Reklama

Głos z Torunia

Deszcz błogosławieństwa

Delegacja z Chełmży z klerykami toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego

SAI

Delegacja z Chełmży z klerykami toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego

Korowód Świętych, w których uczestniczyły również relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Msza św. w strugach deszczu, chrzest, bierzmowanie, krzyże misyjne to wyraźne znaki mówiące o obecności Boga i Jego błogosławieństwie podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość na INEA Stadionie w Poznaniu odbyła się 16 kwietnia i zgromadziła delegacje wszystkich polskich diecezji, które prezentowały swoich świętych. Przedstawicielami naszej diecezji byli: bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki, którzy koncelebrowali uroczystą Mszę św., kapłani, osoby konsekrowane, 8-osobowa delegacja toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z ojcem duchownym ks. dr. Andrzejem Kowalskim oraz wierni świeccy, w tym m.in. młodzież z Chełmży.

Radosna rocznica

W pierwszej części, prowadzonej przez Dorotę Chotecką i Cezarego Pazurę, miała miejsce wspólna modlitwa i uwielbienie Boga przez śpiew i taniec. W dziękczynieniu za chrzest uczestniczyły znane z polskiej sceny muzyki chrześcijańskiej zespoły, m.in. „Arka Noego” i „Siewcy Lednicy”. Wierni wysłuchali też świadectwa znanego perkusisty Jana Budziaszka, który poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po katechezie wygłoszonej przez bp. Grzegorza Rysia nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wodą święconą, którego dokonał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Korowodzie Świętych młodzież z Chełmży wraz z ks. Dawidem Gapińskim niosła relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, chełmżanina, męczennika obozów koncentracyjnych II wojny światowej, patrona skautów i harcerzy. Relikwie wyeksponowane zostały przy głównym ołtarzu, gdzie Mszy św. przewodniczył kard. Pietro Parolin, legat papieski. – Silna wiara Polaków umocniła nadzieję i moc ducha, broniąc i zachowując oraz dając zdolność bycia cierpliwymi i wytrwałymi, w ufnym oczekiwaniu Bożej interwencji. Jesteśmy tu dzisiaj, aby przypomnieć i dziękować Panu za dar wiary i przezwyciężenie wielu trudnych chwil. Jesteśmy wezwani, aby uczcić tę radosną rocznicę, która pozwala nam spojrzeć na korzenie, wypływającą z nich życiową moc, która sprawiła wasz wzrost – powiedział w homilii wysłannik papieża Franciszka. Podczas Eucharystii dwóm młodym kobietom udzielono sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrztu, bierzmowania oraz Komunii św. W takich okolicznościach symboliczny stał się nawet deszcz, który można było interpretować jako znak odradzającego obmycia i Bożego błogosławieństwa. Kilkanaście osób świeckich z całej Polski otrzymało krzyże misyjne i zostało posłane do apostolskiej posługi przekazu wiary w Polsce.

Reklama

Podziękowania

Na zakończenie abp Gądecki prosił legata papieskiego o przekazanie podziękowania Ojcu Świętemu za duchową obecność i życzliwość, którą żywi do naszej ojczyzny. Podziękowania skierowane zostały także do przedstawicieli innych Kościołów i związków wyznaniowych, którzy uczestniczyli w centralnych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych za zaangażowanie w organizację jubileuszu. Wieczorem Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentował musical „Jesus Christ Superstar”.

Dla przedstawicieli diecezji toruńskiej udział w uroczystości był zaszczytem, wyróżnieniem i przeżyciem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-04-28 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na konferencję: Przyszłość Polski – wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu

Chrzest księcia Mieszka I zapoczątkował nie tylko proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich. Miał on także przełomowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał podstawy suwerenności i bezpieczeństwa.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza