Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Radość na ziemi i w niebie

Niedziela sosnowiecka 23/2016, str. 4

Podczas uroczystej Eucharystii z okazji jubileuszu 20-lecia
sanktuarium w Jaroszowcu

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas uroczystej Eucharystii z okazji jubileuszu 20-lecia sanktuarium w Jaroszowcu

20 lat temu bp Adam Śmigielski SDB podniósł miejscowy kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu do rangi sanktuarium. Utworzenie sanktuarium związane było z kultem maryjnym, który trwa tutaj od lat 20. XX wieku, ale także z zapoczątkowanymi w 1994 r. comiesięcznymi czuwaniami przed tronem Królowej Jaroszowca

Zpewnością pierwszy Biskup sosnowiecki miał wówczas ogromną nadzieję, że to miejsce rozkwitnie jeszcze bardziej, a teraz z okna Ojca w niebie już wie, że decyzja ustanowienia maryjnego sanktuarium rodzin była jak najbardziej słuszna i przyniosła owoc stokrotny. A w czas świętowania jubileuszu sanktuarium cieszymy się nie tylko my, tu na ziemi, ale cieszy się niebo całe...

Jaroszowiec czci swoją Patronkę

W podniosłej atmosferze jubileuszu 20-lecia sanktuarium jaroszowiecka parafia uczciła także swoją patronkę – Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych. Parafianie, pielgrzymi, zaproszeni goście, władze poszczególnych szczebli, poczty sztandarowe, liturgiczna służba ołtarza, ruchy, stowarzyszenia, wspólnoty parafii, dzieci przeżywające 1. rocznicę Komunii św. oraz kapłani – zgromadzili się w piękną, słoneczną i ciepłą niedzielę 22 maja w samo południe na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, bp. Grzegorza Kaszaka. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowali: ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas, który modlił się w intencji pierwszego proboszcza, ks. kan. Stanisława Ferta, oraz ks. Grzegorz Koss, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, który Mszę św. sprawował w intencji twórcy sanktuarium, śp. bp. Adama Śmigielskiego.

Jak w domu rodzinnym

Reklama

– Cieszę się, że Pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak przyjął zaproszenie do przewodniczenia odpustowo-jubileuszowej Eucharystii w intencji parafian oraz wygłoszenia słowa Bożego. To dla nas wielka radość, zaszczyt i wyróżnienie – powiedział proboszcz jaroszowieckiej wspólnoty, kustosz sanktuarium ks. kan. Jan Wieczorek, który w słowie powitania zachęcił wszystkich licznie zgromadzonych wiernych, by czuli się tutaj jak w domu rodzinnym u swojej Matki. Ksiądz Biskup natomiast na samym początku Mszy św. podzielił się wiadomością ze zgromadzonymi o nowej godności proboszcza parafii, ks. Jana, którego 24 marca mianował kanonikiem Kapituły Olkusko-Pilickiej, w uznaniu zasług dla Kościoła sosnowieckiego oraz z uwagi na fakt, że ks. Jan wyróżnia się pod względem formacji kapłańskiej i prawości życia oraz chwalebnie wypełnia swą posługę duszpasterską.

Staropolskie „Bóg zapłać”

– Nie byłoby tego świętego miejsca, tego sanktuarium, w którym gromadzą się nasze kochane rodziny, gdyby nie Wasze zaangażowanie i poświęcenie. Dziękuję Wam, że wznieśliście tak wspaniałe dzieło w postaci kościoła i cały czas pielęgnujecie i dbacie o niego, jak o własny dom. Składam Wam za to staropolskie „Bóg zapłać”. Kaznodzieja snuł refleksje nad naszą ukochaną Matką, do której przychodzimy, by czuć się bezpiecznie, by znaleźć schronienie w trudnych chwilach życiowych, ale także, by dzięki Jej wstawiennictwu prosić, aby te wszystkie ciężkie i zawiłe sytuacje nas nie zwyciężyły, ale byśmy my byli zwycięzcami.

W gościnnym Jaroszowcu

Na zakończenie Liturgii odpustowej wierni udali się wokół świątyni na procesję eucharystyczną, a po odśpiewaniu „Te Deum” rozpoczęła się druga część uroczystości, czyli coś dla ciała. Piknik odpustowy oraz loterię fantową otworzył Ksiądz Biskup, który jako pierwszy wylosował swój „szczęśliwy numerek”. W radosnej, ciepłej i rodzinnej atmosferze parafianie i goście kosztowali smakowitych potraw przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Przyjęcie dla Księdza Biskupa i gości odbyło się w pięknej restauracji Aldan. Radość udzielała się wszystkim, bo i powód był niemały. Gdzie bowiem można znaleźć wspanialszy klimat do uwielbiania Jezusowej i naszej Matki, jeśli nie w urokliwym Jaroszowcu i w jubileuszowym sanktuarium rodzin.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nauczycielka człowieczeństwa

Uroczysta procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Brzemiennej do ołtarza polowego przy spichrzu

Ewa Jankowska

Uroczysta procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Brzemiennej do ołtarza polowego przy spichrzu

Setki pielgrzymów przybywają co roku na uroczystości odpustowe do sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Chełmoniu.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę