Reklama

Niedziela Małopolska

Przekazać myśli Jana Pawła II

Zwycięska grupa teatralna „Koneser” podczas koncertu laureatów

Przemysław Mosur

Zwycięska grupa teatralna „Koneser” podczas koncertu laureatów

Już po raz jedenasty w Zakopanem młodzi ludzie z różnych części Polski mieli okazję poznać sens papieskich nauk i myśli, dokonując ich interpretacji poprzez sztukę. Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem was...” to wydarzenie, dzięki któremu młodzież nie tylko ujawnia swe talenty, ale też poznaje historię życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz spędza aktywnie czas

Festiwal, odbywający się corocznie z okazji Dni Zakopanego, ustanowionych dla uczczenia papieskiej wizyty w Zakopanem w 1997 r., to zawsze przede wszystkim okazja do zaprezentowania przez dzieci i młodzież swoich dokonań artystycznych. Prace inspirowane są myślą przewodnią każdej edycji festiwalu, pochodzącą z nauczania Papieża Polaka. Tym razem były to słowa: „Otwórzcie się na największy dar Boga, na Jego miłość, która przez Krzyż Chrystusa objawiła się światu jako miłość miłosierna. Bądźcie gotowi świadczyć sprawie człowieka. Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga! Niech w jej blasku i cieple ocala swoje człowieczeństwo!”.

Jedenasta odsłona wydarzenia rozpoczęła się 19 maja i trwała cztery dni. Młodzież miała okazję wziąć udział w specjalnych warsztatach z zakresu literatury, muzyki, plastyki i przedstawień teatralnych – w takich też kategoriach uczestnicy walczyli o zwycięstwo, choć oczywiście nie to było najważniejsze.

Papieski depozyt

Reklama

– Dzisiejsze młode pokolenie uczestników festiwalu to ludzie, którzy nie mieli już okazji spotkać św. Jana Pawła II. Poprzez tematykę poszczególnych punktów programu pragniemy przekazać im depozyt, jaki pozostawił nam Papież. Oczywiście, można przytaczać całe fragmenty jego nauki, ale nam głównie chodzi o pokazanie myśli Jana Pawła II. Tak, aby młodzież miała okazję dotknąć choć trochę tego, co nam pozostawił – tłumaczy duszpasterz Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, ks. Łukasz Anioł, który wraz z ks. Maciejem Szeszką sprawuje od kilku lat opiekę duchową nad uczestnikami festiwalu.

Festiwal rozpoczął się czwartkowym nabożeństwem majowym w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Tego samego dnia, w ramach koncertu inauguracyjnego, w Zakopiańskim Centrum Edukacji przy ul. Kasprusie (dawne Technikum Tkactwa Artystycznego) zagrała Hanka Wójciak. W piątek ze swoim koncertem wystąpił natomiast zespół „Chrzan”, laureat Salwatoriańskiego Festiwalu Piosenki Religijnej w Trzebnicy, a także znany wokalista Darek Malejonek ze swoją grupą „Maleo Reggae Rockers”.

Ważne spotkanie

Tego dnia miało też miejsce inne, niezwykle ważne spotkanie. W zakopiańskiej „Księżówce” z młodymi uczestnikami festiwalu spotkał się ks. prał. Stefan Misiniec, twórca Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie, autor książek o Janie Pawle II, propagator turystyki i duchowy opiekun Szlaków Papieskich.

Reklama

Właśnie o szlakach, które przemierzał Karol Wojtyła, i o historiach z nim związanych opowiadał młodzieży Ksiądz Prałat. – Miał zwyczaj, że często zatrzymywał się przy jakiejś kapliczce, by się pomodlić. A jeżeli szedł w grupie, czasem zostawał z tyłu i jeżeli ktoś chciał, to mógł się do niego dołączyć i z nim porozmawiać. I zdarzało się, że ktoś, kto przeżywał różne problemy, widząc, że ks. Wojtyła, ich duszpasterz, chętnie z nimi rozmawia, podejmował z nim dyskusję i tak rozwiązywali swoje sprawy. Inni wiedzieli, że trzeba to uszanować i nie przeszkadzać wtedy w rozmowie – mówił ks. Misiniec.

Koncert laureatów

Po prelekcji w „Księżówce” zorganizowana została wycieczka do Pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach. Najważniejszym, kulminacyjnym wydarzeniem był sobotni koncert laureatów, podczas którego rozdano nagrody młodym artystom, a zgromadzona publika mogła zobaczyć występy najlepszych. Wśród nich znalazła się m.in. grupa teatralna „Koneser” z Cichego, która zdobyła Grand Prix festiwalu. Swoje umiejętności na scenie zaprezentowali nie tylko aktorzy, ale też muzycy, a przed aulą koncertową można było podziwiać inspirowane papieską tematyką prace plastyczne i rzeźby.

– Nie zawsze nauka Jana Pawła II była prosta, ale właśnie poprzez poszczególne dziedziny festiwalu: teatr, plastykę, literaturę, muzykę chcemy każdego roku pochylić się nad jakąś myślą papieską – wyjaśnia ks. Łukasz Anioł i dodaje: – Chodzi głównie o praktyczne zakomunikowanie jej współczesnemu człowiekowi w łatwy i przyswajalny dla niego sposób.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stanisław Markowski: w Janie Pawle II odnajdywałem mistyka

WWW.JP2MUZEUM.PL

Więcej ...

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Wiadomości

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...