.
W 2016 r. Katolicki Klub Sportowy ALPIN im. Jana Pawła II zaprasza na jubileuszową – 20. wyprawę do Częstochowy.
Prosta, ale wykwintna sałatka, odpowiednia nawet na przyjęcie.
W Cinema City w Częstochowie odbył się 31 marca br. specjalny, przedpremierowy pokaz amerykańskiego filmu pt. „Bóg nie umarł 2”. Pokaz zorganizował Tygodnik Katolicki „Niedziela” – jeden z patronów medialnych.
Trzeba słuchać bardziej Boga aniżeli ludzi. To zdanie z mowy Piotra postawionego razem z Apostołami przed Sanhedrynem odczytujemy na liturgii Eucharystii w 3. niedzielę wielkanocną.
Ksiądz Janusz Talik z parafii św. Maksymiliana w Aleksandrowicach został mianowany przez Biskupa Ordynariusza nowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych.
Z ks. Markiem Kręciochem, proboszczem parafii św. Urbana w Kobiernicach, rozmawia Mariusz Rzymek.
Pamiętam rozmowę z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim w Warszawie w lutym roku 1981, jeszcze przed moją nominacją na naczelnego „Niedzieli”.
Wyjątkowy przebieg miała Niedziela Palmowa w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.
Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni miał lata swojej świetności i lata gorszych notowań. Kiedyś, zwłaszcza dzięki dr. n. med. Tadeuszowi Demkowowi i jego zespołowi, a później jego wychowankom, był cenionym szpitalem chirurgicznym.
Matura. Jeden z najważniejszych momentów w życiu, mimo podejmowania kluczowych decyzji, determinujących nasze życie jako osób dorosłych, otwierający nowe perspektywy i dający, jak chyba nigdy już później, przeświadczenie, że wszystko jest możliwe, a świat stoi przed nami otworem.
Z ks. Sylwestrem Falkowskim, zastępcą dyrektora Wydziału Młodzieży, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski.
Młodzi ludzie ze wszystkich dekanatów diecezji w późne popołudnie Niedzieli Palmowej zdominowali centrum Kielc, między kościołem akademickim a bazyliką katedralną.
Wdzięczni za łaskę wiary w 1050. rocznicę Chrztu Polski – parafianie ze Skalbmierza”. Taki napis znalazł się na kamieniu – obelisku, który został poświęcony 28 lutego 2015 r., na zakończenie Drogi Krzyżowej ulicami Skalbmierza.
Była świadkiem zmartwychwstania Jezusa. To ona trzeciego dnia po ukrzyżowaniu Chrystusa udała się wczesnym rankiem z dwiema innymi Mariami do grobu, w którym został pochowany Mesjasz. Św. Maria Magdalena patronuje kościołowi w Dobrowodzie.
Jest absolwentem Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Na tej uczelni, na kierunku stosunki międzynarodowe, ukończył studia licencjackie i magisterskie. Od kilku miesięcy szuka pracy...
Masz pytania z zakresu bioetyki? Szukasz argumentów, by komuś doradzić? Tu zdobędziesz wiedzę! O pierwszej w Polsce Poradni Bioetycznej, działającej w Krakowie od 19 marca, rozmawiamy z jej koordynatorką, Justyną Gajos.
Msza św. jest „jednością dwóch stołów”: stołu Słowa Bożego i stołu Chleba. Do tego, byśmy przy nich zasiedli, zaprasza nas Zmartwychwstały szczególnie podczas niedzielnego spotkania we wspólnocie Kościoła.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce.
Blisko trzystu kapłanów sprawowało Mszę św. Krzyżma w lubelskiej katedrze w wielkoczwartkowy poranek. Liturgia, w czasie której abp Stanisław Budzik wzywał do wierności powołaniu i troski o posługę w konfesjonale, rozpoczęła się od wspólnego przejścia przez Bramę Miłosierdzia.
Zamiast świętować pierwszy dzień wiosny w szkole, maturzyści z diecezji legnickiej tradycyjnie pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze.
Z parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze w uroczystość św. Józefa, 19 marca, udała się pielgrzymka do Przedwojowa.
Chrystus Zmartwychwstał. On jest kamieniem węgielnym – tymi słowami św. Jana Pawła II 20 marca przywitano wszystkich gości w „Teatrze na końcu świata” w Nieszczycach na premierze spektaklu „Czy to Mesjasz?”.
Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Piotrkowie Trybunalskim.
Prace malarskie inspirowane Męką Pańską można było obejrzeć w galerii Ojców Dominikanów w Łodzi. Ich autorką jest Magdalena Wrzesień. Artystka pokazała różne oblicza Jezusa.
1 kwietnia, w wieku 98 lat, na wieczną wartę odszedł wierny Bogu i Ojczyźnie gen. Aleksander Arkuszyński „Maj” – kawaler orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, dowódca oddziałów Armii Krajowej na ziemi piotrkowskiej, honorowy obywatel Piotrkowa, Pabianic i Żarnowa.
Obiecałem ujawnić drugi powód trwającego szaleństwa ludzi, którzy chcą zawłaszczyć byłego prezydenta.
„(...) trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, przybiwszy do krzyża. Bóg wywyższył Go na prawicę swoją jako Władcę i Zbawiciela, aby dać Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów” (Dz 5, 27b-32. 40b-41).
O odnalezienie skradzionych relikwii i nawrócenie dla sprawcy modlono się przez blisko trzy miesiące. Na początku marca nieuszkodzony relikwiarz oddał ten sam człowiek, który go ukradł.
Tam wciąż jest Polska i polskość. Mimo upływających lat byli mieszkańcy Stanisławowa, Lwowa, Baranowicz i innych kresowych środowisk wciąż manifestują swoje przywiązanie do tych niezwykłych miejsc.
To już jedenaście lat od śmierci Jana Pawła II. Wypada zastanowić się, co zrobiliśmy z tym dziedzictwem, nauczaniem, które nam pozostawił. Czy podołaliśmy zadaniu, czy ono nas nie przytłoczyło, czy potrafimy przekazać to doświadczenie tym, którzy przyjdą po nas.
Całun Turyński to jeden z najbardziej fascynujących przedmiotów, jakie zna i podziwia współczesna cywilizacja. Ten niezwykły kawałek płótna, pokryty śladami odbitego na nim ludzkiego ciała, od wielu lat stanowi główny temat naukowych badań.
Z Wojciechem Zającem – adwokatem, radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, szefem klubu PiS na Podkarpaciu, synem śp. Stanisława Zająca, rozmawia Natalia Janowiec.
W tych dniach niewątpliwie „tematem dnia” będzie kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej. Sprawa roztrząsana będzie na scenie politycznej od strony prawej do lewej i zajmie główne czołówki gazet oraz pierwsze miejsca w ramówkach wiadomości.
Główna diecezjalna uroczystość z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędzie się 7 maja w Zawichoście. W „Pielgrzymce do źródeł” możemy przybywać autokarem, pieszo oraz tratwami Wisłą i Sanem.
W tym roku cztery osoby dorosłe, po odpowiednim przygotowaniu, mogły podczas Wigilii Paschalnej przystąpić do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania i Komunii św. Liturgii Wigilii Paschalnej.
Stare polskie przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” stanie się w najbliższym czasie mottem wielu naszych rodzin. Zbliżające się dużymi krokami Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), to okazja do pokazania naszej polskiej gościnności.
W książce „Grunt pod nogami” ks. Jan Kaczkowski napisał: „Chciałbym wam powiedzieć jeszcze jedno: walczcie o siebie, nie dajcie się wdeptać kryzysom beznadziejności, chwilowej ciemności, walczcie o czyste sumienie i nigdy nie myślcie, że Bóg jest przeciwko wam”.
Warto już teraz pomyśleć o rezerwacji terminu – 20-22 maja, bowiem w tych dniach odbędzie się 17. edycja znanego czeladzkiego festiwalu „Ave Maria”.
Kto dziś nie słyszał wiadomości o złej kondycji polskich małżeństw? O konfliktach, kłótniach, rozwodach? A kto słyszał, co można zrobić, aby temu wszystkiemu zaradzić? Kiedy pojawia się kryzys często ludzie biorą nogi za pas...
Członkowie Diecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji „Przyjaciele Jezusa” w Sosnowcu, w różnych grupach formacyjnych i wspólnotach parafialnych dzielą się swoim doświadczeniem. Co więcej, do grona przyjaciół Jezusa zapraszają wszystkich, a zwłaszcza osoby świeckie, małżonków, matki i ojców.
Krótko przed śmiercią, w roku 990, Mieszko I wydał dokument zwany „Dagome iudex”, w którym oddał Polskę – Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze, Śląsk i Pomorze – pod opiekę papieżowi.
Biskup Świdnicki przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej w katedrze świdnickiej.
Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy od poświęcenia ognia na zewnątrz świątyni i wniesienia go do jej ciemnego, wygaszonego wnętrza. Ten poświęcony, nowy ogień, od którego zapalamy paschał, czyli święcę wielkanocną, symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego.
Dnia 10 kwietnia przypada już 6. rocznica największej tragedii w powojennej Polsce – rocznica katastrofy smoleńskiej.
Rok 966 – Chrzest Polski – to dla nas najważniejsza data, uznawana również za początek polskiej państwowości.
W latach 40. na Wołyniu ukraińscy nacjonaliści dokonali eksterminacji Polaków. Nie wolno dopuścić do zapomnienia ciemnych kart w historii. Próbując zapomnieć albo zatuszować to, co w przeszłości było potworne, podejmujemy straszne ryzyko, że nieludzkie czasy się powtórzą.
Życie. Miłość. Radość. Codzienność. Obowiązki, decyzje, czyny – małe wielkie podejmowane każdego dnia. One właśnie stanowią o istocie naszego człowieczeństwa, o tym, jak reagujemy, jacy tak naprawdę jesteśmy.
W kwietniu dotykamy niezgłębionego Bożego Miłosierdzia, które 1050 lat temu pochyliło się nad polską ziemią, nad polskim narodem i dotknęło go łaską niezwykłą – łaską chrztu, która uczyniła z niego lud nowy, lud chrześcijański, lud Chrystusowy.
W diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu 19 marca bp Andrzej Suski udzielił posługi stałego akolity 17 mężczyznom pochodzącym z diecezji toruńskiej.
Przypominam sobie wywiad, który w 2010 r. przeprowadziłam z Barbarą Stasiak, wdową po ministrze Władysławie Stasiaku, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a także Msze św. i koncerty – są planowane w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przypadającej 10 kwietnia 2016 r.
Z ks. prał. Bogusławem Kowalskim, proboszczem parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze, byłym piłkarzem, a dziś kibicem Legii i reprezentacji Polski, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
Kolejki do lekarza, nawet prawie roczne, a jednocześnie nakłady na nowe inwestycje w służbie zdrowia. W stolicy powstał raport o służbie zdrowia
14 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. We Wrocławiu dba o nich m.in. Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Jednym z projektów mających na celu poprawę sytuacji osób bezdomnych jest Wrocławska Spółdzielnia Socjalna.
Co tydzień brały w nich udział setki wrocławian. Ławki w bazylice garnizonowej we Wrocławiu były pełne. Znani w całej Polsce prelegenci w kalendarzach często wypełnionych po brzegi terminami spotkań znajdowali czas, by odwiedzić stolicę Dolnego Śląska.
Ustanowienie organizacji Kościoła polskiego było dziełem dwóch najważniejszych autorytetów ówczesnej Europy: papieża Sylwestra II i cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego, kiedy powołano metropolię gnieźnieńską i biskupstwa krakowskie, wrocławskie i kołobrzeskie.
Rybacy znad Morza Tyberiadzkiego, a pośród nich Szymon Piotr, Tomasz zwany Didymos, Natanael, Synowie Zebedeusza i inni otrzymali niewiarygodną dla nich obietnicę.
Artysta malarz Marek Sołowiej został zaproszony do pracy w międzynarodowym zespole do realizacji projektu „Amargas lamentaciones”.
Ostatnio w mojej rodzinie odbyły się 3 pogrzeby, do Pana odeszły 3 osoby.
Benefis i wystawa w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze – w ten sposób 31 marca Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży uhonorowało 60. urodziny lubuskiego fotografika Bogusława Świtały.
W 2016 r. mija 70 lat od utworzenia w naszej diecezji pierwszego Niższego Seminarium Duchownego.
W Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia kontynuujemy cykl artykułów, w których przedstawiamy Bramy Miłosierdzia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tym razem na łamach „Niedzieli” – „Aspektów” prezentujemy Drzwi Święte w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.
Reklama
Wiadomości
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara
Europa