Reklama

Ks. Waldemar Wesołowski
W procesji eucharystycznej relikwie bł. Imeldy niosły dzieci

Eucharystyczne święto dzieci z bł. Imeldą

2016-06-01 14:21

Ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 23/2016, str. 5

„Powiedzcie, kochane siostry, jak to jest możliwe Boga do swojego serca przyjąć, nie umierając przy tym z miłości do Niego?” – to jedyne słowa młodziutkiej Imeldy, jakie zanotowała historia. Pan Jezus spełnił jej marzenie, zabierając ją do siebie tuż po przyjęciu I Komunii św. 12 maja 1333 r.

Relikwie bł. Imeldy Lambertini, patronki dzieci pierwszokomunijnych, pojawiły się na stałe w chojnowskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tej parafii od wielu już lat prężnie działa Eucharystyczny Ruch Młodych, którego diecezjalnym moderatorem jest ks. Jarosław Górecki. Chciał, aby spotkania najmłodszych czcicieli Eucharystii odbywały się przy relikwiach ich patronki. Marzenia spełniły się. Uroczystość intronizacji relikwii odbyła się 27 maja pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Życie Błogosławionej

Historia życia bł. Imeldy zdumiewa zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaledwie 9-letnia córka zamożnych mieszkańców okolic Bolonii pragnęła wstąpić do klasztoru dominikanek. Po wielu prośbach i naleganiach, rodzice ulegli, oddając Imeldę na wychowanie do sióstr. Jej wielkim pragnieniem było przyjęcie Pana Jezusa w Komunii św. Jednak nie mogło się to dokonać ze względu na jej młody wiek. Ta chwila przyszła, gdy miała 12 lat. To przeżycie wywarło na niej ogromne wrażenie. Ze szczęścia i z miłości do Chrystusa zasnęła w pokoju. Kult Imeldy rozpoczął się tuż po jej śmierci. Jednak dopiero w 1826 r. papież Leon XII ogłosił ją patronką dzieci komunijnych.

Intronizacja relikwii

Pierwsze starania o przekazanie relikwii Błogosławionej podjęto już kilka lat temu. W tym roku, za zgodą arcybiskupa Bolonii Matteo Zuppiego udało się otrzymać te relikwie z diecezji Bolonia we Włoszech. To właśnie tam, w kościele pw. św. Zygmunta znajduje się grób bł. Imeldy Lambertini. Relikwie do Chojnowa przywiozła 9 maja delegacja z parafii.

Reklama

Uroczystość intronizacji rozpoczęła się już przed południem w piątek 27 maja. Dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych z całej diecezji uczestniczyły w grze terenowej. Był też czas na rekreację i wspólne śpiewanie. Po południu w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęło się nabożeństwo majowe, a po nim wyruszyła procesja eucharystyczna, w której dzieci niosły relikwie swojej patronki.

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła została odprawiona Msza św., po której zaprezentowano po raz pierwszy przedstawienie opowiadające historię bł. Imeldy. Wierszowany scenariusz powstał specjalnie na tę okazję. Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość oddania czci relikwiom przez ich ucałowanie.

Warto dodać, że oprócz relikwii bł. Imeldy Eucharystyczny Ruch Młodych otrzymał także figurę i ikonę patronki dzieci pierwszokomunijnych. Parafia w Chojnowie jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym są obecne relikwie bł. Imeldy.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

* * *

Bł. Imelda
żyła w pierwszej połowie XIV wieku. Urodziła się w Bolonii w rodzinie hrabiowskiej. Za zgodą swoich rodziców, gdy miała zaledwie 9 lat, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek, co było jej wielkim pragnieniem. Marzyła również o tym, by w pełni uczestniczyć w Mszy św. Gdy miała 12 lat, podczas Eucharystii, nad głową Imeldy pojawiła się unosząca się w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka przystąpiła do Komunii św. Dziewczynka zmarła w ekstazie po przyjęciu tej pierwszej i ostatniej cudownej Komunii św. W 1881 r., gdy powstało Bractwo bł. Imeldy, za pozwoleniem papieża Leona XII zaczęto czcić Imeldę jako patronkę dzieci przystępujących pierwszy raz do Komunii św.

Tagi:
relikwie Pierwsza Komunia św.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem