Reklama
Wielkie rzeczy dzieją się nieustannie w duchowej stolicy Polski. Tutaj mamy bowiem ołtarz i konfesjonał Narodu. Tutaj najlepiej wyraża się nasza polska, słowiańska, na wskroś maryjna dusza. Niezliczone rzesze pielgrzymów przechodzą przez Jasną Górę każdego dnia, aby z nowymi siłami powrócić do codziennego życia.
Podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski uświadomiliśmy sobie, jak mocno nasze dzieje powiązane są z Kościołem. A przecież do niedawna jeszcze czyniono wszystko, żebyśmy zapomnieli, iż Polska została ochrzczona – pamiętamy obchody 1000-lecia naszego państwa, pozbawione elementów religijnych.
Z rzeźbą związany jest również fakt, który brzmi jak anegdota.
Szczątki płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, zamordowanego przez bezpiekę 8 lutego 1951 r., odnaleziono w 2013 r. na Łączce na warszawskich Powązkach. w Łodzi i w Warszawie odbyło się uroczyste pożegnanie Żołnierza Niezłomnego
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Czy w świecie, który się zmienia, tytuł królowej wciąż ma to samo znaczenie?
Doświadczenie polskich dziejów ukazuje, że gdy jest szczególnie trudno, szukamy Bożej pomocy. Matka Boża jest dla nas wypróbowaną pomocą i tarczą obronną. Matka zawsze widzi, słyszy i jest gotowa ratować tych, którzy chcą „na Jej kolanach złożyć ciężką głowę”
Nie wiemy dokładnie, ilu ich jest. Niektórzy wspominają o 10 mln Polaków mieszkających poza granicami kraju. Nie o statystyki tu jednak chodzi, bo każdy przypadek oznacza niełatwą decyzję, a nierzadko też samotność i ciężką pracę na obczyźnie
Tysiące ludzi z całego świata zabierze do swych domów kawałek pięknej Polski dzięki „Apostołom Bożego Miłosierdzia”
W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej.
Gdy tak patrzę na ten świat pełen zła, fałszu i cierpienia, to zaczynam tracić nadzieję i myślę, że może nie ma sensu miłość i wierność ideałom...
Począwszy od 1945 r., członkowie PPR wczytywali się w instrukcje partyjne, według których 1 maja – Święto Pracy – miał symbolizować zwycięstwo „demokracji ludowej”, natomiast święto 3 maja, choć oficjalnie obchodzone, miało być w propagandzie oceniane negatywnie, jako symbol religianctwa i wstecznictwa
Widok biało-czerwonej flagi chwyta za serca. Prawdziwego Polaka poznaje się po tym, że barwy narodowe są mu drogie.
Konfederacja targowicka – symbol zdrady, koniec marzeń o wielkim dziele Konstytucji 3 maja. Na prośbę przeciwników reform obce wojska zalały Rzeczpospolitą. Tak 225 lat temu pod hasłem „obrony wolności” chciano zachować przywileje, utrzymać samowolę, bronić prywaty.
Historyczny dla Europy stał się dzień 9 maja 1950 r., kiedy to Robert Schuman przedstawił w parlamencie francuskim plan Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali
„Warschauer Bolschewismus” (warszawski bolszewizm) – takim tytułem niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opatrzył swój najnowszy artykuł o Polsce. Już w spisie treści zaznacza, iż rzecz będzie o tym, jak „szef partii Kaczyński bierze kraj pod swą kontrolę”
Polska jest krajem o wyjątkowo owocnym dziedzictwie, stanowiącym skarbnicę inspiracji nie tylko w przeszłości, ale także w teraźniejszości i przyszłości.
Wszyscy zajęci swoimi sprawami, zamykają się w domach, samochodach; zapędzeni myślami o swojej pracy, problemach starają się nadążyć za blichtrem wirtualnego świata.
Codziennie informowani jesteśmy o sprawach, które u każdego zdrowo myślącego człowieka wzbudzają co najmniej zdziwienie, jeśli nie irytację.
Narzucona niemal siłą przez Niemcy relokacja 160 tys. uchodźców do wszystkich krajów UE utknęła w martwym punkcie
Dzisiaj często są wyśmiewane i uważane za przeżytek, a przecież skromność i wstydliwość to ważne składniki zdrowej osobowości, które pomagają nam szanować samych siebie, chronią nas przed wykorzystaniem i pomagają respektować godność innych osób. W dzieciach trzeba te cechy kształtować od małego.
Pod znaczącym tytułem „Tylko miłość pozostanie” ukazał się niedawno śpiewnik z tekstami i nutami piosenek wykonywanych przez bp. Antoniego Długosza. Teksty utworów napisał ks. prał. dr Stanisław Jasionek, a muzykę opracował mgr Tomasz Łękawa, znany częstochowski organista.
Bezwarunkowa miłość drzemie w każdym z nas, a ludzie słabi potrafią wybudzić z letargu. Odkrywają i pokazują nasze upośledzenia, niedomagania i słabości. Tylko w ich odkrywaniu człowiek może stawać się coraz piękniejszy
Chrześcijaństwo nie jest dla mnie tylko spełnianiem pewnych obrządków. Mogę porównać je do wypłynięcia na głębię relacji: z Bogiem, z samym sobą i innymi ludźmi
„Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie” – to polecenie skierował Jezus do św. Faustyny 85 lat temu. Dziś siostry z ekipy Faustyna2016 i członkowie wspólnoty Chrystus w Starym Mieście zapraszają do pomocy w „wymalowaniu” wizerunku Miłosiernego nie za pomocą farb i pędzla, lecz zdjęć twarzy
„Prymas Tysiąclecia”, „ojciec narodu”, „autorytet, z którym liczyli się nawet komuniści” – tak często określamy kard. Stefana Wyszyńskiego
W czasie, kiedy czytelnik będzie trzymał ten numer „Niedzieli” w dłoniach, setki ludzi na własnych nogach pokonywać będą kolejne kilometry pielgrzymiego szlaku z Bielska-Białej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Biskup Roman Pindel był w gronie głównych dyskutantów debaty jasnogórskiej w ramach „Raportu Jasnogórskiego 2016”. Debata odbyła się 17 kwietnia br.
W sobotę 7 maja do parafii św. Bartłomieja w Czańcu zjadą członkowie rodu Wojtyłów.
Film o Państwie Islamskim – „Insha Allah. Reportaż z piekła” powinien zobaczyć nie tylko każdy Polak, ale każdy Europejczyk. To niezwykły reportaż Witolda Gadowskiego, Macieja Grabysy i Michała Króla.
O Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie z jego dyrektorem Maciejem Trzmielem rozmawia ks. Jacek Molka.
11 kwietnia w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie rozdano puchary i dyplomy nagrodzonym w konkursie „Bursztynowe Rzemiosło”.
Rozpoczyna się maj, szczególny miesiąc, ważny z punktu widzenia polskiej religijności maryjnej, czego potwierdzenie znajdziemy w majowe wieczory w naszych kościołach, co więcej – przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach, jest to widoczne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i wsiach.
5 maja przypada Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tego dnia w całej Europie jest obchodzony także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
12 kwietnia do Drohiczyna przybyli dyrektorzy katolickich oraz noszących imiona świętych i ludzi zasłużonych dla Kościoła placówek oświatowych z terenu diecezji drohiczyńskiej.
Z ks. Tadeuszem Syczewskim – rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie – rozmawia Maciej Koszewski.
W Wysocicach znajduje się kościół pw. św. Mikołaja. Święty, którego zapewne znają wszyscy, został patronem tej świątyni siedemset lat temu.
9 i 10 kwietnia gościł w Bilczy i Kielcach chiński kapłan – ks. Jan Hon Yongwang, duszpasterz chińskich imigrantów.
Światem targają niepokoje. Wystarczy włączyć telewizor, radio, internet, by zacząć się bać. Nawet w krakowskich tramwajach na ekranach wyświetlane są wiadomości, które sprawiają, że pasażerom już od rana rzedną miny.
Z okazji zbliżającego się dnia modlitw za rodaków przebywających na emigracji z przedstawicielem amerykańskiej Polonii rozmawia Maria Fortuna-Sudor.
Maj i czerwiec sprzyjają sprawianiu prezentów dzieciom i młodzieży. Zamiast „izolujących” elektronicznych gadżetów, można wybrać podarki, które... ewangelizują. Na przykład grę o uczynkach miłosierdzia.
Rok 2016 obfituje w doniosłe wydarzenia w naszej ojczyźnie. Nie tak dawno przeżywaliśmy centralne obchody 1050-lecia Chrztu Polski.
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży są już na ostatniej prostej. Sto dni przed spotkaniem młodych organizatorzy diecezjalnych obchodów ŚDM nagrali specjalny teledysk.
Niedziela Dobrego Pasterza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach upłynęła pod znakiem troski o Hospicjum im. bł. Matki Teresy.
Z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski w całym kraju odbywało się wiele inicjatyw upamiętniających to ważne dla naszego narodu wydarzenie.
W 1050. rocznicę Chrztu Polski adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze odbyła się w duchu dziękczynienia za nowe życie w Chrystusie, które przez chrzest św. stało się naszym udziałem.
Z goszczącym w Legnicy ks. Łukaszem Piórkowskim z Krakowa – coachem, psychologiem sądowym oraz prowadzącym telewizyjny program „Ziarno”, o tym, co robić, by katecheza nie była nudna i w jaki sposób zachęcać uczniów do angażowania się w zajęcia, rozmawia Monika Łukaszów.
Już po raz kolejny Przedszkole Samorządowe, Zespół Szkół oraz parafia rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha aktywnie i ochoczo włączyły się w ogólnopolską „akcję żonkilową”.
Ponad stu wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z dwunastu regionów archidiecezji łódzkiej wzięło udział w Olimpiadzie Piotrowej, czyli zawodach sportowych przed ŚDM, które odbyły się w kompleksie sportowym Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II.
Dziś wieczorem ze świątyń popłyną najpiękniejsze chyba tony, które zrodziła polska pobożność. Na nich, jak na kołyszącej się na fali łódce, wypłyną równie piękne słowa wezwań Litanii Loretańskiej.
Minęła 11. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Formą upamiętnienia Papieża Polaka i Honorowego Obywatela Jarosławia był zorganizowany „Marsz Światła”.
Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, od nierządu (…). Bywajcie zdrowi” (Dz 15,1-2. 22-29).
Zanim wzbudzimy w sobie wdzięczność za dar miłosierdzia, którego doświadczył znany wielu Czytelnikom urodzony w 1924 r. we Lwowie, ochrzczony w Kościele katolickim Aleksander Małachowski, spróbujmy sięgnąć do Ewangelii wg św. Marka, do drugiego rozdziału.
Przed nami kolejny maj. Niby podobny do tego sprzed roku i wcześniejszych. Spodziewamy się, że przyroda tak samo pokaże nam swoją wyjątkową urodę.
W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej co miesiąc odbywają się spotkania cyklu „Deo Profil” przygotowujące młodzież w parafiach w każdym dekanacie.
Dzień ten upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie (drugiej na świecie) w 1791 r.
Kościół idąc za przykładem Chrystusa ukazuje ogromną wartość osoby ludzkiej, która jest jedyna i wyjątkowa. Każdy zatem człowiek, a zwłaszcza chory, cierpiący, i niepełnosprawny, jest wielkim skarbem dla Boga i wyjątkowo przez Niego umiłowanym.
Myślę, że niewiele osób wie, że właśnie zakończyliśmy światowy miesiąc wiedzy na temat autyzmu. Przez cały kwiecień ludziom dotkniętym tą chorobą i ich najbliższym towarzyszyły różne imprezy pod hasłem: „Świeć, edukuj, wspieraj”.
Dziś wielu nie dostrzega łaski chrztu św., daru wiary i szczęścia życia wiecznego.
Dramatyczną sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Afryce przedstawił podczas kwietniowej edycji Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) ks. Rafał Cyfka – dyrektor Biura Regionalnego organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.
W niedzielę 17 kwietnia olkuska parafia uczciła swojego patrona – Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. W podniosłej atmosferze jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski wierni oraz goście modlili się na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.
Według badań, aby kultura utrzymała się więcej niż przez 25 lat, wskaźnik narodzin musi wynosić 2,11 dziecka na rodzinę.
Od wielu lat dzień 1 maja obchodzony jest w świecie jako Międzynarodowe Święto Pracy. Kościół w ten dzień kieruje nasze oczy na św. Józefa i uwydatnia w nim rys rzemieślnika, człowieka pracy.
Rozstrzygnięty został II Konkurs Plastyczny „Anioł Hospicjum” dla uczniów szkół organizowany przez wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, które jest stowarzyszeniem prowadzącym Hospicjum Stacjonarne im. Jana Pawła II w Wałbrzychu przy ul. Krasińskiego.
Jakże długa jest historia maryjności Polski i Polaków. W jak przedziwny sposób wpisała się Maryja w serce tego dzielnego narodu… Jej obecność w nim jest opatrznościowa i „po swojemu kształtuje procesy dziejowe na polskiej ziemi” – tak mówił św. Jan Paweł II na Jasnej Górze 5 czerwca 1979 r.
Alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie uczestniczyli w uroczystościach rocznicy Chrztu Polski.
Wielu uważa, że głuchoniewidomemu nie można pomóc, bo skoro nie widzi i nie słyszy, to jak może się zintegrować z miejscową społecznością. Jest to efekt, iż wiedza na temat głuchoślepoty jest w naszym kraju bardzo uboga.
Z ks. Gaëtanem Bovy z Basse-Awirs w Belgii rozmawia Joanna Szubstarska.
W maju, kiedy przyroda rozkwita, cieszy oczy i serce, śpiewamy Tej, która uwierzyła Bogu, choć nie rozumiała Jego planu, zgodziła się, tym samym zrezygnowała z własnego pomysłu na życie.
Korowód Świętych, w których uczestniczyły również relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Msza św. w strugach deszczu, chrzest, bierzmowanie, krzyże misyjne to wyraźne znaki mówiące o obecności Boga i Jego błogosławieństwie podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu.
L4 to nie tylko druk dokumentacji medycznej, lecz także nazwa projektu realizowanego w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016 zachęcającego osoby chore oraz starsze do modlitewnego wsparcia młodych, którzy spotkają się w lipcu z papieżem Franciszkiem oraz młodzieżą całego świata w ramach ŚDM.
Jestem klerykiem toruńskiego seminarium. Jakiś czas temu dziekan alumnów przekazał informację, że 8 osób będzie mogło wyjechać z ojcem duchownym na uroczystości jubileuszowe chrztu Polski.
Książka „Prymas Wyszyński nieznany”, to bardziej niż interesująca książka, której promocja była w tych dniach w Warszawie.
Założyciel zakonu marianów Stanisław Papczyński, błogosławiony, a za kilka tygodni święty Kościoła katolickiego, spędził w Górze Kalwarii ćwierć wieku. Jednak śladów po nim pozostało tam mniej, niż można się tego spodziewać.
W warszawskich szpitalach brakuje pielęgniarek. Sytuacji tej nie da się zmienić bez systemowych zmian w służbie zdrowia.
Maj to szczególny czas kierowania się ku Maryi, powierzania Jej naszych trosk i radości. Archidiecezja wrocławska jest szczególnie uprzywilejowana – na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, w których Ona króluje i chce nas gościć.
Od soboty 23 kwietnia patronem Ziębic jest św. Jerzy Kapadocki. Dekret w tej sprawie ogłosiła Rada Miejska podczas uroczystej sesji. To uwieńczenie starań ks. Bogusława Konopki – proboszcza ziębickiej parafii noszącej wezwanie tego świętego, którego wniosek zaaprobowali radni.
Tożsamość narodu polskiego kształtowała się od pierwszych lat po przyjęciu chrześcijaństwa przez wcześniej rozproszone i odrębne plemiona.
Dlaczego Bóg Najświętszą Maryję Pannę tak szczególnie wyróżnił i wyniósł Ją do godności Królowej nieba? Na to pytanie pomaga nam odpowiedzieć Ewangelia wg św. Łukasza.
Z bp. prof. zw. dr. hab. Janem Śrutwą rozmawia Joanna Ferens.
Niedzielę Dobrego Pasterza wspólnota parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dubie przeżywała w sposób bardzo wyjątkowy wokół postaci dwóch współczesnych dobrych pasterzy: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.
W tym numerze na stronie V przybliżamy nową odsłonę Dzieła Biblijnego w naszej diecezji. To dobry moment, by zastanowić się, jakie miejsce w naszym życiu zajmuje Biblia.
Zakończył się remont wieży kościoła w Białkowie. Staraniem proboszcza i mieszkańców lokalnej wspólnoty udało się odbudować latarnię wieży świątyni i zrekonstruować jej wizerunek sprzed II wojny światowej.
Wydaje się, że wysiłki gorzowskiego środowiska naukowego zmierzające do utworzenia uczelni akademickiej w rządowej stolicy województwa zbliżają się do szczęśliwego finału. Droga do akademii nie była jednak ani łatwa, ani krótka.
Reklama
Wiadomości
Wiara
Niedziela Świdnicka
Wiara
Kościół
Kościół
Wiara
Kościół
Kościół